Jump to content
KDelchev

Данък до 100к.с.

Recommended Posts

Здравейте колеги,

 

От началото на месеца съм собственик на Хонда Джаз 1.4куб.см 2009 година. Мощността е 73kw. Два дни, след като я закупих, ходих в Общината, да я заведа на мое име, но от там ми обясниха че вече получавали информация за колата директно от КАТ и от мен не се искало да правя нищо. Днес получих писмо от Местни приходи и данъци за дължим данък в размер на 74лв. Въпросът ми е дали сумата е адекватна, предвид, че е под 100к.с. има действащ катализатор, а и доколкото знам тази сума трябва да е за оставащите 9 месеца до края на 2016, а не за пълна година. Възможно ли е да е писана без катализатор, или да има разминаване при заприхождаването в конските сили? Забравих да кажа, че съм от Бургас.

 

Предварително благодаря на отзовалите се колеги!

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Сега видях, че съм писал в грешния раздел за технически въпроси. Моля да ме извините, и нека модераторите преместят темата в обща дискусия.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Здравей, колега!

Доколкото знам, всяка община има различни ставки за местни данъци и такси, независимо дали са такса смет, сгради или МПС. Определят се от местния общински съвет. Аз лично плащам по 56 лв. данък на година (с включената отстъпка от 5%), плащането го правя наведнъж и в кеш. Колата е Jazz 2003, 1,4, 83 к.с.. Преди време си изкарах официална справка от Хонда относно еко нормата, която при мен се оказа че е ЕВРО 4, което автоматично ми свали данъка с 30 лв. след като представих сертификата в данъчното. Изкарах си го, защото се оказа, че в КАТ не са ми го въвели в талона, някоя мързелива служителка я е мързяло явно да чете и пише, а в данъчното документи на колата не ми признахваха, само официален сертификат от фирмата производител. Цялата процедура по ваденето ми отне една седмица и 27 лв. (по спомен) през Бултрако чрез VIN номера на колата.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Благодаря колега, подозирам същата ситуация с "мързеливата" служителка. Бесен съм, това е нелепо, колата регистрирах в КАТ15 мин преди кокошките да прключат... Сега ми се изясни ситуацията.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Явно някой държавен служител е бързал да си ходи в къщи...Сега какъв е реда за жалби, разчитам на помощта ви колеги?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Сбъркан е,според мен търсете проблема в Местни данъци и такси,там са го калкулирали като автомобил без катализатор(88лв) а трябва да е 44-45лв.Това не е грешка на Кат,там уформят регистрацията,данъка при първите.Успех,ще се справите.к

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Според това: http://www.calculator.bg/1/avtomobil_danak.html 

Данъка ти трябва да е 44.35 лв за година, ако си декларирал катализатор. Ако няма катализатор - двойно, т.е. 88.70 лв.

Редактирано от DAN_DAN

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Колега /от Бургас/, много е възможно данъкът да е висок не заради пренебрегването на Евро4 или 5. Джазката ви е от по-новите /сравнително с колегата от Варна и моята/. Неговата е също 1.4, но кончетата са по -малко - 83. При теб са точно 100, така че може да са те бутнали в графата "над 100" /ако мине/. Моята е 2005-та /модел преди твоята/, 57 кв /78коня/ и вписан Евро4 в двата талона. Данъкът ми е около 32-35 лева. За всеки случай погледни в талоните !

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Колега /от Бургас/, много е възможно данъкът да е висок не заради пренебрегването на Евро4 или 5. Джазката ви е от по-новите /сравнително с колегата от Варна и моята/. Неговата е също 1.4, но кончетата са по -малко - 83. При теб са точно 100, така че може да са те бутнали в графата "над 100" /ако мине/. Моята е 2005-та /модел преди твоята/, 57 кв /78коня/ и вписан Евро4 в двата талона. Данъкът ми е около 32-35 лева. За всеки случай погледни в талоните !

Здравей колега, и благодаря за мнението. Видях, че от КАТ, в талона не са писали Евро-норма и/или катализатор /има звездички, тоест липсва инфо/. Отделно съм убеден, че не е въпрос на "игра" с конските сили, защото в големия талон е 73kW, което по 1,34 к.с. на киловат, и респективно калкулацията за тези киловати е 97,82 к.с., няма как да ми я хързулнат в графа над 100к.с., просто математиката не излиза /не че нещо вече в Бг би ме учудило/??!!! Утре ще ходя в Общината, и ще пиша какво е станало....

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Колега, смята се по 1.36. Имам братовчед, който работи в КАТ и на въпроса ми "Защо не са ми писали евро нормата?" отговора беше "Нямаме техника, с която да проверими." или нещо от сорта. А иначе на служебната неуДачия го написаха, но беше чисто нова. За протокола - за моите 74 kw, т.е. 100.6 к.с. в Казанлък данъкът е 44 лв и стотинки. Платен преди седмица.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Не знам защо се занимавате да смятате конски сили, в правилника за определяне на местни данъци и такси ясно е записано: на отстъпка имат право автомобли с мощност на двигателя до 74KW включително, никъде не се споменават, пресмятат и изчисляват конски сили. Също дали двигателя е евро 3 или 4 няма никакво значение, отстъпките които се ползват са както следва: катализатор и Евро 2 - 30%, Евро 3 и 4 - 40%, Евро 5 и 6 - 50%. От лични наблюдения мога да кажа че на 80% от регистрираните коли втора употреба в талона не е записан евростандарт тъй като базата данни на КАТ е доста бедна към момента откъм такава информация. Варианта за ползването на отстъпка е с представянето на сертификат в данъчното от представителството на съответната марка. Друг е въпроса че от Бултрако отново показват, колко са лакоми и какви кожодери са. Миналата година като регистрирах клиото на баща ми, просто отидох до най-близкото представителство на Рено и след 2мин. чакане напълно безплатно ми издадоха удостоверение за евростандарта на автомобила по номер на рама, а на колегата са му взели скромните 27лв за същото нещо.

  • Нагоре 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създайте нов акаунт или се впишете, за да коментирате

За да коментирате, трябва да имате регистрация

Създайте акаунт

Присъединете се към нашата общност. Регистрацията става бързо!

Регистрация на нов акаунт

Вход

Имате акаунт? Впишете се оттук.

Вписване

  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    No registered users viewing this page.

  • Предстоящи събития

    No upcoming events found
×
×
  • Създай нов...