Jump to content
kalos

Емулатор за 29c256

Recommended Posts

Здравейте, интересувам се от информация относно емулатор EasyRtpV10 или подобен? http://wikitest.pgmfi.org/twiki/bin/view.p...rary/EasyRtpV10 Някой занимавал ли се е с такива емулатори?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Това е "нещо" от което ЕКУ-то си чете програмата и може да модифицира собствената си програма (таблици и т.н.) без да се налага да се вади от цокъла. Разбира се трябва да се модифицира фърмуера за да поддържа функцията за запис на паметта през серийният канал. Всичко е описано в линкаИмам такава NVSRAM за тестване но като гледам не си наблизо. За съжаление откакто я поръчах все не ми остава време да я закача за компа и да я изпробвам. За мен това си остава най евтиният вариант за RTP и не коства много да се опита

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Към този емулатор трябва да прибавиш и интерфейс TTL <-> USB или COM (сигурно знаеш). Та идеята ми е, че мога да ти пратя, ако искаш, монтажната схема на TTL <-> USB с чип FT232RL. Правил съм я на Sprint Layout...

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Благодаря ти, но ще използвам някоя готова схема от кабел подобна на тази за даталогин-а какво мислиш?

Този емулатор така и не е доизгладен до край...в такъв смисъл, че има проблем с качването на данни в реално време докато работи двигателя. В общия случай, ако успееш да го подкараш, ще можеш да сменяш само данните, които не се използват в дадения момент от ЕКУ-то. Иначе до колко съм чел няма проблем при контакт (на неработещ мотор) да презаписваш таблиците и другите настройки(да го ползваш като onboard flash). DS1230 (NVSRAM-a) трябва да е на показаната платка и активирана 27c256 емулация, за да можеш да му запишеш базовите таблици с обикновен програматор поддържащ 27c256

Предполагам си го правил, друго инфо можеш ли да ми дадеш? Как точно става писането в реално време, хрома има ли опция да работи директно него?Има ли начин да се избегне проблемът с писането в клетка с която еку-то работи, примерно ако се използват този модул и чип с базови настройки за да чете от него докато този се пише?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Като настройвахме колата ти ползвах емулатор... ти си караш, аз през хрома си бърникам. Аз ползвам Острич... и новата и старата версия съм ползвал и си работят перфектно. Бих ги препоръчал без замисляне.иизи ртп-то реших дори да не го пробвам заради трудностите, в смисал модифициране на ецу-то промяна на програмата и т.н. Поне в моя случай трябва да мога да настря една кола днес и друга кола утре. Острича излиза мнооого по-скъпо реално погледнато, но ти оставя ръцете развързани.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

1net хубаво го каза :lol: аз за жалост не съм го подкарвал това чудо "Easy RTP", понеже нямам време. Имам направени платки, но така и не съм ги тествал понеже колата ми трябва. Говоря ти малко на изуст...в смисъл казвам ти нещата, които съм изчел докато го сглобявах :lol: чипът с базови настройки, за който говориш, ми беше идея за модифициране на схемата - паралелно свързан с RAM паметта. Към управляващите входове на паметите (WE,OE,CS) могат да се свържат бързи CMOS ключове (15ns време на включване и 10ns време на изключване), които пък да се управляват от Vpp сигнала, който при записване в паметта от 5V скача на около 13V. Превключването към базовия EPROM да става в момента, в който ЕКУ не чете от RAM чипа. Но ... само идея си остана :lol:

Редактирано от Radeon4o

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Емо, спомням си за твоя емулатор, ама мн скъпичко ми се вижда поне за момента.За съжеление и на мен не ми остава време да се занимавам с това, пък и бая време ще ми трябва докато направя каквото и да е /не съм толкова в час с тази тематика/

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Някой случайно да е подкарал EasyRTP? Аз го сглобих, сложих го на компа, проверих всичко 5 пъти, P30 base + RTP + Remove Checksum и чек енджина не спира да свети като дам на контакт!Като сложа платката с NVSRAM-а направо на Willem програматора и прочита .bin-а без проблем....Голям филм.Остава логиката 74HC00 да е фабрично дефектна.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Някой случайно да е подкарал EasyRTP? Аз го сглобих, сложих го на компа, проверих всичко 5 пъти, P30 base + RTP + Remove Checksum и чек енджина не спира да свети като дам на контакт!Като сложа платката с NVSRAM-а направо на Willem програматора и прочита .bin-а без проблем....Голям филм.Остава логиката 74HC00 да е фабрично дефектна.

При мен беше същото. Накрая го махнах и го разбих в земята от нерви. Ама се оказа че кабелите които се запояват към процесора са ми давали на късо....ама късно платката вече е на части :D

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Отговорено (Редактирано)

И аз направих един опит ама с удължаващ лентов кабел, но някъде съм допуснал грешка и неможах да го подкара.Сега се каня да си направя печатна платка и да го сглобя 1:1 с описанието да видим :)Някой да има готови платки и една за споделяне?

Редактирано от kalos

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Отговорено (Редактирано)

Странна работа... Аз за сега го карам като флаш памет - набил съм го на цокъла на компютъра и съм окъсил WE линията на процесора, т.е. не ползвам 3-те кабелчета, които отиват към EasyRTP-то и колата пали без грешки. Ако имам някакъв успех ще пиша какво е било, ама за сега не ми се занимава, че нещата ще завършат като при KOS_with_NOS :)

Редактирано от Radeon4o

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

А пробвал ли си директно да боднеш чипа в цокъла?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Отговорено (Редактирано)

Не съм, защото 2 от краката им са разменени. Мисля, че бяха 1ви и 27ми (WE и A14). Ама мисля, че си намерих грешката на RTP-то. Понеже има писти, които са много близо една до друга като съм запоявал се е стекъл малко тинол, който толкова фино е окъсил една писта с крак на 74HC00, че го показвах на двама човека и умряха да се кьорят, докато го видят :) Не съм го пробвал още в RTP режим, но се надявам, че ще заработи. Утре може би ще го тествам и ще пиша, че днес е неделя и не ми се запояват кабелчета.П.П. kalos, нямам готови платки иначе бих ти пратил ;) Ако го направиш 1:1 с оригинала трябва да тръгне, защото в PGMFI няколко човека са го подкарвали без проблем. Аз затова останах много очуден, че при мен не тръгна толкова проста и елементарна схема. Даже не ползвам емулацията за 27C256, защото Willem-а поддържа DS1230.

Редактирано от Radeon4o

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Грешката в платка е отстранена. Вече не свети чека и колата пали нормално. Datalogging работи, с изключение на това, че ламбда показанията не ми се нанасят в таблицата.RTP функцията не мога да я подкарам. С Crome 1.5.3 и Crome 1.5.5 не се закача изобщо. При Test Connection дава "Could not connect to ECU" и край!С Crome 1.5.0 дава Successfully connected обаче при опит за промяна на данни в таблиците дава Could not connect и не може да се свърже с ECU-то.Предполагам, че версиите на Crome, които са кракнати имат някакъв проблем. Пробвах всякакви възможни варианти и не може, и не може!Ако някой знае нещо полезно по въпроса ще се радвам да сподели :)

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Аз бях с кракната версия и показанията на ламбдата ми се нанасяха, докато не преинсталирах Windows-a. Намерих и един кейген но не съм пробвал datalogging-а защото лаптопа ми се спомина. Друго важно нещо което останових - NVSRAM-а си го поръчах от китай, и в крайна сметка се оказа, че тъпите надписи върху чипа са принтирани наобратно и нямаше белег за посоката на чипа. Обърнах го наобратно и успях да го запиша и да го прочета с Willem програматора. Ще пробвам да сглобя още едно РТП пък да видим какво ще излезе тоя път. Между другото ако на някой му се намира стар лаптоп с XP и LPT-port за продан да ми пише на ЛС. Ето линк към кейгена http://www.megaupload.com/?d=DQBJPHED но не знам колко дълго ще работи линка.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Отговорено (Редактирано)

Аз не можах да го подкарам да работи това RTP. В PGMFI.org един е писал, че единствено програмирането в реално време е проработило със стария Crome 1.1.8, който обаче не успях да намеря никъде. Лично аз това RTP го отписах...Много хора пишат, че всичко опира до софтуер при EasyRTP, но не знам защо си мисля, че тази схема без буфери след RAM паметта няма да проработи гладко.Намерих и една друга тема в PGMFI.org, където един руснак е направил 3 P30-ски с EasyRTP и 3те работят. Само, че никъде не е написал с каква версия на Crome е работил. Споменал е, че е ползвал DT 5 Calvin RTP протокол и толкова.Аз пробвах с Crome 1.5.0, 1.5.3, 1.6.0 и нямах успех.

Редактирано от Radeon4o

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Някакъв успех? Остана ли ви време през лятото за тестове?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    No registered users viewing this page.

  • Предстоящи събития

    No upcoming events found
×
×
  • Създай нов...