Jump to content
nicki

Избор на подходяща джанта

Recommended Posts

Здравейте,значи имам проблем с избора на 2-ри комплект лети джанти за джипката. Казуса ми е следния: в момента зимните гуми са ми с размер 215/55R17 и са сложени на едни хубавици AEZ с офсет който е 38. Като сложа летните гуми които са 235/55R17 с предните нямам проблеми, но задните започват от външния край да ми опират в пластмасовата кора на калниците. Миналото лято карах с по 3 гумени гребена на пружините и пак ми търкаха леко. Това се случва при по голяма дупка или като съм натоварен. Предполагам че това е заради малкия офсет на джантата и би трябвало, ако взема други джанти със същите параметри само че с по-голямо ЕТ да си реша проблема. Намерил съм абсолютно същия модел джанта но с ЕТ45. Ако някои е правил подобна гимнастика нека сподели дали тези 7мм. ще са достатъчни или да търся по-голямо ЕТ.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Доколкото ми е известно офсета е разстоянието м/у средната ос на джантата и най-външната и част, т.е. колкото по-голям е офсета, толкова повече джантата е изнесена навън, поради което и опира в калника. Трябва джантата да е по-прибрана към главината за да не опират гумите, тоест с по-малък, а не с по-голям офсет. Имах същия проблем с прелюда, само че при мен старите джанти бяха с ЕТ35 и не опираха, а новите със същия диаметър, но ЕТ 45 и опираха. Незнам дали съм прав, просто логиката това ми казва ;)

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Защо не сложиш 215 гума отзад и да си решиш проблема?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Защото имам хубави гуми Бриджстоун, които струват повече отколкото джантите.

Редактирано от nicki

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

колкото по-голям е офсета, толкова повече джантата е изнесена навън, поради което и опира в калника

Точно обратното е колега - колкото по-висока е стойността на ЕТ-то, толкова повече джантата е прибрана към купето. Примери - защо повечето ОЕМ хондови джанти стоят... семпло и някак си без да придават кой знае каква стойка, като се гледа колата отпред или отзад, спрямо една афтърмаркет джанта - защото хондовите джанти масово са с високи показатели на ЕТ-то (масово за Сивик ОЕМ 14 и 15 цолови джанти са с ЕТ 45 - 55), докато 15 цолови на Борбет, TSW, Autec, Alluett, Brock и т.н. марки са на около ЕТ 30 - 35. ОК, при ОЕМ хондовите джанти ширината на джантата също е ниска за диаметъра (примерно 6.5 JJ за 15 цола) сравнение с горе изброените марки, които масово са 7JJ на 15 цола, което също играе роля за казуса, но в случая главното е ЕТ-то. Твоя случай с по-голямото ЕТ и търкането... сигурен ли си, че джантите не са били различна ширина (т.е. JJ-а)?А към автора създал темата: ЕТ45 е по-добре от Е38, т.е. по-прибрани към купето ще са джантите и вероятността вече да не се търкат ще е по-малка или вече въобще няма да го имаш този проблем, но без реално да пробваш, само ще се гадае. Забелязал ли си до този момент с 235 на Е38, задните по колко милиметра горе долу се търкат във веждите на калниците ? Има и нещо друго при твоя случай което май всъщност е разковничето - летния размер гуми ти е грешен. Ако не се лъжа, на CRV 2-а ген каквато караш, стандартния размер е 205/70/15. Сам се убеди с този КАЛКУЛАТОР ЗА ГУМИ, че оригиналния размер спрямо зимните ти гуми - 215/55/17 са едно към едно като диаметър и нямаш проблеми, но спрямо летните ти (235/55/17) дава разлика в диаметъра с цели 22 милиметра, което е извън нормите - от тук ти идва проблема с търкане на външните бордове във веждите на калника (или пластмасов елемент - все тая). Просто за да нямаш проблеми, или и летните ти гуми трябва да са със същия размер като зимните ти, а именно: 215/55/17 или ги остави на 235 ширина, но намали височината им на 50 (т.е. 235/50/17) за да нямаш проблеми.За мен лично по-евтино, по-правилно и удачно е не да сменяш джантите с по-високо ЕТ, а просто да смениш летните гуми с друг размер - хем няма да имаш проблеми вече с търкане (100% съм сигурен), хем ще си и с нови гуми. Редактирано от ADH-Honda

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Правилният размер гуми, за втора генерация е: 215/65/16 –( това като забележка на горното мнение).Иначе към колегата- казваш че имаш много хубави гуми,които струват повече от джантите, може и така да е според теб, ама те ще се износят след някой и друг сезон, така че според мен по-добрия вариант е ,продай ги и си направи комплект по предписание,а и 16-те са значително по-евтини от 17-те ,ако това има значение въобще за теб.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Значи отговарям подред. Първо на колегата ADH-Honda относно въпроса колко търкат гумите в пластмасата: горе долу 5-6милиметра, затова си мисля че джанта с 7мм. по навътре би ми свършила работа. Emicha1 естествено че всеки си прави сметката, но в момента имам хубави гуми и усещам колата адски стабилна и искам да карам с тях, и мисля че правилния размер е 205/65 а не 215/65 (пише го на колонката на вратата) :)Значи не си мислете, че не съм преровил всички видове калкулатори за гуми, напротив даже си водя записки :) Стандартно колата я дават с 205/70R15 или с такива с които я купих а именно 205/65R16. При първия случай диаметъра е 668мм., а при втория 672мм.(+4мм.). Тия мойте 235/55R17 са с диаметър 690мм. (+17 на оригиналните) което е в зелената зона на калкулатора.Да спомена само че Акорда на шефа е 7-ма ген. 2005,оригинално го дават с 205/55R16, а той в момента е със 215/65/R16 което е +54мм. и няма абсолютни никакви проблеми с триене,търкане, жулене и т.н.Нека все пак да се включи и някой колега, който е слагал широки гуми на колата си CR-V II.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Да всеки избира и преценява сам за себе си-прав си!

Не ми се вярва обаче, размера на гумите, при бензиновата версия / като при теб /, да е различен от дизеловата /като при мен /.

А в мойта книжка и на колонката на вратата пише това заграденото с червено.

 

Публикувано изображение

 

Въпреки всичко,дано намериш правилното решение и успех!

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Emicha - различни са размерите - 2.0 модела е с един размер (205/70/15 както вече казахме и аз и Ники), 2.4 американската версия е с друг, масово го дават 205/65/16, дизеловата май е като 2.4 модела или хептем трети размер - потърси инфо, виж че е така както го казвам (с различните двигатели и оборудване са различен размер).

 

По темата: Ники, без да искам да те обиждам, но сметките са ти грешни :rolleyes:/>/> При сегашния ти (грешен ;)/> ) летен размер 235/55/17 диаметъра е 690мм, спрямо оригиналния размер който е 205/70/15 (668 мм диаметър на колелото), разликата е 22мм, а не 17 както си написал, т.е. 22 е извън нормите и на афтърмаркет джанти с които си в момента с ЕТ 38 и нека позная - ширината е сигурно 7.5JJ ако не и 8 (при положение, че ОЕМ Хонда джанта 17 цола ЕТ ще се движи над 45 - 50 и JJ няма да е повече от 6.5) - просто това е - лош подбор на гуми за джантите с които в момента караш. Дори и да си с ОЕМ джанти, които ще са по-прибрани (с по-голямо ЕТ) и по-тесни (по-малко JJ) няма да търкаш гумите, но пак размера ще е грешен - диаметъра ще е прекалено голям спрямо оригиналния.

 

PS: убеден съм, че при примера с твоя познат с Акорда, който е сложил гума и диаметъра на колелото му е с 54мм повече, е че е сложил гумите на ОЕМ джанти (познах, нали) :rolleyes:/>/> Аз също съм виждал и карал Сивик EJ9 на ОЕМ 15 цолови лети джанти от EK4 (т.нар. "вентилатори" джанти) с гуми 195/65/15, при положение, че трябва да са на 50 профил и въпреки това гумите не опираха, но колата хем изглежда с колела от варшава :lol:/>/> , хем лъже километража, самото колело (джанта + гума) става по-тежко, въобще аз не виждам абсолютно никакъв смисъл от този неправилен подбор на гуми (освен задната мисъл, че по-високата гума би ти спасила джантата в по-яка дупка, но това за мен е... меко казано странен начин на мислене - щом не си сигурен, че не можеш да опазиш джантите, просто премини на по-малък цолаж джнати с по-високи гуми).

Просто на ОЕМ джанти, човек може да си прави такива конфигурации с прекалено високи гуми, понеже както вече казах, ОЕМ хондовите джанти масово са с голямо ЕТ и малко JJ, което ги прави хем тесни, хем прибрани навътре към купето. Докато при едни афтърмаркет джанти какъвто е твоя случай, трябва да се спазва по-стриктно тия неща. Ти си преценяваш кое да смениш - гумите или джантите, но не виждам смисъл защо през лятото караш колата си на колела с по-голям размер диаметър, но всеки сам избира какво да прави.

 

PSS: колкото и да са ти добри летните гуми, както са тръгнали да се търкат с 5 - 6 мм... приятелски съвет, но гуми с такива наранявания вече не спадат в графата "хубави", а по-скоро към "опасни". Та, ако си карал преди с тия гуми (т.е. вече си ги изтъргал веднъж) и сега отново мислиш да караш с тях - не мисля, че е удачно, каму ли да си мислиш, че тези канали които са се образували от търкането са безобидни (борда на гумите е изтънял с 5 - 6 мм !!!) - помисли.

Редактирано от ADH-Honda

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

ADH- Honda, няма проблем, може и да има разлика за различните версии / бензин , дизел, кубатура, за кой пазар е правена.........– въпреки че невиждам логика/, затова и в първото мнение казах, да види какво му дават по предписание и това да избере.На мен това ми пише в книжката и на колонката, това споделям.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

От 2005 год. има фейслифт на ІІ ген., при което има промяна в броните, фаровете, джантите, интериора и пускат дизелов двигател. От 2002 до 2004 г. размера на гумите оригинално е 205/65/16, а след това става 215/65/16. На мойто ЦРВ съм пробвал различни гуми, в момента съм с 215/60/16, които са малко по-ниски и по-широки от стандартните, но усещам колата една идея по-стабилна и малко по-пъргава, отколкото със 205/65/16.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Значи вече съм наясно какво е офсет, централен отвор, междуболтово и т.н само не знам какво е "J". При мен е така Публикувано изображение

 

 

Днеска си полежах малко под колата с ролетката, и в момента разстоянието от гума 215 до най-близката точка на задния амортесьор е малко над 20мм. Значи гума 235 би трябвало да е със 2см. по-широка, което значи приближаване с 10мм. и в комбинация с офсет 45сега 38), т.е +7мм. ще останат едни 3-4мм. разстояние.

Днес обиколих на 4-5 места, почти никъде нямат джанти 17 5х114,3, всичко ми казват "нови с поръчка".

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Колега, това /J/ е широчината на самата джанта в инчове.То показва каква гума може да монтираш на джантата.В случая при теб е, 7,5J - и размера гума, който ти трябва и може да монтираш на тази джанта е: Минимален-205мм. , Идеален- 215 или 225мм. , Максимален- 235мм.Ето и един линк, в помощ за джанти:http://www.avtogumi.com/bg/polezno/parametri_janti.php

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Значи ако съм разбрал правилно разликата между 7,5J и 7J е половин инч т.е около 12мм.? Това означава ли на джанта 7J гумата ще бъде прибрана с 6мм. по-навътре към главината?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Значи, на линка който съм ти дал, разгледай схема -2 ,в която е разковничето на проблема ти.

Според мен джантата трябва да е с по-голям /положителен/ офсет като стойност и тогава ще можеш да прибереш гумата навътре.

А за това което питаш на джанта с- J7 , може да сложиш гума с размер: мин.-195мм. , идеално- 205 или 215 мм. , макс.- 225 мм.

Така че гумите които имаш / 235 мм./ няма да станат на такава джанта!

Ето ти и таблица:

Публикувано изображение

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Я да питам и тук, на джанта 6jj на която фабрично е монтирана гума 205/70/15 мога ли да монтирам 215/80/15. Горната таблица не знам дали е вярна тъй като видях други при които на 6 инчова джанта може да се монтира 215 широка гума. Идеята ми да сложа по високите гуми е за да ми паднат оборотите с около 300об при скорости от около 120км/ч когато почва да става неприятно шумно от двигателя. Не ме притеснява разминаването в скоростомера.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Значи, на линка който съм ти дал, разгледай схема -2 ,в която е разковничето на проблема ти.

Според мен джантата трябва да е с по-голям /положителен/ офсет като стойност и тогава ще можеш да прибереш гумата навътре.

А за това което питаш на джанта с- J7 , може да сложиш гума с размер: мин.-195мм. , идеално- 205 или 215 мм. , макс.- 225 мм.

Така че гумите които имаш / 235 мм./ няма да станат на такава джанта!

Ето ти и таблица:

Публикувано изображение

 

Е да обаче аз вчера сложих на j7 235 гума. И 245 може да влезе - но ще има неправилен ъгъл на пречупване. Изобщо тези калкулатори са ала - бала . Моето ЦРВ е с 6.5J и серийно си излиза с 225/65/17 - според калкулатора това е невъзможно. :)

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Браво,шампион си :)/>.Сигурен съм ,че ако се напънеш още малко, ще успееш да побереш и 265-ца на тази джанта, независимо от неправилния ъгъл на пречупване- / каквото и да значи това /.п.п. Писал съм, кое е Препоръчително като размер да се монтира /минимално,оптимално,максимално / на съответната джанта.Неподходящ размер гума спрямо джантата, е компромис със здравината на самата гумата, а отам и на самата безопасност на автомобила.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Браво,шампион си :)/>/>.Сигурен съм ,че ако се напънеш още малко, ще успееш да побереш и 265-ца на тази джанта, независимо от неправилния ъгъл на пречупване- / каквото и да значи това /.

Значи, че явно гледаш само калкулаторите - там дори е нарисуван ефекта от по-тясна и по-широка гума на една и съща джанта.Изобщо форума не е на нивото, на което беше преди 6-8 години. Има хора, които си осмислят живота с писане на коментари без смисъл.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Значи, че явно гледаш само калкулаторите......

Непозна, вярвам най-вече, на това което предписва производителя и след това на всичко друго.А ти какво гледаш и на какво вярваш? Питам защтото, това отдолу, си го писал ти /в една друга тема/:

Монтирах ги само на джантите и се надявам, другия месец да нямам проблеми с монтажа, че взех да смятам и работата е на кантар.

Нищо лично, а и дано да нямаш проблеми.п.п. А и това не го разбрах:

...... Има хора, които си осмислят живота с писане на коментари без смисъл.

към мен ли е отправено, или просто се самокритикуваш?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Понеже, някои от горните линкове не отварят, ето един и от "Примекс" /нали за тях говореше в една друга тема/ .Виж какво пишат, а и за 235мм на какво / j / е препоръчително да се монтират.Дано, поне на тях да им имаш доверие.http://www.primex-bg.com/polezno/shirochina-na-djantata

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Виждам, че се отплеснахте извън темата с излишни дразги, затова ще ви кажа до къде съм стигнал с намирането на подходяща джанта за цеервето. Поръчах си още пролетта 4 хубавици на AEZ с офсет 45 и 7,5J. С гуми 235/55/R17 пак малко жулят в пластмасата на задните калници. И понеже няма да намерите джанта с 5х114 и офсет над 45, извода ми е следния: на CR-V II гумите са максимум 225 на 17 цола.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
My link оказа се, че при мен разликата ще е 4 мм. благодаря за линка и не искам да провокирам нови 10 поста тъпотии - пожелавам на колегата да го направят админ още на 1000-ния пост.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    No registered users viewing this page.

  • Предстоящи събития

    No upcoming events found
×
×
  • Създай нов...