Jump to content
KONI

Ново за газовите уредби

Recommended Posts

газова уредбаОтпада отделният режим за газовите уредбиКонтролът на газовите уредби става част от общия преглед на колите7 Декември, 2011 12:20Отпада отделният режим за газовите уредбиМинистерски съвет прие промени в Наредбата за устройството и безопасната експлоатация на преносните и разпределителните газопроводи и на съоръженията, инсталациите и уредите за природен газ, съобщиха от правителствената пресслужба.Също така МС прие промени в Наредбата за устройството, безопасната експлоатация и техническия надзор на газовите съоръжения и инсталации за втечнени въглеводородни газове и в Наредбата за условията и реда за издаване на лицензии за осъществяване на технически надзор на съоръжения с повишена опасност и за реда за водене на регистър на съоръженията. В трите наредби се предвижда да се отменят разпоредбите, съдържащи изисквания към устройството и правила за последващия контрол върху автомобилните газови уредби, работещи с природен газ или втечнени въглеводородни газове.Разпоредбите, които се отменят, третират автомобилните газови уредби като самостоятелно и независимо от автомобила съоръжение. Те са създадени преди присъединяването на България към Европейския съюз и в настоящия момент са в противоречие с нормите на хармонизираното европейско право. С предлаганите изменения отпада отделният режим за периодичен контрол на автомобилните газови уредби, който ще остане само част от общия периодичен контрол върху пътните превозни средства и техните компоненти, с което значително ще се облекчат и ползвателите на такива уредби.Промените в Наредбата за устройството, безопасната експлоатация и техническия надзор на съоръжения под налягане се налагат от приетата нова Наредба за съществените изисквания и оценяване на съответствието на транспортируемо оборудване под налягане, транспонираща Директива 2010/35/ЕС.С нея се предвиждат различни от досега действащите правила и органи, извършващи периодичните прегледи и проверки на транспортируемото оборудване под налягане, което е част от по-общата категория "съоръжения под налягане". Периодичните прегледи и проверки на транспортируемото оборудване под налягане ще се извършват само от нотифицирани органи, т. е. от лица, получили разрешение от председателя на Държавната агенция за метрологичен и технически надзор.Измененията в Постановлението по отношение на автомобилните газови уредби влизат в сила от 01.01.2012 г., а по отношение на транспортируемото оборудване под налягане – след обнародването му в "Държавен вестник".

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

демек... ако имаш Технически преглед се смята че и газовата ти е в ред?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Те пък едни реални Технически прегледи правят.....направо без думи да останеш. И на бензиностанциите само когато има шефове се правят че ти гледат датата на прегледа на газовото.;)

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

И техн. прегледи и заверката за изправност на газ. уредба в БГ се прави през пръсти.Ако по пътищата има мобилни контролни органи и хванат неизправна кола с перфектни документи, да следва отнемане на лиценза на сервиза дал техн.преглед и спиране на колата от движение до отстраняване на неизправноста.Ама кой да го направи и после да го спазва?

  • Нагоре 1
  • Надолу 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

А това дали ще доведе до поскъпване на техническия преглед?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Те пък едни реални Технически прегледи правят.....направо без думи да останеш. И на бензиностанциите само когато има шефове се правят че ти гледат датата на прегледа на газовото.;)

То си зависи от всеки как ще ми направят тех.преглед.Човек като си е мърляч и иска да мине през "просото" винаги ще намери начин.А относно бензиностанциите- аз отговарям за една бензиностанция и мога да ти кажа, че ако им искаш преглед на клиентите, повече нама да дойдат при теб.А всеки се бори за хляба си.А и от опит знам, че хората даже не знаят колко литра им е бутилката в багажника, а претендират, колко литра си им сложил.Винаги си мислят, че си ги ощетил.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Интересно ми е, аз сега като съм с неозаконена газова,но искам вече да я озаконя, да чакам ли до февруари месец, когато трябва да минавам преглед на колата и дали там ще ми я направят газовата валидна?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

По хубуу чакаи мож да спестиш едни грешни 10 лева. Краино време беше тая простотия с тоя преглед да се премахне. така ги преглеждаха тея коли че само вика даи 10 лева и бегаи.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

газова уредба

 

Отпада отделният режим за газовите уредби

Контролът на газовите уредби става част от общия преглед на колите

7 Декември, 2011 12:20

Отпада отделният режим за газовите уредби..."

 

"Разпоредбите, които се отменят, третират автомобилните газови уредби като самостоятелно и независимо от автомобила съоръжение...", но "С предлаганите изменения отпада ОТДЕЛНИЯТ режим за периодичен контрол на автомобилните газови уредби, който ще остане само част от общия периодичен контрол върху пътните превозни средства и техните компоненти, с което значително ще се облекчат и ползвателите на такива уредби.'

Аз така го разбирам- отпада отделният режим, което не означавач, че минаваш там където минаваш и технически преглед на колата. Което е нормално. Но се убеждавам с колко идиотски и нелогични Наредби е пълна страната ни

"....автомобилните газови уредби като самостоятелно и независимо от автомобила съоръжение..." това е пропито с лобизъм!!! Ако се поразровиш ще видиш колко милиони са източени в някакви измислени фирми, които уж дават лицензи за осъществяване на технически надзор за такива съоръжения, след като са били лиценцирани от Държавната агенция за технически надзор... Както АЕЦ Козлодуй продава ток през посредници, като САМ ТОЙ ИМА ЛИЦЕНЗ за продажба.... Ясно е че само се събират парите БЕЗ АБСОЛЮТНО НИЩО ДА СЕ ПРАВИ... Че и застраховки си имат за причиняване на щети на трети лица, ако се окаже че сертифицираното от тях съоръжение даде дефект и утрепе някого... Прост народ- слаба държава!!!

Сега просто към Сервиза за преглед ще трябва да има назначена сертифициран служител да проверява уредбите. И/или сервиза ЩЕ ТРЯБВА ЗАДЪЛЖИТЕЛНО ДА ПОЛУЧИ ЛИЦЕНЗ за проверка на газови уредби- методиката е същата- дават се едни крупни суми за подкупи за получаване на лиценз- иначе ЗАТВАРЯШ сервиза, в който така или иначе си налял много пари /включително и за подкуп за получаване на лиценз за извършване на технически прегледи/. Естествено после начисляваш сумата върху редовния гражданин...

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Абе вие кво мрънкате не мога да разбера?Новината е добра,опростяват се нещата.

Опростяват се,аз лично се радвам даже, ама замисляш ли се колко идиоти карат по пътя с неизправни коли.Ей за тея мрънкаме, иначе ние си проверяваме колите!

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Хора я кажете един пункт за ГТП в който преглеждат колата по подразбиране, а не ти да ги подканваш. Газовата уредба повече от всичко искам да ми прегледат качествено, не да им давам пари за стикера само.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

^Аз имам читави газаджии,но понеже те ми слагаха газовата ходя при тях и си я познават като марка,софтуеър и т.н.Не знам дали може да им идеш с квато и да е друга и да могат да ти помогнат,но не пречи да пробваш.Ако искаш ще ти дам телефона на лично.

Абе вие кво мрънкате не мога да разбера?Новината е добра,опростяват се нещата.

Опростяват се,аз лично се радвам даже, ама замисляш ли се колко идиоти карат по пътя с неизправни коли.Ей за тея мрънкаме, иначе ние си проверяваме колите!
Божидаре,няма файда от това мрънкане.Който го мързи и е мърляч,ще си остане такъв освен ако не го контролираш брутално.Аз например се изкефих когато почнаха да искат прегледите на газовите по газстанциите,щото дори и най-мързеливия и немърлив кретен му се наложи най-малкото да си вдигне дебелия гъз до най-близкия ГТП за уредбата и да кихне 10лв или колкото бяха там.Така че нека да ги инспектират качествено нещата,нямам против.Но е хубаво че се призна,че кола с газова уредба е като кола без газова.Т.е. няма да виждаме тъпи табели на паркингите в Мол-овете , че коли с газови уредби не се допускат щото едва ли не имаме бомби отзад.Щом колата е с преглед и е годна да се кара в този си вид,значи всичко трябва да ни е разрешено.Пък сега топката е в ГТП пунктовете,да си стягат коланите и да си изкарват парите с реален труд.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Имах предвид пункт за технически преглед, където ще си свършат работата както трябва, а не да ми вземат парите защото ми трябва стикер. Газовата ми е изрядна за сега, не ми дава ядове и искам като отида да я прегледат наистина да и прегледат всички ключови точки.Относно моловете, проблема е в техните подземни паркинги, а не в това, че возиш съд гориво под налягане. Просто тези паркинги нямат вентилация която да изкарва изпуснат газ, защото той пада ниско на пода.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Сега прегледите ще станат по-скъпи няма начин неизбежно според мен :(

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Мърляча си е мърляч, прав си Иво, но и много от пунктовете за Техн. Преглиди са мърлячи, безпринципни и ръководени единствено от парата която взимат.Моловете и подземните паркинзи да си изградят система за принудителна вентилация с газ сензори.Във всички кухни с газ това е изискване още от 2005г(от тогава аз го помня)!Няколко сензора, аспирационни тръби и вентилатор.Честито 25 000лв. за средноголяма кухня.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Добре са го измислили това с прегледите. Така вместо да се ходи на 2 различни места и да се губи повече време - всичко ще става в един пункт. Проблем може да е това че прегледа на газовата ми е април, а на колата декември. И трябва да се уточнят нещата в такива случаи. Поскъпване сигурно ще има, но вместо на едното място 30 а на другото 18 , ще стане общо 50 и това е. Обаче това ще е за коли с газ, за другите - е логично да е по-ниска цената.Абе май ще има доста уточнения още ;)

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

На мен още преди няколко месеца ми го казаха това, мои познати от ГТП. И по-точно, че от януари 2012 - газовата се преглежда заедно с техническия преглед, видео контрол навсякъде и задължително 3 снимки на колата по време на прегледа (в началото, средата и края на процедурата), както и поскъпване на цялата услуга до и около 100лв!

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

до и около 100лв!

За тия пари ще искам и да ми отремонтират нередностите, а не само да ги констатират и аз после да ходя да давам още толкова пари за монтьор. Но ние като афро-ислямистка дръжава просто вдигаме цените без да влагаме грам труд, щото братчеда лобира някъде там.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Аз също имах възможност да си поговоря с едни нови пичове на ГТП пункт.Те пък казаха че няма да стане това да успеят да направят минаването на ГТП на колата и за газовото на едно и също място.Но пък казаха че вече е факт забраната за правеняшките ксенони и се спират коли от движение заради тях.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Аз пък говорих днес е един човек от технически надзор за АГУ,зададох му въпрос, дали да си направя паспорт на газовото сега при него, защото другия месец трябва да минавам преглед с колата ,или на прегледа ще ми направят паспорт.Човека и той не знаеше какво трябва да се направи, посъветва ме да изчакам прегледа.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създайте нов акаунт или се впишете, за да коментирате

За да коментирате, трябва да имате регистрация

Създайте акаунт

Присъединете се към нашата общност. Регистрацията става бързо!

Регистрация на нов акаунт

Вход

Имате акаунт? Впишете се оттук.

Вписване

  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    No registered users viewing this page.

  • Предстоящи събития

    No upcoming events found
×
×
  • Създай нов...