Jump to content
Ombre

Радиолюбители

Recommended Posts

Здравейте, В ефира се чуваме,но не е ставало дума дали няма някой тук във форума. Някои се знаем,но не сме пускали тема за това. С LZ0UHF и LZ0BGR (434.400 и 434.600)почти покрихме цяла България и може да се чуваме.Има и линк от единия до другия рипитер и обратно.(суб тон)Сега ще монтираме още един рипитер на "горния банд"(готов е за монтаж).Този на вр.Ботев(434.600 +5.00 шифт) се чува с токи даже в София. :) На националната среща даже ще направим един кросбанд в мойта кола за да имаме връзка в целия район. :) Поздрави. 73 от мен. LZ1VTI

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Брат ми: LZ4VR (от 15-ина години вече)

баща ми: LZ2TU (още от преди да се родя :) )

 

Баща ми е печелил не едно и две състезания и по любителския обхват (27mHz) и на телеграф и на какво ли още не.

До колкото знам той има и "косвено" участие в сложения края на миналата година репитер на вр. Ботев, казвам "косвено", защото доколкото ми е известно е използвана една джунджурия в изпълнението и т.н. от тези които произвеждаме (да не давам линк за нещата с които се занимаваме и произвеждаме, да не изглежда като реклама).

 

Направил е собственоръчно е още преди 25+ години две късоволнови станции, едната все още работи дори, няколко лампови усилвателя, ключове за морза....

 

Иначе, аз лично нито съм радио любител, нито ме влечат такива неща и съм доста бос дори на тази тема. Покрай двамата по-горе роднини ;) ми се е отщяло да поглеждам такава техника.

 

PS: на вилата баща ми една от антените му е 13 елементен лог периодик, който е издигнат на стълб към 20-ина метра висок, а самата антена е с диаметър около 10метра, отдалече прилича на скелет на самолет за хората които се чудят това какво е, ето една нейна снимка от преди няколко години:

 

Публикувано изображение

 

 

Иначе QTH ни е KN13sf, то се знае де :lol:

 

73 и от мен ;)

Редактирано от ADH-Honda

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

навремето се занимавах с радиотелеграфия (морзова азбука), защитен 1-ви клас......но това май остана в миналото

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

До колкото знам той има и "косвено" участие в сложения края на миналата година репитер на вр. Ботев, казвам "косвено", защото доколкото ми е известно е използвана една джунджурия в изпълнението и т.н.

Ей адаш,колко е малък света.Тая джунджурия ЛИЧНО съм я закарал с групата за монтаж на рипитера на вр.Ботев с Шатъла.Сега ще слагаме рипитер и на друг връх и в тоя случай пак ще има такава джунджурия.Поздрави на цялото семейство.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

абе хора някой ще обесни ли на прост език за кво говорите, аджиба кое за какво служи и т.н. :);):lol:;) ;)

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Guest Al_Capone

QTH = Моето местоположение е ............ 73 Best regards Най-добри пожелания За тези които не са радиолюбители.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

абе хора някой ще обесни ли на прост език за кво говорите, аджиба кое за какво служи и т.н. ;) ;) :):lol::)

Чисто и просто - радио телекомуникация. Посредством радиостанции различни институция като авиация, полиция, пожарна и т.н. комуникират (на различни честоти спрямо тези за любителите, разбира се). Има група хора, за които тези апаратури не са просто апаратури за вършене на работа (средство за комуникация), а начин на живот, хоби. Както за много хора автомобила не е просто средство за преместване от едно до друго място, а кеф - нещо много повече от просто "кола".PS: в ерата на комунизма, когато GSM-ите още не съществуваха, помня как бяхме закъсали из някакви села (тогава имахме жълто Трабанче ;)) и благодарение на радиостанция успяхме да осъществим връзка до Враца, да дойде приятел (LZ2EW :) ) да ни изтегли със своята ЗАЗ-ка 968М..... ако не беше радиостанцията, на пътя щяхме да си пренощуваме. Мали какви времена бяха, не е истина. :)

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

И аз като Майната съм само на спомени.Радиоклуба в града ни май беше LZ1KBZ.Преди повече от 30 годинки де. След казармата така и не стъпих повече там.А беше мнооого интересно.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Красене от де ги знаеш тез термини бре?я да те изпитамQRN - ?QRT - ?:-DЕй ме и мене бе.... станциите са на лице, само дето съм малко изморен последно време.Омбре а теб кога ще те чуя на 29 или 144?ооо как щях да забравя, с теб имаме лятна уговорка ми се струва :beer: стягай такъмите за полевите дни :)88 de LZ1NET

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Guest Al_Capone

QRN Имам смущения от електростатични заряди (1-5 както при QRM) QRT Прекратете предаването 88 Love and kisses Любов и целувки Разни други въпроси? Просто в мойта рибарска дружика има един такъв болен даже с професия, любов и хоби честоти и радиопредавания.П.С. Тия всичките Q и CW кодове ги има в конспекта за радиолюбителите.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

:)

Направо пиши какво имаш да продаваш :)

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

LZ2LPSОтдавна не съм активен, но имаше години когато не излизах от радиоклуба. Тогава работех с LZ2KRZ (разградският клуб). Имахме си база в село Островче, която се държеше от военните и мощността на крайното стъпало за КВ беше около 1KW :D.При добро прохождение не е било проблем да правиш връзки с Антарктида (човека отговарящ за комуникации на българската експедиция беше от Разград, даже си спомням че ми беше разправял за пингвина Гошо. Виждал съм и снимка с километрите до Разград :D ). Когато още съществуваше тази база сме правили и връзки на УКВ чрез отражение от метеорити и следите от тях на телеграфия. Приемането и предаването става с много голяма скорост - записва се на касетофон и след това се забавя за да разберем какво точно е предавано. Мисля че крайното стъпало беше 500W. Имахме някакви KENWOOD-и за станции. Сега не си спомням, но май беше TS 830.Все още имам едно чекмедже картички за потвърждение на връзките от къде ли не. Като скорост на телеграфия бях стигнал някъде 120 знака в минута, естествено с автоматичен ключ :D Имам и 1,2 състезания. Но вече сигурно 8-9 години не съм се доближавал до радиостанция. AR . ._.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създайте нов акаунт или се впишете, за да коментирате

За да коментирате, трябва да имате регистрация

Създайте акаунт

Присъединете се към нашата общност. Регистрацията става бързо!

Регистрация на нов акаунт

Вход

Имате акаунт? Впишете се оттук.

Вписване

  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    No registered users viewing this page.

  • Предстоящи събития

    No upcoming events found
×
×
  • Създай нов...