Jump to content
tsurko

Отново за актове за превишена скорост

Recommended Posts

Здравейте колеги,Днес се прибирах към София по АМ Тракия, бях поувлякал със скоростта и около Ихтиман ме щракнаха с превишена скорост. Въпреки някои леки намеци от страна на полицаите не се пазарих и си подписах акта, защото всеки трябва да носи отговорност за глупостите, които върши.Казусът ми обаче е друг - огранчението беше 130км/ч, радара показваше 162 км/ч. Модела на радара е TR-4 и според техническото му ръководство той допуска грешка с +/- 1км/ч, която съответно трябва да се вземе предвид от служителя (в моя полза). И понеже в моя случай това е жизнено важно искам да ви питам:Мога ли да обжалвам акта за да попадна в по-долната граница, ако да - какво долу-горе да пиша във възражението и какво да искам. Т.е. мога ли да искам скоростта, записана в акта да бъде коригирана на 161 (за да не ми вземат книжката)?Трябва ли да обжалвам акта или директно трябва да обжалвам наказателното постановление?Акта ми е съставен от служител на СПП 07 (или 02 -не се чете) МВР - гр. София. Ако трябва да обжалвам акта, това в КАТ София ли трябва да стане?Предполагам ще получа една кратка лекция, как трябва да си нося отговорността и да не се отмятам. Но както казах аз съм готов да си понеса наказанието, просто искам да е справедливо. Някак си е глупаво заради миг невнимание и 1 км/ч да съм пешеходец 1 месец.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Явно е време да спра да си мисля глупости и да лягам да спя, зашото:

(2) Водач, който превиши разрешената скорост извън населено място, се наказва, както следва: 1. за превишаване с 10 км/ч - с глоба 10 лв.; 2. за превишаване от 11 до 20 км/ч - с глоба 30 лв.; 3. за превишаване от 21 до 30 км/ч - с глоба 50 лв.; 4. за превишаване от 31 до 40 км/ч - с глоба 100 лв. и един месец лишаване от право да управлява моторно превозно средство;

Т.е. дори и да се отчете тази грешка на радара, моето нарушение пак е 31 км/ч и изобщо няма смисъл да се занимавам.Извинявам се за прибързаната тема. Само последно ще кажа: който е учил измервания знае, че всяко измерване има определена грешка. Така че като ви спрат за превишена скорост и сте силно на ръба изискайте техническите характеристики на радара и проверете въпросната грешка. За TR-4 е +/- 1 км/ч и тя трябва да бъде съобразена във ваша полза. Ако се поразровите в Гугъл ще видите, че има вече такива дела, които са спечелени:)А на спийдърите като мен само бих казал да си опичат акъла, да натискат разумно газта и да не подпомагат корупцията, без значение какви разправии ще ви коства това.Лека нощ :D

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Много колеги пускат теми за нарушение с прикрепено към него хвалба "кой съм наказал", и дори се хвалят с това. Твоето е различно, понеже е някакво осъзнато действие.. има разлика.. Колкото толкова, виновен :)

Редактирано от pamo

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Guest necentrovaniq

За това си имай едно наум и повече от 20км/ч не превишавай:) Те радарите и камерите не са настроени точно на колкото е лимита,а 10ти км/ч отгоре,така поне съм чувал.Аз съм по тоя метод и още не са ме згащили ;) Хем есъм опасен,хем съм "бунтар" :D п.п.гледай винаги дали радара е минал преглед и кога,имал съм случай да ме спрът и радара да не е минавал 2 години,примерно,или пък да ми кажат"и са кво прайм,с колко караше?" а те изобщо да нямат радар ;)

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Прочети внимателно ръководството на радараДали е ТР-4 или е ТР-4Д.Май на единия от двата точността беше 1%, т.е при 160 грешката може да е 1.6 км/ч , която се закръглява на 130,4 = 130км/ч !!!Имах ги някъде одобрените спецификации.Първият е по-стар и според наредба от 2007-ма трябва да минава годишна проверка в института по метрология.Освен това върху радара трябва да има неизтриваеми знаци, че е "средство от одобрен тип", както и пломба, която да гарантира, че не е отварян.На акта задължително трябва да пише и серийният номер на измервателното средство.Може да изискаш в съда КАТ да предоставят тези документи!Според мен по-добре недей обжалва акт-а, няма шанс шефа на местното районно да реши срещу подчинениете си, а така ще ги подготвиш да си извадят необходимите документи за пред съда, ако нямат.Напиши си внимателно жалбата срещу наказателното постановление обаче и се подготви да загубиш половин ден (поне) за явяването в съда.Поне ще ходиш в Софийски съд и няма да биеш път.

Редактирано от TipoMan

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Гледах документацията на радара - 1км/ч е грешката. Но смятам, че няма смисъл от такива разправии. Съжалявам, че пуснах темата, но бях решил, че до 31 км/ч не взимат книжка, а вече беше късно като видях и нямаше как да я махна. По принцип и аз не си позволявам да карам с повече от 10 км/ч над ограничението, но тоя път бързах и се бях поувлякал. Много късно осъзнах, че съм настъпал повече. Но както вече казах, когато някой е виновен трябва да си носи отговорността, а не да бута подкупи и да мрънка.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Правилно виновния трябва да си понесе вината. Но само когато наказанието е правилно определено и наложено от надлежния орган!Доста колеги приемат, че възражението никога не помага. Аз ще ги оборя и ще спомена, че ми е отменян акт след възражение - върнаха ми талона без да се стига до наказателно постановление. Но също съм склонен да мисля, че понякога възражението не е подходящ вариянт, понеже се "отварят очите" на наказващия орган за отстраняване на евентиалните нередности, допуснати в акта.Обърни внимание на наказ. постановление, което ще ти връчат. Понякога наказващия орган допуска съществени фактологически и процесуални грешки, които водят до нищожност на акта и на базата на които би могъл да обжалваш решението пред съответния районен съд. Вариянти много - можеш да си платиш глобата и да обжалваш лишаването от правоспособност, или отнетите точки...! Разбира се, решението си е твое. Един наш колега, UniCorn би могъл да ти даде професионален съвет.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Гледах документацията на радара - 1км/ч е грешката. Но смятам, че няма смисъл от такива разправии.

Гледал си грънци...

Ако толкова гледаш и като караш, май наистина си опасен за движението... :D

Ето ти спецификацията на радара според БИМ.

www.fiat-bg.org/forum/download.php?id=4812

2. Технически и метрологични характеристики:

٠ Обхват на измерване на скоростта - 30 km/h - 200 km/h.

٠ Грешка при измерване на скоростта - ± 1 km/h до 100 km/h и ± 1 % над 100 km/h.

 

Така че просто трябва да можеш да напишеш една жалба без много правописни грешки и акта ти ще отпадне.

Ако не можеш, плати 50лв на някой адвокат (или прилежен ученик) и си карай...

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Гледах документацията на радара - 1км/ч е грешката. Но смятам, че няма смисъл от такива разправии.

Гледал си грънци...

Ако толкова гледаш и като караш, май наистина си опасен за движението... :D

Ето ти спецификацията на радара според БИМ.

www.fiat-bg.org/forum/download.php?id=4812

2. Технически и метрологични характеристики:

٠ Обхват на измерване на скоростта - 30 km/h - 200 km/h.

٠ Грешка при измерване на скоростта - ± 1 km/h до 100 km/h и ± 1 % над 100 km/h.

 

Така че просто трябва да можеш да напишеш една жалба без много правописни грешки и акта ти ще отпадне.

Ако не можеш, плати 50лв на някой адвокат (или прилежен ученик) и си карай...

 

Колега, ти веднага започна с нападките:D

Документацията, която си ми дал е за радар TR4D, а аз съм засечен с модел TR4. Документацията на съответния радар я гледах тук - http://www.sopa.bg/request.php?465 и там този +/- 1% за над 100 км/ч го няма. Можеш ли да дадеш линк към подобен документ, но за TR4?

 

Считайки линка, който дадох, се считам за невинен по обвинението за негледане по време на шофиране и моля да не бъда третиран като опасност на пътя. А относно правописа ми нямаш никакви доказателства да ме смяташ за неграмотен :D

 

Сериозно - много ти благодаря за информацията. Това наистина може и да мине, въпроса е какво пише в документите, които ще извадят те и дали ще уважат правилата за закръгляването. До колкото знам аз, ако обжалвам наказателното постановление, то задължително след това жалбата ми се гледа в съда.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

TR-4D е по-нов модел, наследник на ТР-4. На последния одобрението му за ползване е изтекло през 2007-ма. Така че едва ли точността на по-новия модел ще е по-ниска.Приложил си ръководството за работа с радара, а е важен сертификата за одобрен тип. Там спецификацията му може да е друга.Освен това много често КАТ-аджиите забравят да напишат Д-то в акта, нищо чудно радара да е бил ТР-4Д.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Пак ти благодаря за информацията, колега. А знаеш ли случайно дали това е регламентирано някъде - т.е. как се отчита грешката при измерването на скоростта?Питам понеже ако евентуално обжалвам делото ще се гледа в Ихтиман (там има районен съд) и както аз мога да кажа, че скоростта може да е 1% по-ниска така и могат да ме контрират, че аналогично скоростта може да е и 1% по-висока. Т.е. регламентирано ли е някъде на хартия как става отчитането и съобразяването с грешката?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Пак ти благодаря за информацията, колега. А знаеш ли случайно дали това е регламентирано някъде - т.е. как се отчита грешката при измерването на скоростта?

Питам понеже ако евентуално обжалвам делото ще се гледа в Ихтиман (там има районен съд) и както аз мога да кажа, че скоростта може да е 1% по-ниска така и могат да ме контрират, че аналогично скоростта може да е и 1% по-висока. Т.е. регламентирано ли е някъде на хартия как става отчитането и съобразяването с грешката?

http://www.admcourt-varna.com/site/files/P...09/83952809.htm

Ако засеченото с радара превишение на допустимата максимална скорост, се възприеме като краен резултат, но отчитайки в него и допустимата техническа грешка от 1 км./ч, т.е. в посока завишаване (отразено в повече), то това обстоятелство би променило квалификацията на нарушението и предвидената му адекватна административно наказателна санкция – превишаването ще е не с 31, а с 30 км./ч. и тогава приложение следва да намери чл. 182, ал.1 т.3.

 

Тук пък отменят акта, защото радара не е минал годишна проверка за точност:

http://www.rs-pavlikeni.org/CMS_ADM/images...08/217b2808.HTM

 

Кой е серийният номер на радара? Напиши го в google заедно с модела и нищо чудно да излезе, че на този радар вече са отменяни актове :)

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

В акта шише "Скоростта е засечена с радар TR-4 N 233".Не намирам някакви решения на съда, свързани с този радар, но това решение от съда във Варна изглежда доста обнадеждаващо. Нека излезе НП, наистина може да го обжалвам. Какво пък толкова - една разходка до съда в Ихтиман.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

За инфо на колегата с акта - да знае, какво да очаква. Миналата година ме спряха на магистралата около гр.Пазарджик с 165км/ч. (35км/ч. над допустимото в извън населено място). Като си получих наказателното постоновление последствията бяха: 100лв. глоба, 7 точки от контролния талон и 1м. лишаване правото да шофирам. Дано съм помогнал с нещо. Поздрави!

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Колега, направи си членство в Български Автомобилен Съюз. Таксата е 100 лв. за едногодишен абонамент, като за тази една година получаваш безплатен адвокат, безплатно обжалване на актове и консултация по закона за движение по пътищата. Пичовете се намират в сградата срещу КАТ Дървеница, даже обикновено раздават визитки на входа на КАТ.1797 София, кв. Изток, ул. Лъчезар Станчев 9, ет.6, офис 613сграда Монтажи АД - срещу входа на КАТ-СофияОтиваш при тях, дават ти една бланка, където да опишеш какъв е точно случаят. Даваш си акта и ти пишат възражение. Имаш тридневен срок от съставяне на акта, за да го обжалваш, така че ако не си го направил все още, побързай. В момента чакам да излезе постановление за мой акт за превишена скорост с 20 км/ч. над ограничението. Във възражението бяха написали, че когато съм бил спрян, е имало други автомобили, които са ме изпреварвали и радарът е засякъл тяхната скорост, а аз съм се движил в рамките на допустимата. Хайде сега да докажат, че тази скорост, която са засякли с радара, е моята - при положение че радарът не записва регистрационния номер и не прави снимка :D Успех!

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Само да вметна колега TheDevilTwin, че аз обжалвах акт със същите козове, но да ти кажа съда не се впечатли много и не им трябваха никакви доказателства за да потвърдят акта. Просто ей така и акта беше потвърден, така че трябва да бъдеш подготвен и за негативен резултат. Всичко си зависи от съдията и от това, дали е в добро настроение.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Само да вметна колега TheDevilTwin, че аз обжалвах акт със същите козове, но да ти кажа съда не се впечатли много и не им трябваха никакви доказателства за да потвърдят акта. Просто ей така и акта беше потвърден, така че трябва да бъдеш подготвен и за негативен резултат. Всичко си зависи от съдията и от това, дали е в добро настроение.

Сам ли си го обжалвал или с помощта на споменатия от мен съюз? Защото съгласи се, не е едно и също :D

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

С помощта на адвокат, което всъщност ми беше грешката. Пожелавам ти успех и да стане така, както при мен трябваше, след решението от делото сподели резултата.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Благодаря ви за информацията, колеги. Да, наясно съм и за точките и т.н. Идеята за СБА е много добра - може да се включа и аз. За конкретния ми проблем обаче вече е късно, акта не съм го обжалвал. По-скро мислех да обжалвам наказателното постановление. Обаче в този случай директно случая се гледа на съд, според адвокати шансовете ми за успех не са големи и не знам дали си струва целия филм. Защото накрая ще стоя без книжка точно като стане студено :(Не съм решил още окончателно какво ще правя, но ако реша да обжалвам ще ви държа в течение какво е станало.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създайте нов акаунт или се впишете, за да коментирате

За да коментирате, трябва да имате регистрация

Създайте акаунт

Присъединете се към нашата общност. Регистрацията става бързо!

Регистрация на нов акаунт

Вход

Имате акаунт? Впишете се оттук.

Вписване

  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    No registered users viewing this page.

  • Предстоящи събития

    No upcoming events found
×
×
  • Създай нов...