Jump to content
ADH-Honda

Гуми Debica

Recommended Posts

Привет

 

Решил съм да купя нови зимни гуми, вместо да се занимавам с галоши втора ръка, че в момента в Кауфланд има промоциика, а е криза и трябва да се ценят тия неща... :)

 

Знам, че има и други теми актуални в момента за гуми, но ме интересуват конкретни неща, които там не са обсъждани.

 

Въпроса ми е конкретно за DEBICA, тъй като гледам много се хвалят от евтините марки...

Има три модела FRIGO-та: Frigo S30, Frigo DIR и Frigo 2.

 

Въпросите ми са:

 

-Има ли разлика между качествата им като са различни шарки или и трите са еднакво добри, че най-много се говори за Frigo 2, а предимно малките размери които са за мен, все са или модела S30 или Dir - дали те са по-"лоши" от 2-ката;

-Civic 5-a gen D15B2 стандарно (и в момента съм с такива впрочем) е на 175/70/13. Дали този размер да сложа или да мина на по-малките, примерно 155/80/13 или 165/70/13 ? Има една приказка (мит ли е, истина ли е - незнам), че зимата колкото по-тясни, толкова по-добре (по тази логика най-малките - 155/80/13 са "моите");

-Сивика е ясно че е на предно. Да рискувам ли да взема само 2 (на предните колела) нови, а отзад да сложа просто "някакви" си не лоши зимни или направо всичките (и 4-те) да бъдат нови. Нали все парите не стигат, в криза сме :), затова го задавам този въпрос.

 

PS: че темата е за Debica, ама да попитам: какво ви е мнението за Bf goodrich winter 2ta ? Горе долу са в ценовия диапазон на Debica-та, дали са по-добри или просто марката ме лъже - един вид питам "Debica Frigo (различните разновидности) или горе споменатия BG Goodrich".

 

Благодаря много за отговорите :)

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

(мит ли е, истина ли е - незнам), че зимата колкото по-тясни, толкова по-добре (по тази логика най-малките - 155/80/13 са "моите");-Сивика е ясно че е на предно. Да рискувам ли да взема само 2 (на предните колела) нови, а отзад да сложа просто "някакви" си не лоши зимни или направо всичките (и 4-те) да бъдат нови.

Не е мит за тесните гуми ... пример .. WRC-шампионата ! Аз лично зимата свалям летите капли и ги сменям с железарки , на които имам монтирани зимни 155/70/13 ! Миналата година за сефте са "опуснах" и си взех два нови Nokian-а за отпред и да ти кажа ... мхм .. разликата е огромна с нова гума , особенно в спирането ! Отзад също съм на същия размер и нема грижи със снеговете ! И все пак зависи къде ше караш зимата , ако имаш основно градско ... може да минеш и с 2 предни ! Ако пък бръмкаш по балканя ... задължително 4 зимни /тесни/ и нови ако "има чалъм" ! В крайна сметка новата гума си е коренно различна като поведение ! Нема 2 мнения ... а по въпроса за Debicata ... гледах я ... мекичка е , ше върши работа , но ако се опече за 2-я сезон нема да е много рентабилна инвестицията ! Аз не бих заложил на толкова евтина гума ! Обърни внимание ако искаш на SAVA-та и на Nokian ! С около 20 лева нагоре , но мисля че са по добрия избор откъм качество ! Поздрави

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Точно днес си говорих с един познат за Debica-та. От Frigo 2 нямам наблюдения, от S30 също, а и не ми допадат като шарка :punk:. От Frigo DIR съм адски доволен. Карах с 4-ри такива (нови) сивик 4-та седан и не съм имал никакъв проблем през зимата. Изключвам мокър път, там не стават, както и повечето зимни гуми, при нашите леки хонди. След това карах 4-ри Frigo DIR (пак нови) на Hyundai Pony (кола известна с нулева устойчивост) и бях отново шокиран и доволен. Миналата година сложих на CRX-a Sava Eskimo (по-скъпа гума с 10-тина лева на всеки размер) и светлинни години по-зле от Debica-та.Общо взето в най-бюджетния клас мисля, че нямат конкурент. Не мога да ги сравня с нови "маркови" гуми, от сорта на Michelin,GY или Dunlop примерно, но със сигурност се държат по-добре от Michelin на 2 сезона :) А пък някой ми беше казал, че Debica копират всеки път стара шарка на известна и реномирана марка, но оставям да се напрегнете и да се сетите на коя :)A ако имаш възможност да вземеш 4-ри гуми, разликата е голяма зимата, но тук вече бюджета става двоен...ако държиш на сигурна кола не взимай само 2, ама ти това си го знаеш, незнам защо питаш :)

Редактирано от tazzz

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

по-добрите гуми се слагали отзад :~)В Руди-96 виждам че 175/70/13 са точно Фриго2DEBICA - зимни 175/70R13 82T TL FRIGO 2 MS 75.41 лв Мисля да изкарам трета зима с Дебица Фриго2 - нямам оплаквания, нито са се спекли, нито са износени (завъртал съм ги предни със задни).Но съм ги слагал когато падне първия сняг и съм ги свалял при първата прогноза за продължително топло време март

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Определено Фриго 2, защото Фриго ДИР са малко шумни. Преки наблюдения - вече трети сезон ще карам с Фриго 2 и съм доволен от тях.За Фриго С 30 - нищо не мога да кажа, нямам наблюдения.По-тесните гуми зимата дават следното преимущество: По-висок относителен натиск (същото тегло на по-малка площ), който дава предимство при ниско сцепление. Зимата не се търси 'незатъване' на автомобила, защото принципно той винаги затъва (гумите не са балони с много ниско налягане, които се ползват при всъдеходите).

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Привет

 

Решил съм да купя нови зимни гуми, вместо да се занимавам с галоши втора ръка, че в момента в Кауфланд има промоциика, а е криза и трябва да се ценят тия неща... !!!

............................

Здравей,

точно от въпросния "хипермаркет" внимавай като пазаруваш мой приятел си взе от там гуми и гумаджията едвам е успял да ги балансира, както ми каза той цитирайки гумаджията "По криви гуми не са идвали при мен никога, от къде ги взе?" тъй че имай си едно на ум. Именно за Врачанския Кауфланд говоря незнам може в другите да са ОК.

 

Поздрави.

Редактирано от atoma

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Взех ги вече. 155/80/13 размер, Frigo S-30 e модела (тоя размер нямаше другите модели). Колкото и лоши да са, все ще изкарат зимата, по-добре от колкото "маркови втора употреба по 30-ина лева" - нова гума по 50лв парчето, дет се вика кво му плащаш :yawn: Пък и година гаранция, тва онова.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Фриго 1 или DIR е уникална гума .Четири зимни сезона карам с тях никаква грешка.Пътувам много по планините и на Сняг има уникално сцепление :yawn:

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

защо зимната гума да не е устойчива на мокро? Аз съм с Yokohama W-Drive 185/60/15 и си минавам през локви като пич. гумата си държи идеално като лятното kumho. взех си 4 за 460лв миналата година :yawn:

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Аз ще взимам днес Debica Frigo 2. Миналия сезон карах с двусезонни такива само на предните гуми и нямах проблеми. Сега ще взема още две нови и отзад ще оставя старите. Аз съм много доволен от гумата поне от предишния "edition". Да видим тази зима с нови дали ще има разлика.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Никога не карайте само с предни хубави гуми . Освен ако не смятате просто да "избутате" и не карате като леличка. Иначе (Д)ебицата си става за цената. 2-3 сезона каране няма грижи . Но задължително слагайте и отзад .... и по-бавничко.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

защо зимната гума да не е устойчива на мокро? Аз съм с Yokohama W-Drive 185/60/15 и си минавам през локви като пич. гумата си държи идеално като лятното kumho. взех си 4 за 460лв миналата година :yawn:

За спиране на мокро говорех, не съм пояснил сори.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

И аз си купих нови Debica Frigo 2 и бих искал да попитам колко трябва да са напомпени гумите (предни) през зимата?Размера е 185/65/15

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Предполагам едно 2.2 - 2.5 атмосфери или..., тъй като незнам през лятото дали отново с 15-ки си карал, ако е така - помпай ги тези като лятните, но една идея по-меки (за по-добро сцепление).

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

На 2.5 няма ли да му друса много? Щото аз 185/60/14 над 2.2 почва да ми друса ..

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

По малките профили се карат на по-голямо налягане.Иначе 13ки, 14ки - 2.2 е есктра :)

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

И аз си купих нови Debica Frigo 2 и бих искал да попитам колко трябва да са напомпени гумите (предни) през зимата?

 

Размера е 185/65/15

На гредата, зад щофьорската врата(като я отвориш), трябва да имаш таблица за налягането на гумите. В зависимост от това, дали е празен автомобила, или е натоварен, оптималното налягане е различно. Ако са неправилно напомпени гумите, може да имаш завишен разход, влошен комфорт(това при пренапомпени), недобра устойчивост на автомобила, неправилно износване на протектора, или износване и на страничната повърхност на гумата(ама това при много ниско налягане, вече)

 

П. С. Таблицата може да се намира и на друго място, например, вътрешната страна на капачката на резервоара.

 

Публикувано изображение

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създайте нов акаунт или се впишете, за да коментирате

За да коментирате, трябва да имате регистрация

Създайте акаунт

Присъединете се към нашата общност. Регистрацията става бързо!

Регистрация на нов акаунт

Вход

Имате акаунт? Впишете се оттук.

Вписване

  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    No registered users viewing this page.

  • Предстоящи събития

    No upcoming events found
×
×
  • Създай нов...