Sve 0 #1 Posted October 13, 2025 Здравейте колеги! Имам проблем със задната чистачка на Сивик 97г англичанка. Чистачката тръгна и не иска да спре. Разглобил съм ръчката (не е от нея) кабелите са извадени от ръчката на волана и на 3 от тях дава на късо. Почти съм сигурен, че става въпрос зе реле, но немога да го намеря къде е :-( Някакви идеи? Четох по форумите че зад бушоните има модул за управление, извадих и него провериха го и казаха че не е от него. Дайте съвети моля! Share this post Link to post Share on other sites
Sve 0 #2 Posted October 16, 2025 Никой ли не знае къде може да е това реле? Share this post Link to post Share on other sites
CCord 374 #3 Posted October 16, 2025 (edited) Много са ти постни обясненията. Това че кабелите "дават" накъсо не значи нищо. Извадил си кабелите от лоста за управление, продължава ли да работи тази чистачка? Лоста за управление на задна и предни чистачки един и същ ли е? Като изключиш от контакт продължава ли да работи? Стигнал си до модула за управление, там някъде до него би трябвало да са предпазителя и релето, на капака на всяка кутия за предпазители има изобразено със символи кой предпазител и кое реле за какво се отнася. Не се изключва и вероятността от залепнало реле, а то е само едно, намери го и тествай, започни с него. В редуктора на всяко моторче за чистачки има едни контактни пластини с писти по голямото зъбно колело, в много от случаите проблема е от там. Edited October 16, 2025 by CCord Share this post Link to post Share on other sites
Sve 0 #4 Posted October 17, 2025 Лоста е общ за задна и предна чистачка. Когато кабелите са извадени от него не се движи чистачката. Работи само когато е на контакт. Има схема на предпазителите, но там няма нищо за реле. Проблема е че немога да намеря къде е това реле. Току що отворих моторчето и зачистих пластините и пистите, но проблема си остава. Идеи и предложения? Share this post Link to post Share on other sites
Honda_Z 1632 #5 Posted October 17, 2025 Проблемът може и да е, че сам си решил, че има реле. Нашата англичанка я продадохме преди 12 години, но имам смътен спомен, че задната чистачка работеше само в постоянно включен режим т.е. няма интервали на пауза. Ако и твоята е така, защо трябва да има реле в схемата? Как успя да разглобиш лостчето? Изглежда доста фино, а включването на задната чистачка (пак по спомен) е с пръстен. Той нормално ли се движи и степента му на пружинка, на която пуска вода на задното стъкло? Снимки? Редакция. Ето снимка на лостче: Пръстенът за работа със задната чистачка има ON, не INT, както предните. Аз бих заложил на проблем с него, еле пък ако по случайност не е включен погрешка, и ние сега да търсим под вола - реле. Share this post Link to post Share on other sites
spase 111 #6 Posted October 17, 2025 преди 29 минути, Honda_Z написа: Нашата англичанка я продадохме преди 12 години, но имам смътен спомен, че задната чистачка работеше само в постоянно включен режим т.е. няма интервали на пауза. Ако и твоята е така, защо трябва да има реле в схемата? Моята англичанка (D16Y3) си имаше 2 позиции на лостчето: на еднтата чистачаката работи през интервал. На другата работи постоянно. В обратна посока се включва пръскачката. Почти съм сигурен, че има реле, което може да се чуе когато работи в режим пауза. Вероятно релето е в самия модул при моторчето. При всички случаи реле няма в кутиите с предпазители (там има само за нагревателя на задното стъкло). Share this post Link to post Share on other sites
emod 1681 #7 Posted October 17, 2025 (edited) На моят Аеродек (D15z8) лостчето (пръстенът за контрол) за задната чистачка има само една позиция (за включване) и една за пръскане на вода (натиска се). След три непрекъснати цикъла чистачката спира и започва да работи на интервал. Няма отделно реле. Както казва колегата @spase, сигурно е в модула на моторчето. За Аеродека имам следната схема: Edited October 17, 2025 by emod Share this post Link to post Share on other sites
Sve 0 #8 Posted October 19, 2025 На 17.10.2025 г. at 16:02, emod написа: На моят Аеродек (D15z8) лостчето (пръстенът за контрол) за задната чистачка има само една позиция (за включване) и една за пръскане на вода (натиска се). След три непрекъснати цикъла чистачката спира и започва да работи на интервал. Няма отделно реле. Както казва колегата @spase, сигурно е в модула на моторчето. За Аеродека имам следната схема: На 17.10.2025 г. at 14:43, Honda_Z написа: Проблемът може и да е, че сам си решил, че има реле. Нашата англичанка я продадохме преди 12 години, но имам смътен спомен, че задната чистачка работеше само в постоянно включен режим т.е. няма интервали на пауза. Ако и твоята е така, защо трябва да има реле в схемата? Как успя да разглобиш лостчето? Изглежда доста фино, а включването на задната чистачка (пак по спомен) е с пръстен. Той нормално ли се движи и степента му на пружинка, на която пуска вода на задното стъкло? Снимки? Редакция. Ето снимка на лостче: Пръстенът за работа със задната чистачка има ON, не INT, както предните. Аз бих заложил на проблем с него, еле пък ако по случайност не е включен погрешка, и ние сега да търсим под вола - реле. Вчера поръчах едно лостче, като дойде ще го сменя и ще видя дали е от него. Разглобих го само в основата, а при самото връткане където е неможах :-) Share this post Link to post Share on other sites
Sve 0 #9 Posted October 20, 2025 (edited) Здравейте отново. Лостчето дойде, но проблема не е в него. Незнам защо но като извадя кабела от лостчето и чистачката спира (това бе причината да поръчам друго лостче) но и с новото положението е същото. Приемам идеи, съвети и предложения. Edited October 20, 2025 by Sve 1 Share this post Link to post Share on other sites
CCord 374 #10 Posted October 20, 2025 Явно иска по-дълбоко ровене, потърси подробна схема за твоя модел да я помислим малко, аз рових преди два дни но не намирам, пък и не ти знам точния модел на автомобила. Вероятно ако има електронен модул проблема е там, Новото лостче надеждно ли е? Share this post Link to post Share on other sites
CCord 374 #11 Posted October 20, 2025 (edited) Това е схемата която намерих, отнася се за тази част от ключа която управлява задната чистачка. Понеже не съм сигурен дали е за твоята кола ( уж я дават за Сивик 96-98 год.) трябва да провериш дали цветовете на кабелите в схемата отговарят с тези на твоя ключ (надявам се че съкращенията на английски в схемата ги разбираш!!!). Според цялата схема (тази е частична) ключа трябва да има два куплунга, единия е с 8 пина който не те интересува в случая, другия е с 6 пина, този който е с 6 пина е за задната чистачка и умивател, гледай неговите цветове. Ако разбираш от схеми и тя отговаря на твоя модел, би трябвало много бързо да откриеш проблема, няма модул, няма реле и всичко е елементарно. Ако не разбираш става сложно но все пак, разединяваш куплунга с 6 пина и направи измерване на ключа м/у зелен и черен кабел на ключа (пинове 1 и 3), там трябва да има верига само при включено положение на ключа, при изключено не. Ако има при изключено значи ключа е за боклука или не отговаря на твоята кола. Ако е отворена верига при изключено положение на ключа иска доста по-обстойни измервания и не става по форуми и интернет. Все пак в много от случаите "козата си сака пръч". Успех! Edited October 20, 2025 by CCord Share this post Link to post Share on other sites