Jump to content
Jeepers

Как се прави лампа за водата

Recommended Posts

Момчета някой има ли идея как да си направя лампа която се настройва и да светва според температурата на водата в радиатора? Искам да мога да я наглася на 100 градуса да ми светва.Ако някой има идея да сподели .

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Аз имах подобна идея но беше да пуска сирената на алармата като се дигне повечко. Температурния датчик на стрелката на таблото е отделен от този за компа(той е с 2 жички). Та на този датчик който предполагам че е термистор или позистор вадя буксата му(той е с една жичка) и слагам един отенциометър и почвам да го въртя като колата е на контакт или запалена и като реша че стрелката се е дигнала недопустимо много(на око) меря напрежението върху тримера. После ако напрежението е над 1V ще е по лесно една проста схема с операционен усилвател някакъв тригер и на изхода мощен транзистор който включва сирената и/или лампа и готово също може да се направи например с специализираната и евтин стабилизатор на напрежение 723 включен в малко по нестандартна схема

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Аз със същите намерения си купих термометър, които всъщност е за готвене но работната част накрая на жичката е метална и прилича на кука за плетене(на чорапи :ph34r: ).Освен това отчита до 350 грдуса и има зумер които може да се наглася на каква темп. да пищи .Така че колега огледай се първо по магазините за някое готово решение преди да правиш нещо самоделно.Успехп.п.....все още не см го сложил и незнам дали ще работи добре :ph34r:п.п.2 зумера може да се замени с лампа\диод

Редактирано от tunyo

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Старото ми Ауди 90 (84г.) имаше такава лампа...беше датчик-контактно термореле и до колкото си спомням беше завито някъде по блока...или на радиатора...за местото не се сещам..но съм виждал веднъж как светна тая лампа :lol:Реално погледнато не е голяма философия да се направи схема...даже ще свърши работа термодатчика дето пуска перката на радиатора...но от друга кола...може би дизел.

Редактирано от chopper1969

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ако температурата в радиатора е 100 градуса, то значи температурата в блока и главата е доста по-висока.... Според мен този датчик (или термометър) трябва да се монтира или на блока или на главата..... Ами ако се спука водно съединение .... ще караш и ще си мислиш че колата ти дори се охлажда а реално в двигателя всичко ще прегрее.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

И според мен колегата е прав.И за да избегна този проблем аз съм сложил този датчик на изходящия маркуч,който излиза от двигателя към радиатора.Така реално знам с каква температура е водата излизаща от двигателя.Само,че евентуален проблем с термостата може да не се хване достатъчно навреме :) .

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Как мислите удачно ли е да се ползва температурния датчик на стрелката за водата, намира се под делкото в главата за Д15Б2 че като се постопли ще го направя и ако някой не ме изпревари ще дам и схемата която май ще е доста проста.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Размисъла как и що може да се прекрати,разбрах че хората са го измислили ,направо ще си купя уред с настройки и така ще мога да си правя сигнал на колкото си искам градуси,като достигне зададената температура която си настроил или пиши или светва кампа или и 2те заедно :D Ако някой не му се занимава а иска такъв уред нека ми пише едно лично да му обясня че иначе ще стане реклама и ще ме накажат :D

Редактирано от JeepersCreepers

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Е ти са си решил май да ти се напълни пощата с любопитни/и аз да съм един от тях :D /. Вкарай го в платената тема или в сайта ти,като упоменеш в темата, че го имаш да го скиваме и закупим евентуално...

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

То аз на ден получавам поне по 10 лични така че съм свикнал имам право на над 200 :D ПП: Нарочно не го писах защото наистина ще ме санкционират пак :D А на лични можем да направим с който иска една обща поръчка за такива уреди и ще ни падне цената :PДнес съм се ровил из нета цял ден докато си намеря такъв уред,главата ме боли вече :D

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    No registered users viewing this page.

  • Предстоящи събития

    No upcoming events found
×
×
  • Създай нов...