Jump to content
bebcho

Как да направя такава фотоснимка?

Recommended Posts

Някой има ли представа как се прави такава фотоснимка? Фото отзад зад това което искаме да снимаме да бъде замъглен?

 

Публикувано изображение

 

 

С домашните фотоапаратчета може ли да се направи и какви са настройките къде трява да се пипне, в какъв режим трябва да бъде фотоапарата?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

като фокусираш кадето трябва :cry:

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Можеш да обработиш с фотошоп, като ползваш BLUR ефекта върху фона и се получава така :cry:

Редактирано от Maho

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ако имаш ръчни настройки, снимаш на максимален зуум, с максимално отворена бленда. Тоя ефект се получава от плиткия DOF ( дълбочина на фокусното поле ), колкото по-малък е, толкова по-малко фокусираш, а останалото се размазва. А иначе може и с lense blur във фотошош - доста добре имитира ефекта на обектив :cry:

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

ако нямаш опит с фотошопа като начало ще ти е много тругно да преработиш снимката защото нестава само с blur- опцията както казва колегата, можеш да помолиш колеги който се занимават с фотошоп да ти помогнат. Възможно е и някой фотоапарати да имат такава функция, ако твоя няма остава ти варианта с фотошопа. Ето ти и урока за замагляването на фона :cry:http://itschool.bg/tutorials/article/159/или този урок http://itschool.bg/tutorials/article/3669/

Редактирано от tiankata

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Аз ги правя като посто избирам насторйка за ръчно фокусирени и си го нагласям на каквото разстояние ми трябва.ето няколко примера

 

 

 

Публикувано изображение

и

 

 

Публикувано изображение

Редактирано от demon89

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Колегата prozium е прав за ръчните настойки и добре подбрана фокусна равнина.

Аз днес снимах ето това:

Публикувано изображение

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Колегите са го написали вече но да напиша и аз. Значи това се е получило понеже фокуса е върху Рони, а публиката е 20 метра примерно зад него, нормално е тя да е размазана. Ако искаш да постигнеш подобен ефект със друга снимка в която фокуса пада върху повече обекти, а ти искаш някой определен да изпъкне на фотошоп си има най-различни туул-ове и начини за получаване на подобен ефект. Ако не можеш да се справиш пиши ми и ще ти помогна :cry:Сега се сетих, че на фотошоп не винаги се получава реалистичен ефект (Особенно за хора който се занимават с това нещо, за обикновенния човек може и да е реалистично, както е при бояджийте, те виждат разлики който не всеки може да види. Говоря за професионални бояджии, а не за бай Киро примерно.), много зависи от снимката каква ще е. Тоест ако фона си личи че е близо до обекта върху който пада фокуса и ти решиш да го замъглиш няма да седи реалистично.

Редактирано от Se†heriaL

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

DSLR, добра оптика и отлични познания.

 

При сапунерките всичко е на фокус :lol:

Горе-долу такъв ефект може да се постигне при голямо увеличение и макрорежим на снимане - оная работа с цветенцето :lol: Принципно може да се заиграеш с S режима или Tv както е при някои марки. Зависи при каква светлина искаш да постигнеш този ефект. За начало пробвай навън. Скорости от 1/320 до колкото ти поддръжа техниката. В същия режим може да се регулира и колко отворена да ти е блендата от - еди колко си до + еди колко си. Докато не си поиграш сам, нищо няма да направиш.

 

Публикувано изображение

 

За мен специално обратното е по-интересно - играчът замъглен, а публиката на фокус :D

 

Публикувано изображение

Редактирано от Otto Kluge
  • Нагоре 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

prozium ти го е обяснил вече гледам, а ако искаш да се поровиш повече и да задълбочиш познанията си, да знеш, че терминът за това, което питаш е "боке" (да знеаш за какво да търсиш). Ето малко материал по темата, може да ти е интересно:

 

Bokeh, Wikipedia

Bokeh, Ken Rockwell (Има един pdf най-долу: Depth-of-Field and Bokeh)

 

А в по-горното мнение няма нищо, което да си струва.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

И аз искам да науча всичко за фотографията ,ма съм на етап "четене на книги" и практика когато има време.Ето нещо полезно:http://photo-forum.net/ebook/start.htm

Редактирано от Ombre

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Като заговорихме за боке ...

 

Публикувано изображение

 

Публикувано изображение

Редактирано от prozium

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Последните две снимки са интересен пример за добро боке ..... ръчни обективи ?? Единия рисува като Vivitar ... :lol:

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Не мога да се съглася, че това Боке е "добро". Интересно, разчупено - да, но не и "добро". Според моите схващания и повърхностни умения, бокето трябва да е безконтрастно - никакви ясно открояващи се линии.Разбирасе, бокетата показани от колегата Prozium са красиви сами по себе си, но комбинирани в композиция сериозно могат да разсеят зрителя и да развалят експозицията. :lol: Лично мнение

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ами в конкретните случаи бокето е обекта на снимката :(

Като цяло ноктилукса е един от всепризнатите мазачи :( Аз се радвам и на хелиос 85 f1.5

 

Публикувано изображение

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Старите ръчнофокусни джамове имат неповторим рисунък ! Аз съм фен на Vivitar Series 1 28/1.9 и издирвам такъв ....

 

Глей кфо нещо ...

 

Публикувано изображение

 

Публикувано изображение

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Еиии като почнете с тея стари ръчни джамове страшна работа са :lol: че на новите кво им е поне 100 пъти по качествени нови има и от наи хубавия стар ;)Единственото хубаво на старите е че са без пари ама не могат да се мерят по нищо с новите :D А снимката на Руни или които и да е там е хубаво щото е правена с хубав обектив :huh: не със сапунерка, иначе принципа е същия както обясниха колегите , максимална бленда, възможно по голям зум и колкото по далече е задния фон толкова по хубаво боке става :huh: А върдите теле обективи в този случаи пък нямат равни :D За фотошоп нека не говорим, това вече не е фотография, с него стават чудеса но тук въпроса е друг. Не мисля че може да кажете че старите лади са по хубави от новите хонди, японеца освен коли прави и наи хубавата оптика :D Ако сте забелязали тея дето снима Руни са все с едни бели дълги обективи :D Защо ли ;)

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Абе има си всепризнати обективи и независимо дали са стари или нови и са си класики. Много от новите обективи далече не правят толкова красив рисунък в дефокуса, поради ред причини. Ама това сравнение със старата лада и новите хонди ... ако го правим с коли ще е по скоро делта интеграле ево 2 vs новите хонди :huh: Аз скоро не съм виждал обектив с f1.0 или f0.8 а ти? И това за японската оптика ... верно хубава е, даже повече от хубава. Но го има и факта, че който пипне и успее да си позволи лайка назад не се връща. А в космоса какъв апарат летя? Не беше нито канон, нито никон, а Хаси ...

Иначе няма спор, че е много по-удобно обектива да фокусира вместо теб, апарата да измери светлината и ти само да кадрираш и да прецениш доф-а евентуално .

P.S Това са снимки от сапунерка :lol:

 

Публикувано изображение

 

Публикувано изображение

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

... ако го правим с коли ще е по скоро делта интеграле ево 2 vs новите хонди :lol:

какво за интеграле че не схванах иронията :huh: за интеграле лоша дума да не чувам :D все още няма кола с толкова поредни световни рекорда на рали шампионат :D

Аз скоро не съм виждал обектив с f1.0 или f0.8 а ти?

А аз никога не съм виждал и ако някои ми покаже ще съм му благодарен :huh:http://www.google.bg/imgres?imgurl=http://...=1t:429,r:0,s:0я скиваите намерих на 0.75 е Канон де :Dhttp://www.google.bg/imgres?imgurl=http://...280&bih=613 Редактирано от Слави CR-V

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ето и още за любопитните, само да знаете англииски да четете :) а не кат мен да гледам само картинките :Dhttp://www.ignphotography.com/2010/02/how-...ed-backgrounds/

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ми да де, аз не съм казал лоша дума за интеграле! Казах че сравнението стари обективи нови обективи, понякога е сравнението между интеграле ево2 и днешните автомобили :D Канонът който си дал пак е от "старите" обективи. Но в интерес на истината не е с най-малката бленда ... има и 0.7 ;) Поръчков за Кубрик ... и е правен от Цайс :) От същия линк, който си дал Цайс 1700мм ф4 ;) Нямам думи просто.

 

Публикувано изображение Canon 100mm 2.8 И той не рисува лошо .

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Това - >

 

Публикувано изображение

 

... добро БОКЕ ли е ?? /въпрос най-вече към Shefa/ :)

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Не говорим за крайности, плюс това не се знае в случая дали не е преекспониран фона, следователно и бокето. Но пък и двете, които си маркирал "Глей кфо нещо ... " за мен са страшни причинители на болка в очите. Лично на мен ми отне време да спра погледа си върху обекта на снимката, защото бокето е твърде изразително. Говоря специално за първата снимка, на която открих в последствие, че има нек'ви щипки ;) А отдолу, фона зад ябълката е много неприятен. Всичко това е моето мнение, а то често се различава от всеобщото схаващане за красота. ;) Много ми харесва снимката на папагалчето от тези, заснети със сапунерка. Взимам под внимание бокето, разбирасе. А първата е с малко прекалено мазане, но въпреки това действа точно както трябва - изкарва птичката на преден план и не те занимава с листата на фона. Все пак за тази работа си има затваряне на блендата /високо F число/. Аз снимам с Nikon, китов обектив и един 55-200. И двата нямат нищо общо с думата "ебаси якия обектив", но засега ми доставя удоволствие да снимам с тях. Някой ден като ми омръзне ще си купя нещо "по-така". ;) Из нет-а имаше една фраза "Не е важна техниката, а фотографа". Това е толкова болезнено вярно, че ме е срам да си покажа снимките ;)

Редактирано от ShEfA

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

18-55 никор-чето е много много добро за парите си. И има наистина добър рисунък.

 

Лични примери:

Публикувано изображение

 

Публикувано изображение

 

Публикувано изображение

 

За 55 f5.6 Си е направо отличник никорят!

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Мдам, снимам с точно такъв, колега. Ти обаче си намерил по-добро приложение от колкото аз. На мен ми идва малко по-мек, не ми е достатъчно рязък. Дали аз не успявам да изпълня потенциала му обаче е друг въпрос.Хубави снимки, браво.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Колега prozium, би ли споделил какав "сапунерка" прави такива снимки и дали си ги обработвал допълнително..

  • Нагоре 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Не разбирам нищо :bash: но тази снимка със щипките верно много се кьорих, докато я видя какво представлява..обаче след това ми хареса и продълбих да я гледам известно време :bash: Снимката на тела(от prozium) също ми хареса :bash: и все пак...можем ли да направим такава снимка Публикувано изображение и ако е възможно как? какви настройки да пипнем, за да се получи малко от малко поне..то е ясно, че с обикновените апартачета не можем да очакваме чудеса :weights:

Редактирано от MissCaprice

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Провокиран от темата, днес си направих експеримент с моя най-обикновен цифров фотоапарат Samsung, и ето какво се получи:

Публикувано изображение

 

Ефектът се постига много лесно. Просто натиснах опцията за близко снимане, и така всичко на заден план става размазано, а фокусът пада върху по-близкия обект.

 

 

пп: А въпросната снимка на Рони О'Съливън съм почти сигурен че е обработена с Photoshop ;)

Редактирано от paRADOx

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Колега prozium, би ли споделил какав "сапунерка" прави такива снимки и дали си ги обработвал допълнително..

Lumix FZ-30, той е малко dslr-like, но все пак с почти всеки мега зум апарат, при който има някакъв ръчен контрол над блендата може да се постигне плитък фокус и така желания ефект - фонът да се размаже, докато обекта отпред остане добре фокусиран и "изрязан" . Иначе за снимката с Рони - сигурно са я пипнали на фотошоп, но омазването на фона си е изцяло от обектива ;) Все пак по тези състезания фотографите ходят с техника, струваща колкото един nsx ... така че няма място за чудене защо снимката е хубава ;)

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Paradox, това всеки може да го направи :lol: Въпроса на колегата, пуснал темата, беше насочен маалко в по различна посока :honda:

Иначе за малки нещица е много лесно :cry:Публикувано изображениеПубликувано изображение

Редактирано от MissCaprice

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

prozium, скромността краси човека, но като сме красиви, защо трябва да сме скромни.. :dry: Ако Lumix FZ-30 е сапунерка, какви трябва да бъдат апаратите от много по-нисък клас?? Твоето е турбосапунерка с междинно охлаждане на CCD-то :(

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

ДСЛР-лайк се води наистина, но от оптиката идва всичко :thumbs1: Мисълта ми е, че при добри светлинни условия и малко играчка, хубав дефокус може да се получи и с по-лош апарат.

Ето един много як пример за хубава снимка :)

Публикувано изображение

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Това е снимано с някакъв f1-2 апарат... при такова ниско осветление, почти никакво размазване и никакъв шум. Личи си, че снимката е дигитална, следователно обектива и тялото са наистина добри. Тук не става дума за фотографски умения а чисто и просто за $$$ :thumbs1: Да, даже сега като се замисля си е някакъв брутално светлочувствителен обектив, взимайки под внимание плиткия DOF.П.П.: За жалост е изтрита exif информацията, ня'а да разберем техниката зад тази снимка.

Редактирано от ShEfA

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създайте нов акаунт или се впишете, за да коментирате

За да коментирате, трябва да имате регистрация

Създайте акаунт

Присъединете се към нашата общност. Регистрацията става бързо!

Регистрация на нов акаунт

Вход

Имате акаунт? Впишете се оттук.

Вписване

  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    No registered users viewing this page.

  • Предстоящи събития

    No upcoming events found
×
×
  • Създай нов...