Jump to content
pano

Здравни осигуритлни карти

Recommended Posts

Колеги вчера случайно по новините на БНТ разбрах за тия карти или по-точно че трябва да се представят на митниците при пътуване в чужбина след 1 април и без тях няма излизане.Бях много възмутен от къде на къде по такъв начин ще ограничават правото ми на свободно пътуване и как така намериха начин да вземат пари от хора в моето полжение,които пътуват и работят в чужбина и не се осигуряват в БГ.Когато пътувам до Германия винаги си правя частни застраховки от къде на къде ще ме задължават да им плащам и тук?!Сега си погледнах в сайта на НОЙ и дължа 28 вноски по 10.80лв на месец,сумата не ме претесни особенно,но доколкото знам май се начислява и лихва(???),а незнам в какъв размер ще е.Нека колегите които не са осигурени да внимават след 1 април,а ако има някой някаква друга информация отнсно това да споделли и има ли начин това че не се осигурявам в БГ да пречи на пътуванията ми в чужбина?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

И аз ще ям същия бахур. Това им е тъпата идея да накарат всички да си плащат здравните осигуровки. Иначе няма мърдане навън. Колега в твоя случай просто им представи документ че се осигуряваш в Германия. Това трябва да е достатъчно а и няма как да те задължат да се осигуряваш на двете места. Аз сега ще направя същото и ще си платя само месеците през които не съм работил.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Колега аз не се осигурявам в Германия защото имам фирма там и по този начин работя,но си правя частни застраховки които не са осигуровки.Ако някой знае дали има лихва и как се начисляват,нека да сподели.

Редактирано от pano

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Добре де нали уж сме в EU? Не е ли нужно това само за страни извън EU ?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

по закон всеки български гражданин е длъжен да се осигурява в България. Имам приятел който е студент в Германия и там се осигурява на 60евро,а тук не се осигурява. Всеки германец осигуряващ се в Германия и дошъл в България може да си ползва тамушната осигуровка тук,а моят приятел не може понеже не си бил плащал в България. Ако тука си плати осигуровките от 10,80 лв на месец,като се върне в Германия там могат да му върнат парите за осигуровката, стига да представи някаква бележка мисля че от митницата беше но да не ви излъжа. Та в Германия обаче няма да му върнат 10-те лева които е платил тука а ще му върнат 60евро.п.п. живеем в Абсурдания

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Не живеем в Абсурдистан , а сме управлявани от такава система , която не се различава по никакъв начин с всичко по-развити стани :D Ако не се взимат от нас парите за какво ли не , просто системата те изхвърля , ставаш клошар ! Сам казваш колега , че германеца ако си е плащал в Германия , здравнита му осигуровки важат и в България защото сме ЕУ ;) как искаш твоя приятел да не плаща в България пък да има здравни осигуровки ? :o Единствения вариант да не отиват всичките ти пари в системата е просто да не ги харчиш или всичко което ти дават да е подарък - хляб , кола , гориво , пари и т.н.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

При мен също ги има тези карти,но никой не те задължава да си я правиш,ако ти се наложи мед. услуга извън държавата си плащаш.Що се отнася до осигуровките в БГ трябва да уведомите здравната каса че сте извън БГ на гурбет за да не ви се начисляват вноски и лихви

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Малко информация да вметна:Днес бях с мой познат който никога не е внасял здравни осигуровки. Накараха го да плати 36 месеца назад. Т.Е. 290 лева осигуровки + 51 лева лихва = 351 леваТова е максималното което може да заплатите ако не сте се осигурявали никога и искате да си възстановите здравните права, да не плащате глоби или да излизате извън страната.Назад в месеците и годините колкото е била таксата през този период толкова дължите + лихвата

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Малко информация да вметна:Днес бях с мой познат който никога не е внасял здравни осигуровки. Накараха го да плати 36 месеца назад. Т.Е. 290 лева осигуровки + 51 лева лихва = 351 леваТова е максималното което може да заплатите ако не сте се осигурявали никога и искате да си възстановите здравните права, да не плащате глоби или да излизате извън страната.Назад в месеците и годините колкото е била таксата през този период толкова дължите + лихвата

А той в чужбина ли е

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

А той в чужбина ли еБеше много години там и от 6 месеца си е тук. Но можеше да докаже че го е нямало само през последната 1 година и за 100 лева по-малко трябваше да ходи по РПУ-та да вади документи и му се видяха бая занимавки и реши направо да си плати и да не се занимава 1 седмица с това... и без това опашките в НАП и НОЙ са от 150 човека нагоре...

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Промяната да се плащат здравни осигуровки за 3 години назад е от тази година. Преди беше 15 месеца назад за да си възстановиш здравноосигурителните права. Това е за да събират пари, със същата цел измислиха и всички, които не работят по трудов договор и нямат фирма трябва до 31.03.10 да подадат една декларация 7 от кога следва да се осигуряват здравно. Глобата за неподаване или подаване със закъснение ще бъде 500 лв. и ако решите да си възстановявате правата и хоп 500 лв. глоба, отделно осигуровки и лихви. Лихвите за здравни вноски са в същия размер, който е и за данъците. Лошото е че пак се втурнаха да събират пари от безработните и бедните, щото те няма къде да ходят и плащат.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

принципно идеята за картата е добра,защото доста от нас са навънка.става много бързо.само дето падо едно лудо чакане като си плащаш осигуровките назад.пак и нали искаме да ни лекуват безплатно(УЖ)

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Здравното осигуряване е ПРАВО а не ЗАДЪЛЖЕНИЕ според конституцията!Така че закона да го духа.Необяснимо е обаче защо здравната каса, един бюрократичен мастодонт, раздиран от собствените си скандали, следва да бъде стандарт за морал и законност. Освен това се оказва, че Народното събрание прокарва закони за здравеопазване в нарушение на конституцията. В нея се казва: "Гражданите имат право на здравно осигуряване, гарантиращо им достъпна медицинска помощ..." (чл. 52, ал. 1). Казан....Но няма никакво конституционно изискване здравеопазването да е задължително и още по-малко – да бъде налагано насила под формата на противоконституционен данък "здраве." В какво се състои противозаконността на "задължителното здравно осигуряване"? "Гражданите са длъжни да плащат данъци и такси, установени със закон, съобразно техните доходи и имущество". Данъци се дължат върху доходите, а не върху потенциалната възможност да се разболееш. А данък здраве е данък, защото със закон всички трябва да "се осигуряват."http://dnevnik.bg/analizi/2010/01/12/84119...ite_osigurovki/

Редактирано от sand0

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Колега sand0 жалко е само че всички търпят и се примиряват и си плащат като попове а ония горе си правят каквото си искат само и само да съберат повече пари. Няма да се учудя ако променят и Конституцията за да отговаря на законите които приемат

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Колеги въпросната карта я имам и мога да ви кажа, че цената и е 0,12 ст. цялата процедура, чака се 15-20 дена да се издаде и е валидна 1 година. И не колега от първият пост не се притеснявай, никой няма да те спре и без тази карта. Може да те спрат ако нямаш застраховка, но не и тази карта. Тази карта може да ти послужи пред здравно заведение извън България, като просто по номера видят, че си осигуряван и да няма разправии- дано не се налага на никого. Така, че въпросната карта не е нещо много гадно, а е нещо добро според мен.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Колега не е проблема в самата карта а че за да ти я издадат те задължават да си платиш здравните осигуровки за последните 3 години ако нямаш платени и точно това е проблема. Примерно аз за последните 2 години съм се осигурявал в Англия и сега трябва да им донеса от 9 кладенеца вода за да ми ги признаят. Да не говорим че трябва да седя една седмица в НОИ с тея опашки

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Колега няма да те задължат с тези карти спокойно. Просто е противоконституционно, а дали вече ти ще искаш да ти се признаят осигуровките тук в България си е твое право.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Може и аз да не съм разбрал правилно но според мен за да ти издадат такава карта трябва да имаш платено всичко към момента иначе се губи смисъла. А това дали ще ми признаят осигуровките тук боли ме оная работа от кръста надолу стига да не ми пречат да пътувам свободно където си искам. Просто чакам с нетърпение момента кога група хора с неплатени осигуровки ще се съберат и ще осъдят това нещастно подобие на държава в Страсбург. Ама най-хубаво ще стане да се съберат няколко хиляди и да заведат колективен иск (стига да е възможно не съм запознат) защото тия лайнари прекаляват вече

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Колеги днеска ходих и си платих за 3 г. назад,но искам да предупредя безработните колеги,трябва да подадете декларация 7 до 28.02. че не работите никъде иначе 500лв глоба,а също който има неплатени 3 вноски след тая дата пак 500ле глоба,така че внимавйте!!!!

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Какво значи безработните ? Аз примерно работя, но не съм на договор и всеки месец ходя и си плащам здравните осигуровки. Трябва ли тогава пак да подавам декларация за безработен?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Е колега щом глобата ти се налага от НОИ, а ти си плащаш редовно следователно не трябва да ходиш

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Няка да попита пак,че да няма изненади!!!

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Колеги от 01.04.2010г ще се изискват тия карти в целия ЕС и за да се застрховат колегите които ще пътуват след тая дата да си извадят такава карта,за да няма изненади по границите.Още по кофти ще се получи за българите зад граница,които и представа си нямат за тия работи и че трябва да декларират че са безработни или да представят документи Е101 или Е104 че са осигурявани във страни от ЕС(трябва да се представят до 28.02.2010г),иначе глоба 500лв.До колкото знам българите зад граница са около 2,000,000 и половината да са с БГ паспорти попадат под ударите на българското законодателство и познайте за какви пари от глоби става въпрос!!!П.С. :Мисля че след време когато доста хора заведат дела срещу тая глупост ще се променят работите,но за да не изгорите в началото направете всичко което се иска от вас!!!

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Тия не им е ясно май, че никой няма да се върне от чужбина само за да им плати кирливите осигуровки. Аз също мисля че след време ще се почне голямото съдене ама до тогава нищо не се знае.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създайте нов акаунт или се впишете, за да коментирате

За да коментирате, трябва да имате регистрация

Създайте акаунт

Присъединете се към нашата общност. Регистрацията става бързо!

Регистрация на нов акаунт

Вход

Имате акаунт? Впишете се оттук.

Вписване

  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    No registered users viewing this page.

  • Предстоящи събития

    No upcoming events found
×
×
  • Създай нов...