Jump to content
Данчо

София Vs Морето Vs Пловдив Vs Провинция

Recommended Posts

Аз не знам за друг толкова мързелив град като Пловидв - четвъртък вечер, кръчми, барове и дискота пълни дюкме, не мое си намериш място даже да се пробваш да резервирваш във вторник ... въпреки че няма официално сиеста, то почивките "обедните" са от 12 докъм 15 после 1 час "работа" и айде затваряме за да се разходим по главната :PЕто едно филмче от Пловдив, което дефинира терминът АЙЛЯК

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Та...последно кое беше по-бързо Д-серията или Б-серията ?П.С на СПамера освен че от по-топлото време му спрЕ колата ами му изпуши и главата!

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Гледайтииии , завиждайтиии.... и леко с вратитииииии

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ко съ прайти би стуличанииии :PТова е хард мек говор, ама си е наш :P Убичами си гу! :P

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

По празниците и уикендите София не е празна(някой по-горе го каза)...Просто оставаме само Софиянци в Града.По Велик Ден мислех да сформирам бригада да прекопаем КПП-тата.Така я помня от дете.Така я помни баща ми,Дядо ми........

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Въъъъъъъъъй Софиянцити полудяхтииииииии :P:P:P

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Колеги майтапа настрана ама я се разровете в Уикито и вижте в първият официален книжовен език от кой говор има най много :P Това е задачка - закачка ( от типа "Минута е много"):P

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Колеги майтапа настрана ама я се разровете в Уикито и вижте в първият официален книжовен език от кой говор има най много :P Това е задачка - закачка ( от типа "Минута е много"):P

Вие , новини гледате лииии ?????? Културни предавания нещо ????? Там някой да говори така ?????????? ---- > http://www.vbox7.com/play:cfecf17cП.С Да , не ми се обидат хората от клипа ... ноооо :P Редактирано от I_V_O

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Въййй чи якуууу

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Вие , новини гледате лииии ?????? Културни предавания нещо ????? Там някой да говори така ?????????? ---- > http://www.vbox7.com/play:cfecf17cП.С Да , не ми се обидат хората от клипа ... ноооо :P

Тц ний нямами тиливизури само цъквами вефъ да чуйм Кидика :P ха ха хаИво виж в Уикито и пак ще говорим!Потърси и малко инфо за явлението хиперкорекция и ще ти се изяснят много неща :P

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

През 9 век възниква и първият славянски писмен език – старобългарският, който достига разцвет през 10 век и чрез различните си редакции става основа на много други славянски книжовни езици.През 11 век южнославянските езици се обособяват в две подгрупи: ЗАПАДНА и ИЗТОЧНА.За българския език, който е от ИЗТОЧНАТА подгрупа, до 12 век е характерен широк изговор на ě, който остава и до днес в източнобългарските диалекти. В останалите южнославянски диалекти ě има различни рефлекси: e, ije, je, i.Друг признак за обособяването на двете подгрупи сред южнославянските езици е възникване на корелация палаталност/непалаталност при всички съгласни в български, докато в ЗАПАДНАТА подгрупа тази корелация е ограничена само до няколко съгласни: l : l’ и n : n’ (и исторически — d : d’ > đ и t : t > ć).Или в източното УИки пише друго ?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Явно ви понамързява нещо затова ние от провинцията ще ви дадем малко храна за размисъл:http://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%9A%D0%BD%...%B7%D0%B8%D0%BA

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Освен че има две групи ЗАПАД И ИЗТОК друго не виждам....

Редактирано от Dilqn_Mitev

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Явно ви понамързява нещо затова ние от провинцията ще ви дадем малко храна за размисъл:http://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%9A%D0%BD%...%B7%D0%B8%D0%BA

Това , че има подгрупи нищо не ми доказваш с тези неща :P Като си имате Източна подгрупа си е правилна само за вас ОК ????

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Защо Софиянци не се колонизирате в африка поне ще избягате от провинцията наречена България :P

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

...За българския език, който е от ИЗТОЧНАТА подгрупа, до 12 век е характерен широк изговор на ě, който остава и до днес в източнобългарските диалекти....

Това не ти ли е достатъчно? И цитатът ти се отнася за старобългарския, а тука говорехме за новобългарски книжовен език мисля? Или се лъжа? Защото нито ти, нито баба ти, нито дори пра баба ти не говорят старобългарски :P А? Или говорят... :PВиж статията дето съм цитирал от Уикипедията :P

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Защо Софиянци не се колонизирате в африка поне ще избягате от провинцията наречена България :P

На нас в София си ни е перфектно , пречат новите тези "СОФИЯНЦИТИИ" те за Африка :P И всичко ще бъде 6 ... :P!

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Защо Софиянци не се колонизирате в африка поне ще избягате от провинцията наречена България :P

На нас в София си ни е перфектно , пречат новите тези "СОФИЯНЦИТИИ" те за Африка :ppp И всичко ще бъде 6 ... :P!
На месечната като се съберем, организираме колона за Африка и оставате 5 човека на срещата :ppp:P:ppp Редактирано от chris_barnes

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Защо Софиянци не се колонизирате в африка поне ще избягате от провинцията наречена България :P

За да не чуваме в джунглата: "Брато,както си джиткам по Графа към нас и гледам един Жираф копеле........"

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

...За българския език, който е от ИЗТОЧНАТА подгрупа, до 12 век е характерен широк изговор на ě, който остава и до днес в източнобългарските диалекти....

Това не ти ли е достатъчно? И цитатът ти се отнася за старобългарския, а тука говорехме за новобългарски книжовен език мисля? Или се лъжа? Защото нито ти, нито баба ти, нито дори пра баба ти не говорят старобългарски :P А? Или говорят... :PВиж статията дето съм цитирал от Уикипедията :ppp
Няма как говор , който се води "диалект" да бъде правилен .... :P!

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ооох колеги вие сте болни и сте настроени негативно срещу Изтока явно! Източната подгрупа включва :http://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%98%D0%B7%...%B8%D1%86%D0%B8Каква връзка има Изтока тука не знам но...А българският език е към:Южнославянски езици [редактиране]Западни Словенски език [1] Сръбски език [2] Хърватски език [3] Босненски език [4] Източни Старобългарски език Редакции на старобългарския език Български език Български (книжовен) език [5] Македонски литературен език [6] Литературна норма на банатските българи

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Сега остана само да се разделим на East и на West :P иначе темата е страхотна, поздравявам автора И.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Иво, Иво, чети между редовете :P

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Защо Софиянци не се колонизирате в африка поне ще избягате от провинцията наречена България :P

За да не чуваме в джунглата: "Брато,както си джиткам по Графа към нас и гледам един Жираф копеле........"
И бате казвам ти един СЛОН ми паркирал на мястото пред нас.....

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Не ми се искаше да се намесвам по тая тема с диалектите, ама в София не се говори най-правилния Български - по телевизията млЕко не съм чул :P Търново е истината :P

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Защо Софиянци не се колонизирате в африка поне ще избягате от провинцията наречена България :P

За да не чуваме в джунглата: "Брато,както си джиткам по Графа към нас и гледам един Жираф копеле........"
И бате казвам ти един СЛОН ми паркирал на мястото пред нас.....
Не бъркай понятията "разговорна реч" и "книжовна реч" :P Само не ми казвай, че и в ежедневието си разговаряш като чичковците и леличките по телевизията и радиото, ако да си от София :P

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Иво, Иво, чети между редовете :P

Чета , просто искам да кажа , че културно мероприятие - театар , новини и т.н да не ги изреждам ... не съм чул някой да ми "МИЕКА" ---> нии , вии , тъй , унуййй , въх , ние и всичките там прекрасни "ПРАВИЛНИ" БГ ДУМИ :P

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Защо Софиянци не се колонизирате в африка поне ще избягате от провинцията наречена България :P

За да не чуваме в джунглата: "Брато,както си джиткам по Графа към нас и гледам един Жираф копеле........"
Вернo ли ве баце, епа как не го срита в топките ....ебахти и провинционалиста неориентиран тз тз тз

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Не ми се искаше да се намесвам по тая тема с диалектите, ама в София не се говори най-правилния Български - по телевизията млЕко не съм чул :P Търново е истината :P

Еее браво бе Кало! Стискам ти ръка. Имаме участник познал верния отговор - централен говор :ppp Те оттам е майката на новобългарския книжовен език:P

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Не ми се искаше да се намесвам по тая тема с диалектите, ама в София не се говори най-правилния Български - по телевизията млЕко не съм чул :P Търново е истината :P

Еее браво бе Кало! Стискам ти ръка. Имаме участник познал верния отговор - централен говор :ppp Те оттам е майката на новобългарския книжовен език:P
Тоя новия БГ , все още е прототип :ppp Явно нямат пари да го пуснат на пазара все още :ppp

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

" През 1848 г. руският учен Виктор Григорович след продължителни обиколки из България се среща с Христодул К. С. Николов. Григорович обосновава научно предложената от Николов делба на българските диалекти на западни и източни. По такъв начин Григорович поставя началото на българската диалектология като научна езиковедска дисциплина. В своя "Очерк путешествия по европейской Турции" (Москва, 1848), той пише, че западните говори обхващат "цяла Македония до Доспатските планини и на север от тях включват част от крайдунавска България до самия Видин", а източните — "на изток от Доспат и на север и юг от Балкана" (стр. 164). Пак там той посочва и седем основни разлики между западните и източните диалекти. Подялбата на българските диалекти, предложена от Николов и разработена от Григорович, се възприема по-късно от всички български диалектолози. " Едно е ясно има два вида диалект Западен и Източен,а аз и баба ми говориме на чист български език казваме "ТОВА" а не "ТУЙ" ,за справка в речниците :P

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Иво, Иво, чети между редовете :P

Чета , просто искам да кажа , че културно мероприятие - театар , новини и т.н да не ги изреждам ... не съм чул някой да ми "МИЕКА" ---> нии , вии , тъй , унуййй , въх , ние и всичките там прекрасни "ПРАВИЛНИ" БГ ДУМИ :P
Абе пич не ми се обиждай ама не четеш! Книжовната НОРМА (демек как трябва да се пише и говори) е създадена, сега го обяснявам простичко, за да не остана ОТНОВО неразбран, поради голямата палитра от говори на крайно малката територия на милата ни Ро'дина :P Т.е., ако преди мнооого години отиде нЕкой от Западна България при МЙЕКО говорящите и започне да говори на неговия диалект (който включва думички като "руча", "поганец" и сърбизми (думички заети от съседката поради контактите с тази говорна област), аджаба дали човекът от Източна България ще го разбере? Отговарям веднага НЙЕ! :ppp :ppp :ppp И обратното...Схвана ли ми мисълта? Книжовният език и реч в частност е уеднаквяване на говорите или с други думички казано да се разбират Изтока и Запада, Севера и Юга :ppp

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Иво, Иво, чети между редовете :P

Чета , просто искам да кажа , че културно мероприятие - театар , новини и т.н да не ги изреждам ... не съм чул някой да ми "МИЕКА" ---> нии , вии , тъй , унуййй , въх , ние и всичките там прекрасни "ПРАВИЛНИ" БГ ДУМИ :P
Абе пич не ми се обиждай ама не четеш! Книжовната НОРМА (демек как трябва да се пише и говори) е създадена, сега го обяснявам простичко, за да не остана ОТНОВО неразбран, поради голямата палитра от говори на крайно малката територия на милата ни Ро'дина :P Т.е., ако преди мнооого години отиде нЕкой от Западна България при МЙЕКО говорящите и започне да говори на неговия диалект (който включва думички като "руча", "поганец" и сърбизми (думички заети от съседката поради контактите с тази говорна област), аджаба дали човекът от Източна България ще го разбере? Отговарям веднага НЙЕ! :ppp :ppp :ppp И обратното...Схвана ли ми мисълта? Книжовният език и реч в частност е уеднаквяване на говорите или с други думички казано да се разбират Изтока и Запада, Севера и Юга :ppp
Ти го пишеш правилно но това , което си написал сега , ако ми го прочетеш на глас нямаш шанс да те разбера .. защото ще си , като хората от клиповете , които пуснах малко по рано ! ОК ??? Сега ти мен разбрали ме ????? Редактирано от I_V_O

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Не ми се искаше да се намесвам по тая тема с диалектите, ама в София не се говори най-правилния Български - по телевизията млЕко не съм чул :P Търново е истината :ppp

Mм да.И аз съм на същото .......разстояние :P:P:pppОсвен това смятам че трябва да им върнат парламента на Търновци че да им олекне малко на Софиянци :ppp

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

" През 1848 г. руският учен Виктор Григорович след продължителни обиколки из България се среща с Христодул К. С. Николов. Григорович обосновава научно предложената от Николов делба на българските диалекти на западни и източни. По такъв начин Григорович поставя началото на българската диалектология като научна езиковедска дисциплина. В своя "Очерк путешествия по европейской Турции" (Москва, 1848), той пише, че западните говори обхващат "цяла Македония до Доспатските планини и на север от тях включват част от крайдунавска България до самия Видин", а източните — "на изток от Доспат и на север и юг от Балкана" (стр. 164). Пак там той посочва и седем основни разлики между западните и източните диалекти. Подялбата на българските диалекти, предложена от Николов и разработена от Григорович, се възприема по-късно от всички български диалектолози. " Едно е ясно има два вида диалект Западен и Източен,а аз и баба ми говориме на чист български език казваме "ТОВА" а не "ТУЙ" ,за справка в речниците :P

И? къде е книжовния език в цитата ти?Учил съм и диалектология и не ме шашна с това което ми цитираш бъди сигурен :P

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Предалагам да се сезира Агенцията за Дискриминация...........,която се намира на Г.М.Димитров,което пък преди няколко години даже и не беше в София като адрес.(както и Студентски град).Трамвая* обръщаше на площад" Й.Николова"(сегашен Журналист) и до ливадите,където е студентски град ходехме на излет.* Трамвай= превозно средство срещано само в Столицата на България.

Редактирано от Ombre

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

По празниците и уикендите София не е празна(някой по-горе го каза)...Просто оставаме само Софиянци в Града.По Велик Ден мислех да сформирам бригада да прекопаем КПП-тата.Така я помня от дете.Така я помни баща ми,Дядо ми........

+1:P)Късно каваш.Като никога тоя път и аз барабар със "столичаните" се изнесох :P

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Иво, Иво, чети между редовете ;)

Чета , просто искам да кажа , че културно мероприятие - театар , новини и т.н да не ги изреждам ... не съм чул някой да ми "МИЕКА" ---> нии , вии , тъй , унуййй , въх , ние и всичките там прекрасни "ПРАВИЛНИ" БГ ДУМИ ;)
Абе пич не ми се обиждай ама не четеш! Книжовната НОРМА (демек как трябва да се пише и говори) е създадена, сега го обяснявам простичко, за да не остана ОТНОВО неразбран, поради голямата палитра от говори на крайно малката територия на милата ни Ро'дина ;) Т.е., ако преди мнооого години отиде нЕкой от Западна България при МЙЕКО говорящите и започне да говори на неговия диалект (който включва думички като "руча", "поганец" и сърбизми (думички заети от съседката поради контактите с тази говорна област), аджаба дали човекът от Източна България ще го разбере? Отговарям веднага НЙЕ! :) :) :) И обратното...Схвана ли ми мисълта? Книжовният език и реч в частност е уеднаквяване на говорите или с други думички казано да се разбират Изтока и Запада, Севера и Юга :)
Ти го пишеш правилно но това , което си написал сега , ако ми го прочетеш на глас нямаш шанс да те разбера .. защото ще си , като хората от клиповете , които пуснах малко по рано ! ОК ??? Сега ти мен разбрали ме ?????
Искаш ли да си поговорим? Съмнява ме да ти говоря МЙЕКО, една малка вметка говорил съм по радио ( пред микрофон ДА има и такова устройство странно, но факт знам какво е ТО :) обучаването за говорене и то правилно по радио и телевизия става на всички, които се занимават с това или мислят да се занимават без значение софиянци ли са или от село Куртово конаре). Но мога и МЙЕКО да говоря все пак ми е в кръвта :)Та това че не говориш меко, а твърдо не ме убеждава, че говориш правилен книжовен език. Обори този факт;)!;) Редактирано от martjo

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създайте нов акаунт или се впишете, за да коментирате

За да коментирате, трябва да имате регистрация

Създайте акаунт

Присъединете се към нашата общност. Регистрацията става бързо!

Регистрация на нов акаунт

Вход

Имате акаунт? Впишете се оттук.

Вписване

  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    No registered users viewing this page.

  • Предстоящи събития

    No upcoming events found
×
×
  • Създай нов...