Jump to content
Слави CR-V

Проверка на динамометричен ключ

Recommended Posts

Колеги имам един динамометричен ключ лани си го купих некъв евтин на топ мастер, от 10 до 210 Nm. ползвам го чисто любителски няколко пъти, ама ме гложди мисълта дали е верен, и как мога да го проверя? някви идеи ?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Най-бързо и просто - с на някой колега марковия, или с някой нов марков от щанда.. ако се имаш с някой продавач :)

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Отговорено (Редактирано)

Колега колкото и банално да ти звучи , не си купувай евтини инструменти..Рано или късно ще те предадат в най-лош за теб момент.Пример ще ти дам с уреда за прибиране на накладките :) Досвидя ми да дам повече за скъп уред и като сменяхме накладки с брат ми , един слънчев ден преди още да се прибере буталцето на спирачният апарат се строши в ръцете ни уреда :)От там мъки докато го преправим само и само да свършим работа.Сигурно показва точно динамометричният ключ от тази марка обаче като ти превърти резбата когато ти трябва да стегнеш на 200Nm ще ти е тегавко че хем си дал пари хем е за хвърляне :) Иначе цената беше привлекателна за тези ключове точно на Топ Мастър и аз ги гледах но вече не взимам от тези марки дори и отверка.

Редактирано от Mkilla

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Отговорено (Редактирано)

Човека пита как да го провери, не иска лекция относно за и против ментетата. Най грубо казано ако дръжката на ключа е дълга 50 см нагласяш на 10Nm и това трябва да отговаря на тежест окачена на края на дръжката 2 килограма при хоризонтално положение на ключа.

Редактирано от SilverCivic

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Отговорено (Редактирано)

А ако не е най-грубо 50см примерно ? Тези по-евтините според мен ще дадат и по-голямо отклонение.За пример един скъп такъв ключ по книжка му дават +-3% а на този ? Има си тестери за такива ключове колега :)Отделно не знам дали знаеш но в процеса на използване почват да показват и още по-грешно колкото и да го ползваш като любител монтьор.Добрият ключ изщраква когато нагласиш Nm и когато стегнеш до необходимата сила.Няма да споря с теб , просто казвам факти и за мен е немислимо да мериш нещо което е грешно поначало :)

Редактирано от Mkilla

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Казах за лекциите! За сега не помагаш! Всеки ключ изщраква, не само добрия, а и този с отклонението. Я кажи къде има такъв тестер да иде колегата? Да не се окаже че ключа му е с отклонение 1,99999%.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Бре аз ще го тествам тея дни по наи сигурния начин уж :) верно е че е малко едно към гитере с тея ключове, ама пак де. Аз важните неща си ги стягам на ръка и на усет, за толков агодини смятам че съм добил усещане за стягане :) ама нали дамазлък да има , а пък профи ключ за 400-500 не ми е оправдан, за сега тоя бачка читаво просто ми е интересно да го сравня.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Удължаваш дръжката на ключа до 102см от центъра на тресчотката и го пробваш на вертикално завит болт(дръжката да се върти в хоризонтална равнина). Закачаш кантар на края на удължението и теглиш с ръка като внимаваш оста на кантара да е перпендикулярна на оста на дръжката, иначе ще отчете по големи Nm. Отчетеното тегло в килограми го умножаваш по 10 и това са Nm които те интересуват.Например ако при 15кг ключа започва да прищраква това са 150Nm. За 210Nm ти трябва канрар който да отчита до 21кг. Аз използвах навремето електронен до 40кг за около 20лв + една тръба отрязана до точната дължина за удължение на нормална 1/2" тресчотка.Поздрави

  • Нагоре 3

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Отговорено (Редактирано)

Тя темата ми верно е от лани, ама днес наи после реших да пробвам колко верен е ключа ми :)/> По описания от колегата Насакото яката :)/> метод направих замерването, одължих рамото до метър, хванах ключа на менгиме, и с една елктронна везна която претендирам че е много точна поне до 40 нютона го замерих, показва сравнително точно, само на 10 нютона изключва на 1,2кг. после на 20 изключва на към 2030 гр, на 30 нютона на 2970грама, на 40 нютона на 4080грама , така повторих няколко пъти и е в разумни граници като за ключ на манесман от 70 кинта, диапазона ми е много широк от 10 до 210 и за тва предполагам че в двата му края стоиностите ще мърдат :)/> но общо взето ще върши работа :)/>

Редактирано от Слави CR-V

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създайте нов акаунт или се впишете, за да коментирате

За да коментирате, трябва да имате регистрация

Създайте акаунт

Присъединете се към нашата общност. Регистрацията става бързо!

Регистрация на нов акаунт

Вход

Имате акаунт? Впишете се оттук.

Вписване

  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    No registered users viewing this page.

  • Предстоящи събития

    No upcoming events found
×
×
  • Създай нов...