Jump to content
kokodaf

Как ще се паркира в центъра на София

Recommended Posts

"Набъбнала" синя зона и бяла блокада душат София

 

Решенията на комисията предстои да бъдат одобрени на заседание на Столичния общински съвет на 8 март.

От 8.00 до 19.00 ч.т.е. с един час повече от сега да е времетраенето на двете бъдещи зони за паркиране, решиха съветниците от комисията по транспортна инфраструктура на Столичния общински съвет.

 

Предложението е сегашната "синя зона" да се намали и да обхваща само идеалния център, но паркирането да струва 2 лв. на час с ограничение за паркиране до два часа.

 

Останалата част от широкия център ще бъде зелена зона, паркирането там ще струва 1 лв. на час, както е и сега, ограничението за престой остава 4 часа.

 

Съветниците одобриха в бъдещата "Синя зона" да влезе територията между бул. "Кн. Мария Луиза", бул. "Сливница", бул. "Ген. Данаил Николаев", ул. "Проф. Милко Бичев", бул. "Евлоги и Христо Георгиеви", ул. "Шипка", ул. "Париж" и ул. "Московска".

Към нея в обхвата на "Зелената зона" се включва районът между баня "Мадара" и НДК, както и квартал "Здраве".

 

Цената на винетния стикер за живеещи в зоните ще е 150 лв. за "синя зона" и 100 лв. за "зелена" годишно. Цената за втори автомобил ще е двойна. При заплащане на винетния стикер на месец цената ще е 15 лв. за "синя зона" и 10 лв. за "зелена".

 

При разглеждането на цените за винетния стикер Тошев посочи, че цената е "оптимална", за да се осигури възможност за паркиране. По думите му става дума за 30 хиляди домакинства, а местата за паркиране са за около половината от тях.

 

Наемателите на жилищни имоти също ще могат да се възползват от винетни стикери при условие, че представят необходимите документи. Ако живеещите в двете зони разполагат с гараж, ще плащат стикер с цена за втори автомобил.

 

Комисията одобри предложение цената за еднодневно паркиране в бъдещите буферни паркинги на метрото при ползване на метро да е 4 лв.. Цената за час паркиране без ползването на градския транспорт ще е 1 лв.

 

Съветниците решиха още местата за "служебен абонамент" да са до 10% от всички паркоместа в "синята" и "зелената" зона.

 

Председателят на комисията по транспортна инфраструктура Радослав Тошев обясни, че има предложение "служебният абонамент" пред хотели, увеселителни заведения и банки да е 24-часов. По думите на Тошев цена от порядъка 700-750 лв. на месец ще е е препятствие пред всички организации да се възползват от тази практика. Предложението му беше гласувано от съветниците от ГЕРБ.

 

Тошев поясни, че контролът по неправомерното паркиране ще се осъществява от денонощно дежурството на репатриращите автомобили.

 

Съветниците одобриха в рамките на зоните за краткотрайно паркиране да се поставят само скоби. Глобата ще е първоначално 30 лв. и по 2 лв. за всеки час, а след 19 ч. глобата ще е 60 лв.

Управителят на Центъра за градска мобилност Николай Костов обясни, че е разработен софтуер, с който нарушителите с поставени скоби ще получават кратко съобщение. Предложението на центъра бе до два часа след констатирането на нарушението да се заплащат 10 лв., след тях още 30 лв. Това предложение не беше прието.

 

Електромобили, хибридни автомобили с електрически ток и мотоциклети ще паркират безплатно в двете зони за кратковременно паркиране.Източник - http://www.vesti.bg/...=40&oid=4620891

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

нормално. Колите са повече от паркоместата.Навсякъде в големите европейски градове има подобни (и по-скъпи) мерки.Е, там има и повече паркинги.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Само не разбрах това с гаражите- защо да плащам за втора кола (двойно) като имам гараж и колата ми не заема никакво място на улицата, а данъка от 370лв годишно пак си върви! И какво ще дойдат да ме накарат да си отворя гаража и като видят, че има кола вътре-глоба! А и защо да плащам, ако въобще нямам кола например?!

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Колега Reastless , може да има във всички големи градове но това е меко казано смешно да плащаш 150лв за да си паркираш колата пред вас а за втори автомобил да е двойно.Много е приятно когато се прибираш от работа и да обикаляш като на колодрум по 1 час и да харчиш евтиното гориво и накрая да спреш на 15мин пеша от там където живееш.Кажи ми какво точно получаваш срещу тези пари които ще ги дадеш в общината в края на годината или всеки месец ? Дали осигурено място за паркиране , дали сигурност че няма някой да ти разбие колата или да ти открадне гумите , дали спокойствие че няма някой да те надере или блъсне , улицата на която живееш няма сигурно една дупка и не си чупиш колата постоянно!?Когато даваш пари ти трябва да получаваш в замяна нещо а в този случай не получаваш нищо освен "правото" да си паркираш пред собствения ти дом.Аз съм сигурен , че твоят работодател не ти дава заплатата без да ходиш на работа , нали ? Нека има такса но да е поне малко съобразена със средната работна заплата за страната.

  • Нагоре 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Тези меко казано са ненормални.Неможе да живееш в центъра и да не може да си паркираш колата.Какво плащаш 150лв. и ако всички места около вас са заети си плащаш и 2 лв на час.Абе мислено но недомислено.СМОТАНЯЦИ!!!!

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Тези меко казано са ненормални.Неможе да живееш в центъра и да не може да си паркираш колата.Какво плащаш 150лв. и ако всички места около вас са заети си плащаш и 2 лв на час.Абе мислено но недомислено.СМОТАНЯЦИ!!!!

Именно поради тази причина Столичната община бе осъдена и в момента , живущите в центъра не плащат за паркиране , ами просто си преснимат талоните на автомобилите и ги поставят на стъклото ... Но не виждам да има поправки в новия закон по отношение на живеещите в центъра и как точно ще ми осигурят каде да паркирам като платя 150 лева ??? Преди плащах 75 лева и не ми осигуряваха , сега ще плащам 150 и пак същото ... А това с гаражите е Пълен АБСУРД ! Редактирано от Philip Nenkov

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отново ни прецакаха по най-грозния начин...

А това само за София ли ще бъде или ще тръгне и по другите градове?

 

Някой може ли да ми обясни какво трябва да означава това:

"Предложението е сегашната "синя зона" да се намали и да обхваща само идеалния център, но паркирането да струва 2 лв. на час с ограничение за паркиране до два часа"

 

Също и:

"Останалата част от широкия център ще бъде зелена зона, паркирането там ще струва 1 лв. на час, както е и сега, ограничението за престой остава 4 часа"

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Пак са недомислили идиотите нещата.Не разбирам- като живееш в центъра на София/аз за щастие не живея там/, та значи имаш ебаси данъка, няма къде да спреш и ти дрънчат трамвай на главата нон стоп, та трябва и да си платиш, за да си оставиш колата :huh: Луда работа...Толкова години един паркинг не направиха. А 4 паркинга, на ниво от -4 до +12/примерно/, ще решат целия проблем.Даже и селяните като идваме, пак ще можем да спираме спокойно. :D Аз лично, ако има охраняем паркинг бих дал 4-5 лв за ден престой на колата, но 2лв на час и то на улицата- това е простотия.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Mда, време беше да се въведат правила, ама дали са точните? :unsure:

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Във всяка европейска държава по центъра на големите градове нещата седят по този начин. На много места има подземни/наземни паркинзи, така е, но това не значи, че не е редно да се плаща и то доста, за да спреш в идеалния център. Дано поне така има повече място за живуещите там, които ще плащат "винетки".Само ми се струва идиотска клаузата "ако имаш гараж, плащаш двойна винетка". Нали плащаш данък за имането на този гараж, колата не пречи на останалите - не е спряна на улицата? Наистина как могат да те накарат да си платиш въпросната винетка? Или ще е задължителна заедно с данъка за гаража? Надявам се просто да не съм доразбрал тази част от новината, защото ми изглежда наистина глупава.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Според мен това трябва да се тълкува така: ако имаш гараж и искаш право да паркираш в синя/зелена зона се плаща като за 2-ра кола.

  • Нагоре 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Според мен това трябва да се тълкува така: ако имаш гараж и искаш право да паркираш в синя/зелена зона се плаща като за 2-ра кола.

Ако е така, тогава е напълно разбираемо! Ако имаш гараж и не ти се занимава да вкарваш колата в него, плащаш доплънително, за да го държиш празен, докато заемаш място на улицата.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Идеята с гаража е, че ако си го преустроил в магазинче или нещо друго и не го ползваш по предназначение - то трябва да си платиш двойно, защото гаражите са за да се паркира в тях. Част от проблема с паркирането е, че повечето гаражи в идеален център са всичко друго, но не и гаражи. За това вече смяната на предназначението им е забранена, но това не важи за тези в заварено положение. А който паркира в гараж не му трябва винетка, защото колата му не стои на улицата.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Аз лично съм за увеличаването на синята зона!Според мен да живееш в центъра е лукс и там трябва да живеят заможни хора,които трябва да плащат огромни данъци.Метрото вече ще обхваща всички централни части,а билетчето е един лев.За чий *** ще ходя с колата и ще се тормозя дали има место,дали няма да ме одраска някой и да плащам синя зона като съм си извадил карта за метрото 1 месец 9 лева.Зимата когато падна големия сняг,след около две седмици минавах по улиците Христо Белчев и другите преки и може би 25-30% от колите бяха още със снега,демек въобще не се изкарват.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създайте нов акаунт или се впишете, за да коментирате

За да коментирате, трябва да имате регистрация

Създайте акаунт

Присъединете се към нашата общност. Регистрацията става бързо!

Регистрация на нов акаунт

Вход

Имате акаунт? Впишете се оттук.

Вписване

  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    No registered users viewing this page.

  • Предстоящи събития

    No upcoming events found
×
×
  • Създай нов...