Jump to content
Pretorian

Регистрация на мпс в кат/данъчното

Recommended Posts

Здравейте колеги,От вчера съм горд собственик на сивик. Та имам няколко въпросчета, че до сега не съм се занимавал с данъчи и регистрации.Четох из форуми и т.н. и горе долу ми стана ясно каква е процедурата какви документи и т.н. Само едно нещо не рабрах. Имало в данъчното някаква такса за придобиване, която била 2-3 процента от стойността, на едно място чета че има такава такса, на друго чета че няма такова нещо, та ако някой от вас е наясно и може да ми обесни трябва ли, не трябва ли да се плаща такова нещо (става въпрос за внесена кола от Германия) че не е малка сумата...Мерси предварително.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Здравей, колега и честито за придобивката. Пожелавам ти, безброй безаварийни километри!Относно регистрацията в КАТ: Необходими са договор за покупко-продажба, фактура, декларация, че автомобила е внесен от автокъщата и платена еко-такса.За регистрацията в Данъчното ( при нас в Ямбол си кръщаваме колите в общината ): От данъчното/общината ти дават една декларация, в която се попълват данните на собственика и данните на автомобила от големия талон ( пишат се номер на рама, кубатура на мотора и т.н. ). В декларацията има едно поле, в което се пише дали предишния собственик е плащал данък на автомобила или в твоя случая щом е нов внос се пише само името на фирмата, която е внесла колата. След това от тая декларация ти вкарват данните в компютъра и ти пресмятат колко данък имаш да платиш за остатъка от годината ( Примерно ако си купил колата вчера и днес си я кръстил в данъчното се плаща данък от днешна дата до края на 2012год. ) В общи линии е това. На мен никакви такси не са ми искали в данъчното/общината освен сумата за данъка.Поздрави! Георги :)

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Отговорено (Редактирано)

Таксата за придобиване на МПС, се плаща в общината,по адресна регистрация където живееш и е точно 2,5% ! Плаща се на гишетата където си плащаш данъците!За целта ти е необходимо да си вземеш бележка,/ от някоя застрахователна компания -примерно"Армеец"/ за застрахователната цена на съответния автомобил и на базата на тази сума която я пише в тази бележка са тези 2,5%!Самата бележка струва 25лв. ,но в нея гледай да ти напишат по малка сума,за да не се набутваш излишно!Мойта кола е застрахована /по каско/ за 22х.лв ., но като я прехвърлях,си взех бележка за застрахователна цена 5х.лв и така платих 125лв.такса за придобиване / демек-2,5%/!Дано ти се е изяснило и успех!

Редактирано от emicha1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Тази такса за която питаш е еднократна при покупката на автомобила и няма нищо общо с годишния данък. Плащат се 2 процента от стойността на автомобила т. е. 20 лева ако колата струва 1000 лева. Гледа се по фактура или договор каква цена е записана. Някъде признават и оценки издавани от застрахователни компании, но в различните градове - различно.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ясно мерси. А за да не пускам нова тема да си питам тук. Еко таксата къде се плаща? Като ходя да я регистрирам в КАТ или някъде другаде?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Отговорено (Редактирано)

За да можеш да регистрираш колата в КАТ, трябва да имаш платена еко-такса. Обикновено някъде около КАТ би трябвало има "будки" където да предлагат сключване на гражданска застраховка и плащане на еко-такса (поне в Пазарджик, точно до входа на КАТ има две такива, не съм минавал скоро покрай софийския КАТ, но предполагам ще има и тук).Честито за новата придобивка и много безаварийни :)

Редактирано от mitaka_t

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Kъм цялото това мазало от документи за пред данъчното ти трябва и бележка, че имаш катализатор ако си под 101к.с. Така ще ти е наполовина данъка. п.п. За тоя данък за придобиване за сефте чувам. Предполагам ще ти го смятат по договора от нотариуса.п.п.2 Дайповече инфо, някоя снимка.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Процента не е 2 , а 2.5 и се плаща при нотариуса върху оценката от застрахователя, която пък не е 25лв , а 10Поздрави :)

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Процента не е 2 , а 2.5 и се плаща при нотариуса върху оценката от застрахователя, която пък не е 25лв , а 10Поздрави :)

Да 2,5 е процента и може да се плати при нотариуса, само ако купуваш кола, която има вече регистрация в България!Такива нов внос ,или на лизинг ,първо плащаш таксата за придобиване на МПС-то в данъчното а не при нотариус!

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Преди 4 месеца регистрирах кола в софииско данъчно поискаха ми :1 превод на договора за покупко продажба /16лв в лицензирана фирма/2 документ от технотест или сервиз за работещо катализаторно устроиство /според служителката струвало 40-140лв/ако не се представи такава бележка, се плаща данък в пълен размер 3 колата се освобождава от такса 2% защото е нов внос от ЕС- договорът беше между мен и чуждият гражданин и лично съм внесъл колата

  • Нагоре 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Колеги , преди малко се върнах от данъчното , та малко прясна информация :

За да се регистрира колата там ви трябва -

 

Договор за покупко-продажба (Оригинал - Копие на оригинала и ПРЕВОД на същия ако не е на български )

Голям талон на колата - Копие на същия

Декларация за регистрация на МПС което ще ви дадат там .

Ако колата е внесена от страна членка и договора е между вас и стария собственик това е всичко.

 

Еко таксата се плаща пред КАТ и вече има само 2 фирми които имат лиценз да я издават за коли от 5 до 14 години (ако не ме лъже паметта) е 248 лв за нови е повече.

Във КАТ не искат превод на договора а във Данъчното / Общината ИСКАТ ! Това ме потресе дълбоко ...

Както и да е не от вчера живеем в държавата на Абсурда .

Декларация за придобиване е другото нещо което ви трябва в КАТ преди да минете канала.

На канала не искат да имате Автоободурване (аптечка , триъгълник и тн.) и най-добре да си направите Гражданската Отговорност преди изобщо да отидете в КАТ дори и колата да е без номера това ще ви спести време на висене в това противно място.

Успех ! И не забравяйте : Победата е за подготвените ! Публикувано изображение

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Еко таксата се плаща пред КАТ и вече има само 2 фирми които имат лиценз да я издават за коли от 5 до 14 години (ако не ме лъже паметта) е 248 лв за нови е повече.

Идеята на ЕКО таксата е да се таксуват по-високо по-неекологичните автомобили. Цените са (плюс минус разни дребни таксички дето брокерите си измислят):130 лв за чисто нови коли180 лв за МПС до 5 години230 лв за МПС до 10 години240 лв за МПС над 10 години. Редактирано от Veseliq

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създайте нов акаунт или се впишете, за да коментирате

За да коментирате, трябва да имате регистрация

Създайте акаунт

Присъединете се към нашата общност. Регистрацията става бързо!

Регистрация на нов акаунт

Вход

Имате акаунт? Впишете се оттук.

Вписване

  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    No registered users viewing this page.

  • Предстоящи събития

    No upcoming events found
×
×
  • Създай нов...