Jump to content
Samito

"Ковани" бутала, или "Какво е това животно" ?

Recommended Posts

Момчета чета вашите мнения и се убеждавам, че нямате на идея какво е това животно от заглавието.Такива бутала не съществуват и е крайно време да ги изчистим от речника си.

Редактирано от Samito

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Forger- Превод от английски: Ковач, подковач. Forged pistons - Ковани бутала, закалени бутала. Не виждам какво ти пречи, че това се използва като синоним на закалени или легирани бутала. Просто е влязло в жаргона на интересуващите се и занимаващите се с двигатели, тунинг и т.н. Всеки с елементарни познания по английски език ще се сети за какво става дума.

  • Нагоре 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Благодаря за клипа с който доказваш, че ковани бутала не съществуват.Как се прави бутало което го наричате ковано? Първо не се кове, а се щампова.Прави се гореща щампа при полутечен метал. Той не се наклепва ( механично уякчаване, чрез пластична деформация) защото щампата е горещаКакво всъщност става? Защо буталото е по- здраво? Ами защото щампата притиска течният метал и го вкарва в получилите си микровсмукнатини вследствие на кристализацията. Така чрез тази щампа се получава плътна отливка, без всмукнатини. Това е цялата философия и това няма нищо общо с коване. Абсолютно грешно е да се казват ковани. Все едно да варя фасул, а да му казвам пържола.

  • Надолу 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Момчета чета вашите мнения и се убеждавам, че нямате на идея какво е това животно от заглавието.Такива бутала не съществуват и е крайно време да ги изчистим от речника си.

Май ти си този, който си няма идея за какво говори, от горното клипче се вижда процесът на коване с преса (принципа на действие си е същия, все едно мааш с чук по буталото, т.е. ковеш :) Съответно по-евтиния вариант е леене на заготовка за бутало, оттам нататък пак стругове и т.н. И си има дума и на английски за това - cast pistons. Не виждам кое тук е неясното, но щом си решил да спориш с целия свят, моля заповядай :)

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

 

Как се прави бутало което го наричате ковано? Първо не се кове, а се щампова.

Прави се гореща щампа при полутечен метал. Той не се наклепва ( механично уякчаване, чрез пластична деформация) защото щампата е гореща

Какво всъщност става? Защо буталото е по- здраво? Ами защото щампата притиска течният метал и го вкарва в получилите си микровсмукнатини вследствие на кристализацията. Така чрез тази щампа се получава плътна отливка, без всмукнатини.

 

Така де, щампова ли се или се кове еднократно?Казва се ковано(forged)!Щамповането не е ли вид изрязване с матрица?

Би ли обяснил за "микросмукнатините" и "всмукнатини", че нещо се микрокомлицирам в смукнатините на мозъчните вълни относно металургичните ти познания!

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Отговорено (Редактирано)
Коване на доц.ТонговКато прочете автора на темата труда на доц.Тонгов искам да го питам:Колко вида коване има?Що е щамповане, валцоване и хидравличната преса ковашка машина ли е?Или ко'ааните бутала Требе а се биАт с чуко? :D/> Редактирано от darius
  • Нагоре 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Аз смятам да си "изчистя" речника и даже ще изтрия думата бутало.Винаги съм си мислел,че ги коват тия кованите някви негра с чукове,като подковиПубликувано изображение

  • Нагоре 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ебати кви сте гадове, не оставихте човека и 5 мин да ни покаже колко е учен :D

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Момчета чета вашите мнения и се убеждавам, че нямате на идея какво е това животно от заглавието.Такива бутала не съществуват и е крайно време да ги изчистим от речника си.

Кованяци мога ли да я запазя в речника :lol:

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Супер интересна тема в точния раздел.Аз предлагам да премахнем и коляновия вал от речника си,защото и той няма никакви колена :lol:

  • Нагоре 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Следващото ще е биелите, щото с никой не се бият и т.н. и т.н. Уникална тема, браво на автора още 32 мнения и може да пуска темата :)

  • Нагоре 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

наистина ценна информация !!!

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

По-страшното в случая е, че май автора е сериозен и наистина си вярва човека... :blink:

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Абе колеги,що сте такива ся..Момчето искаше да блесне с инДжинерна мисъл вие му посякохте крилете:oops:/>

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

 

Кало объркал си клипа пич :D тея са мачкани :lol:Тва па биела кована имали ?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Няма...биелите ги "бият" първо...после "отлепяш" и след това "облизваааааш" :P:D :D :D

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

ОК,ами подкована карантия тогава къде остава :lol:

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

ОК,ами подкована карантия тогава къде остава :lol:/>/>

Ми от някой "разпран кон" най-вероятно ще да е...някой ветеринар да се изкаже по темата :D/> :P/>

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ситуацията ми напомня за референдума за АЕЦ Белене. Изведнъж всички пенсионери, куцо, кьораво и сакато станаха ядрени физици и знаеха изключително много.Момчета, тъй като всички сте свръх компетентни по темата, бих ви помолил да разясните, с кое и къде не сте съгласни в това което съм написал. Ако методът не е такъв поправете ме. Имам чувството, че си говорите празни приказки, без дори да се замислите по въпроса.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

И къ'ф е проблема?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Аз имам един сериозен въпрос. Технологично какви са разликите между щамповането и коването?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Нямат нищо общо, не само технологично

  • Надолу 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Нямат нищо общо, не само технологично

Нямат нищо общо с щамповането на блузки колега!Коване на доц.Тонгов

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Отговорено (Редактирано)

Нямат нищо общо. Господин Дариус, Вие слагате линк в който над всяка страница има "Коване" и това ви обърква.

Видове операции при свободно коване

 

Формоизменението на заготовката се осъществява чрез приложение на единични или комбиниран брой ковашки операции: сплескване, изтегляне, пробиване, огъване, усукване, отсичане.

 

Сплескването е технологична операция, при която се намалява височината на изходната заготовка в направление на действието на приложените активни сили и едновременно с това се увеличава големината на напречното й сечение. Сплескването се характеризира със следните особености:

 

- Под действие на деформиращата сила F се поражда реакция на неподвижната част на инструмента F'. Заготовката би трябвало да се намира в условие на едномерно напрегнато състояние - натиск (фиг.5.2.). Но върху двете равнини на контакта възникват контактни сили на триене Т и Т', които се стремят да се противопоставят на движението на заготовката. Така се създава обемно напрегнато състояние на метала. Вследствие на това напрегнатото състояние е неравномерно с три зони, които придават бъчвообразен вид на цилиндричната заготовка.

Формоизменението на метала при сплескване е неравномерно поради силите на триене, които се пораждат между инструмента и заготовката - появяват се области на затруднена деформация, на прилепване на метала към инструмента. Вследствие на това, в метала на заготовката се създава обемно напрегнато състояние с неравномерна деформация. Тази технологична операция се прилага като предварителна операция за изработване на изковки от типа на барабани, зъбни колела др. и като предварителна операция за получаване на еднородни механични свойства на метала. При сплескване на цилиндрични заготовки се получават зони с различна степен на феформиране (фиг.5.3.). Експериментално е установено, че зона I практически е недеформирана и има най-малка твърдост. Най-интензивна е деформацията в зона II, в която металът формоизменя от центъра към периферията. В зона III има по-равномерна деформация. Съотношението на зоните зависи от съотношението do / ho. С увеличаване на съотношението do / ho големината на зона I се намалява, зона III също се намалява.

 

 

Етапи на процеса обемно щамповане

 

Формоизменението при щамповане се извършва на два етапа. В началото формоизменението се извършва вследствие на определено сплескване, при което изходната заготовка увеличава размера на напречното си сечение и намалява височината си. Този етап продължава, докато деформираният метал достигне страничните стени на щампата. Той се характеризира с триосен натиск, съпроводен с нарастване на съпротивлението срещу деформация. При вторият етап се запълват останалите свободни кухини, като металът обикновено изтича от кухини с по-голямо сечение в кухини с по-малко.

Открито щамповане се извършва в два етапа:

 

- запълване на пространството на щампата с едновременно изтичане на метал в израстъците и преразпределяне на метала;

- окончателно запълване на щамповъчното пространство и изтичане на излишния метал в израстъците.

 

В първият период израстъците имат голямо значение, защото създават съпротивление срещу изтичане на метала, което води до запълване на вътрешността на щампата. При преместването на горната половина на щампата надолу, дебелината на израстъците намалява, което увеличава съпротивлението на метала в израстъците срещу изтичането му навън. С това би трябвало да приключи щамповането. Но понеже на практика заготовката има по-голям обем, дължащ се на неточности в изчисленията и отрязването, металът изтича през втория период на щамповането в технологичен израстък като сатурнов пръстен около изковката.

 

Отпадъкът от метал в израстъците при откритото щамповане достига 15-20% от обема на изковката, а в някои случаи и повече. Ето защо откритото щамповане отстъпва по неточност на закритото щамповане.

 

При закритото щамповане обемите на щамповъчната кухина и обемът на заготовката трябва да бъдат еднакви. Кухините на щампите, в които на заготовката се предава определена форма, се наричат деформационни пространства (гнезда). Те се разделят на подготвителни и окончателни. Процесът на формообразуване при закрито обемно щамповане се състои от следите стадии:

 

Първи стадий. Деформацията се състои в свободно сплескване, открито изтичане, открито пробиване или съчетание на тези операции в зависимост от конфигурацията на изковката и с щамповъчните кухини.

 

Втори стадий. В зависимост от посочените фактори деформацията може да бъде закрито изтичане, закрито пробиване или някои съчетания.

 

Трети стадий. Окончателно се запълват на ъглите в формата на най-дълбоките части в кухината на щампата.

http://www.castingar...ion/nt/tm06.htm

Редактирано от Samito

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Нямат нищо общо. Господин Дариус, Вие слагате линк в който над всяка страница има "Коване" и това ви обърква.

Видове операции при свободно коване

 

Формоизменението на заготовката се осъществява чрез приложение на единични или комбиниран брой ковашки операции: сплескване, изтегляне, пробиване, огъване, усукване, отсичане.

 

Верно, все коване! ;)

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Пич,не се взимай на сериозноПубликувано изображениеНе усещаш ли,че те шилосваме?!

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Колега, кажи им правилното наименование, и да се приключва тая тема. Ако може би ли се обосновал, защо искаш да премахнеш това им наименование, като всички така им казват. И последно, изобщо не мога да схвана идея на темата ти, мъчиш се да поучаваш целия Форум както и други такива Форуми или просто чакаш да стигнеш до заветното 50-то мнение и да пуснеш това което имаш за продан? Може да ми пишеш и ЛС ако искаш. Довечера темата се заключва че станахме за смях....

  • Нагоре 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Колега явно вярно много насериозно си се взел. Като си инженер да не подхвана ли на филологична тематика да ти обяснявам процесите които настъпват в един език, и как дори и грешното може да стане езикова норма, когато употребата му стане достатъчно честа. Сега ти какво искаш, всички казват ковани бутала и биели. Идеята на всяка една дума е да носи дадено значение, ако аз реша да си купя "ковани" бутала и ида примерно в HEED за да си ги купя, според теб с кой израз ще ме разберат по-лесно? Със ковани бутала или със - "Добър ден, бих желал да си купя горещо щамповани бутала". Като ние сме зле, я потърси някой БГ сайт който да наименова дадения продукт по начина, който ти си предложил. Разрови се в някой друг форум и сподели дали си срещнал твоето предложение там. Явно цяла България сме заблудени овчици а ти си нашият месия :rolleyes:

  • Нагоре 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Аз не виждам нищо лошо да се даде светлина по въпроса. Ясно, че колегата взима малко присърце темата, но нищо не пречи да се погледне на нещата от образователна гледна точка. Аз лично намирам за интересен спора, защото и щамповането и "свободна ковашка операция- сплескване" ми изглеждат същото нещо. Сигурно и машините не се различават особено за двата процеса. Сигурно е същото като да кажеш на боба фасул. Още повече като гледам Фиг.5.1 не виждам какво пречи да се кове бутало.Аз винаги съм бил на мнение, че учебниците не се пишат за ученици, а за показност пред други професори и всякакви подобни титли.Отговорът на разликата между двата процеса чрез цитати го намирам за абсолютно отбиване на номера. Не ми трябва кой знае колко задълбочен отговор, а с няколко думи да ми бъде обяснено. И още повече отказвам да ми обяснява някой, че не съм се изразил правилно, при положение, че не може да се аргументира със собствени прости думи.ПП:И аз съм се правил на интересен, когато някой каже на винта болт, така че тази дискусия ми е ясна още от първото мнение.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Здравейте

Коването, пресоването, щамповането- това са все видове Пластична Деформация !!!

След каквато и да е обработка на буталата- те задължително се закаляват, и после стареят. Това е операцията, която им придава необходимите свойства, докато ПД им придава необходимата форма.

П.С. Други въпроси има ли ? Публикувано изображениеПубликувано изображениеПубликувано изображение

Поздрави

  • Нагоре 3

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

доста го нахапахте :) положително е да се знаят или четът такива неща но малко кофти нахлу у форума колегата - с критика :D

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създайте нов акаунт или се впишете, за да коментирате

За да коментирате, трябва да имате регистрация

Създайте акаунт

Присъединете се към нашата общност. Регистрацията става бързо!

Регистрация на нов акаунт

Вход

Имате акаунт? Впишете се оттук.

Вписване

  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    No registered users viewing this page.

  • Предстоящи събития

    No upcoming events found
×
×
  • Създай нов...