Jump to content
gamencerista

LED крушки в таблото на Сивик 5 ген

Recommended Posts

Здравейте колеги, сигурен съм че някой е сменял обикновените крушки с диодни и да ви питам какво точно сложихте. На мен ми изгоряха 3 и вече почти нищо не се вижда но незнам какви да сложа. Ето в тоя сайт гледам някакви : http://led-bg.com/ама има с различен волтаж. Мерака ми е да сложа сини, ама не да ги сложа и след 2 дена да изгорят :)Мислех да слагам диодна лента, ама мисля че е по-сложно а ефекта ще е горе долу същия.П.с. трябва ли да се търкат шаблоните за да се вижда синия цвят ?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Здравей, колега.Разликата в осветяването между диодната лента и диоди в цокълчетата за крушките е от земята до небето. Причината е, че таблото на 5ген. е правено по стара технология и разпределянето на светлината е много лошо. Диодната лента позволява да се постави равномерен източник на светлина и да се елиминират притесненията от неосветени полета по таблото. Не е сложно да се постави лента, вярно, по-голяма играчка е, но резултатът си заслужава.Ако искаш да постигнеш оптимален ефект трябва да махнеш т.нар. "dot matrix", за която може би говориш ти. Това става или с ацетон и клечки за чистене на уши, или с фина шкурка. Важно е да знаеш, че не трябва да триеш нищо от лицевата страна на уредите, защото това ще доведе до нужда от смяна на плаките или закупуването на "плазмени".Успех!

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ясно, явно ще се слага диодна лента, а тя така като гледам си е на 12в демек няма нужда да се слагат транзистори и прочие :)

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Нека някой да каже как стои въпросът с транзисторитеПП: и аз се абонирам за темата :D

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Шефе, полезно инфо ама как да разбера кое е "dot matrix"-а ? :ph34r:

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Шефе, сложно обясняваш, пък и за какво му е да го трие, няма ли да минава светлината спокойно дори и да не трие това покритие?

Аз те разбрах защото съм се занимавал, но другите не те разбраха. Публикувано изображение

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

айде и аз да се впиша в темата :rolleyes: някой знае ли къде в София може да се намери такава диодна лента (ако може адрес),и те имат ли си някаква марка или модел,ще съм много благодарен :thumbs1: а ето и едно сайтче с такива неща LEDmod виждам че може и да се закопува от него та ако някой измисли нещо......

Редактирано от ti6ko

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Аз слагах на 2-ма мой приятели лед крушки на таблата. Последно бяха по 2-3 лв, но се наложи малко да ти тръгна че от зад бяха по широки и стана супер. Свети бяло и не дразни толкова като с лед лентите. а моето го правих с такива като на нокиа с фенерче по 4 диода на циферблат и стана готини. В галерията ми има снимки (не са мн добри, но кво да се прави Публикувано изображение ) и на 2-те табла

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

а LED крушките пак ли са на 12 волта,и как се слагат като махнеш старите и на тяхно място сложиш тези LED,без други допълнителни ли ?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Крушките са на 12 v и се слагат на мястото на старите. Ако намеря снимка на диодите ще кача ;) Моето е с тези

а LED крушките пак ли са на 12 волта,и как се слагат като махнеш старите и на тяхно място сложиш тези LED,без други допълнителни ли ?

Редактирано от Вен_РВ1456ВС

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Тъй като не успях да намеря снимка реших да направя такива с моя тел Публикувано изображение на един, който ми е резервен за осветлението на парното. Това са диодите с които се прави и таблото. Ето ги диодите цък, цък и цък . Тези ги взех от един магазин в София на Симеон малко след Евро 07 от един магазин за Лада или Москвич мисля, че беше по 1 лв Публикувано изображение Ако не намерите такива има и едни с по-голям диод от пред. Те също стават, но са малко по-широки от долу. Аз ги тръкнах с пила за метал (финна 5мм широка. Имах такава и беше подходяща), а може и с пилата за нокти на гаджето Публикувано изображение ако нямате такава. Не взимайте обаче тия от левче с бяла фасунка, защото с тях всяка седмица таблото беше долу за смяна на поне 2. И като пари излезе същото ако бяхме сложили от тия др-те.

Редактирано от Вен_РВ1456ВС

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

само че тези дето си ги показал на снимките трябва ли да се запояват и за каква фасунка,или се продават с фасунка

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Тия, които са на снимката си влизат точно, нищо не съм запоявал. А другите, които са на моето табло са запоени жиците направо за диодите без фасонки и са монтирани на прозрачните рингове, които са около циферблатите

само че тези дето си ги показал на снимките трябва ли да се запояват и за каква фасунка,или се продават с фасунка

Редактирано от Вен_РВ1456ВС

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

За пояснение това табло е с тези диоди те си влизат във фасунките. А това (в случая моето) е с тези диоди

Редактирано от Вен_РВ1456ВС

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

според мен с диодната лента няма ли да е по разсеяна светлината,щото на снимките с LED диодите си личат през циферблата и има тъмни участъци :rolleyes:

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Това е от снимката. В действителност свети равномерно. можеш да си ги сложиш където и колкото искаш. С LED лентата закрепването е по-трудно. Някак си я хвърляш вътре. Но всеки си има предпочитания.На мен лично не ми харесва.

според мен с диодната лента няма ли да е по разсеяна светлината,щото на снимките с LED диодите си личат през циферблата и има тъмни участъци :rolleyes:

Редактирано от Вен_РВ1456ВС

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Има си диоди с разсейвателни лупи, които чупят ъгъла, под който излиза светлината. Точковите съсредоточават светлината под ъгъл 30, а разпръсващите - 120 градуса. Ако все пак сте си взели точкови може да ги "матирате" със шкурка и по този начин ще им промените коефициента на пречупване на повърхността. Световодната подсветка на таблото не е изчислявана много добре и дори с фабричните лампи пак си има тъмни и светли участъци. Не съм сигурен, че с по мощни лед лампи може да се компенсира този ефект, защото може да черната основа на циферблата да пропусне светлината ако е много интензивна.Аз лично подмених осветлението с тези лед ленти. Те се режат през 3 (по желание) и всяко от тях си има отделно захранване. Работят на 12 волта (като фабричните крушки). Така че Ви трябва единствено поялник, калай, колофон и много играчка да се нареди мозайката от мини лентички под циферблатите. СМД диодите са разпръсквателни и вършат чудесна работа. Един съвет - поставете си един потенциометър между +12 волта и анода на диодите - тъй като светлината може да се окаже много силна за очите Ви и ще е добре да е възможно да я регулирате по някакъв начин. Ако някой иска може да кача снимки как е станало при мен.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Колеги, свет.диод. лента е за 12 волта стабил. напреж., а в колата не е такова, само на загасено ДВГ и при слаб акумулатор. Слагайте допълнителен резистор послед., и чак тогава потенциометър. Когато захранвате светодиодите с по-голям ток, рязко им пада живота - в началото нищо не става, но отведнъж спират. Правил съм различни лампи със светодиоди - само SMD, много играчка докато направиш платките, а светодидите - от Комет или от Иван - Женския пазар в бизистена (той има и готови, хубави - за габарити и сулфидни).Успех на мераклиите и поздрави.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ето ви мойта темичка с всичко обяснено за диодната лента и какво трябва да се направи.Ще си отговорите на доста въпроси :)http://forums.hondabg.com/index.php?showtopic=57752&st=0&p=1057190815&fromsearch=1entry1057190815

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Чак сега виждам темата, и че явно не съм обяснил достатъчно ясно.

 

Шефе, полезно инфо ама как да разбера кое е "dot matrix"-а ? :ph34r:

 

Колегата с поста над мен е изшкурил въпросния dot matrix.

 

Шефе, сложно обясняваш, пък и за какво му е да го трие, няма ли да минава светлината спокойно дори и да не трие това покритие?

Аз те разбрах защото съм се занимавал, но другите не те разбраха. Публикувано изображение

 

Да, вярно е, че не струвам в обясняването. Нека се опитам все пак.

Аз имам дълбок опит в осветяването на табла. "Кариерата ми" следва следния път - първо боядисах оригиналните крушки с червена боя за стъкло за да докарам червеникав цвят на подсветката на оригиналното табло на Civic EG5. След определено време реших, че ми е твърде слабо, затова се поинтересувах в щатските форуми, аджеба как те го правят. След много четене отхвърлих онези диоди, които имат "лупичка" отпред и разсейват светлината и се спрях на едни, които са с три глави. Изглеждат ТАКА. Даже си направихме "обща поръчка" с Benji. Светеха идеално, не правеха точка и ме удовлетворяваха.

В последствие, обаче, реших да сменя изцяло таблото и сложих такова от Integra. То е по-кадърно измислено от гледна точка на осветяване, но пък само с три източника на светлина. Това както може да е хубаво, така и лошо, защото свети равномерно само с тях, но не и силно, а мен това ме дразнеше. Следователно трябваше да сменя източника на светлина и си купих 60см. светодиодна лента от китай, поръчана от ebay. Тук сгреших малко, защото се опрях на четене само във форуми от сащ, а не погледнах дали в България се продава, което довете до закупуването на смотана лента. Както и да е, и тя светеше добре за момента - вечер таблото си беше ярко и равномерно осветено. Още тогава в темата, която следвах за да осветя таблото пишеше, че трябва да се изшкурят плаките и да се махне DOT матрицата. Нямах против да го направя, но при интегровското табло тази манипулация не е така лесна като това от 6ген. както гледам, защото трябва да се свалят стрелките на уредите. Причината, която даваха х'американците за шкуренето на тази матрица е, че става по-ярко. На мен това не ми беше нужно - и така си ме кефеше, затова не се занимавах.

Покарах така година и малко, но реших, че не ми харесва как светят стрелките на уредите /интегровското табло ползва прозрачни стрелки, които също провеждат светлина/. Затова разглобих отново таблото и си купих нова лента, този път от България с повечко и по-силни диоди. Пред всяка стрелка сложих по един 3мм. изшкурен диод, което ми помогна да осветя стрелките доволно. Този път реших, че като ще правя нещо, ще го правя до край и махнах матрицата на два от четирите уреди - оборотомера и скоростомера - другите нямаха нужда. Идеята да го направя беше, че светлината не преминаваше така равномерно, както ми се искаше. Освен това, самото табло е разграфено по-детайлно от това на стандартното на 5ген - има малки деления между оборотите и километрите, които са направени да се виждат едва-едва чрез обилно заливане с дот матрица зад тях. Аз исках и те да светят, защото става по-красиво.

 

Тази част е бонус, не става дума за осветление на таблото, а за сваляне на стрелките от него. Няма нужда да се чете ако нямате пряк интерес към сваляне на стрелките. >>> Събрах смелост да сваля една от четирите стрелки, защото за да сложа диода при стрелката на километража се изискваше да го монтирам в много тясно пространство, което нямаше да може да се случи със стрелката на място. Затова прочетох един тон материали в интернет и разбрах, че шансът да счупя уреда не е особено голям и след това се калибрира сравнително лесно. Затова хванах една вилица и "откъртих" стрелката. Махнах плаката, взех ацетон и свалих слоя боя от задната й страна, което е всъщност е въпросната дор матрица. Сложих си диода и върнах плаката обратно. От изчетената "литература" разбрах, че има два начина да се монтира обратно стрелката - да се сложи на 0 км/ч при ЗАПАЛЕН автомобил, или да се кара с определена скорост /определена по GPS/ и да се сложи стрелката на това деление докато скоростта се държи равномерна. Първо започнах с по-лесното, и това е да сложа стрелката при спряла но запалена кола. След като потеглих стрелката отлепи чак след като вече се движех с поне 30км/ч. Реших, че този начин не действа, затова махнах стрелката, взех си GPS-a, заковах на 60км/ч. и бутнах стрелката на място. Всичко заспа. Сега километражът беше по-точен и от преди, особено при скоростите в града. Докато преди да махна стрелката при движение с 50км/ч., реалната ми скорост беше 46-7км/ч., сега като показва 50 си се движа с 50. Тази точност започва да дава фира при скорост над 70км/ч., но това не е в следствие на моята намеса, защото същото се случваше и преди нея, та даже и като бях с оригиналното табло от 5ген. Не съм свалял другите стрелки, защото те не се калибрират така лесно. За тази за оборотомера е нужен Infoboard, например, за да се вземат точните обороти при подаване на газ и да се сложи където трябва. За стрелката на охладителната течност важи същото - трябва да се запомни къде стои при напълно загрял автомобил, и след това да се постави обратно там на око. Най-тегавото е при калибрирането на стрелката за бензина - трябва да се пълни до горе ;).

 

 

Та това е, надявам се, че обясних всичко максимално детайлно, та даже и с бонуси.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Дай някоя снимка да видим как е станало .

Редактирано от atoma
Предходни� по�т не �е цитира! Първо предупреждение!

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

да вярно ако може някоя снимка и ако може да ми обясните що е то "плака" и къде се шкури и се слага диод за да светят и стрелките отделноБлагодаря и поздрави :thumbs1:

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

феновете на 6г Civic които искат да си направят осветлението на таблото не е зле да погледнат темата на Valio! ЦъкМнооого добре и подробно обяснено със добър снимков матриял п.п. ако има и някой който си е направил отделно стрелките да светят моля да попише малко :lol:

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създайте нов акаунт или се впишете, за да коментирате

За да коментирате, трябва да имате регистрация

Създайте акаунт

Присъединете се към нашата общност. Регистрацията става бързо!

Регистрация на нов акаунт

Вход

Имате акаунт? Впишете се оттук.

Вписване

  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    No registered users viewing this page.

  • Предстоящи събития

    No upcoming events found
×
×
  • Създай нов...