Jump to content
dandy

саморазвити гайки биалетки

Recommended Posts

Колеги проблема стана изведнъж в движение, започна да трака доста силно отдолу под колата при преминаване по неравности. В движение не можах да локализирам точно мястото. След оглед на място установих почти  до край развитата гайка на предна лява биалетка към носача. След сваляне на предните гуми за оглед на леглата в ухото на носача не забелязах някаква видима елипса, проблеми в резбите на гайката и ябълковидния болт на биалетката. Странно, че и от дясната страна се беше разхлабила пак към носача гайката. И двете си бяха стегнати към стабилизиращата щанга. Биалетките са сменяни преди година, проверка на окачването преди два месеца и изведнъж развити гайки...За първи път ми се случва така да се саморазвият точно тези гайки, а шумът от тракането е все едно ще падне скоростната кутия.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ако са били смазани резбите, за да не ръждясват много и после не са били стегнати здраво се случва да се саморазвият.

Стяга се здраво, а после често се режат с флекса....

 

Замисли се вкарвал ли си я на сервиз някъде през това време, защото може в сервиза да са ги сваляли и там да не са ги затегнали....

Редактирано от sttekata

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Гайките на биалетките са със пластмасов пръстен против саморазвиване. Отвиването им е мисия невъзможна без специално помагало (грубо казано), а ако липсва такова - с флекса. Саморазвиването на тези гайки е невъзможно, ако не са били дефектни. Завиването на тези гайки също е доста трудно, понякога до невъзможно без това помагало, защото този пластмасов пръстен е с диаметър по-малък от диаметъра на болта и болта на практика си прави резба в пластмасата като я мачка.

 

За да се саморазвият гайките трябва да са били обикновени, незатегнати, или незнайно-коя-употреба "оригинални", но и в двата случая ми звучи невероятно.

 

Ти, какво направи, след като видя, че са развити - затегна ли ги? Пробва ли на ръка, дали се въртят?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

След проверка на резбите ги затегнах. На монтираните при мен защитата от саморазвиване на гайката е назъбена уширена периферия, няма пластмасов пръстен.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ако правилно съм разбрал "назъбена уширена периферия", няма да стане с това, пак ще се саморазвият. Смени ги с такива с пластмасов пръстен. При смяната на биалетките не са успели да завият "пластмасовите" и са ти сложили обикновени гайки.

Редактирано от Krasi-mir

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Колега кажи в кой сервиз си ходил в Пловдив ? 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ако правилно съм разбрал "назъбена уширена периферия", няма да стане с това, пак ще се саморазвият. Смени ги с такива с пластмасов пръстен. При смяната на биалетките не са успели да завият "пластмасовите" и са ти сложили обикновени гайки.

Ако пак се саморазвият ще ги сменя. Тези гайки, които са на биалетките в момента си бяха в комплекта при закупуването им. Проверката ми я прави(поне според мен) доста кадърен монтьор в "Диана" на секцията със стенда. Не е в него причината, явно този комплект гайки не са подходящи...

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Един "майстор" ме прати да си купувам тампончета по 3 лева за стабилизиращите щанги, че чукането било от тях. Купих, но реших да си ги сменя сам. И какво мислите открих като слязох в канала. Гайката на предна лява биалетка се развила наполовина. Даже се върти на ръка. Вече няма хлоп-троп.

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създайте нов акаунт или се впишете, за да коментирате

За да коментирате, трябва да имате регистрация

Създайте акаунт

Присъединете се към нашата общност. Регистрацията става бързо!

Регистрация на нов акаунт

Вход

Имате акаунт? Впишете се оттук.

Вписване

  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    No registered users viewing this page.

  • Предстоящи събития

    No upcoming events found
×
×
  • Създай нов...