Jump to content
xakera

иридиеви свещи

Recommended Posts

Здревей те колеги, понеже ще сменям свещите и се чудя дали да сложа такива с иридиев електрод, имали смисал вобще :cool: или пари на вятара както се казва :blink:

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

ами аз си сложих такива и съм доста доволенможе да е само втълпяване но ми се струва че коренно се промени колата и като звук и като вървене

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

аз съм с NGK иридиум ефект не забелязвам

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

аз съм с NGK иридиум ефект не забелязвам

има ли други които да са недоволни, защото точно бях тръгнал да си поръчвам за мойта каручка ...пък и не са от най ефтините ...

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ако ще търсиш повече мощност само със свещите наистина няма да я получиш, но иридиевите свещи и силиконовите кабели са част от перформанса към повече мощност

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

тоест ... ако не правя силов тунинг на двигателя ... по добре да си карам с оригиналните така ли ?защото 100 лв за свещи не са малко пари както и да го погледне човек ...

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ако си доволен от колата си - купи си обикновени. Ако искаш да разчиташ на точно запалване, пълноценно изгаряне и т.н., което се постига посредством хубави свещи и кабели - купи си иридиеви, или платинени. Хубавите свещи и кабели помагат да контролираш възпламеняването да става ТОЧНО когато трябва, без агуби и с достатъчно висока температура за да изгаря сместа пълноценно. Обикновено се ползват за тунинг приложения, когато двигателя е настроен да работи на ръба на детонационното горене и подаването на искрата трябва да става в ТОЧНО определен момент. За всичко останало обикновените свещи са ти достатъчни. Няма да навредят на колата - напротив, но са излишна инвестиция. :cool:

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Мисля, че иридиевите и платинените свещи са добри но спрямо нормалните 3-точкови на НЖК никой няма да усети разлика дори с кабели. Ако искаш да си купиш хубави и сравнително евтини свещи, моят съвет е да се ориентираш към silver spark plugs, защото среброто е най-добрия електрически и термален кондуктор. Аз лично ползвам NOLOGY silver и съм много доволен.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

имам предвид нормалните 3 електродови на НЖК от по 10-12лв. бройката. Спрямо дензо иридиум напромер аз не намерих никаква разлика, докато с нолоджи силвър,които са 13лв, разликата може да се каже че е доста голяма.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Аман от тъпотий, изчетох доста дивотий в тази тема :rolleyes: и от всичко изчетено до тук разбрах само едно ,че всички тук са разбирачи.Нямало смисъл от иридиум свещи ,що за простотия?ако нямаше смисъл нямаше да ги произвеждат.ако правиш мощна кола сиреч "бегачка" и не си смениш всичко по запалването значи нищо не разбираш.повече мощност не давали :) вие какво само със смяна на едни свещи искате да дигнете 10-20 коня ли? :) задавали ли сте си въпроса кое е по важно октановото число на горивото или най пълноценното изгаряне?добрата запалителна система не само ,че дава много повече мощност на колата ,НО И НАМАЛЯВА РАЗХОДА НА ГОРИВО!!!

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Много ясно, че ако искаш бърза кола трябва да смениш всичко по запалването, но тук ставаше въпрос само за свещите и дали иридиевите си заслужават парите, моето мниние е че иридиевите са по-слаби като качества от всички маркови свеши които използват метал сребро вместо платина графит или иридий, по-горе обясних защо. А иридиевите са толкова скъпи просто защото иридия не е толкова наличен в природата и не се добива лесно, поради тази причина и цената му е висока, но в никакав случай според мен да дадеш 35лв за една свещ не си струва при положение че за 15лв можеш да си купиш свещ с по-добри параметри.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Guest zippar

Material: Silver Copper Gold Iridium Platinum Nickel Thermal Conductivity 407 384 310 147 70 59W/(m•K) ElectricalConductivity 66 57 45 18 10 10MS/m Таблицата мисля че дава някаква ясното по вапроса за металите които се използват със свещите.Някой беше задал риторичен въпрос защо са правили иридиеви свещи, ето отговора, извинявам се че е на английски, но толкова рано сутрин ме мързи да превеждам :rolleyes:What about Iridium Spark Plugs?Iridium is a super dense material and therefore extremely resistant to wear. That's it!It is a terrible thermal conductor and a bad electrical conductor, so why would anyone use it to make a spark plug center electrode? Since car manufacturers have to guaranty that their engines stay in-tune for up to 100,000 miles, they can only achieve this with ultra dense Iridium or Platinum.

Редактирано от zippar

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

за тези све6ти не бях 4увал ама аз къвто съм си маняк веднага ре6их да си ги сложа,даите о6те инфо за тях

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

за тези све6ти не бях 4увал ама аз къвто съм си маняк веднага ре6их да си ги сложа,даите о6те инфо за тях

иридиума просто са повече издражливи от нормалните свещи, но с доста слаби параметри, ако искаш хубави свещи трябва да си намериш някои които ползват silver technology.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ето табличката с материалите по-прегледно :rolleyes: Ценна информация.Благодаря, колега zippar!

Material: Silver Copper Gold Iridium Platinum Nickel
ThermalConductivityW/(m•K) 407 384 310 147 70 59
ElectricalConductivityMS/mW 66 57 45 18 10 10

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Guest peposhi

Е, да, ама на Пацо какви свещи да сложа?! Като проверих какви свещи от Бош стават за него - Супер 4 е моделътл, нищо няма написано за "сребърните".Оф, вече се омотах от толкова за и против... Иридиум ще взема да сложа и хич няма да се ровя повече...

Редактирано от peposhi

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Привет,взех за хондата на баща ми (Сивик 6ген фастбек, 1.5 114к.с. ВТЕК-Е), Денсо Иридиум Пауър, около 120 лв от Косер ми излязоха. Разликата е следната: пали по-бързо(едно завъртане на двигателя по-малко), оборотите като не си на скорост падат по-бързо(или по-бавно, не помня, но имаше разлика), т.е. като натиснеш съединителя докато превключваш те спадат по различен начин, и баща ми твърди че е станала по-пъргава, т.е. като караш на втора без газ и дадеш газ 'подскача' повече.Сега друг е въпросът дали старите свещи са били добри, бяха някакви Шампиони, но баща ми е доволен. И 50к км поне няма никакви работи със свещи да се занимава човек. Аз лично бих си сложил такива, ако имах хонда, де :)

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

може и да ми се струва но при мен има ефект. Не е 10 коня но се усеща че колата работи по добре от тия denso за по 4 лв.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Guest Stanislava

Преди да си купя Хондата /D14Z2/, я закарах на преглед в сервиза на Хонда в Горубляне. Едната от забележките им беше, че свещите /Бош/ са за смяна, защото са 3-електродни.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

NGK iridium spark plugs: ZFR5FIX11 - £5.81, ZFR6FIX11 - £5.81Каква е разликата между двата модела иридиеви свещи. Цената е една и съща, и двете стават за Пацата. Кои препоръчвате, ако има какво да се препоръчва, де :)

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

разликата е в топлинното число ако не ме лъже паметта 5 е по студена и е за спокойно каране, докато 6ците са за по високи обороти, но може и да греша. Нека някой по разбиращ да каже

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

разликата е в топлинното число ако не ме лъже паметта 5 е по студена и е за спокойно каране, докато 6ците са за по високи обороти, но може и да греша. Нека някой по разбиращ да каже

Обратното е . 6 е по-студена или с други думи изкарва повече топлина . При по-големи натоварвания се ползва по-голямо число. При сток двигател се ползва това дето пише в каталога или ръководството. То е среден вариянт , който е компромис за кола която се кара и градско и извън . Доколкото съм чел извънградско се води за по-голямо натоварване от градското каране , макар че като знам някои как карат градско може и да не излезе баш така :P

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

http://zr.ru/articles/52976/

един тест на свещи - с цени от 5$ до 50$ за комплект

2-е место

DENSO IRIDIUM POWER 0.4 mm,

(за 4 свечи) – 1310 руб. - 50$ горе долу

1-е место

NGK BCPR 6 E

(за 4 свечи) – 240 руб. - 10-12$

Денсо са дали най-добри резултати, но са на 2ро място, защото са 5 пъти по-скъпи от NGK.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Guest GGG
Отговорено (Редактирано)

имам предвид нормалните 3 електродови на НЖК от по 10-12лв. бройката. Спрямо дензо иридиум напромер аз не намерих никаква разлика, докато с нолоджи силвър,които са 13лв, разликата може да се каже че е доста голяма.Въпрос до колегата "ZIPPAR":Сори че пиша в "стара" тама - ама не можах на "лични" та:От къде ги намери тези свещи "Нолоджи силвър" - искам да ги пробвам и аз - от кой магазин ги купи ти?

Редактирано от GGG

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Guest Carvin

Пичове някой да сподели опит и мнение какви свещи да ползвам за D15Z6. Препоръчаха ми някакви Champion-ки за около 50лв комплекта, ама като чета тука темата малко се "пообоначих" и почвам да се "триумя" ;)

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Guest edikoisi

Пичове някой да сподели опит и мнение какви свещи да ползвам за D15Z6. Препоръчаха ми някакви Champion-ки за около 50лв комплекта, ама като чета тука темата малко се "пообоначих" и почвам да се "триумя" ;)

от моя скромен опит влизаш в магазин на хонда там те питат за номер на рамата и ти дават свещи :lol:

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Guest kambinko

Пичове ,оня ден сложих НГК иридиум ,и да ви кажа определено колата стана по пъргава ,като че ли се отпуши ,макар и да не са чистак нови просто за проба да видя дали ще има разлика ,определено си заслужава,сега като по карам малко ще ви update-на за разхода,макар че вече сме в топлия сезон .

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

ако пита6 мене Денсо , магнети марели

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Значи аз също си взех лазер иридиеви и колата плачеше за свещи и веднага се усети разликата в оборотите и тва онова,но в момента има някакво прекъсване и един приятел също ми каза, че и кабелите трябва да сменя,че май е от тях. И сега се чудя след като съм дал 90лв за свещи, а за кабелите ми казаха пак 90 някви Сейва...Някой може ли да помогне с кабелите,мнение да даде...

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Погледна ли датата на последното мнение колега?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Явно не е погледнал ;) И без това вече се повдигна темата, та поне да използвам и да питам.От тези таблици излиза че сребърните свещи са МНОГО по-добри от иридиевите (на които единственото предимство е по-дългия живот и че можеш да се правиш на голямо гъзе, понеже си хвърлил 100 лева на вятъра вместо да си боднеш едни сребърни ;) ). Правилно ли разбрах и на практика така ли е? Сребърните са по-добри за “тунинг“? Колко е живота на сребърните?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Колега,аз си намерих случайно Аутолайт дубъл платинум,с платинени пъпки на електродите,и са страшни.Когато един приятел поиска такива,се оказа,че във Враца ги внася само Авточасти Канекс,и никой друг,но вече 1 месец не могат да доставят 4 бр. от САЩ.Иначе,на свещите им дават 100 000 км,или 5 години гаранция! Ако ти паднат-взимай ги! По 6 паунда парчето са.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    No registered users viewing this page.

  • Предстоящи събития

    No upcoming events found
×
×
  • Създай нов...