Jump to content
PIKap

Мъртво течение

Recommended Posts

Преди години едно такова течение ме въртя около час докато му хвана границите, за да изляза. Много правилно посочва колегата, че трябва да се плува успоредно на брега. Един друг съвет от мен - оставете се да ви поноси - ще ви вкара 50-100 метра навътре и там ще изгуби силата си. Насочете се към по-открити води, не отивайте в посока скали и вълноломи - ще ви изпотроши. Ако плажната ивица е малка и завършва с опасни скали си харесайте по-тихо и спокойно място да излезете. Ако сте добър плувец знаете, че няма да е проблем да се позавъртите 1-2 км. Пак от опит - ако ви хване водовъртеж - надишайте се максимално с въздух (дълбоки вдишвания и издишвания колкото можете повече), поемете си дълбоко дъх и се гмурнете - след 2-3 метра изгубва силата си - тогава плувайте успоредно на дъното 5-6 метра (или докато усетите, че липсата на водовъртежа) и после нагоре. Доста често се случва в устия на реки да има дупки в които водата се завихря и може да ви изненада. Като цяло не разчитайте много на спасителите (доста големи удавници са повечето), а на собствената си глава и се научете да плувате (В спортни клубове, а не по обществените плажове с плацикане).

  • Нагоре 3

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

За да избегнете големите опасности след 20ти юли в морето само под кръста,не случайно илинден е началото на удавниците в морето,а стане ли след 7ми август морето си е направо много опасно и редовно има давещи се хора,не защото не могат да плуват ,а защото подценяват морето и опсностите.На който му се плува много ,не е там мястото.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Никога не съм виждал подобно нещо и така и не мога да си го представя какво точно аджеба се случва, аз ли съм прост.... :dunno:

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Много полезна информация сте събрали. Особено снимковият материал е много полезен. Мерси много.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Отговорено (Редактирано)

Подводното течение не е нищо кои знае колко опасно. Хората се давят заради паниката, важното е да се запази самообладание и да се стремите да бъдете в колкото се може в по хоризонтално положие .

 

Плътността на тялото е близка до тази на водата, а освен това в белите дробове винаги има 2-3 литра кислород, които действат като възглавница. Течението не дърпа надолу и единственият начин да се нагълтате с вода е паниката и вертикалното положение на тялото. Когато главата е във водата тя не тежи на тялото, а при стремежът да я държите непрекъснато над повърхността тя придава тежест от порядътка на 3-4 кг, която ви бута надолу! Ако не сте добър плувец просто се оставете по течението(то няма да ви закара в Турция или Грузия :)) ) и си вдигнете едната ръка, като знак за помощ

 

Интересен факт е, че някои спасители ползват "мъртвото течение", за да стигнат по-бързо до дестинацията, която са нарочили.

Редактирано от PIKap
  • Нагоре 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Отговорено (Редактирано)

Наистина е гадно като те задърпа но цялата работа за безпроблемен плаж е много проста :- не се надценявайте !- не влизайте на дълбоко сами !- ако случайно те задърпа, без паника !- препоръчително е да се използват охраняеми плажове !Айде приятна почивка :D

Редактирано от Fiend
  • Нагоре 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Много полезна тема, браво на колегата PIKap!Никога не плувам навътре, а винаги успоредно на брегаи винаги мога да стъпя на пясъка, значи плувам на около 1.60 дълбочина.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Да наистина полезен материал, само едно запомнете без паника това е най големия враг в тази ситуация ;)

  • Нагоре 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Колеги ,това е доста стара тема , но ми се иска да я опресним малко. В последните 3-4 седмици всяка неделя ходя към 6:00-7 часа да плувам в морето около 1 час. Много ми харесва това "хоби" и искам да го правя всяка седмица. За сега имам късмета водата всеки път да е супер спокойна (като басейн) и чиста. Въпреки това някак си ме е шубе да плувам примерно 20 минути само навътре и да тръгна след това наобратно. Аз влизам на определена дълбочина (която пак си е доста , примерно около 2-3 метра) и плувам успоредно на плажа напред , назад (и така около 50-60 минути). Някак си обаче ми се иска да сменя начина и да плувам само навътре определено време и след това да си се върна. Случвало ми се е след като излезна на плажа да видя някой как идва от някъде си в морето и излиза на брега, очевидно без да съм го виждал от къде изниква и от къде влиза. Може ли някой добър плувец и с опит в морето да си даде мнението?

  • Нагоре 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Отговорено (Редактирано)

" Някак си обаче ми се иска да сменя начина и да плувам само навътре определено време и след това да си се върна."

Колега за мен това е грешен стил, сегашния ти е идеален.

Преди години когато вече се бях научил да "плувам" и се правех на голям плувец пред мацките така влизах навътре и излизах.

Тогава един стар спасител ме попита:

-Кое е по-важно когато влезеш във водата с идеята да плуваш? Да влезеш колкото е възможно на вътре и да се чудиш после ако стане нещо как ще излезеш? Или разстоянието което ще преплуваш? За това влез на 2-2,5метра (дълбочина) и плувай ако искаш и 100 км успоредно на брега, за да може ако слуайно стане нещо да успееш да излезеш.

Все пак всеки носи глава на раменете си и сам решава НО после друг е виновен.

Редактирано от koko__2002
  • Нагоре 4

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създайте нов акаунт или се впишете, за да коментирате

За да коментирате, трябва да имате регистрация

Създайте акаунт

Присъединете се към нашата общност. Регистрацията става бързо!

Регистрация на нов акаунт

Вход

Имате акаунт? Впишете се оттук.

Вписване

  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    No registered users viewing this page.

  • Предстоящи събития

    No upcoming events found
×
×
  • Създай нов...