Jump to content
SEZER

Акт за Гражданска отговорност

Recommended Posts

Случи се следното:Спират ме за проверка. Застраховката ми е на вноски. На стикера на стъклото и на талона, прикрепен към полицата пише, че застраховката ми важи до 07.2011г. Полицаите ми искат квитанция за последна вноска, която аз не нося. След това ми съставят акт че имам невалидна застраховка и ми отнемат контролния и малкия талон, с което ми спират колата от движение. Обаче ми казват така:- Ела утре в районното и ми покажи квитанцията от последната вноска и ще ти върнем малкия талон.Така и направих. Показах им квитанцията за платена последна вноска и те ми върнаха малкия талон, но акта в който пише че имам невалидна застраховка ми остана. Въпросът ми е: Какви последствия да очаквам? Дали ще платя глоба за това, че не съм носил квитанция за платена вноска или ще платя пълния размер на глобата когато нямаш застраховка.Благодаря.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Моят съвет е да обжалваш акта и той ще падне.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Колега аз имах малко сходен проблем.Един състезател ме блъсна, а на мен тъкмо от 00:00 часа на същия ден ми важеше новата гражданска отговорност,но аз съпответно не я носех и полицаите ми написаха акт,като ми казаха че ако до 3 дни мисля или по-малко отида в Кат и представя полицата ще ми махнат акта.Аз така и направих,на другия ден отидах в Кат и показах полицата и всичко беше ОК.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Напиши една жалба до РПУто но гледай да е навреме защото мисля че срокът беше 3 дневен. Шансът да отменят акта е доста голям. Ако не отпадне и ти издадат наказателно постановление пишеш една жалба до съда. Там ти насрочват за някоя си дата едно гражданско дело (безплатно е). Дано да не се стига до там, но ако се стигне ще ти пиша пак какви въпроси точно да зададеш на делото.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

За не носене на гражданска аз платих точно 10лв. :lol: Случката идентична с твоята в акта пише без гражданска, след това представих квитанция и платих акт/глоба за не носене на гражданска - 10лв :blink:

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Отговорено (Редактирано)

Това е след като ти е излезнало постановлението, нали?

Редактирано от Tino
8. �е цитирайте човека, който е непо�ред�твено преди ва� в �пи�ъка � мнени�.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

10лв. глоба за неносене на дакументПубликувано изображение

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Отговорено (Редактирано)

Ходи обжалвай, крайно време е тея долни комплексари да разберът че не може да правят каквото си искат!

Редактирано от Cosmos
  • Нагоре 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

А така и така сме зачекнали темата - освен картончето нужно ли е в колата да нося и полицата за гражданска отговорност?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

А така и така сме зачекнали темата - освен картончето нужно ли е в колата да нося и полицата за гражданска отговорност?

колега мисля че е задължително да носиш полицата и ако не се лъжа го пише някъде в правилника за движение какви документи трябва да сепредставят при проверка от органите на реда. А ако ти е на вноски наи сигурно си носи и квитанциите за всяка вноска че да няма за какво да се заяждат.Въпреки че винаги ще намерят ако решат :thumbs2:

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

И аз съм чувал, че се заяждат. Иначе сега се разрових в ЗДП:

чл. 100(3) (Нова - ДВ, бр. 51 от 2007 г.) Водачът на моторно превозно средство, което не е било спряно от движение, е длъжен да залепи в долния ляв ъгъл на предното стъкло на моторното превозно средство валиден стикер на знак за сключена задължителна застраховка "Гражданска отговорност" на автомобилистите и да носи контролен талон към знака. Когато моторното превозно средство технологично не разполага с предно стъкло и е невъзможно стикерът на знака да бъде залепен на указаното място, същият стикер на знака се залепва на застрахователната полица, която се носи от водача на моторно превозно средство, и при проверка се представя заедно с контролния талон. 
и съответно:
 Чл. 183. (1) (Изм. - ДВ, бр. 43 от 2002 г., в сила от 26.04.2002 г.) Наказва се с глоба 10 лв. водач, който:2. (нова - ДВ, бр. 51 от 2007 г.) не носи документ за сключена задължителна застраховка "Гражданска отговорност" на автомобилистите, ако водачът е изпълнил задължението си по чл. 100, ал. 3 и поставеният от него стикер е валиден към датата на установяване на нарушението;
Малко двусмислено ми се вижда, но май наистина трябва да има такава полица. Това е тъпо - какво правим ако вземат, че ми я откраднат? :thumbs2:

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

А така и така сме зачекнали темата - освен картончето нужно ли е в колата да нося и полицата за гражданска отговорност?

 

Задължително,инак комплексарите ще те глобят.Също така е задължително все още да имаш и залепен валиден стикер към застраховката на предно обзорно стъкло на авт-ла - за справка чл.100\3\ от ЗДвППубликувано изображение

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Носете си полиците колеги защото при ПТП за да Ви издадат протокол за пред застрахователя е необходима полицата.В протокола се вписват всички данни от полицата,които ги няма на картончето.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Случи се следното:Спират ме за проверка. Застраховката ми е на вноски. На стикера на стъклото и на талона, прикрепен към полицата пише, че застраховката ми важи до 07.2011г. Полицаите ми искат квитанция за последна вноска, която аз не нося. След това ми съставят акт че имам невалидна застраховка и ми отнемат контролния и малкия талон, с което ми спират колата от движение. Обаче ми казват така:- Ела утре в районното и ми покажи квитанцията от последната вноска и ще ти върнем малкия талон.Така и направих. Показах им квитанцията за платена последна вноска и те ми върнаха малкия талон, но акта в който пише че имам невалидна застраховка ми остана. Въпросът ми е: Какви последствия да очаквам? Дали ще платя глоба за това, че не съм носил квитанция за платена вноска или ще платя пълния размер на глобата когато нямаш застраховка.Благодаря.

След като са ти върнали малкия талон акта пада.Това го установих като си подновявах книжката имах притеснения за един акт за превишена скорост но беше отпаднал.Носенето на полицата и талончето е задължително поне моя агент така ми каза и винаги ги прикрепя едно към друго а на стикера ти пише до кога ти важи гражданската и ограните няма тпаво да ти пишат акт за това че не носиш квитанция за платена вноска. Просто са блафирали или поради незнаие са те актували !!!

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

@krasimir_01 , колега, когато граждансакта е на вноски, задължително се носи квитанцията за платена вноска, ако я нямаш за пред полицаите си без гражданска отговорност. Трябва да им представиш документ, че си си платил вноската. Полицата е задължително да се носи поради тази причина, че масово са на вноски, а и както един колега каза по-горе, не дай си боже при ПТП. Ще почнат май и скоро да искат документ за платен данък (мен снощи ме проверяваха и ме питаха дали съм си платил данъка и ако съм го платил, ако може да им представя квитанция). Не съм сигорен дали имат право, ама им го показах.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Квитанция за данъка немогат да ти искат.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Малко двусмислено ми се вижда, но май наистина трябва да има такава полица. Това е тъпо - какво правим ако вземат, че ми я откраднат? :rolleyes:

Отиваш в офиса на застрахователя си и искаш копие на полицата заверено с "Варно с оригинала!" и печат на застрахователното дружество.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ще почнат май и скоро да искат документ за платен данък (мен снощи ме проверяваха и ме питаха дали съм си платил данъка и ако съм го платил, ако може да им представя квитанция). Не съм сигорен дали имат право, ама им го показах.

За данъка наистина няма как да ти искат, тъй като ти може да го платиш на последния работен ден от годината. Единствено ще ти го искат ако прехвърляш колата или я бракуваш.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Носенето на хиляда документа (полици, картончета, квитанции, отрязъци...) е пълна малоумщина на родната ни дълбоко бюрократична администрация. Представителят на изпълнителната власт може само с едно обаждане да провери дали всичко на колата и шофьора е ОК. Но това е поредния гаден инсрумент на алчната ни власт да цеди пари. Аман!Какво НЕ трябва да се носи:- голям талон (никога!);- квитанция за платен данък МПС;- констативен протокол от ГТП;- платежен документ винетен стикер;

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Днес бях до КАТ и не ми е излезнало постановлението. Удължиха ми акта до края на април.Айде сега някой да ми обясни следното:Наскоро бе гласуван закон с който глобите в КАТ, ако се заплатят до 2 седмици се ползва отстъпка от 30%, с което стимулират гражданите да си плащат глобите навреме. Така например за акт в размер на 400лв отстъпката е 120, което не е никак малко.И как да се възползваш от този закон като 99% от постановленията излизат след 1-вия месец?!

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

То това не е ли от датата на издаване на постановлението, а не от съставянето на акта?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Става въпрос за електронния фиш,а той влиза в сила от момента на връчването му

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Аз пък съм си направил ксеро копие на всичко (без големия талон, разбира се) и си ги нося с мен. До сега не са ми направили проблем при проверка на пътя за ГО.По въпроса - защо е нужно тогава да се лепят при всяка вноска за ГО нови стикери със съответната валидност? След като ще ми искат бележка за платена вноска? На мен са ми правили забележка, че си бях залепил всичките от началото на срока на действие на полицата. Откъде да знам, че трябва да е залепена само текущата лепенка? Оттогава плащам наведнъж, че ми писна да търкам като луд всеки 3 месеца!

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създайте нов акаунт или се впишете, за да коментирате

За да коментирате, трябва да имате регистрация

Създайте акаунт

Присъединете се към нашата общност. Регистрацията става бързо!

Регистрация на нов акаунт

Вход

Имате акаунт? Впишете се оттук.

Вписване

  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    No registered users viewing this page.

  • Предстоящи събития

    No upcoming events found
×
×
  • Създай нов...