Jump to content
Sign in to follow this  
Sashozmeq

Висока консумация и проблем с алармата

Recommended Posts

Здравейте!

Колата е ЦРВ 2007-ма година, дизел, фабрична аларма. Ако не я карам 4 поредни дена - акумулатора пада. Акумулаторът е нов, проблеми със зареждането няма.

Реших да замеря консумацията по следния начин:

1) При отворен преден капак, разкачам датчика за капака, за да симулирам затворен капак.

2) Заключвам колата и чакам поне 20 минути (не знам след колко време заспива, но 20 минути трябва да са достатъчни).

3) Измерената консумация е следната: 200мА за 15 секунди, след това 550мА за 15 секунди, след това 200мА за 15 секунди и т.н. цикълът се повтаря.

4) Открих, че консумацията е през бушон 16 (в двигателния отсек). 10А бушон, който според книжката на колата е за задна скорост (превод от италиански). В английското ръководство пише Back Up. post-36115-0-98164900-1491032844_thumb.jpg

5) Извадих го и консумацията стана около 15мА (нормална стойност, според мен).

6) Установих, че без този бушон не работи централното заключване.

7) Отключих колата с ключа и пробвах да запаля, но когато дадох на контакт се включи алармата.

8) Извадих ключа, заключих колата, сложих бушона на мястото си и алармата пак се включи.

Сега колата е с изваден бушон, заключена пред блока. Въпросите са ми:

- Как да изключа алармата и да възстановя състоянието от преди точка 1?

- На какво може да се дължи високата консумация през бушон 16?

- Каква е връзката между централното заключване, алармата и задната скорост/back up?

На 3-та генерация 6-та скорост е до задната. В движение напред има електромотор, който заключва задната. За друго, освен лампата за задна скорост, не се сещам къде се ползва ток. Бекъпа е захранване за всички компютри....близо 12.

Без да се върви по ел. схемата, няма как да се хване проблемът. Търси добър електричар.

Даването на контакт към компютър, който няма бекъп е нежелателно...

Изключването на алармата, след поставянето на бушон 16 се прави с натискане на бутона за отключване на дистанционното.

От електрическите схеми се вижда следното :

1) Бушон 16 от двигателния отсег отива към ACC блока и към бушоните, и релетата в купето post-36115-0-09252700-1491064054_thumb.jpg

2) В ACC блока жицата отива на VBU пина (VBU = Voltage Back Up)post-36115-0-86437500-1491064073.jpg

3) От останалите модули, в които отива ток от 16-ти бушон, най-съмнителен ми бе HFT, защото не ми работеше Bluetooth-а, от както съм купил колата.post-36115-0-53418400-1491064101_thumb.jpg

HFT-то се намира в дясната част на централната конзола - под управлението на климатика и скоростния лост. Изключих го и консумацията се оправи - 8мА.

Много добри ел. схеми за CRV и Хонда като цяло има тук: http://omanual.ru/Honda/ 

Проблемът е намерен.

Edited by vesivanova
  • Upvote 1