Jump to content
d0gyyy

Въпрос относно релокиране на акумулатор

Recommended Posts

Здравейте колеги, въпросът ми е следния: искам да си преместя акумулатора в багажника, но незнам какъв кабел да си взема или по точно колко квадрата да е при положение, че акумулатора ми е 60 ампера.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Отговорено (Редактирано)

В тази тема има обяснения и таблица с ампераж/дебелина на кабела, ти се застраховай с поне двоен:http://www.napravisam.bg/forum/viewtopic.php?f=11&t=7505&start=340Искам да те попитам, защо ти е да местиш акумулатора в багажника? Искаш да събереш повече чаркалък отпред или?Edit: Накратко, за 80A ток ти трябва 1мм диаметър или 1 квадрат. Но ти си виж колко ти е ПУСКОВИЯ ток на акомулатора. При моя той е 680A, тоест биха трябвали 8.5 квадрата кабел. Това е при МЕДЕН кабел. И все пак бих те посъветвал да преусмислиш желанието си да сложиш акумулатора в багажника. Токът е огромен, кабелът ще се загрява много, особено ако е по-тънък. Могат големи бели да станат.

Редактирано от Veseliq
  • Нагоре 2
  • Надолу 4

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Може би си прав, но искам да разчистя малко двигателния отсек за да имам повече място за интайка ми. Значи може би 15 квадрата ще са ми достатъчни за тази интервенция. Благодаря колега за помоща.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

1. Няма 8,5 квадрата кабел2. С 10 квадрата най-много да се подпали3. Оригинално инсталацията на колата е с 35 квадрата кабели!Говорим за медни многожилни кабели. Мисля, че отговора е ясен .П.С Усилвателя ми е вързан с 16 квадрата!

  • Нагоре 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Отговорено (Редактирано)

 

Edit: Накратко, за 80A ток ти трябва 1мм диаметър или 1 квадрат. Но ти си виж колко ти е ПУСКОВИЯ ток на акомулатора. При моя той е 680A, тоест биха трябвали 8.5 квадрата кабел. Това е при МЕДЕН кабел.

 

 

Извинявай, че се конфронтирам така директно, но в случая наистина може да утрепеш някой с тази грешна информация.

Таблицата, която си посочил, е за изготвяне на предпазители!

Стойностите в нея показват при какво сечение и при какъв ток проводникът гарантирано ще се прекъсне (ще се разтопи).

"Токов плавления" означава ток на разтопяване

 

Като знаем, че температурата на топене на някои метали е в пъти по-голяма от температурата на запалване на изолацията на нормален кабел, сам се досещаш, че дори и двойно да се застрахова, пак гарантирано ще се подпали.

Редактирано от TipoMan
  • Нагоре 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Просто отиди в някоя морга и вземи от някое 6 цилиндрово БМВ инсталацията за акумулатора и си готов ;)

  • Нагоре 4

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Не съм искал да подведа никой, в грешка съм - видях, че това е за предпазител, за това писах "двойно по-голям". Но двойно по-голям кабел от този при точката на топене явно е пак недостатъчен.Наистина най-добре виж от BMW E36 купе, при които акумулатора е в багажника по принцип. Там поне цялата инсталация ще ти е подсигурена, добре направена, изолирана и изпитана. Но отново, не бих правил такива модификации, понеже ще си отвориш много работа - ще трябва да прокарваш инсталация, да окрепиш акумулатора, ще трябва да внимаваш да не го затрупаш с багаж и стане беля.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Не съм голям спец, но ще дам още една точка за размисъл. При преместването, и удължаването на жиците, и удебеляването им съответно, ще успее ли динамото да преодолее съпротивлението на медната жица? Да не се окаже, че акумулатора не се зарежда? Предполагам, че при BMW-то е сметнато, защото фабрично е там. Не е едно и също дали ток ще тече по 1 метър жица с дебелина 1 квадрат или 5 метра с дебелина 4 квадрата. Пак казвам - не съм спец, но ми се струва, че този проблем ще изникне.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Човека си има нещо на ум и затова го мести. Ако иска и на тавана да си го сложи, търси просто съвет... Точно и това е идеята на голямото сечение при дълъг кабел - да няма загуби по трасето. Също така идеята да се ползва от готова вече изградена инсталация е добра, тъй като проводимостта при тези кабели е много добра. Между 30 квадрата кабел и друг 30 квадрата, но предназначен за друго може да има огромна разлика в проводимостта. Типичен пример са кабелите за усилватели продавани на метър - слабо медно съдържание и доста лоша проводимост!

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Отговорено (Редактирано)

Съжалявам за офтопика:@ pamo - никой не му е казал да не го мести. Не го приемай като заяждане, но увеличеното екраниране на UTP кабел и увеличеното сечение на меден кабел (освен че нямат нищо общо) са 2 различни неща и са обратно пропорционални:

1. Зависимост на съпротивлението.а)от дължината на проводника.Опит: Подаваме едно и също напрежение на проводник: Първи случай – с дължина L, Втори случай – с дължина 2L.Със закона на Ом пресмятаме големината на тока и установяваме, че във втория случай, токът е два пъти по-малък, а съпротивлението на проводника е два пъти по-голямо.Извод: Колкото по-голяма е дължината L на един проводник, толкова по-голямо е неговото съпротивление Rб)от напречното сечение на проводника.Опит: Подаваме едно и също напрежение на проводник с една и съща дължина, Първи случай – с напречно сечение на проводника S , Втори случай – напречното сечение на проводника е 2S. Пресмятаме големината на тока и установяваме, че във втория случай тока е два пъти по-голям. От закона наОм, следва, че съпротивлението е два пъти по-малко.Извод:Колкото по-голямо е напречното сечение S на проводника, толкова по-малко е съпротивлението му R.в)от веществото от което е направен.Опит:Измерваме големината на тока, който протича през проводници с еднаква дължина и еднакво напречно сечение, като им подаваме едно и също напрежение. Установяваме, че големината на тока е различна.Извод:Съпротивлението на един проводник зависи от веществото, от което е направен.

В случая имаме съчетаване 2 от гореизброените зависимости. Редактирано от Artanis

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Минимум 40 квадрата кабел ти трябва. Най-добре както е казал колегата по-горе, взимаш от старо БМВ и си готов.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

2 години бях с кабел от някакво 6 цилиндрово БМВ и батерия в багажника :) така че това е твоят кабел :)

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

@ pamo - никой не му е казал да не го мести. Не го приемай като заяждане, но увеличеното екраниране на UTP кабел и увеличеното сечение на меден кабел (освен че нямат нищо общо) са 2 различни неща и са обратно пропорционални:

Далеч съм колега от думи като "заяждане".., а и това, че нещо е написано на разбираем език няма нужда да води до преподаване на уроци от 1-ви клас, които не са толкова от конкретна полза в случая.. Как забърка и UTP кабелите...не знам :) Тук имаме една количка точно с немска инсталация и 60AH отзад, и мога да ти гарантирам, че няма никакъв недостатък след промяната.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Nai e lesno както се пита с кабели от БМВ-у те тука http://forums.hondabg.com/index.php?showtopic=51276&st=45 го правих на един акордеон .Из цялата тема или аз изпуснах или не е написано Ква е колата /двигател и консуматори/ ква е батерията 44А или 120А стартов 320 или 780 .Некаде некои се изсили 40 квадрата океи ше държи .Но при 44А батерия и 24 квадрата ше държи ;) .

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Няма никакво значение колко амперчаса ти е акумулатора. Важното е колко ти е максималната консумация на стартера! И по въпросния ток се смята колко квадрата кабел ти е нужен. Послушай колегите за кабелите от баварец и си готов.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Днес се сдобих с оригинален кабел от БМВ за да не се притеснявам, че може да се запаля докато пътувам. Благодаря Ви, за отговорите бяхте много полезни. Темата може да се заключи.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Отговорено (Редактирано)

Дано кабела е бил оригинален !

 

В последно време има масово менте кабели т.е. с малко съдържание на мед което влошава проводимостта и в някои случаи се налага да се удвои сечението на кабела.

 

Та зависи и много какво е производството на кабела и къде ! най - лесния вариант е наистина стар кабел от стара кола Публикувано изображение/>

Редактирано от iso_eu

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създайте нов акаунт или се впишете, за да коментирате

За да коментирате, трябва да имате регистрация

Създайте акаунт

Присъединете се към нашата общност. Регистрацията става бързо!

Регистрация на нов акаунт

Вход

Имате акаунт? Впишете се оттук.

Вписване

  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    No registered users viewing this page.

  • Предстоящи събития

    No upcoming events found
×
×
  • Създай нов...