Jump to content
cvetomill

Размер зимни гуми?

Recommended Posts

Здравейте,така и не открих тема за моите въпроси, надявам се темата да е полезна и за останалите.Идва зима и съм решил да купя нови гуми за сивика, но така и не мога да реша какъв да е размера и марката. Колата е Civic '98 японски хеч 115Hp, джантите ми са 15ки, и в момента съм със зимни 195/55/15. Та джантите си оставт тези, но се чудя какъв да е размера на гумите. Първото ми чудене идва от това, че по всички каталози в нета оригиналния размер го дават 175/65/14, а пък на врата на колата пише 185/60/14 - разликата м/у двата размера е 6мм. Като цяло все си мисля да си взема малко по-тесни от сегашните 195-ци, все пак нали зимата е по-добре с по-тесни. Джантите мисля че са 6J или 6 1/2J, но утре ще проверя със сигурност. Та основната дилема е дали да търся 185 или 195 и дали са 50 или 55. Като гледам цената е най-оферта на 195/50/15 и за сега най-много клоня към тях, но пък знам ли....да не ми станат малки сравненеи със сегашните.Моля за всякакви съвети какво да взема - опит, теория всичко ще ми бъде полезно.Другото основно е каква да е марката - до колкото прочетох като цена/качество най-добре Continental или Googyear, но и тук приемам всякакви съвети, като макса за цена на гуми ми е към 150лв.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Аз съм със 185/60 R15 за зимните. Не ми опира никъде, но моята кола не е снишавана. Колата изглежда така:

Публикувано изображение

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Колега нали знаеш, зимата е по-добре с по-тесни и високи гуми. Карал съм с 195*50*15 и на сняг тръгваха с много мъка в сравнение 185*60*14. Една зима и изхвърлих 195ците.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

мерси колега,от този размер като гледам има доста гуми и цента им е супер, но пък на мен май ще ми дойдат големи в диаметър. Те са 8мм по-големи от моите в момента, а пък те ми се виждат максимално допустимото за колата. Лошото е че не знам точно с колко е сваляна колата....дали има някой със свалена кола и повечко опит :unsure:/>

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Колега нали знаеш, зимата е по-добре с по-тесни и високи гуми. Карал съм с 195*50*15 и на сняг тръгваха с много мъка в сравнение 185*60*14. Една зима и изхвърлих 195ците.

Да и аз това знам, че с по-тесни е по-добре зимата. 185/55/15 ми се вижда по-оптимален вариант, но пък цента е с поне 50лв нагоре на гума :angry:/>

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Тея 8 мм са ти 4мм от горе и 4 отдолу спрямо сегашните гуми, не мисля че ще ти закачат, ако от това се притесняваш, аз карам 175/70/14 което е + 5мм спрямо 195/55/15 и нямам проблеми, но съм с оригиналното окачване!

Редактирано от rumenbo

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Зимата и аз карам с 185/60/15, джантата е 7J и отпред е с 5мм извън калника и пак не опира, колата не е сваляна. Според мен, тва е най добрия вариант за 15ки.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Зимата и аз карам с 185/60/15, джантата е 7J и отпред е с 5мм извън калника и пак не опира, колата не е сваляна. Според мен, тва е най добрия вариант за 15ки.

+1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Зимата и аз карам с 185/60/15, джантата е 7J и отпред е с 5мм извън калника и пак не опира, колата не е сваляна. Според мен, тва е най добрия вариант за 15ки.

+1
аз също съм с 15ки 185/60 колата ми е с спортни пружини и не опира ;)/>

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

хмм явно всички са с 185/60/15, а дали може да кажете какво ви пише на вратата/резервоара за оригиналния размер, защото при мен както е 185/60/14 калкураторите в нета дават, че 185/60/15 идват с 25мм по-големи и съответно не е препоръчителен размер Публикувано изображение Аз се замислям по-скоро за 185/55/15, което е със 7мм по-голямо от оригиналното и съответно го дават подходящ размер, но пък избора от гуми ми се струва по-малък, а цената е по-висока.

 

 

п.п гледам размерите от: http://www.avtogumi...._zimni_gumi.php - долу вдясно на калкулатора, но и другите калкулатори така ги дават.ето и тази табличка си направих за по-нагледно:

Публикувано изображение

Редактирано от cvetomill

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

забравих да кажа, джантите са 6 и 1/2J, но това не е проблем за 185ци като гледам

 

моля ви някой с 185/60/15 да каже какво му пише на вратата за оригиналния размер Публикувано изображение

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Колега, моят съвет е, вземи си някакви метални джанти 14-ки(аз миналата година си взех за 50лв. четири перфектни тенекиени такива) и си сложи гуми които се препоръчват от производителя.Така и така ще взимаш нови гуми, дай някой лев за 14-ки джанти и ще избиеш от цената на гумите.Аз карам отпред с 175/65/14 отзад съм с 185/60/14.И двата размера отговарят на препоръчаните по каталог, но ти си вземи 4 еднакви от който размер си решиш.Колата ми е свалена отпред с 40мм. отзад 35мм. и с тези размери никъде не ми закача.Ако ти е грозна колата с тенекиените джанти намираш си едни оригинални тасове,хондовски и работата запива, хем ще си запазиш 15-ките за лятото и само ще въртиш джантите, вместо да сменяш всеки сезон гуми.Това е от мен, не те ангажирам с мнението си,но за мен това е по-добрият вариант.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Shorty мерси за съвета, но аз имам 2 комплекта лети джанти, така че няма да сменям гуми, искам да си взема нови зимни сега за тези джанти и едни нови за лятото и да забравя за няколко годни напред за думи. Аз също така съм с по-големи дискове и спирачни апарати и 14ка съм почти сигурен, че няма как да влезе отпред, затова такъв вариант напълно отпада. Иначе ми препоръчаха едни гумаджии в Овча Купел, та ще ходя тия дни да видя какво ще ме посъветват.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Извинявам се, явно не съм разбрал, че си имаш два чифта джанти.А относно спирачките трябва да са ти от 280мм. нагоре мисля за да не влезнат 14-ки. на твойта най-вероятно за 262мм. каквито са и на моята и 14-ка влиза без проблем.Иначе щом си имаш хубави 15-ки джанти ето ти едно бюджетно решение за гуми http://www.avtogumi.bg/oscommerce/zimni-gumi/falken/hs449-eurowinter-18560-p-92608.html, миналата година си взех 2 такива и като цяло съм доволен, като се има в предвид, че в Пловдив няма много сняг, за лед и мокро ги дават супер, малко по-слабички за копаене на сняг, но аз лично се качих с тях до хижа Здравец зимата без проблем,а имаше доста сняг.Друг е въпроса, че този размер който съм ти посочил май ще ти дойде височкичък, по скоро 185/55/15 май е твоя размер!

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Колега, на вратата имам 2 размера препоръчани от производителя - 185/60/15 и 195/50/15. И зимните и летните ми гуми са 195/50/15 Barum. Не съм имал проблеми със снега и сцеплението.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ами всъщност съм със 282 отпред и 260 отзад, от англичанак VTI, и отпред 15ка влиза почти плътно.

 

Мерси за предложението, тези fallken май наистина не са лоши, въпреки че по-скоро ми се иска да сложа континентал, но първо да измисля размера :)

 

stockbroker stockbroker мерси за инфото от вратата, явно на фейслифтовата и дават по-голям размер и има шанс и при мен за 185/60/15 - като ширина цена ми допадат най-много. Дано остане тези дни време да ида до тези гумаджии да видя какво ще кажат.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Не искам да те ангажирам с мнението си, но Континентал НЕ са доби гуми. Имат марка и до там. За мен Мишелин е най-добрата гума ...

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Така минах през гумаджията и спред него моя размер е 185/55/15, съвпада с размера, за който и аз клонях, така че явно това ще търся. Преложи ми и гуми, но не ми харесаха, та ще си търся нещо от нета.

 

abcivicabcivic така като се разчетох и други не ги хвалят Континентал , пък са 1ви в класацията на ADAC Публикувано изображение

 

май започвам да клоня към Goodyear и по точно - Goodyear Ultra Grip 8 като цента за която ги намерих е 152 лв.

друг вариант: Continental ContiWinterContact TS790 FR ML 155 лв.

 

 

Michelin ми идват вече доста скъпа - най-малко 180 лв.

 

Моля споделете мнение и опит, какво да избера, като искам да изкрам поне няколко години с тези гуми. Като цена - колкото по-малко толкова по-добре, по принцип това ми е макса 150-155лв.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Здравейте! Аз също съм със Сивик, 3 врата японка, и съм пред същата дилема. Според изчетеното тук във форума моя размер е 185/60/15. Колата не е снишавана. Насочил съм се към Мишлен алпин 4. В медина мед ги гледам по 128 лв бр. . Дайте мнение правилен ли е размера, а също за това струват ли си тези гуми.Благодаря !

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Да споделя малко опит от днес.

Минах през едни гумаджии, на които случайно попаднах лятото и останах доста очарован от техниката вътре - супер чисто и подредено като начало, всяка джанта която се сваля минава през някаква машина, която я чисти с някакви частици, отделно казаха, че оправят балони, като процедурата отнема няколко часа (май 3 бяха) след което гумата става все едно не е имала балон - награвят слагат каучук... с 2 думи не бях виждал такива процедури другаде (не че имам много опит), но определено ме впечатлиха. Та минах днес да видя те какво ще ми кажат и като начало казаха, че по-добре да слагам 185/60/15 и няма да имам проблем, а като гума ми препоръчаха Blacklion и тук ми стана интересно. Казаха че goodyear и continental не предлагат защото не стават, не ги бях чувал тези дето ми препоръчаха и ми обясниха, че ги правят Hankook в Китай, имат най-добрия каучук на пазара, от малкото гуми са, които имат 3 канала за добро изхвърляне на водата, имат ръб в края, а не са обли и какво ли още не. Понеже все пак подходих с доста недоверие към китайчето човека твърди, че не иска неговите клиенти да са просто доволни, а щастливи. Също каза че имат машина, която изследва качествата на гумата (лазери, мазери, датчици) и това е гумата с най-добри показатели - Blacklion, след нея фалкан и после не ги помня точно.

Та дали някой случайно има опит/впечатления от тези гуми и как са. Също ми е интересно дали някой друг е ходил при тези хора, защото мен поне успяха доста да ме впечатлят и при 2те ми посещения. Мястото е доста забутано и неугледно отвън, близо е до Студентски, по бул. Свети Климент Охридски в посока към околовръстното. Мисля че тук се пада, има автобусна спирка там:

Публикувано изображение

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ако са тези за които се сещам, са едни от най-добрите в София. Наистина имат доста и скъпа апаратура, и е доста подредено. Но там играе парата :)

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Здравейте! Аз също съм със Сивик, 3 врата японка, и съм пред същата дилема. Според изчетеното тук във форума моя размер е 185/60/15. Колата не е снишавана. Насочил съм се към Мишлен алпин 4. В медина мед ги гледам по 128 лв бр. . Дайте мнение правилен ли е размера, а също за това струват ли си тези гуми.Благодаря !

Аз съм със същата височина и искам да ти кажа, че съжалявам.. Като ударя дупка или мина по-бързо през легнал милиционер - отпед ми удрят в подкалника. Ако сме 4 човека - и отзад. Колата не е снишавана.
  • Нагоре 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

ххмм abcivic мерси за споделения опит за размера, мен точно това ме притеснява. Аз по принцип сега със 195/55 няма проблеми, освен че при пълен ляв ми опира, но пък в случая ще мина на по-тясна гума, като цяло мисля да пробвам услугите на тези хора и да видя дали ще може да тестваме 2та размера.

Редактирано от cvetomill

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

195/65 са моите, грешка Публикувано изображение

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

А това е друго нещо, значи трябва да нямам проблеми със 185/60. Аз тъкмо онзи ден тествах натоварен до горе с 4 човека със сегашните 195/55 не ми опира никъде. Те и моите джанти са прибрани ЕТ50, но ще видим какво ще покаже реалността.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Охх хора нещо много се колебая на каква марка да заложа. Чудя се дали да заложа на нещо доказано като Goodyear Ultra Grip 8 или да пробвам предложението за Blacklion. Разтърсих се из нета и за китайските няма почти нищо, освен някакви скиптични мнения заради това, че са китайски. Четох и теста на ауто билд и там никак не препоръчват китайците. От друга страна пък от сервиза казват, че това е гумата с най-добър каучук, грайфер, форма и googyear не стават. Разбрах също, че Blacklionсе прави в Китай, но фирмата е американска и правят гуми за камиони. Едва ли някой има опит с Blacklion, но поне за Ultra Grip 8 какво бихте казали? От друга страна Контитентала няколко човека не го похвалиха, но и според аутобилд е най-добрата гума този сезон.

Редактирано от cvetomill

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ако сервиза в които ходиш са поръчали повечко китайци, е ясно що ти ги пробутват, трябва да ги шитнат някъде. Може и печалбата от тях да е по голяма. Много го мислиш колега, и аз съм го правил това, четеш и колкото повече ровиш, толкова повече се объркваш. Лошото е че в момента, цената не винаги определя качеството, и китаеца който си харесал може и да излезе по-читав или цена-качество по добрия вариант. Аз лично, след като прецаках едно тойо по хубавите ни пътища, реших че пари за нови гуми няма да се дават и си взех семперит втора радост, ако ти кажа как катереше в Пампорово, еми доволен съм. Това разбирасе не е съвет, да си купиш гуми втора употреба.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Бих препоръчал това: http://medina-med.co...wDetail#section или това: http://medina-med.co...wDetail#sectionНе правя реклама- цената е добра, а доставката е безплатна.Иначе размерът за англичанка VTI е 185/55 R15

Редактирано от sl3000

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Колега моделите които си препоръчал не излизат, сайта на медината е такъв ппц би ли ги написал, че аз ще поръчвам гуми и ми е мн важно, а ако се и обосновеш защо тези два модела ще ти бъда безкрайно благодарен.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Колега моделите които си препоръчал не излизат, сайта на медината е такъв ппц би ли ги написал, че аз ще поръчвам гуми и ми е мн важно, а ако се и обосновеш защо тези два модела ще ти бъда безкрайно благодарен.

Просто давам пример с гуми, които наистина са добри. Континентал-ът е победител в теста на ADAC при размер 185/60 R15. Иначе за мен това (195/60 R15) не е правилният размер- всеки сам си преценява.Ето още една оферта: http://www.avtogumi.bg/oscommerce/zimni-gumi/continental/ts850-18560-p-126227.html

post-9507-0-34350100-1384865149.jpg

post-9507-0-63969100-1384865502.jpg

Редактирано от sl3000

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Аз размера го реших, че ще е 185/60/15 идват 8мм по-големи в диаметър, но ще са по-тесни и се надявам да нямам проблеми. Иначе те blacklion не са особено евтини пак съм към 110лв, по принцип цента дали ще 10-15лв нагоре или надолу не ми е проблем, но искам да си взема хубави гуми. Като цяло да нещо много се чудя, другата седмица отивам някъде и това е пък каквото излезе.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Гумите вече са поръчани и са - Goodyear Ultra Grip 8. Тези дни трябва да са при мен и дано остана доволен :)

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Аз мисля на Клебер да заложа предвид това че ще се карат само градско и то по 7-8 км. на ден. Размера мисля да е същия 185/60/15. Но искам да попитам две неща. Клебера как е като изпълнение ? Мога ли вместо 15 цола, да си взема 14( тъй като не мога да намеря железарки 15 ки) и какво ще загубя от това като возия и устойчивост на пътя?. Благодаря!

Редактирано от palefaced

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Да споделя малко опит вече. Размера - 185/60/15 се оказа идеален, натоватен с 4 човека и пълен с багаж не опита никъде, при пълен ляв/десен също няма опиране.

От самата гума още нямам особени впечатления, няма и сняг още. Като цяло в завой се държи по-добре, но при спиране нещо не съм впечатен - пак много лесно ми се включва ABS-a Публикувано изображение

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създайте нов акаунт или се впишете, за да коментирате

За да коментирате, трябва да имате регистрация

Създайте акаунт

Присъединете се към нашата общност. Регистрацията става бързо!

Регистрация на нов акаунт

Вход

Имате акаунт? Впишете се оттук.

Вписване

  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    No registered users viewing this page.

  • Предстоящи събития

    No upcoming events found
×
×
  • Създай нов...