Jump to content
H22_turbo_Vtec

Закона задължава ли?

Recommended Posts

Закона задължава ли да се кара през зимата с зимни гуми или само е задължително да имаш мин 2мм грайфер?Питам защото карам с летни гуми, а утре ще тръгвам за Варна от Стара Загора и да не отнеса някой акт поради незнание на закона.

Редактирано от H22_turbo_Vtec

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Гледай да не отнесеш някой или някое дърво тебе , защото го дават да застудява !!!:o и вали сняг !!! А в закона пише зимно време да имаш не по-малко от 4 мм !!! не 2 мм Поне си вземи вериги , не тежат много :D

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Гледай да не отнесеш някой или някое дърво тебе , защото го дават да застудява !!!:o и вали сняг !!! А в закона пише зимно време да имаш не по-малко от 4 мм !!! не 2 мм Поне си вземи вериги , не тежат много :D

6мм имам и вериги си имам и не карам като ненормалник.150000-200000 нямам птп и дано да нямам.Питах за да знам да не давам 20левки напразно на куките.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ами който няма къде да съхранява другия чифт гуми какво се прави,или ги мъкне половин година в багажника...

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ами който няма къде да съхранява другия чифт гуми какво се прави,или ги мъкне половин година в багажника...

Ехееееее,това си е проблем,маина!!!

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ехееееее,това си е проблем,майна!!!

Е добре де,как може да те задължат да си купиш друг чифт гуми,ако няма къде да ги съхраняваш.Аз едно време си карах само с едносезонни гуми,а и тогава валеше доста повече сняг Редактирано от georgivanov1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Като нямаш лично място за друг чифт гуми има няколко варианта.1.В мазето/гаража на приятел2.Хотел за гуми (предлага се от по-големите гумаджийници в страната)3.Не караш зимата (или караш само градско, като са изчистили)4.Всесезонни гуми?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Е добре де,как може да те задължат да си купиш друг чифт гуми,ако няма къде да ги съхраняваш.Аз едно време си карах само с едносезонни гуми,а и тогава валеше доста повече сняг

По свесните гумаджийници сами си предлагат да ги държат при тях.Така ползваш 2 поне два пъти техните услуги.Е сигурно малко по скъпо ти идва,но не се занимаваш с нищо.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Мястото ли е най-големия проблем? Аз нямах пари за 2 чифта гуми допреди известно време и бях на вариант 4. всесезонки, който е много компромисен, но поне не е самоубийствен.Иначе в закона не пише нищо за зимни гуми. Само да не са износени и разпокъсани.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Защо пак темата отива към офтопик? Закона не задължава да се кара със зимни гуми през зимата.И лятната гума не е по-лоша като поведение на мокър, сух или заледен път. Разликата е осезателна при сняг обаче. Говоря от опит, карал съм зиме както с летни така и със зимни.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

И лятната гума не е по-лоша като поведение на мокър, сух или заледен път

Това, ако беше така, нямаше да сменят "мокри" и "сухи" гуми по автомобилните състезания....От една страна може би си прав, защото, ако караш бавно и внимателно няма да се усети разликата.Обаче, ако недай си боже възникне някаква аварийна ситуация, тогава ще стане ясно, защо не се кара със сликове на мокро.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отново спор, и за какво?Летните ми гуми са "мокри", и не са сликове. Искаш да кажеш, че зимната гума с многото си ламели и по-малка контактна площ ще спира по-добре от лятната на сухо? Защо? Този спор е воден не веднъж... и както казах, говоря от опит.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Зимните гуми са препоръчителни и желателни, но не задължителни! Преди една-две седмици имах ситуация с органите на пътна полиция, които ме заплашваха, че ще ми спрат колата от движение заради каране с летни гуми... след като 15 минути въртя телефони и се чудеше за какво по-точно да ми напише акт, униформеният ме извика и ми връчи документите с думите - ако те хванем още веднъж да караш през зимата с летни гуми, ще ти спрем колата от движение...

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Закона задължава ли да се кара през зимата с зимни гуми или само е задължително да имаш мин 2мм грайфер?Питам защото карам с летни гуми, а утре ще тръгвам за Варна от Стара Загора и да не отнеса някой акт поради незнание на закона.

И аз си карам с летни!Да попитам полицая как ще прецени че си с летни, новото зимно Пирели има шарка подобна на лятна Туранза ер300!Как ще докаже че си с летни?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

що приказвате глупости???Нямало разлика зимни или летни гуми,някой порбвал ли е да спира при сухо и студено време с 2-та вида гуми а???Разликата не е само в шарката,но и в състава на каучука е различен и в дебелите книги пише под +10 градуса лятната гума си губи качествата!!!

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

що приказвате глупости???Нямало разлика зимни или летни гуми,някой порбвал ли е да спира при сухо и студено време с 2-та вида гуми а???Разликата не е само в шарката,но и в състава на каучука е различен и в дебелите книги пише под +10 градуса лятната гума си губи качествата!!!

А бе Пано, научи се да четеш и тогава коментирай.Говоря че само шарките си приличат бе пич.Полицая не може да определи с кви гуми си.И всичкото това, което си го написал го знаеме, още преди да си захапал биберона! :);)

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Зимните гуми са само препоръчителни за сезона и толкова. Регламентирана е единствено минималната височина до протектора. Карах със зимни преди 2 седмици, но температурата прехвърли 10 градуса и си върнах летните. Дори и при ниски температури отвеждат водата доста по-успешно и поведението върху мокър асфалт е несравнимо по-добро отколкото със зимните. Така, че не е само до състав.

Редактирано от pr0f1t

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Определено и аз си чуствам колата в пъти по стабилна с летните при мокро и сухо до към -5.Като се замислите колко често се случва да карате върху сняг на мен лично ми се е случвало около 5 пъти.Карам по бавно пазя голяма дистанция и след 10км вече няма сняг върху пътя.Обикновенно като падне снега 3-4 часа след това вече не останало нищо поне в СТЗ. и тогава става мокро и кофти за зимната гума.Просто ако ти е малко акала и не можеш да прецениш скороста която е подходяща за дадената ситуация и каквито и гуми да имаш пак ще се нацепиш.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Тази зима бях свидетел на завъртане по светофарите 2-3 пъти. Не знам дали е било заради гумите. Моите гуми летните са сликове, така че не мога да си позволя зимата с тях. А пък зимните ми позволяват да се движа по сняг със 70-80 без да губя комфорт. Пък онзи номер с 2 зимни и 2 летни няма да го коментирам. Всеки си знае, но щом законът не го изисква, предполагам че е доказана възможността да се кара с летни гуми през зимата без да застрашава движението.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

В закона не знам, но съм виждал застраховател да поставя условие зимата да се кара със зимни гуми. Иначе може да откаже да изплати сума при застрахователно събитие.Това също го имайте предвид (тези които карат с летни гуми зимата).

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Като знаете си сложете едни зимни гуми!В Европа(към която се стремиме) на 1 ноември не си ли със зимни гуми ти се треска акт на място,който акт с всеки друг път става все по-тлъст!В един от последните снегове мой приятел вися 40мин на един Жп прелез заради един пич със СУБАРУ 4х4 екипирано с мноооУ яки летни гуми(ма нали е 4х4 и ГруЙО си мисли че ше драпа)които не може да мине през релсите...еми докато не го зашаматят с 200 лева акт същия тЪпир ще прави задръствания!Първата ми барака я карах с гуми САВА/ДЕБИЦА нищо особено като цена и качество но пък се държаха прилично(да не може да се правиш на рацер с 200 на ледО,но се движиш нормално)и са достъпни за повечето шофери! Нищо лично към колегата,но на всички с летни гуми трябва да им забиват актове,като шофери много добре знаете че гумата е 80% от управление/сцепление на колата !П.С Отг ми не е много по темата..но идеята ми е че ако всички сме със зимни гуми няма да се интересуваме дали куките правят проблеми,не се заяждам ;)

Редактирано от Dilqn_Mitev

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Апък всички които четат конско, поне да бяха опитвали с летни гуми на студен сух/мокър асфалт и да сравят със зимна гума, за да коментират ;)

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Не чета консо,просто съм от тея тапаци дето си слагат зимни гуми...и то зимата.. ;) ! А при случея които описваш ако под "студен" имаш в предвид под 10 градуса,то лятната гума е на кокал и нищо не правиш ;)

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Разбирам от написаното, че никога до сега не си карал със лятна гума под 10 градуса ;)Както писах по-рано, тази зима съм със зимни гуми, но предната бях със летните. Разлика на сух асвалт не усетих, на мокър може и да има не-голяма. Единствения проблем които имах с летните гуми през зимата, е да кача един заснежен баир.И да понясня: не казвам че е тъпо да слагаш зимни гуми, а само казвам, че не е задължително. Може да си пишем цяла зима, но докато не говориш от собствен опит, някак си не е пълноценно ;)А и до колкото знам е под 7 градуса за лятната гума :o

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Много изчерпателна статия, сравняваще поведението на автомобила със зимни и летни гуми.

http://www.insideline.com/features/tire-te...-vs-summer.html

 

Заключението е:

Anyone who never sees or visits snow would be very well served by summer tires for year-round use.

Щом западняците, за които цената на още един чифт гуми изобщо не е фактор го казват... :)

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Абе те западняците и като трябва да сменят гарнитура на глава реагират все едно техен близък е починал, а тука всеки втори сменя... по няколко пъти... Просто са зловещи скръндзи, не пускат и долар, освен ако не е на живот и смърт.Моите зимни Uniroyal-и са изключително добри на сняг - минавам навсякъде, но са учудващо зле при дъжд - хлъзгат се опасно и при потегляне превъртат. Това разбира се може да си е особеност на самата гума, но летните ми (всесезонни) Bridgestone Evo бяха страхотни при дъжд и на мокра настилка, никакви проблеми. Виж при сняг ставаше кофти.На сухо и зимните и всесезонките се представяха еднакво добре.За съжаление рядко създават гума, която да е добра на всякакви настилки.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Закона задължава ли да се кара през зимата с зимни гуми или само е задължително да имаш мин 2мм грайфер?Питам защото карам с летни гуми, а утре ще тръгвам за Варна от Стара Загора и да не отнеса някой акт поради незнание на закона.

И аз си карам с летни!Да попитам полицая как ще прецени че си с летни, новото зимно Пирели има шарка подобна на лятна Туранза ер300!Как ще докаже че си с летни?
По-големи глупости отдавна не бях чел. Ще ти докаже и още как. Друг е въпроса, че закона не задължава ползване на зимни гуми през зимата, а ТРЯБВА!!!

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Закона задължава ли да се кара през зимата с зимни гуми или само е задължително да имаш мин 2мм грайфер?Питам защото карам с летни гуми, а утре ще тръгвам за Варна от Стара Загора и да не отнеса някой акт поради незнание на закона.

И аз си карам с летни!Да попитам полицая как ще прецени че си с летни, новото зимно Пирели има шарка подобна на лятна Туранза ер300!Как ще докаже че си с летни?
По-големи глупости отдавна не бях чел. Ще ти докаже и още как. Друг е въпроса, че закона не задължава ползване на зимни гуми през зимата, а ТРЯБВА!!!
Е щом твърдиш, че са глупости, опитай да разясниш де?Защото и аз явно съм глупав... И с готовност приемам акъл от умник като теб...Та как полицаят ще докаже, че гумите ти не са зимни? Ами ако са всесезонни? Ти поглеждал ли си някога ЗДП? А Правилника за прилагане на ЗДП? Какво ще напишат вътре : "Зимни гуми са такива със снежинка на тях" :P:) И какво значи ТРЯБВА да се кара със зимни гуми ?! Ами ако живееш в Сандански, където сняг пада веднъж на 5 години?Зимните гуми са по-добри от летните единствено на сняг!При всякакви други условия отстъпват и то значително. Например спирачният път е с около 20% по-дълъг...Дори при разтопен сняг и мокър асфалт зимата лятната гума е по-добра. Редактирано от TipoMan

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Апък всички които четат конско, поне да бяха опитвали с летни гуми на студен сух/мокър асфалт и да сравят със зимна гума, за да коментират :P

Аз съм пробвал обратното. :) Даже тази година карах за първи път с летни гуми и се учудих, колко бързо може да спира автомобил. Иначе си скърцат по завоите много ефектно.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

По-големи глупости отдавна не бях чел. Ще ти докаже и още как. Друг е въпроса, че закона не задължава ползване на зимни гуми през зимата, а ТРЯБВА!!!

Чакаме да ни отвориш как полицая ще докаже че си с летни гуми?И на какво основание ще те санкционира?И да питам за кво са ми тея зимни гуми, като до сега на сняг не съм карал.Имаше един единствен ден нужда отзимни гуми и просто си взех такси.5лв, вместо 300лв за зимни!

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Чакаме да ни отвориш как полицая ще докаже че си с летни гуми?

на гумата си пише дали е зимна или летна. зимните гуми имат снежинка отстрани заедно с M+S (примерно - mud and snow (кал и сняг))...

И на какво основание ще те санкционира?

не може. няма закон.не знам защо се заяждате... карането с зимни или летни гуми си е въпрос на преценка. Аз като съм с нови зимни и преди нова година като падна големия сняг и голямото непочивстване да не мислите че се пързалях много по малко?Предлагам да прекратите спора и да приключим с темата, в която отдавна е даден правилният отговор и той е...

Глава седма. АДМИНИСТРАТИВНОНАКАЗАТЕЛНА ОТГОВОРНОСТЧл. 183. (4) (Нова - ДВ, бр. 85 от 2004 г., изм. - ДВ, бр. 51 от 2007 г.) Наказва се с глоба 50 лв. водач, който:5. управлява моторно превозно средство с износени или разкъсани гуми;

"износени или разкъсани гуми" е доста разтегливо понятие и не успях да намеря информация в закона но обикновенно варира от 1.6мм до 6мм...

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Разбирам от написаното, че никога до сега не си карал със лятна гума под 10 градуса :)Както писах по-рано, тази зима съм със зимни гуми, но предната бях със летните. Разлика на сух асвалт не усетих, на мокър може и да има не-голяма. Единствения проблем които имах с летните гуми през зимата, е да кача един заснежен баир.И да понясня: не казвам че е тъпо да слагаш зимни гуми, а само казвам, че не е задължително. Може да си пишем цяла зима, но докато не говориш от собствен опит, някак си не е пълноценно :)А и до колкото знам е под 7 градуса за лятната гума :)

Да прав си наистина е под 7градуса,грешката е моя!Напротив карал съм с летни гуми на студен асфалт/време,и смело мога да кажа че сцеплението е доста доста по-малко...може би не ти се е наложило да спреш по екстремно за да разбереш че гумите ти са на кокал и ще те подведат :) Не е нужно да има сняг за да слагаш зимни гуми,достатъчно е темп да падне под 0-та..поне според мен в този момент лятната си губи сцеплението,остави че спирането става дооооста трудно!На никои не пожелавам да съжелява че не е сложил зимни гуми..но няма кои да ме убеди че не са нужни..та 80% от ПТП-тата стават именно заради липса на акъл и читави Гуми! Няма да споря пичове...вие си знаете,поздрави :)

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ако ще и с шипове да са гумите който не може да кара си не може.Сега и малко мои изводи имам всесезонни гуми за лятото и останалите подходящи сезони за подобна гума имам и зимни гуми за зимата но един ден още не бях сменил всесезинните с зимните на владая иамше задръстване от закъсали коли сняг около 10-на сантиметра и за моя изненада колата се държеше перфектно на другия ден се върнах със зимните емиии разлика нямаше на снега нооо на мокро зимните доста отстъпваха на всесезоните говорим за нови гуми да не ми оспорвате че едните са били стари и т.н.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Някой може ли да ми каже кои гуми са всезесонни как се разпознават и за кои сезони са?Благодаря ви предварително.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

По-големи глупости отдавна не бях чел. Ще ти докаже и още как. Друг е въпроса, че закона не задължава ползване на зимни гуми през зимата, а ТРЯБВА!!!

Чакаме да ни отвориш как полицая ще докаже че си с летни гуми?И на какво основание ще те санкционира?И да питам за кво са ми тея зимни гуми, като до сега на сняг не съм карал.Имаше един единствен ден нужда отзимни гуми и просто си взех такси.5лв, вместо 300лв за зимни!
На първият въпрос Маниака вече е отговорил.На втория - никъде не съм казал, че си длъжен да караш със зимни гуми, а че трябва. Има малллка разлика.Едното се налага със закон (правилник), другото е до преценка на обстановката.Не се дразни, защото не се заяждам, но ако се занимаваш с гуми, гледайки само протектора (без надписите по борда) ще разбереш каква е гумата :DЛятна гума - общо казано = лятна шарка+летен каучукЗимна гума = зимна шарка+зимен (мек) каучукВсесезонна = зимна шарка (обикновено)+летен (твърд) каучук Редактирано от musset

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Лятна гума - общо казано = лятна шарка+летен каучукЗимна гума = зимна шарка+зимен (мек) каучукВсесезонна = зимна шарка (обикновено)+летен (твърд) каучук

Благодаря ти но да предположим,че някои от нас не може да ги разпознае по шарка?Каде по гумата го пише и как е обозначено,че дадената гума е всесезонна?Четох,че много хора споменават всесезонна а никои не може да обясни кои са те,как е обозначено,че са такива.Поздрави на всички от Scotland

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

 

Правилното време за смяна увеличава пробега и живота на гумата

При ниски температури, летните гуми се изнасват по бързо, отколкото зимните, докато по-меката смес на протектора на зимните гуми, като цяло се износва по бързо през лятото. Смяната на гумите в точното време на годината, не само подобрява поведението при шофиране, а също увеличава пробега и живота на гумата.

 

Освен че е яко реклама на гудиар па пишат и явни глупости :)

Иначе има и доста полезни неща

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

що приказвате глупости???Нямало разлика зимни или летни гуми,някой порбвал ли е да спира при сухо и студено време с 2-та вида гуми а???Разликата не е само в шарката,но и в състава на каучука е различен и в дебелите книги пише под +10 градуса лятната гума си губи качествата!!!

До -7 по Целзий на асфалта, на сухо, летните гуми спират по-добре от зимните.

Не знам какво пише в библията за автомобилни гуми, но тестовете на съвременните гуми показват друго.

Ако някой го оспорва - моля с линк към съответния тест. Горната температура е взета от реален тест правен преди година и половина и съм давал линкове неколкократно - никой досега не е дал факти, които да го оборват, само се споменава, че преди Х-стотин години еди-какво-си.

Или "ама в рекламната кампания на фирмата У пише +7"

Абе аланкоолу, в рекламата на 3в1 анимационните герои слизат от рекламата в реалния свят - и на това ли вярваш?

Редактирано от Restless

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ако ще и с шипове да са гумите който не може да кара си не може.

А ако ще и Шумахер да си, законите на физиката не можеш да ги излъжеш.Пробвал съм с летни гуми за мина по заснежения проход "Кашана" (Златица-Етрополе). Няма 1-ва, няма 2-а - просто зацепването беше невъзможно. Наложи се да обърна и да сменя маршрута.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създайте нов акаунт или се впишете, за да коментирате

За да коментирате, трябва да имате регистрация

Създайте акаунт

Присъединете се към нашата общност. Регистрацията става бързо!

Регистрация на нов акаунт

Вход

Имате акаунт? Впишете се оттук.

Вписване

  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    No registered users viewing this page.

  • Предстоящи събития

    No upcoming events found
×
×
  • Създай нов...