Jump to content
B.Angelov

Съвет за покупка на Нави. система

Recommended Posts

Здравейте колеги, Първо искам да се извиня ако темата е обсъждана, аз лично не намерих информация по въпроса или ако не е за тук да бъде преместенаТа директно към въпроса - искам навигационна система, и не толкова за гъзария, колкото за някакво удобство..пътувам може да се каже често в чужбина и с тия карти и атласи вече ни се смеят по пътищата....а честно да си призная хем че съм от София и карам всеки божи ден има места които не знам и може би тая джаджа ще помогне...Та...моля дайте съвет към какво да се насоча...не искам да е най - евтиния вариант, но и да не е на зверска цена...и да върши работа все пак...Марки, модели, цени, магазини ще са от голяма полза. Благодаря предварително

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Колега здравей. Навигацията е много хубаво нещо. Аз ползвам в колата и мога да кажа, че лесно се свиква и трудно се отвиква. Моята навигация е на джобния ми компютър. Имам си стойка за кола, където го слагам и се вижда доста прилично. Има няколко неща с които трябва да се съобразиш когато си купуваш GPS. 1. Софтуера с който работи системата. В частност колко е удобен за ползване, менюта, големина на копчета(ако не е с тъчскрийн). 2. Закрепване в автомобила. Добре е да се закрепва на не голяма стойка или ако се залепва на стъклото, да не е много дълго рамото. Това се гледа, за да не се ядосваш после като почне да се клати насам натам, когато караш по неравности. (много е дразнещо)3. Картите - едно от най-важните неща според мен. Много се внимава и се проучва предварително, кой софтуер с какви карти работи и през какъв период от време се обновява. Аз карам с една от последните карти на IGO и мога да кажа, че има много пропуски по картата, но все пак удобството си е голямо. 4. Хардуера. Трябва да ти харесва на външен вид. Все пак ще си го сложиш пред погледа. Гледам, че напоследък повечето навигационни системи се продават с чипа Sirf III Star, което е много похвално. Този чип е чудесен и работи със сигналите от 20 спътника едновременно. Така вероятността да определи положението ти точно е доста голяма. Съветвам те да обърнеш внимание на това в ГПС-а ти да е наличен точно този чип. Предимство е да има вход за външна антена, както и да има такава в комплекта. Вход за карта с памет, но мисля че всички съвременни си имат. Добре ще е да е SD карта, тъй-като са доста евтини. Надявам се да съм ти помогнал със съветите при избора на навигация. Не мога да те насоча към конкретен модел. Според мен ще е по добре да си избереш сам това което ти харесва.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Аз също ползвам навигация с Bluetooth приемник на джобен компютър. Съвета ми е да избереш и ти този вариант.Основното предимство е, че не си зависим само от наличните карти, с които ще работи устройството. Имаш си Windows и можеш да си качваш всякакъв софтуер със всякакви карти. И после като потестваш различните програми/карти, да си оставиш тези, които ти харесват.Аз в момента имам качени 5 - Garmin Mobile XT с Офроуд картата на Събин, Russa и I-navi с картата на Pelala, Igo6 и Igo8 3D. Всяка една от тях е добра в дадено отношение и има някакви недостатъци. Но събрани заедно в покета, можеш да си сигурен, че ще имаш всички карти правени някога за дадена страна/район.Бих ти препоръчал и Holux M1000 за GPS receiver - чипсета вече е MTK а не Sirf3 - по-евтин за производство (следователно и крайна цена), с много по-добър сигнал и с много по-малка консумация на ток. Ако не се лъжа, сега вървят по около 90-100 лева нови.Само не си вземай джобен компютър с вграден GPS. Много са бавни за позициониране и слаби като сигнал.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

аз бих си взел in-dash навигация. Даже съм харесал 1 на Pioneer, модела е AVIC-Z1. линк Този е 2DIN, но има и стандартни прилични варианти

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Аз ползвах първо външен Bluetooth GPS с GSM Nokia 6260, след това същия GPS с poketPC Dell Axim x51v и GSM Nokia E50, и сега вече HTC TyTn II с вграден GPS.Dell-a, заедно с BT GPS-а смятам да ги продавам, но още не мога да събера сили да се разделя с тях.Подкрепям с 2 ръце мнението изказано по-горе, "за!" мултифункционалните устройства с операционна система на която може да си инсталираш повече от един софтуер за навигация.Стойката е задължителна, също и зарядно за кола, и разклонител на запалката, ако ползваш 2 отделни устройства.Не съм забелязал да се вързва по-бавно вградения GPS от колкото външния, дори напротив, заради функцията да си тегли от интернет някакъв алманах който е валиден една седмица.Аз имам инсталирани TomTom, iGO 6, iGO 8 3D, Destinаtor, Gаrmin GUE, Gаrmin XT, OziExplorer...Извън България не съм ги тествал, но тука с TomTom най хубаво се губя! Направо първокласно, единия път закъснях за летището след като го послушах че ще ми покаже кратък път от към задната страна, другия път си удължих с 150 км. пътя до Пловдив.... :thumbs1: Ама въпреки това, не се отказвам да си ги ползвам - "Опознай Родината за да я обикнеш" :dry:OXYGEN, как подкара XT с не-гармински приемник, или не си ? Ако може на лични да не цапаме темата.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Благодаря на колегите за изказаното мнение.....но има един проблем...аз нямам джобен компютър, а и ако правилно мисля това са тия телефони, нещо тип I-phone, с които аз за съжаление никак не съм на ти и никога няма да бъда, ползвам телефони за по 50 лева и ми е екстра, затова съм се насочил към варианта навигация...които ги продават в технополис, маркет и други подобни магазани....биха ли ми свършили работа или да купувам pocket PC

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Мисля, че колегите имаха точно покет пи си в предвид. Аз ползвам Asus с вграден GPS и съм много доволен. Качваш много програми в комплекта има и така наречения кар кит. Тези в Технополис първо че са по-скъпи и второ ограничен си откъм софтуер. Моят съвет е www.pocketbulgaria.com - чети и сам прецени.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

И аз ползвам pocket Asus с вграден GPS приемник и да си призная съм много доволен :rolleyes: Ползвам програмката IGO 2006 и силно я препоръчвам, въпреки че всеки си има предпочитания (има карта и за БГ - за София е много добра с малки забележки) :P Даже тази година ходихме семейно до Италия и навигацията се справи перфектно с адресите :rolleyes: е имаше само една грешка, но тя се дължеше на предкормилната "уредба" :cool: Само един съвет - ако си купуваш само портативна навигация(а не pocket PS или PDA) гледай да е поне Garmin, а не боклуци от сорта на Privileg, Prestigio и там подобни :dry: за Garmin се намират карти в нета и без да струват пари :rolleyes:

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Guest Stefan Milev

Подкрепям идеята на колегата kicko. В България са по скъпи и качеството по някога е съмнително.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Също мога да ти препоръчам и този http://911.bg/a2/offers.asp?p=839595&parent=5377Разглеждал съм го, дисплей-а е добър като яркост, тъч скреен, български, има SD слот с възможност да си сложиш твоя карта, зарядно за колата, и се закрепя супер лесно и бързо.Не съм имал възможност много да го тествам за точност на картата, но като ревю-та хората пишат че е доста добър за класа си, и логиката за пътя които ти избира също е добра.Аз лично ползвам GPS тракер HOLUX 236 + Nokia 6630 + Route66 или TomTom... но на мен така ми беше изгодно понеже вече имах телефона. Като цена пак ще ти доиде същото :rolleyes:Забелязал съм че Route66 е по точна карта в София, докато TomTom май е по добра извън София :rolleyes:Успех!

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Според мен Том Том не се справя добре в България като цяло. Route66 не съм го пробвал, но колегата vex може да сподели дали го е сравнявал с IGO 2006 картата на България.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

"vex" точно този и аз го гледах и смятам че ще ми свърши прекрасна работа,иначе на тази марка има доста модели, по - скъпи но лично на мен надали ще са ми необходими екстрите които предлагат.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Според мен Том Том не се справя добре в България като цяло. Route66 не съм го пробвал, но колегата vex може да сподели дали го е сравнявал с IGO 2006 картата на България.

За съжаление IGO до колкото съм гледал маи е само за windows... а телефона ми е на symbian, и тези двете са наи добрите за мен. Като цяло съм доволен от Route66, до сега не съм я хващал в разминаване, докато TomTom още първия ден като го пуснах, го хванах в измама :rolleyes:А иначе съм чел добри отзиви за IGO от хората които го ползват... но незнам за BG как ще е :rolleyes:

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

"vex" точно този и аз го гледах и смятам че ще ми свърши прекрасна работа,иначе на тази марка има доста модели, по - скъпи но лично на мен надали ще са ми необходими екстрите които предлагат.

По скъпите не са ти нужни толкова, имат екстри които едва ли ще ползваш... като mp3 player или по голяма батерия. Точно този го сравняваха с по голям модел от същата марка, и се справя също толкова добре като определяне на пътя или точност. Това което ще те интересува също, е да имаш възможност да си ъпдейтваш картата.. а този можеш с флаш карта да си слагаш допълнителни или по нови. Абе общо взето този за цената си е прекрасен :rolleyes:

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Благодаря ви за помощта, мисля до края на седмицата да ко взема и после да се возим с навигация :-)

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

I-Phone-a ще ми свърши ли работа...единствено с него съм си играл и честно да си кажа....хареса ми тая играчка, имам от каде да го купя на нормални пари.

Видях че си се насочил към nuvi-то, но да отговоря на това за да не се заблуди някой - не, iPhone не е добра идея за конкретния случай. Той не може да се вързва към GPS. Той има само google maps и възможността да намери местоположението си по клетките от мрежата на мобилния ти оператор. Това работи донякъде, но все пак няма нищо общо с гъвкавостта която предлагат другите устройства с windows mobile, нали все пак ставаше дума за възможност за инсталиране на няколко софт-а и т.н.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

А някой знае ли разликата между nuvi 250 и nuvi 250w, защото разликата в парите е 100лв.+?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

-ПРЕНОСИМ GPS НАВИГАТОР/WAAS-АВТОМАТИЧНА НАВИГАЦИЯ,ГЛАСОВИ НАПЪТСТВИЯ''ЗАВОЙ ПО ЗАВОЙ''-TOUCH-SCREEN КОНТРОЛ ВЪРХУ ЕКРАНА-ЕКРАН 72X54MM;QVGA ЦВЕТЕН TFT ДИСПЛЕЙ С ОСВЕТЛЕНИЕ-КАЧЕНА КАРТА НА ЕВРОПА-ВЪЗМОЖНОСТ ЗА ПРЕГЛЕД НА JPEG;СВЕТОВЕН ЧАСОВНИК;КОНВЕРТОРНА ВАЛУТА;КАЛКУЛАТОР.-ТЪНЪК КОРПУС-SD СЛОТ-USB ИНТЕРФЕЙС-LI-ION БАТЕРИЯ/ДО 5h АВТОНОМНА РАБОТА това се отнася от модел "250"-ПРЕНОСИМ GPS НАВИГАТОР/WAAS-ШИРОКОЕКРАНЕН TFT ДИСПЛЕЙ-АВТОМАТИЧНА НАВИГАЦИЯ,ГЛАСОВИ НАПЪТСТВИЯ''ЗАВОЙ ПО ЗАВОЙ''-TOUCH-SCREEN КОНТРОЛ ВЪРХУ ЕКРАНА-ЕКРАН 72X54MM;QVGA ЦВЕТЕН TFT ДИСПЛЕЙ С ОСВЕТЛЕНИЕ-КАЧЕНА КАРТА НА ЕВРОПА-ВЪЗМОЖНОСТ ЗА ПРЕГЛЕД НА JPEG;СВЕТОВЕН ЧАСОВНИК;КОНВЕРТОРНА ВАЛУТА;КАЛКУЛАТОР.-ТЪНЪК КОРПУС-SD СЛОТ-USB ИНТЕРФЕЙС-LI-ION БАТЕРИЯ/ДО 5h АВТОНОМНА РАБОТАтова е "250W"дано да съм бил полезен

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Guest IvoSi

Нещо не виждам разлика, ама като вземеш джаджата, да се похвалиш как се справя из България :) !Иначе и аз съм хвърлил око на nuvi-то, само трябва да избера и модела, за сега съм на модел 200, но може и да взема 250!Опа сега видях и другия отговор, благодаря колега Милев!

Редактирано от IvoSi

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

абе хора какви са тия цени за навигация ? видях 1000-1500$ ;) аз вчера си взех една ( трябва ми спешно ) за 190$ точно със sirf star , картата е IGO или нещо такова има 1ГБ памет и слот за карта - ами не може да си пускаш мп3 от нея на радиото и няма синзъб безръко ... иначе си е с пипекран и си работи перфектно ... ае не отлитайте ако на някой му трябва навигация за 190$ без ддс да свирка - ще го уредя

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Малко оффтопик, Ама мен ме човьрка друго нещо... чий скоростомер е по-точен, този на колата (заводския) или този на gps-a?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Малко оффтопик, Ама мен ме човьрка друго нещо... чий скоростомер е по-точен, този на колата (заводския) или този на gps-a?

Според мен би трябвало да е този на gps-а.При мен при скорост от 120 по километраж на колата, gps-a показва 114.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Здравейте колеги,От вчера съм собственик на Garmin nuvi 250 (подарък). За сега впечатленията са следните: Картата на София е доста добра, разпознава дори номерата и на малки улици. Дава леки отклонения сравнително рядко и не са големи (5-10 м). Това което показва като карта на страната обаче е много зле - само главни пътища и големи и средни градове. Гласовите напътствия не са дразнещи (като изключим повторение на командите от време на време). Друг недостатък е, че имената на улиците са вкарани на латиница (за София) и трябва да гадаеш особеността на правописа за някои от тях.Това са впечатленията ми все пак само от един ден и то нямах време за много занимавка. Следващият проблем е намиране на по-подробна карта за България и големите градове.След набиране на повече опит и впечатления ще споделя с удоволствие.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Guest B.Angelov

Здравейте колеги... от няколко дена имам навигация, Гармин 350, но за съжаление чак сношти си поиграх с нея на спокойствие. Наблюденията са ми : адски лесно командване, добър дисплей, лесен монтаж...има един проблем...като всяко друго ново нещо по колата очите са ми само там и на няколко пъти да стане беля тая сутрин :rolleyes: , иначе е наистина много удобно. Сега ще помоля хората които имат подобни играчки на ме насочат към най - правилните карти на София/България/Европа...линкове също ще са ми от полза. Благодаря и успешен ден :-)

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Garmin, Prestige i Tom Tom, са най добрите спрямо качество/цена, модела зависи дали искаш повече или по малко функций...

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Каква навигация имаш

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

На база скромния ми опит с пътувания из Европа и ползване на най-разнообразни такива системи мога да кажа следното:Не е важно каква е системата (всички съвременни навигационни системи имат аналогични възможности), а качествтото на картата.По традиция за районите около България картите или са апокрифни, т.е. правени от ентусиасти и съответно неточни, непълни и т.н. или са правени от сериозна фирма, но обикновено с доста бели петна.В крайна сметка препоръчвам следната комбинация, като опитмално съотношение цена/полезност:- PocketPC у-во с поддръжка на bluetooth (по-старите модели са на цена около 400лв).- bluetooth GPS применик (аз съм доволен от Holux, струва 80-90лв)- IGO софтуера, който може да намери безплатно из нета и има доста прилични карти на България и региона.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Guest JoroHondata

Здравейте колегиАз от преди година ползвам Нокия 6110 Навигатор, и съм много доволен- ползва софтуер Route66. Картата за София е много подробна, но за България като цяло има само главните пътища, и има какво да се желае още. Функционалността на GSM (на навигацията) е същата, както при всички останали навигационни системи (и напълно еднаква с тези, които работят с Route66), само тук дисплея не е touchscreen.Навигацията е безплатна, но се купуват карти за съответната страна- за Източна Европа аз платих 100 лева (за 10 държави)Поздрави

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Преди 3 години си взех на промоция от Италия MioWalker A201. Ползвам на него IGO My way 2006 plus и съм много доволен. Според мен най-доброто решение е PPC с GPS модул.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Аз използвам Nokia E51 + Holux M1000, ТомТом и Nokia Maps, като пускам навигацията да ми говори през радиото, което има Bluetooth handsfree.Тествах и един модел навигация на ASUS - R600, който ми направи много добро впечатление! Хубавото му беше, че освен че говори на български има и Bluetooth handsfree. А новия модел R700 има и ФМ трансмитер, с който може да се слуша музика от вградения му MP3 player на всяко радио! Подобен модел пуснаха и Nokia: Nokia 500 Auto Navigation, което е със същите възможности.Garmin също имат модели с Bluetooth handsfree. Моята препоръка е да дадеш някой лев в повече, но да си вземеш модел с Bluetooth handsfree, което ще ти спести солени глоби, а да не говорим, че може да те спаси от неприятни ситуации по пътя!

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създайте нов акаунт или се впишете, за да коментирате

За да коментирате, трябва да имате регистрация

Създайте акаунт

Присъединете се към нашата общност. Регистрацията става бързо!

Регистрация на нов акаунт

Вход

Имате акаунт? Впишете се оттук.

Вписване

  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    No registered users viewing this page.

  • Предстоящи събития

    No upcoming events found
×
×
  • Създай нов...