Jump to content
snickersy

въпрос за икономичността на двигателя

Recommended Posts

Здравейте колеги,бих искал да ви питам нещо за моята сивик Д13Б2. По принцип нали колите ги водят че са икономини до 3000об? Казаха ми че специално на 5-та предавка, ако поддържаш да кажем скорост 110-120 (както в моя случай къса скоростна кутия и при тези скорости съм на 3200 - 3500об - 5та предавка) колата не гълтала много бензин: примерно ако до 3000 об ми гори 6/100 при тези обороти 3500 щяла да гори 6.2 - 6.3/100. Вярно ли е това? Все пак като тръгнеш за морето или по принцип по магистралата да караш с 100км/ч е малко дразнещо - дори тогава ми е на 3000 и малко отгоре, но все пак е дразнещо. Благодаря предварително за отзивите!

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ами колега, за всяка кола си е различно,и най лесно ще разбереш ако експериментираш.Повечето автомобили , започват да лапат здраво след 120км/ч/поне тези които аз съм карал/.При разлика от плюс-минус 200 оборота ,разхода ти няма да се промени кой знае колко съществено, че чак да те събаря.Карай и не го мисли.Пък и кутията ти е ок, виждал си къса кутия....Публикувано изображение При Сивик, само на "Икономиките" са по-дълги скоростите, ама при твоя мотор не е препоръчително, защото ще окуцее тотално .Жълтурковците са си я сметнали.И хубаво изкарване на морето! Публикувано изображение

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Здравей,Преди карах д13 сивик и съм го засичал колко гори. Пълня до горе резервоара, карам и като тръгне да свършва, пак пълня и смятам. Най-ниският разход, който съм засичал е бил 4.8л/100км за 700 км извънградско с 4 човека в колата. Тогава имаше много движение и карането в колона с ~60км/ч е помогнало доста.На магистрала Тракия с ~120км/ч и сам човек в колата ми дава ~6.1л. Забелязъл съм, че скоростта има достапо-голям ефект върху разхода отколкото теглото. За този сивик в един сайт дават: Fuel consumption (60 km/h mode), l/100km 3.6

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

...аз имах сивик 1.3 и извънградско гореше 5л. при обороти около 3000.На едно прибиране от Шумен бързахме и карах с около 140/150км/ч отиде към 6л. някъде там не мисля,че е толкова фатално.Все пак като искаш да стигнеш бързо няма да те съборят литър/литър и половина отгоре ;)

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Отговорено (Редактирано)

Колега, освен оборотите тук пропускаш най-големия фактор свързан с икономията на гориво, а при скорости над 80км/ч - то е въздушното съпротивление. Не случайно колите са най-икономични на 2500-3000об/м на 5та предавка - това ти е скорост около 80-90км/ч. Тъй като въздушното съпротивление е квадратна величина, това означава, че движейки се по-бързо, енергията нужна за дадената скорост не расте линейно, а в пъти. Не случайно за 100км/ч може да са ти достатъчни 40кс, за 200км/ч ще са 120кс, за 300км/ч ще са 300-400кс, за 400км/ч ще са над 1000кс.Или по-конкретно - енергията необходима за поддържането на 72км/ч скорост е 1/3 спрямо нужната за поддържане на 105 км/ч. Или точно 1/2 на единициа изминат път (въздушното съпротивление е 3 пъти по-голямо, но в крайна сметка се движиш и с 30% по-бързо и изминаваш дистанцията за по-малко време). Сега в икономията на гориво има и други фактори - да кажем ефективността на двигателя ти на дадени обороти (по-ефективен е на 3000 оборота от колкото на 4000 оборота) защото имаш по-малко вътрешно триене, но това ще ти даде малко предимство.Така че дори да си с дълги скорости и да си на 3000об/м със 140км/ч, пак няма как да ти гори 5/100 посмъртно, ако на 3000 с 80 ти гори 5ца. При мен на дизела със 130км/ч съм на 2500об/м на 5та, със 80 съм на 2000об/м на 4та. Със 130 хондата ми харчи около 6-6.5 на 5та предавка, със 80 харчи около и под 4, макар че карам на 4та скорост.

Редактирано от Veseliq
  • Нагоре 3

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Мойта дава 5 като е карам с 100-110, а ако дигна 120+ е около 6 и нещо.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Отговорено (Редактирано)

Здравейте

Колеги- наскоро направих едно съвсем нормално (спазвах всички ограничения) шофиране от София (Дианабад) до Дупница- и успях да сваля разхода до 4,87 л/100 км (бях сам, без използване на климатика), което за 1,4- 90 к.с. си е направо отлично. Който каквото и да ми говори- аз съм убеден, че думите ми са истина, но този разход се определя най- много от трафика. Стараех се да карам предимно на 5 предавка, и не пусках колата по инерция, а бях на скорост (инжекторите показваха разход 0).

Ще кача и съвсем нагледни снимки:

 

Публикувано изображение

upload imagesПоздрави

Редактирано от JoroHondata
  • Нагоре 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Моята е 1.5 90 коня,преди месец я заяекох със 90км ми изгори около 5.2... миналата седмица я засякох при скорост 110 ми даде 6.3.Така , че тези с икономичните на 3000 оборота много не им вярвам,плюс това с тези малки двигатели който са нашите хонди(не всички но масово)изобщо не сме за бързо каране ,ако търсим икономия.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Значи колега няма какво да се притесняваш. Разликата е минимална.Д13ката на жената, с културно каране дава 7/100газ, а на магистралата с с нормално каране 140-150 и после къде колкото може даде 7,8... Това с 3ма човека в колата и един идиот зад волана. На магистралата на няколко пъти стигах и до 180, че ме изнервят на моменти. ;) п.п.Ако те притеснява колко гори- сложи и газ и си свиркай. Разхода зависи от скороста, но повече зависи от това до колко е постоянна и дали я форсираш често. Колкото по-плавно караш- толкова по-добре.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Еееееееееееееее,браво! За първи път виждам колеги да казват самата истина за горенето на колите им! Всичко това си е съвсем вярно. Омръзнало ми е да ме къпят че колите им в градски условия им горят 6.5-7 на 100!!! Във всички разговори с колеги моята гори най-много 8-9 градско.По едно време си мислих че е нещо развалена...ха ха ха !!!

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Отговорено (Редактирано)

на 1 приател негожата д13 с 100 гори 5.5 изван градско а с нормално каране 7.5 градско

Редактирано от shadow_rr

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създайте нов акаунт или се впишете, за да коментирате

За да коментирате, трябва да имате регистрация

Създайте акаунт

Присъединете се към нашата общност. Регистрацията става бързо!

Регистрация на нов акаунт

Вход

Имате акаунт? Впишете се оттук.

Вписване

  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    No registered users viewing this page.

  • Предстоящи събития

    No upcoming events found
×
×
  • Създай нов...