Jump to content
aikanaro

Обжалване на акт от камера

Recommended Posts

Здравейте, колеги!На Гергьовден тази година ме снимаха на Орлов мост при ограничение 50 с 89. Дойте ми честитка по пощата, отидох в КАТ, написаха ми акт. Изчаках да мине 1 месец, беше излезнало наказателното постановление, взеха ми книжката, но тъй като точно тогава трябваше да ходя на море и в никакъв случай не исках да се разделям с нея подадох жалба и ми я върнаха. Сега чакам призовка за съда.Интересно ми е, Вие дали сте обжалвали така актове, било то от камера или не, и какъв е бил крайния резултат?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

....ами то на снимката те няма тебе,само колата,намери си някой друг да му вземат книжката,все едно не си карал ти.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Да, но след като са му съставили вече акт мисля, че е късно да каже че някой друг е карал.. аз в момента чакам наказателно постановление (по същата причина) .. значи снимаха ме януари месец още (на с. Подслон) .. май месец ме извикаха да потвърдя че аз съм карал (тогава естествено не се сетих да кажа че е карал някой друг но както и да е.. ) след месец (юни) ме извикаха за съставяне на акт в който не пише каква ми е глобата а само замества талона.. от тук идва странното, че акта уж важи за 1 месец но вече трети месец не ми е излязло наказателното постановление.. ходих миналата седмица в кат и ми казаха че вече не презаверяват актове и мога да си карам така докато излезе наказателното... звучи ми доста съмнително, надявам се да нямам проблеми ако ме спрат... та някой ако може да даде някаква информация по моя въпрос също няма да е зле :lol:

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Интересен казус.. Щом като колата е негова, би следвало и отговорността да е негова в този случай. Не зная как ще може да докаже, че някой друг е карал и каква полза от цялата тая работа. След като му вземат книжката да кара по правилата, за да не го спират. Не са му взели колата все пак. Пък 1 месец не е 1 година. Освен това чувам, че този, който си даде колата на пиян да кара, ще дели отговорност с извършителя. Така че е крайно време да станем малко по-отговорни, отколкото ни се иска да бъдем в момента.По въпроса - не, не съм получавал честитка от камера в България, съответно не съм и обжалвал. Но с оборването на очевидни неща не бих се занимавал. В щатите съм получавал известия за дребни провинения, които са били запечатани на фотографска хартия :lol: Когато е имало случай да ми се пише глоба от полицай, нещата винаги са минавали през съд. Съдията изслушва мен, изслушва ченгето и накрая се произнася. Често глобите на полицаите се отхвърлят..А сега се сетих, че ми направиха фиш за 30 лева тая година. Изпълнението на ченгетата си беше подло - без вина виновен. Бях направил снимки и видеозапис на мястото на "нарушението". След консултация с автоинструктор и полицай стана ясно, че нарушение НЯМА. Но 30 лева не се обжалват. Евентуално трябваше да направя жалба, но на кого му дреме. А за тия пари реших да не си къса излишно нервите.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Интересен казус.. Щом като колата е негова, би следвало и отговорността да е негова в този случай. Не зная как ще може да докаже, че някой друг е карал и каква полза от цялата тая работа.

...това,че колата е негова не пречи да услужи на приятел който да направи нарушение.Ползата от доказването,че друг е карал колата е,че ти оставаш с книжка,а примерно майка ти или друг който рядко кара колата без :lol:

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Да, това го разбрах. Не ми стана ясно как ще докажеш, че не си бил ти, а бай Благой, например. Вадиш си служебна бележка, че в това време си бил на работа или...? Точно това е интересният момент, защото все пак не те спират на пътя, а ти пращат снимка, която единствено и само показва номер с преден или заден капак. В този случай собственикът на колата е най-удобният виновен, а доказателството за обратното изглежда ще бъде трудна мисия. Трудна за истинският потърпевш. С интерес ще следя темата. Може все пак някой да е успял да убеди органите на реда, че не той, а баба му примерно е карала колата вместо с 50 с 95 :lol:

  • Нагоре 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Казвам нещата по-долу с уговорката, че не съм проверявал изрично как стоят нещата и дали има специфики, когато нарушението е установено със снимка/с камера.

 

Има един такъв момент в правото и по-точно в процеса, което се нарича тежест на доказване.

Отрицателните факти се твърдят. Другата страна трябва да докаже това, което се отрича или с други думи, ако се твърди, че не си ти и по делото няма достатъчно доказателства за това, че нарушението е извършено от теб би следвало да бъде отменено постановлението като незаконосъобразно.

Доколкото разбирам доказателството за това, че ти си нарушителя е самият Акт, който е съставен в последствие и който е бил подписан от колегата, което ми се струва достатъчно доказателство.

 

Още само две-три неща за яснота:

С Акта за установяване на административно нарушение само се констатира нарушението и какви норми са нарушени. С Акта няма как да се наложи глоба, тъй като това става само с наказателно постановление въз основа на акта.

Актът не подлежи на обжалване, обжалва се наказателното постановление, което се издава въз основа на акта.

Другият вариант да се наложи глоба, за по-маловажни нарушения е с фиш. С него се налага до 50 лв. глоба, ако не се лъжа и същият не подлежи на обжалване, тъй като влиза в сила веднага. Ако има случай да не сте съгласни с фиша, отказвате да го подпишете и тогава са длъжни да ви съставят Акт за установяване на нарушението, след което ще има и наказателно постановление, което ще може да се обжалва.

 

П.П. Когато смятате да обжалвате, винаги проверявайте и дали всички необходими реквизити от съдържанието на наказателното постановление са налице. Един пропуск да има е достатъчно основание за отмяната му, а съдът обича да следи за подобни пропуски и да отменя, ако постановленията не са законосъобразни :lol:

Редактирано от UniCorn

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Да, това го разбрах. Не ми стана ясно как ще докажеш, че не си бил ти, а бай Благой, например.

В съда винаги се счита по презумпция че си НЕВИНЕН, а това че точно ТИ си виновния трябва да се докаже с факти от обвинението. Затова е достатъчно, след като те няма на снимка че си карал точно ти, някой твой близък да поеме вината и да се лиши от книжката. Аз съм си приготвил 3 бушона у дома за всеки случай...... :lol:

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Да, това го разбрах. Не ми стана ясно как ще докажеш, че не си бил ти, а бай Благой, например. Вадиш си служебна бележка, че в това време си бил на работа или...? Точно това е интересният момент, защото все пак не те спират на пътя, а ти пращат снимка, която единствено и само показва номер с преден или заден капак. В този случай собственикът на колата е най-удобният виновен, а доказателството за обратното изглежда ще бъде трудна мисия. Трудна за истинският потърпевш. С интерес ще следя темата. Може все пак някой да е успял да убеди органите на реда, че не той, а баба му примерно е карала колата вместо с 50 с 95 :D

Много баби и дядовци са останали без книжки, вЕрвай!Кой се интересува кой е карал и не трябва да доказваш нищо - собственика попълва декларация, че майка му е бързала и до там.П.П. Има случаи със снимка на водача, пак вЕрвай, освен снимка на номер с някой капак! :lol:

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Да, това го разбрах. Не ми стана ясно как ще докажеш, че не си бил ти, а бай Благой, например.

В съда винаги се счита по презумпция че си НЕВИНЕН, а това че точно ТИ си виновния трябва да се докаже с факти от обвинението. Затова е достатъчно, след като те няма на снимка че си карал точно ти, някой твой близък да поеме вината и да се лиши от книжката. Аз съм си приготвил 3 бушона у дома за всеки случай...... :lol:
Моя бушон си го возя винаги до мен :D и ме отървава всеки път като прегреша :D

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Разбрах :lol: Има толкова много отзивчиви роднини и приятели, които на драго сърце са готови да се разделят с техните книжки и някоя и друга трицифрена глобичка, така че бързаците няма от какво да се притесняват. Логично, разбира се. Не ми се сърдете, но ми звучи много наивно някой да вземе вината върху себе си, за да защити съгрешил другар на пътя. Но все пак наистина е интересно - държавата влага милиони в камери и техника, която да "лови" нарушители. Ако е толкова просто да се измъкнеш с някой друг или просто да чакаш някой в съда да докаже, че именно ти си нарушител. Не зная за вас, но на мен нещо не ми се връзва.

  • Нагоре 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ами просто е ами!Държавата,след като е дала милиони за камери,се интересува от тва,да си вземе задължението,а от кого-от теб или от Бай Онзи,който ти посочваш за шофьор,няма значение:rolleyes:Нали има глобен и хазната се пълни,тва от кой са взети,няма значение.Сега по-логично ли ти е???

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Друга ситуация. Старата ни кола се води на името на баща ми, който няма книжка и никога не е имал. Тогава какво правим. Как ще се докаже кой е карал колата, кой ще плаща глоби и кой ще остане без книжка?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ами просто е ами!Държавата,след като е дала милиони за камери,се интересува от тва,да си вземе задължението,а от кого-от теб или от Бай Онзи,който ти посочваш за шофьор,няма значение:lol:Нали има глобен и хазната се пълни,тва от кой са взети,няма значение.Сега по-логично ли ти е???

Нали това казвам и аз, колега :lol: Не вникваш в думите ми и разсъждаваш много ex parte. Да, влага милиони, в което няма спор. И тепърва ще влага, защото ченгето е човек като мен и теб - може да се подкупи, може да махне с ръка и да каже да продължаваш напред, но по-внимателно и т.н. А камерата е факт - има снимка с нарушение и няма мърдане. Друг е въпросът каква точно снимка има. Тук не са ме снимали и не мога да знам. В щатите имах такава честитка на едни бариерки, където се плаща, но историята съм я споделял. Там се виждаше само задна броня и номер. Снимката с документа за глоба пристигна на мой адрес. И никой не го е*е кой е карал - колата е била там, тя е в нарушение, колкото и парадоксално да звучи. Вече мой проблем е как ще намеря 35 долара да платя великата глоба :lol: Ще е супер, ако някой скенира подобна снимка и я сложи във форума, за да видим точно какво се снима, защото аз НЕ ЗНАМ! А ми е интересно да разбера.Тъй, че, колега, повтаряш моите думи. За съжаление звуча логично, но без отговор :lol:
  • Нагоре 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Потвърдено от първа ръка. - След като те повикат отиваш с баба,майка,жена и т.н. попълва той(тя) декларация че е карал(а) а не ти(собственика) и акта се пише на него.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Нали това казвам и аз, колега :D Не вникваш в думите ми и разсъждаваш много ex parte.

Да, влага милиони, в което няма спор. И тепърва ще влага, защото ченгето е човек като мен и теб - може да се подкупи, може да махне с ръка и да каже да продължаваш напред, но по-внимателно и т.н. А камерата е факт - има снимка с нарушение и няма мърдане. Друг е въпросът каква точно снимка има. Тук не са ме снимали и не мога да знам. В щатите имах такава честитка на едни бариерки, където се плаща, но историята съм я споделял. Там се виждаше само задна броня и номер. Снимката с документа за глоба пристигна на мой адрес. И никой не го е*е кой е карал - колата е била там, тя е в нарушение, колкото и парадоксално да звучи. Вече мой проблем е как ще намеря 35 долара да платя великата глоба :lol:

 

Ще е супер, ако някой скенира подобна снимка и я сложи във форума, за да видим точно какво се снима, защото аз НЕ ЗНАМ! А ми е интересно да разбера.

 

Тъй, че, колега, повтаряш моите думи. За съжаление звуча логично, но без отговор :lol:

Нали знаете че България е страната на неограничените възможности а не друга. И фактите не са това което са :lol:

Та така и подобни нарушения също отиват в кофата срещу сумата от 200лв. и няма снимка яко а, кучетата си лаят кервана си върви.

Който има пари има книжка който няма се вози с градския няколко месеца и така ;):lol:

Редактирано от krasimir_01

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

аз в момента чакам наказателно постановление (по същата причина) .. значи снимаха ме януари месец още (на с. Подслон) .. май месец ме извикаха да потвърдя че аз съм карал (тогава естествено не се сетих да кажа че е карал някой друг но както и да е.. ) след месец (юни) ме извикаха за съставяне на акт в който не пише каква ми е глобата а само замества талона.. от тук идва странното, че акта уж важи за 1 месец но вече трети месец не ми е излязло наказателното постановление.. ходих миналата седмица в кат и ми казаха че вече не презаверяват актове и мога да си карам така докато излезе наказателното... звучи ми доста съмнително, надявам се да нямам проблеми ако ме спрат... та някой ако може да даде някаква информация по моя въпрос също няма да е зле :lol:

А някой по моя въпрос? :lol:

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Колега сложи снимката във форума, ако не е проблем.Да разберем какво се вижда от тези камери.За тези, които не са снимани още. :lol:

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Skumov, не разбра ли? :lol: Грабваш баба ти под ръка и в полицията. Тя там декларира, че е карала с 85 или колкото там си ни писал. Няма значение, че е без книжка. Ще отнесе някакъв акт с парична глоба. После ти възстановяваш загубената от нея сума - вълкът сит и агнето цяло. Баба ти до края на живота сигурно няма да има право да взима книжка :lol: Вярвам не и е проблем.Такива неща. Както каза колегата по-горе, за което е адски прав - България е страната на неограничените възможности. В щатите е разрешено всичко, което не е изрично забранено със закон. В Китай е забранено всичко, което изрично не е разрешено със закон. В Куба е забранено дори онова, което е позволено от закона, а в България... В България е разрешено даже това, което изрично е забранено със закон. Тъй че смело нарушавай. Само после трябва да си търсиш риба, която да поеме изцяло вината върху себе си. Мисля, че отговорът вече си го намерил.

  • Нагоре 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Да, но след като са му съставили вече акт мисля, че е късно да каже че някой друг е карал.. аз в момента чакам наказателно постановление (по същата причина) .. значи снимаха ме януари месец още (на с. Подслон) .. май месец ме извикаха да потвърдя че аз съм карал (тогава естествено не се сетих да кажа че е карал някой друг но както и да е.. ) след месец (юни) ме извикаха за съставяне на акт в който не пише каква ми е глобата а само замества талона.. от тук идва странното, че акта уж важи за 1 месец но вече трети месец не ми е излязло наказателното постановление.. ходих миналата седмица в кат и ми казаха че вече не презаверяват актове и мога да си карам така докато излезе наказателното... звучи ми доста съмнително, надявам се да нямам проблеми ако ме спрат... та някой ако може да даде някаква информация по моя въпрос също няма да е зле :lol:

Колега, струва ми се нереално това. Аз ходих този вторник в КАТ (София) за да ми презаверяват един акт и го направиха.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Винаги го правят, а ако не е, следва нов акт със срок 1 месец и така... :lol:

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Skumov, не разбра ли? :D Грабваш баба ти под ръка и в полицията. Тя там декларира, че е карала с 85 или колкото там си ни писал. Няма значение, че е без книжка. Ще отнесе някакъв акт с парична глоба. После ти възстановяваш загубената от нея сума - вълкът сит и агнето цяло. Баба ти до края на живота сигурно няма да има право да взима книжка :rolleyes: Вярвам не и е проблем.

Да но за това вече е късно, при положение че чакам наказателното... аз преди 4-5 месеца се подписах че аз съм карал :huh: ... а относно акт-а наистина е много странно но жената в КАТ (Поморие) ме увери че мога да си карам с този ... който е изтекъл от преди месец-два.. офф, мисля да изчакам малко , че другата седмица ще взимам първата ми Хонда и не ми се ще някой друг да я кара от до тук .. а пък ако недай се боже ме спрат ще кажа това което са ми казали в кат.. .какво да се прави :D

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Виждам, че се интересувате какво се вижда на снимката. :rolleyes:За съжаление записите не ги дават за спомен, но първо ти пускат на клипче как преминава колата.. Мойта се виждаше сравнително бързо, че минава и след това хващам светофара на орлов на жълто! (което си е жълто и няма никакъв проблем) След това ти пускат снимка от камерата, която такава светкавица вади, че се виждаше как съм само аз в колата, леко необърснат, точно с коя тениска съм, абе всичко. Като за 12 вечерта при движение с 90 км/ч прави Ибаси снимката това чудо! Но все пак мисля, че има вратички за тия камери да се обжалват актовете и се пробвах. Все пак няма какво да загубя, освен да ми вземат книжката по-късно, глобата си е все същата.И да знаете, че в момента се гледат основно камерите от Орлов мост! Като бях за моето нарушение, всичките 4 човека ни бяха заснели на Орлов - кого за десен от средна лента, кого за предреждането от локалното, така че внимавайте там!

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създайте нов акаунт или се впишете, за да коментирате

За да коментирате, трябва да имате регистрация

Създайте акаунт

Присъединете се към нашата общност. Регистрацията става бързо!

Регистрация на нов акаунт

Вход

Имате акаунт? Впишете се оттук.

Вписване

  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    No registered users viewing this page.

  • Предстоящи събития

    No upcoming events found
×
×
  • Създай нов...