Jump to content
fenabg

Прилики , разлики ,размери и взаимозаменяемости на всмукателните колектори

Recommended Posts

Ох влака пак се движи в релси :):D :D .и един Фъпрос имам - инжекторите имат ли точно определен наклон .Имам в предвид градуса под които седят спямо порта и разтоянието от него.п.п дали ще ме разбере някои :lol: ,мноо съм зле от снощи :D

Имат точно определени градуси но немога да ти кажа какви.... На SOHC VTEC главите инжекторите са под един ъгъл, на NON VTEC SOHC главите за под друг заради ъгъла на клапаните, а на NON VTEC DOHC главите са под друг ъгъл отново.... За съжаление немога да ти кажа точни данни, но поне мисля че изясни и този въпрос :D Мисля че трябва да стоят максимално близо до порта на главата, но ъгъла нз точно как се смята, за по лесно можеш да премериш ъгъла на колекотра който съответства за главата, която ще използваш....

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Публикувано изображение

Порта на Z6 е 42мм.

 

вътрешните размери професоре. мерили сме го 100 пъти, даже и на твойте снимки си личи че са еднакви размерите. на снимката за д16 линийката е сложена да мери от 1.5мм нататък, а на д15-ковия е под ъгъл за да изглежда по-малък диаметъра. и сляп ще го види.

 

:lol::):D :D :D :D :D И тоя ли го мери с 1.5 мм на вътре ???? За на пред е хубаво да си изключваш клавиатурата като ти се прииска да изглеждаш умен в някоя тема !

 

п.п. Сори фен, не се сдържах :D Ща черпя една ракия ;)

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
:lol: пак ли ти бе мишо, казах ти като събереш пари и кураж за гонка тогава да ме намесваш в свои постове и мисли. Виж пак първата снимка и се загледай линийката дали не дава малко над 42, а на тоя с шублера е под 42, затова е написано ~ което ще рече приблизително и разликата пак е ~1mm.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Фен, инжекторите се слагат така че да сочат по допирателната към потока ... т.е. да пръскат по течението, а разстоянието зависи от прилобението и типа инжектор ... някъде имаше прилична теория, обясняваща на какво разстояние трябва да се слагат различните видове инжектори, в зависимост от работните параметри на колектора и двигателя ... ама сега не могада се сетя къде да я търся ...

ще се опитам да го обясня така:

всеки цилиндър се пълни веднъж на два оборота, но времето за отваряне на всмукателен клапан е изцяло през единия от тях т.е. за оборот през дтнъра минават:

обем_за_един_оборот = обема_на_двигателя/брой_цилиндри

обороти_в_секунда = Обороти_в_минута/60

=> дебит_през_рънъра = обем_за_един_оборот*обороти_в_секунда = обема_на_двигателя*Обороти_в_минута/(брой_цилиндри*60)

скорост_на_газа_през_рънъра = дебит_през_рънъра/сечение_на_рънъра(, което е = r*r*Pi)

продължителност_на_отваряне_на_клапана = (1/обороти_в_секунда)(, известно още като преиод)*(продължителност_в_на_вала_в_градуси/720)=

=(60*продължителност_в_на_вала_в_градуси)/(Обороти_в_минута*360)

 

измината_дължина = скорост_на_газа_през_рънъра*продължителност_на_отваряне_на_клапана =

= {обема_на_двигателя*Обороти_в_минута/(брой_цилиндри*60)]/(r*r*Pi)}*{(60*продължителност_в_на_вала_в_градуси)/(Обороти_в_минута*360)}

= обема_на_двигателя*продължителност_в_на_вала_в_градуси/(360*r*r*Pi*брой_цилиндри)

 

вижда се че зависимоста от оборотите изчезна

и сега нека да се опитаме да заместим малко от тия стойности и да видим какво ще излезе :lol:

 

продължителност_в_на_вала_в_градуси = 208

r = 0.02075м( за д16з е толкова до колкото се сещам )редакция : 0.01816 за д16з6

Pi = 3.1415

обем на двигателя = 0.0016м^3

брой_цилиндри = 4

 

измината_дължина = 0.0016*208/(360*0.01816*0.01816*3.1415*4) = 0.223м

 

ако всичко дето го натробих е вярно, това означава, че при тия параметри, това е пътя изминат от газа през рънъра т.е. инжектора трябва да се намира някъде в него ... не знам колко е продължителноста на импулса но според мен най-здравословно ще е, инжектора да пръска някъде около или преди средата на тоя период за да може да се уцели точно максималното повдигане, но в същото време е полезно да не се цели много близо, за да има преме за разбъркване на сместа ..

оф айде, че ракията чака

 

 

лека редакция :) тука само ппедполагам, че порта има сечението на рънъра, и това е разстояние от клапана, а не от порта !

 

редакция 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Те такова дзвере ми е мерак да си направа ма няма размери :rolleyes: и да ме светнете колко голям моо направиме дросела .Не ми берете грижа как ще се прави .Просто пишете :P .

 

Колегата дет го е купил да драсне два реда ,ако прочете ;) .Незнам кои е де :)

 

Публикувано изображение

Публикувано изображение

Публикувано изображение

Редактирано от fenabg

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Някъде из d-series.org бях чел че Д серийте понасят максимум до 65мм дросел, от там нагоре ставало зле...... незнам този размер колко отговаря на реалността и дали има смисъл при сток вал или при какви условия...

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Имаше една тема от з6 колектор как правят като тоя, и в пленума рънирите са по същия начин, като на ИТБ. Имаше и максималния размер за разпилване на дросела, ще се опитам да я намеря.

Редактирано от rulemaker

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Фен, инжекторите се слагат така че да сочат по допирателната към потока ... т.е. да пръскат по течението, а разстоянието зависи от прилобението и типа инжектор ... някъде имаше прилична теория, обясняваща на какво разстояние трябва да се слагат различните видове инжектори, в зависимост от работните параметри на колектора и двигателя ... ама сега не могада се сетя къде да я търся ...

ще се опитам да го обясня така:

всеки цилиндър се пълни веднъж на два оборота, но времето за отваряне на всмукателен клапан е изцяло през единия от тях т.е. за оборот през дтнъра минават:

обем_за_един_оборот = обема_на_двигателя/брой_цилиндри

обороти_в_секунда = Обороти_в_минута/60

=> дебит_през_рънъра = обем_за_един_оборот*обороти_в_секунда = обема_на_двигателя*Обороти_в_минута/(брой_цилиндри*60)

скорост_на_газа_през_рънъра = дебит_през_рънъра/сечение_на_рънъра(, което е = r*r*Pi)

продължителност_на_отваряне_на_клапана = (1/обороти_в_секунда)(, известно още като преиод)*(продължителност_в_на_вала_в_градуси/720)=

=(60*продължителност_в_на_вала_в_градуси)/(Обороти_в_минута*360)

 

измината_дължина = скорост_на_газа_през_рънъра*продължителност_на_отваряне_на_клапана =

= {обема_на_двигателя*Обороти_в_минута/(брой_цилиндри*60)]/(r*r*Pi)}*{(60*продължителност_в_на_вала_в_градуси)/(Обороти_в_минута*360)}

= обема_на_двигателя*продължителност_в_на_вала_в_градуси/(360*r*r*Pi*брой_цилиндри)

 

вижда се че зависимоста от оборотите изчезна

и сега нека да се опитаме да заместим малко от тия стойности и да видим какво ще излезе :rolleyes:

 

продължителност_в_на_вала_в_градуси = 208

r = 0.02075м( за д16з е толкова до колкото се сещам )

Pi = 3.1415

обем на двигателя = 0.0016м^3

брой_цилиндри = 4

 

измината_дължина = 0.0016*208/(360*0.02075*0.02075*3.1415*4) = 0.17086281586495028м

 

ако всичко дето го натробих е вярно, това означава, че при тия параметри, това е пътя изминат от газа през рънъра т.е. инжектора трябва да се намира някъде в него ... не знам колко е продължителноста на импулса но според мен най-здравословно ще е, инжектора да пръска някъде около или преди средата на тоя период за да може да се уцели точно максималното повдигане, но в същото време е полезно да не се цели много близо, за да има преме за разбъркване на сместа ..

оф айде, че ракията чака

 

 

лека редакция :) тука само рпедполагам, че порта има сечението на рънъра, и това е разстояние от клапана, а не от порта !

 

Има някои верни неща в това което си написал, но си смятал с големи приближения и приемане на някакви положения само за да намериш математически алгоритъм. Пропуснал си и някои неща като налягане на обратната вълна, което е в отрицателна обратна връзка с твоите изчисления. Това, че мотора смуче незначи, че целия поток въздух се движи само посока мотора - при вакуум на затворен дросел, голямото налягане в пленума довежда до момент на засмукване на въздушна маса от мотора. Практически всичко това се смята доста по-сложно, а и при теб има доста неверни работи според мен.

 

Първа основна забележка: Ползваш формула за сечение на окръжност, а рънъра е с елипсовидно сечение, от тук формулата става (Pi x r1 x r2), защото имаш два различни радиуса! От тук сметките ти се променят много! Пресметни си нещата пак и ще продължаваме със забележките/грешките :P

 

Поздрави.

Редактирано от Petar Petrov

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Фен, вече ти казах :rolleyes: дефинирай задачата и ще я сметнем :)кво толкова има ... само ми се струва,че това не е правилния модел от който да копираш :P

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Определено тоя модел е оплют от доста тунери, а иначе ето и няколко снимки от темата. Личи си къде е рязан пленума, за да се отвори и да се поставят вътре тромпетитеhttp://img407.imageshack.us/gal.php?g=021167015big.jpg

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Има някои верни неща в това което си написал, но си смятал с големи приближения и приемане на някакви положения само за да намериш математически алгоритъм. Пропуснал си и някои неща като налягане на обратната вълна, което е в отрицателна обратна връзка с твоите изчисления. Това, че мотора смуче незначи, че целия поток въздух се движи само посока мотора - при вакуум на затворен дросел, голямото налягане в пленума довежда до момент на засмукване на въздушна маса от мотора. Практически всичко това се смята доста по-сложно, а и при теб има доста неверни работи според мен.Първа основна забележка: Ползваш формула за сечение на окръжност, а рънъра е с елипсовидно сечение, от тук формулата става (Pi x r1 x r2), защото имаш два различни радиуса! От тук сметките ти се променят много! Пресметни си нещата пак и ще продължаваме със забележките/грешките ;)Поздрави.

първата ти основна забележка не важи :) рънъра си сменя формата много пъти, и при фланеца определено не е елипсовиден ( има форма на кръг разполовен от правоъгълник .. т.е. има успоредни страни и две дъги ) :rolleyes: аз знам, че сечението на рънъра отговаря на тръба с диаметър 41.5мм за д16з и на тази база си смятам обратно сечението :P - нишо повече ... т.е. точно сечението ми е много вярно и дори да не беше, това почти нямаше да промени сметката ;)второ, налягането на резонансната ЗВУКОВА вълна няма нищо общо със скороста на газа в рънъра ;) или поне има толкова малко, че няма отношение към тая сметка :)трето, ако един мотор връща по рънъра изгорял(горящ газ) в доестатъчно количество, ще го усетиш ... нормално в такива ситуации газаджийките си гърмят колекторите ...пето, няма как голямото налягане в пленума да засмуче въздух от мотора !шесто, аз имам идея как да напиша 6-те ЧДУ, които да опишат тая система, но въпроса е ти ще ми ги решиш ли ? :PНе се заяждам, но когато се търси усложнение на една такава задача, която цели само да дефинира прости граници на порядъка на един параметър, не могада не се съглася :)ако имаш идея къде греша в решаването на задачата при това ниво на точност, ще съм благодарен ако ми ги посочиш :), всичко друго е суета ... П.П. знам, че няма такова нещо като идеален газ :) но в случая е напълно достатъчно като концепция ...

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

дефинирай задачата и ще я сметнем :rolleyes:кво толкова има ... само ми се струва,че това не е правилния модел от който да копираш :)

Тоя е по лесен за правене за тва го харесах ,но щом казвате няма да е тоя . Идеята, само дано не разводним темата -д15 с вътък спринцовка /някога/ з,за писта .

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

 

Има някои верни неща в това което си написал, но си смятал с големи приближения и приемане на някакви положения само за да намериш математически алгоритъм. Пропуснал си и някои неща като налягане на обратната вълна, което е в отрицателна обратна връзка с твоите изчисления. Това, че мотора смуче незначи, че целия поток въздух се движи само посока мотора - при вакуум на затворен дросел, голямото налягане в пленума довежда до момент на засмукване на въздушна маса от мотора. Практически всичко това се смята доста по-сложно, а и при теб има доста неверни работи според мен.

 

Първа основна забележка: Ползваш формула за сечение на окръжност, а рънъра е с елипсовидно сечение, от тук формулата става (Pi x r1 x r2), защото имаш два различни радиуса! От тук сметките ти се променят много! Пресметни си нещата пак и ще продължаваме със забележките/грешките :)

 

Поздрави.

 

първата ти основна забележка не важи :P рънъра си сменя формата много пъти, и при фланеца определено не е елипсовиден ( има форма на кръг разполовен от правоъгълник .. т.е. има успоредни страни и две дъги ) Публикувано изображение аз знам, че сечението на рънъра отговаря на тръба с диаметър 41.5мм за д16з и на тази база си смятам обратно сечението ;) - нишо повече ... т.е. точно сечението ми е много вярно и дори да не беше, това почти нямаше да промени сметката :)

второ, налягането на резонансната ЗВУКОВА вълна няма нищо общо със скороста на газа в рънъра ;) или поне има толкова малко, че няма отношение към тая сметка :)

трето, ако един мотор връща по рънъра изгорял(горящ газ) в доестатъчно количество, ще го усетиш ... нормално в такива ситуации газаджийките си гърмят колекторите ...

пето, няма как голямото налягане в пленума да засмуче въздух от мотора !

шесто, аз имам идея как да напиша 6-те ЧДУ, които да опишат тая система, но въпроса е ти ще ми ги решиш ли ? :rolleyes:

Не се заяждам, но когато се търси усложнение на една такава задача, която цели само да дефинира прости граници на порядъка на един параметър, не могада не се съглася :)

 

ако имаш идея къде греша в решаването на задачата при това ниво на точност, ще съм благодарен ако ми ги посочиш :), всичко друго е суета ...

 

П.П. знам, че няма такова нещо като идеален газ :P но в случая е напълно достатъчно като концепция ...

 

Айде пак се почнаха глупостите...На това ли викаш окръжност колега? ;) Както и да ги продължаваш тия дъги, все си е елипса...Окръжност пресечена от правоъгълник, не изглежда така...Окръжност е сечението на рънъра на някои aftermarket интейкове не на стоков

 

Публикувано изображение

 

Явно много ги разбираш нещата, "смятай" си там и се радвай ;)

 

П.П> Имах идеи кфо да коригираш, но ще си ги запазя за мене, теб акъл не ти трябва.

Редактирано от Petar Petrov

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ще ви дърпам ушите! Тука 2 мозъка излязоха и сега спорите. Я се хванете и го сметнете заедно ! Поне знаете как (за разлика от нас) :rolleyes:

 

Идеята е че не са с еднакво сечение на всякъде. При стоковите колектори започва широка част от към главата. След това следва стеснение и извивка. След това пак леко се отварят. Не съм ги рязал ама то си личи :)

 

Да дам за пример блокса : Там започват на един размер към главата. След това почва да се увеличава сечението. Така до края. И няма извивки, ама то това се вижда и с просто око. Може би така се постига по-голяма скорост на въздуха като се стеснява към главата ама знам ли. Те има хора учили за това, аз само си предполагам :P

Редактирано от teror1sta

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ще ви дърпам ушите! Тука 2 мозъка излязоха и сега спорите. Я се хванете и го сметнете заедно ! Поне знаете как (за разлика от нас) :)

 

 

 

По скоро не могат да си схванат кои с какъв тертип на изразяване е .Хора не натискам случайно да се седне и да се пише :P С 98 процентна от пишещите в темата всяка вечер си ръсим ''простотий'' по скайп . Така че я се вземете У-раце и пишете.Нека спретнем една добра тема ,такава каквато започна и продължи .

 

П.п какво му е гадно на оня колектор бре ;) са като ще извадите нещо ошашавено и нема моо спЪ :) . Стесненията по рънарите не са ли за ускорявне на потока .Мале почнах и аз да пускам купечки думи :):rolleyes:

 

П.п 8 абе елипси иам сток колектор с квадратни рънари .Там па каква е мисията?

Редактирано от fenabg

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ще ви дърпам ушите! Тука 2 мозъка излязоха и сега спорите. Я се хванете и го сметнете заедно ! Поне знаете как (за разлика от нас) :rolleyes:

 

Идеята е че не са с еднакво сечение на всякъде. При стоковите колектори започва широка част от към главата. След това следва стеснение и извивка. След това пак леко се отварят. Не съм ги рязал ама то си личи :)

 

Да дам за пример блокса : Там започват на един размер към главата. След това почва да се увеличава сечението. Така до края. И няма извивки, ама то това се вижда и с просто око. Може би така се постига по-голяма скорост на въздуха като се стеснява към главата ама знам ли. Те има хора учили за това, аз само си предполагам :P

 

Фуниевидната конструкция, физически е най-удачна и ефективна...Така в по-широката си част откъм пленума, на рънъра му се дава възможност да засмуква голям обем въздух, а в по-тясната си част от към главата се получава ускорение на газа при засмукване от мотора....

 

Публикувано изображение

 

Нямам желание вече да се включвам към сметките на колегата lookcho, щото всичко накрая ще се превърне в спор за глупости! Ще следя развитието на темата, може и да стане интересна!

 

П.С> Само ще отбележа, че при сметки с окръжност - обема на целия рънър и дебита въздух през него при тоя диаметър който си измерил 41.5, ще ти излезе винаги по-голям от реалното, тъй като пренебрегваш "незначителната" както казваш елипса, която независимо че си променя диаметъра по цялата дължина, ще ти докара много по-малък обем накрая. По твойте сметки излиза, че мотора може да се аспирира добре, а дефакто да неможе да "диша" достатъчно. И всичко това заради една незначителна елипса...

 

П.П.С>В дизайна на едно изделие се работи на ниво микрони, нищо че реално с чука можеш да си наместваш нещата после! Тфа ако него знаеш, можеш да го запомниш. ;) Прави точни и смислени сметки...

Редактирано от Petar Petrov

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Не трябва ли да се вземе предвид динамичния обем на двигателя, а не статичния ? Защото в крайна сметка целта е да напъхаш повече от колкото побира :P Там е работата че за всеки двигател е различен, зависи от вала, смукателя, клапани, пружини, портове и т.н.

Редактирано от teror1sta

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Те такова дзвере ми е мерак да си направа ма няма размери :) и да ме светнете колко голям моо направиме дросела .Не ми берете грижа как ще се прави .Просто пишете :P .

 

Публикувано изображение

 

 

Това наистина става само за джезве, стоковия ти всмукателен колектор е сто пъти по-добре конструиран от това тенеке. Японеца не е по-тъп от американските тунери от индиянски произход, че да са измислили нещо по-добро! Правилно някой ти спомена, че не го тачат много, тоя скалъпен всмукател! Сега ще ти напиша и защо!

 

Ще вметна само, две бързи картинки и кратки обяснения... На това "джезве" най-големия му минус е, че в края на пленума (който е срещу дросела) се образува така наречената турболенция и завихряне на бързо движещата се въздушна маса. Конструктивно нещата се смятат и симулират, а не се натъкмяват с формули от 9-ти клас, по метода на колегата lookcho. Както в електротехниката и електрониката, така и във физиката на газовете и течностите има едни важни правила, които при този всмукател не присъстват. Това че пленума е на 90 градуса спрямо рънърите е голям минус и създава излишно съпротивление на въздуха отиващ към мотора, по същата причина в електрониката (аз като електронен проектант) не се проектират писти под 90 градуса! Тоест тази връзка (пленум - рънъри - двигател) е желателно да няма участъци от 90 градуса, а преминаването да става плавно! ВЪПРОС: Защо не се продават/проектират изпускатели с прави ъгли?! Поради аналогични причини...

 

Ето картинка от симулиране на подобен всмукател, като горното "джезве":

 

Публикувано изображение

 

Най-вляво на пленума (срещу дросела), се вижда образуваната турболенция. Вижда се как там в този неизползван обем (края на пленума), отива студен въздух, който се отразява и се връща в посока срещу входящия поток (елементарна физика). Ако си представим, че този край там е скосен - тогава газовете няма да се отразяват в този край на пленума, което е отрицателен ефект, а ще продължават към мотора плавно с много по-малко съпротивление! Ако направим и рънърите под ъгъл на пленума и премахнем тази перпендикулярност там, ще получим МИНИМАЛНО съпротивление на въздуха и максимално КПД на системата!

 

Изображението ще придобие вида:

 

Публикувано изображение (вижда се и колко равномерно се разпределя въздуха през рънърите)

 

На горното изображение виждаме още, че проблемния край на пленума е скосен, а рънърите са под ъгъл спрямо входа. След още малко доработки, може да се постигне минимална турболенция и още по-висока ефективност. А ето и част от тази концепция, реализирана като всмукател на Skyline:

 

Публикувано изображение (скосен пленум)

 

Ето как изгледа симулацията при Skunk 2 всмукателя на Evo:

 

Публикувано изображение

 

Публикувано изображение

 

Пак се вижда лошото "пълнене" през рънърите, но тук турболенция почти няма, което е голямо подобрение!

 

Ето ви тема за размисъл и сметки. Нещата са прости физически, трудно решаеми математически и лесно обясними логически!

 

 

Отивам да си пия ракията, на ентусиастите успех!

 

Поздрави!

Редактирано от Petar Petrov

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

графиката на скосеният пленум която си дал ми напомни на колектора на колата на милър(или най-бързата хонда на света, сами си правете сметките хаха)

Публикувано изображение

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Грешка :P

Редактирано от GeFi's Garage

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

В подкрепа на мнението на Petar Petrov мога да покажа и любимия ми колектор edelbrock performer x.

 

Тук 90-те градуса са избегнати със промяна на ъгъла на входа на колектора, мястото където се монтира дросела.

Публикувано изображение

Публикувано изображение

Темата започва да се развива надобре.

 

П.П. Някой ако има за продаване гол всмукател от Б16 да свирка, че ми трябва за рязане.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Аз пък искам да помоля, ако някой четящ темата, кара англичанка с мотор D16W..(май D16W4 са vtec) да ми прати ако може VIN на лс. Целта е да се провери дали колектора от D16Y8 и въпросният D16W са еднакви.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Айде пак се почнаха глупостите...На това ли викаш окръжност колега? :P Както и да ги продължаваш тия дъги, все си е елипса...Окръжност пресечена от правоъгълник, не изглежда така...Окръжност е сечението на рънъра на някои aftermarket интейкове не на стоков

 

http://img407.imageshack.us/img407/2193/elipser.jpg

 

Явно много ги разбираш нещата, "смятай" си там и се радвай ;)

 

П.П> Имах идеи кфо да коригираш, но ще си ги запазя за мене, теб акъл не ти трябва.

 

Господин Пич, явно сте се набрал .. не знам тестостерона ли ви идва повечеко или усещате няква заплаха :D

Акъл вярно не ми трябва, ама ще се опитам да ви обясня по-простичко ... барем вденете

1. не всичко, върху което може да се наложи елипса с дебелина 15 пиксела, е елипса :)

Елипса се нарича крива имаша два центъра, наричани за различаване "фокуси", като за всяка точка от кривата е вярно, че сумата от разстоянията от всеки от фокусите, до дадената точка е константа. Дефиницията изключва наличието на права линия У фигурата. Това дето сте го скрил с елипса не е елипса :P

2. Никога не съм казвал, че това е окръжност и ако прочетете, ама тоя път с мисъл, ще го разберете - казах, че реалната форма е две половинки от кръг, разделени от правоъгълниче :D .. ще ви го нарисувам, да не станете пак супермен :D

Публикувано изображение

тая фигурка има два размера А и Б, ако А е по хоризонтална(няма да споря за името на оста), а Б е по вертикала, моля кажете ми на какво е = сечението , след което ми кажете, кръгче с какъв диаметър има същото сечение. Благодаря :D ние в 9-ти клас ще го сметнем така:

р = корен_квадратен( ( (А - Б)*Б + (Б/2)*(Б/2)*П)/П)

Вече знаете, каква тръба може да замести стоковия рънър - честито! ... от което си открих интересна грешка, за което ви благодаря :P 41.5 е диаметъра на дроселите ми, а не на сток рънър... там вътрешния е около 34мм като зависи от колектора ...

3. CNC машините си нямат минимална идея от елипси. И хората дето проектират се стараят да не намесват нищо различно от права и окръжност в проектите си освен ако не се налага ...

само принципно, ще добавя, че сечението на стоковите рънъри за Д серията е кръг, още на 50мм от фланеца ...

 

Обаче ми се струва, че въобще не сте обърнал внимание на това което се търси ... щото пишете доста несвързани глупости :)

 

 

 

 

П.С> Само ще отбележа, че при сметки с окръжност - обема на целия рънър и дебита въздух през него при тоя диаметър който си измерил 41.5, ще ти излезе винаги по-голям от реалното, тъй като пренебрегваш "незначителната" както казваш елипса, която независимо че си променя диаметъра по цялата дължина, ще ти докара много по-малък обем накрая. По твойте сметки излиза, че мотора може да се аспирира добре, а дефакто да неможе да "диша" достатъчно. И всичко това заради една незначителна елипса...

 

П.П.С>В дизайна на едно изделие се работи на ниво микрони, нищо че реално с чука можеш да си наместваш нещата после! Тфа ако него знаеш, можеш да го запомниш. ;) Прави точни и смислени сметки...

 

сметките ми са само с площ на сечението :P другото е просто начин да я намерия, ще ви помоля да решиш задачата поставена от Фена: "къде трябва да се намират инжекторите?" ... ако искате използвайте технологии от НАСА за целта ;)

междувременно аз ще намеря по снимките истинската стойност на площа и ще си променя сметката ... :D т.е. в моя случай радиуса :)

 

П.П. крайните елементи са много красиво нещо, особенно когато знае да ги използва човек ... тия картинки дето сте ги постнал нищо не значат, защото цилиндрите не вземат въздух едновременно :) така нареченото джезве е с тромпети заварени в пленума, което означава, че посочената картинка няма общо с него ... тва хубаво есе дето сте го написал няма два реда, дето да подскажат какво да се смята и как да се смята .. звучи много фешън, ама полезната информация е, че:

1. Вие сте електронен проектант. ( Извинете господин Инженер, че ви пишем в областа на компетентност :) )

2.

се образува така наречената турболенция

браво ! същата се образува в права тръба, в единия край на която се подава ламинарен поток, а също и когато се изпикаете .. какво ни показва това за пълненето ? .. ще подскажа - нищо

3.

Вижда се как там в този неизползван обем (края на пленума), отива студен въздух, който се отразява и се връща в посока срещу входящия поток (елементарна физика).

цветовете в тия картинки са всъщност "плътност на потока", което ни подсказва две неща :)

а) всъщност си нямате грам представа от динамика на флуиди, м?

б) нямате идея и от крайни елементи ... ама много ви кефи да сте ерудиран :)

 

още нещо: турбо колекторите не ги месете моля, че ще се удавм всичките ... особенно тия дето не сме минали 9-ти клас :D

 

Не трябва ли да се вземе предвид динамичния обем на двигателя, а не статичния ? Защото в крайна сметка целта е да напъхаш повече от колкото побира :)

Там е работата че за всеки двигател е различен, зависи от вала, смукателя, клапани, пружини, портове и т.н.

Теро, ако ще взимаш предвид динамичния обем на двигателя, трябва да местиш инжекторите според оборотите :) сигурен съм, че като се напием достатъчно и до там ще се стигне, ама дай да не почваме от сега, а ? :D

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Съжалявам, но нещо не мога да намеря темата, от която бях пейстнал снимки. Видях че са доста разглеждани, но така и не мога да се сетя от кой форум беше въпросната тема :blink:

  • Нагоре 1
  • Надолу 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ще отговарям кратко, "господин пич".

 

Господин Пич, явно сте се набрал .. не знам тестостерона ли ви идва повечеко или усещате няква заплаха :blink:

 

При мене тестостерона "е в повечеко", при други естрогена е наделял вече!

 

Акъл вярно не ми трябва, ама ще се опитам да ви обясня по-простичко ...

 

Акъл се дава, на нещо/някой, което има потенциална почва да го развие!

 

 

Намалено до 59% (от1030 x 438) - Щракнете за да увеличитеПубликувано изображение

тая фигурка има два размера А и Б, ако А е по хоризонтална(няма да споря за името на оста), а Б е по вертикала, моля кажете ми на какво е = сечението , след което ми кажете, кръгче с какъв диаметър има същото сечение. Благодаря ;) ние в 9-ти клас ще го сметнем така:

р = корен_квадратен( ( (А - Б)*Б + (Б/2)*(Б/2)*П)/П)

Питате какъв трябва да е диаметъра на окръжност с тази площ, а е написана пълна глупост р = корен_квадратен( ( (А - Б)*Б + (Б/2)*(Б/2)*П)/П) - как се смята обща площ на сечение съставено от две фигури (окъжност (Б/2)*(Б/2)*Pi + правоъгълник A*B)? Аз що ли си мисля, че площа на тази сборна фигура е S=(A*Б+(Б/2)*(Б/2)*Pi) от тук диаметъра на окръжността, която търсим не е ли d=корен_квадратен((4*(A*B+(Б/2)*(Б/2)*Pi))/Pi) ?

 

От тук почвам да се чудя, обяснението на това какво е-> "р = корен_квадратен( ( (А - Б)*Б + (Б/2)*(Б/2)*П)/П)", щото ние сме от село и не ги разбираме. Аз се досещам всъщност за обяснението, че и някои класове преди 9-ти не са били завършени, заедно с това че сте изфабрикували грешна формула за радиус, а ми сочите че това е формула за диаметър...Хубаво е да пишем предимно в трезво състояние и главно верни неща, щото някой малко по-невеж читател може и да повярва....

 

CNC машините си нямат минимална идея от елипси. И хората дето проектират се стараят да не намесват нищо различно от права и окръжност в проектите си освен ако не се налага ...

 

Аз когато съм писал програми за CNC фрези и съм дълбал "сложните" за вас елипси, някой е пикал в храстите...

 

1. Вие сте електронен проектант. ( Извинете господин Инженер, че ви пишем в областа на компетентност ;) )

 

Няма да те образовам, кое ми е компетентност. Пиши и се радвай ;)

 

Вижда се как там в този неизползван обем (края на пленума), отива студен въздух, който се отразява и се връща в посока срещу входящия поток (елементарна физика). цветовете в тия картинки са всъщност "плътност на потока", което ни подсказва две неща :D

а) всъщност си нямате грам представа от динамика на флуиди, м?

б) нямате идея и от крайни елементи ... ама много ви кефи да сте ерудиран ;)

 

Някъде да съм казал, че синия цвят е студен въздух, а червения и жълтия са топъл?! Визирал съм целия въздух постъпващ във всмукателя като "студен въздух" идва от cold air и се ползва като константна величина/наименование, защото правилно конструираната всмукателна система на автомобила, трябва да доставя "студен въздух"...Това е една въздушна маса и при това засмукване, вие ако не сте наясно аз мога да ти обясня, че неможе да има такава голяма температурна разлика при тоя малък обем вътре без намесата на трети фактор! Тоест моля не ми разсъждавайте кое е плътност и кое не е, обяснявайте си ги на вас тия неща, не ме образовайте мене!

 

"б) нямате идея и от крайни елементи ... ама много ви кефи да сте ерудиран" Това го ползвайте срещу някой, който никога през живота си не е проектирал нещо което после да се продава успешно, не на мене!

 

още нещо: турбо колекторите не ги месете моля, че ще се удавм всичките ... особенно тия дето не сме минали 9-ти клас ;)

 

Ще се удавят хора като вас, по чиито сметки всмукателя за неатмосферен мотор ще е голям колкото коша на Bugatti Veyron

 

Ние сме от село не ги разбираме, затова и това ми е последния коментар!

 

Успех с injector placement-a!

Редактирано от Petar Petrov

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

И още един П.С>

 

За да се образовате още малко "господин пич" ще напиша, че цветовете на тези картинки които съм качил, показват скороста на потока въздух в отделните участъци на интейка в метри за секунда [m/s] ! И още нещо може да научите, защото ми пишете че мотора не смуче през всички цилиндри едновременно и неизглеждала така тази картина. Да, мотора не смуче през всички цилиндри по едно и също време и никой не го е твърдял, но при високи обороти на двигателя, честотата на нахлуващите порции въздух към мотора е толкова голмяма, че на едно статично изображение (като приложеното) винаги ще изглежда все едно всички цилиндри се пълнят едновременно! Това виждаме и тук!

 

Публикувано изображение

 

Това е почти същото като инертността на окото към трептения с голяма честота - вижда статично изображение, нищо че обекта се променя динамично!

 

Край.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Сега само немоо ви разбера вас двамат що се чепкате :) .Земете ми сметнете двамата два колектора по добри от стоков д16з6 аз ще ги направя и двата кога незнам ма ще ги направа ;) .както казах колата ще е д15б2 мотор с витеков фенер ,и изкам да има прилични средни и високи .да речем след 3,5к до 8к. па и вие предложете .ако има още нещо , което е неизвестно кажете .Гошко пиши и ти бе :) ,що требва да има и няма .Са ше дира един колектор инжекторите бяха на поне 10 санта от порта :) .

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Фенка, какво да пиша. За мен това са пачи геометрии (нямам предвид 2-та мозъка). Хората смятат, мерят, правят, пробват, пак смятат и т.н. Не са седнали 2 човека дето се чудят какво да правят и да го карат на свободни съчинения.

Има си принципи дето са ясни, ама не е само това да ги спазиш, защото те са само част от цялата работа.

 

Тука как изглеждат портовете при пленума на Блокс:

Публикувано изображение

 

Uploaded with ImageShack.us

 

Нито са кръгли, нито са овални .... нито са в средата на пленума. Тука са ги разпилявали отворите. За тези разпилявания с "гъза си" също съм доста против. На завършеното "портване" няма един отвор да е като другия .... Отделно се променя потока на въздуха в не ясна посока. Същата работа е и с портване на глава. Някой портнал главата ама един порт няма еднакъв и после се чуди що колата му е зле. Ами зле ще е, като цилиндрите засмукват различно количество въздух и става една манджа. При моторите, карбураторите се центроват на стенд, кой колко горивна смес пуска. Там ако се кара с големи разлики най-често я бутален болт я някой лагер на вала или биела. Просто при колите не се усеща толкова и не ги бърка, ама тези разлики се отразяват на двигателя като работа и баланс.

 

Аз предпочитам да си взема нещо направено в случая от колкото да се психирам с някакви работи дето знам че и да ги направя не се знае какъв ще е смисъла ...

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Жорка имах из пред вид какво моо се изка от един смукател.Не моо го намера оня :honda: .Добре де ако се избегне пленума .И потока се движи директно към рънарите .Мале тва ше се пробвам да го нарисувам :lol: .

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Добре де може да звучи глупаво не съм компетентен особено, но от прочетното по темата за себе си стигам до извода, че рънърите е най добре да са почти прави, за да може потока въздух да не се блъска по стените, а директно да влиза... вероятно има смисъл колекторите да се правят по някаква стандартизирана форма, но от картинките стигам до извода, че по последния рънър в дъното на колектора въздуха е най-малко... вероятно не съм прав за това, но ... хипотетично какво въздействие би имал колектор който от двете си страни има дросели(еднакви) отварящи се разбира се едновременно при подаване на гас и съотвено колектора има преграда вътре между първите и вторите рънъри... тва просто като идея какво би се получило ... възможно ли е .. положително или отрицателно и защо :lol:

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Жорка имах из пред вид какво моо се изка от един смукател.Не моо го намера оня :lol: .Добре де ако се избегне пленума .И потока се движи директно към рънарите .Мале тва ше се пробвам да го нарисувам :honda: .

в момента описа колектор на д14а3/4
  • Нагоре 1
  • Надолу 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Петров, ако бяхте хващали шублерм щяхте да знаете кой размер съм писал за А и кой за Б :lol:, явно ще трябва пак да ви се обяснява в картинки :honda: .. тва дето сте го предположили, трябва да се мери с теодолит или манометър :honda:

Публикувано изображение

но нека да не се връщаме на елипсата, че става банално :honda: като се досетите за тази проста подробност и сметката ми излиза вярна ...

 

,понеже ми е някак ... хм , да кажем работа да съм смотан :bg: ... искам да видя тоя ред ESSI или ISO код в, който обяснявате кво е елипса на CNC машина :punk:

 

Визирал съм целия въздух постъпващ във всмукателя като "студен въздух"

визирал сте дедовия, и за по-конкретно ще цитирам :lol:

Най-вляво на пленума (срещу дросела), се вижда образуваната турболенция. Вижда се как там в този неизползван обем (края на пленума), отива студен въздух, който се отразява и се връща в посока срещу входящия поток (елементарна физика).

следващия ви пост ще го пропусна, защото очевидно нямате представа за какво говорите ... ах, освен, че сте установил мерната единице, но ще ви успокоя, плътноста на потока на газ е отличима със константа от скороста му :)

 

това дето една динамична система можете да я сведето до картинка, заради инертност, можете до го разправяте на децата си ...

 

аз съм навит повече да не си отговаряме след следващия ви пост, че вярно нерви останалите ... или можем на лични да продължим, обичам такива мозъци като вас :bg:

 

 

 

Теро, не си прав за това, че не трябва да си играе човек с такива неща ... формата на снадката между рънъра и пленума е такав, защото двете тръби не се срещат централно, т.е. осите им не се пресичат, и освен това са под някакъв ъгъл ... сега пиша точно математиката на софтуер за рязане на тръби, и мога да ти покажа колко смахнати изглеждат сеченията на два цилиндъра или цилиндър и конус ... нямат нищо общо с нещо подобно :bg: ...

При моторите карбовете се центроват на стенд за да се изравни вакуума, но в случая колекторите с пленум това не може да стане и поради тая причина никой не се и опитва ...

единствения вариант да докараш равномерен поток във всички рънъри, без значение от оборотите, е да направиш колектора подобен на изпускателен(някой короли са така ) ... там можеш и дължините да оправиш ... но ако пленума е толкова малък забравяш за резонансното пълнене ...

 

Публикувано изображение

 

има вариант и да направиш пленум след дросела, което ще ти даде резонансно пълнене на напълно или почти напълно отворен дросел, и в същото време ще запази реакцията ...

 

според мен тоя тип колектори са много подценени, защото заемат доста място и са сложни за изработка серийно ( не стават с леене ), обаче имат много потенциал ... доста се доближават до ИТБ концепцията, за по-ниско оборотни мотори :)

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Добрее след толкожа размисли и храсти,неможа нещо да ми стане ясно за моита карагия Д14а3 какъв всмукател ще ми е наи удачен? Д16з6?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Добрее след толкожа размисли и храсти,неможа нещо да ми стане ясно за моита карагия Д14а3 какъв всмукател ще ми е наи удачен? Д16з6?

Хибрид някакъв или знам ли и аз

в момента описа колектор на д14а3/4

Именно фотосите които пусна ,ме наведоха на мисълта .Ма не се и аз изказах правилно :) .Май кат пийнем :rolleyes: ни идва музата :P .Идеята ми беше по къси рънари ,пленум ,но потока на въздух да постъпва не под 90 градуса спрямо рънарите а директно .Ма знам ли дали ще стигне па и място .П.п на тоя комп дет ползвам сега немоо го нарисувам ,освен да го скицирам .П.п 5427 абе защо на дуал карбовете са толко къси рънарите ?П.п 5680283 илии утре ще опиша един такъв :P

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

но потока на въздух да постъпва не под 90 градуса спрямо рънарите а директно .Ма знам ли дали ще стигне па и място .

 

lookcho ти е постнал такъв. Така като я гледам тая бронзирана тенекия най-вероятно е от мазда ... Познах ли ?? Редактирано от teror1sta

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Непозна! Тойота най-вече Королите с 4ЕФЕ мотор.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Намерих снимката на lookcho и под нея пише мазда, ама определено е като на тойотата, както ти казваш :rolleyes:

 

Маздовия е почти същия ама не съвсем:

Публикувано изображение

 

Uploaded with ImageShack.us

 

Или на някои модели ползват едни и същи.

Редактирано от teror1sta

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

аз съм виждал на тойота такъв и двигателя има много бърза реакция, заради липсата на пленум и е адски балансиран, но слаб ... као рънърите не бяха като сламки, можеше и да пие :rolleyes:интересно е да се пробва да се нарпави такъв с примерно 60-70см рънъри на 42Ф , снадка тип изпускател, директно дросел, и после пленум, който е удебеление на интейк водещ до филтър в кутия и кутията да взема челно въздух ... някой има ли идея за фирма продаваща такива фитинги на разумни цени ? http://www.burnsstainless.com/mc4-188-18-304.aspxче тия ме утрепаха ... някой хора не познават парите :)П.П. нещото , което трябва да середактира в тоя тип колектори е дросела ... знам, че пеперудите са се наложили над блендите заради простотата на изработка и поддръжка, но тоя колектор се нуждае от бленда - иначе два цилиндъра ще са в сянката на пеперудата ...

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Фенка, ето ти малко рисунки за размисъл :ph34r:, че нещо замря тази хубава тема.

 

TODA Racing :ph34r: - Къси рънъри, голям пленум - асиметричен , като цяло сетъп за пикова мощност във доста високи обороти.

 

Публикувано изображение

 

 

 

А това чудо така и не мога да го разбера, някой ако има инфо да сподели ....

 

Публикувано изображение

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създайте нов акаунт или се впишете, за да коментирате

За да коментирате, трябва да имате регистрация

Създайте акаунт

Присъединете се към нашата общност. Регистрацията става бързо!

Регистрация на нов акаунт

Вход

Имате акаунт? Впишете се оттук.

Вписване

  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    No registered users viewing this page.

  • Предстоящи събития

    No upcoming events found
×
×
  • Създай нов...