Jump to content
kromeo

Бартер и генерално пълномощно

Recommended Posts

Здравейте, обръщам се към тези с повече практически опит или в най-добрия случай и с юридическо образование. Та случаят е следният....Уговорил съм бартер.Моята колица за една друга.. Господина с който ще правим бартера е от Русе,аз съм от СОфия. Неговото намерение е да бартеросаме колите с генерални пълномощни. Какви са вашите съвети и защо той би държал на подобна схема?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Трябва да си луд за да подпишеш генерално пълномощно. Какъв е проблема да ги бартеросате пред нотариус?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ако колегата уточни какво точно се влага в израза

да бартеросаме колите с генерални пълномощни

ще бъде много по-лесно да получи съвет.По принцип бартерната сделка е идентична с продажбата, с тази разлика, че вместо цена (в пари) се предоставя друга вещ.С пълномощно може да се предоставят всякакви права, но само с взаимно упълномощаване няма да има прехвърляне на правото на собственост върху колите, което според мен е целта на бартерната сделка. От тук - всеки собственик ще си носи рискът от погиване на собстената вещ, без значение, че е предоставил на друг пълномощно.Също е добре да се има предвид, че пълномощно се оттегля точно толкова лесно, колкото се и дава.Ако господинът, който ти предлага вариант с пълномощни, сподели, какво точно цели, може да се измисли и друг по-добър вариант.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

По скоро, колегата бърка понятията. Генерално пълномощно дава право на упълномощения да представлява уполмощителя пред всеки и за всичко. На вас ви трябва пълномощно, което е за разпореждане с конкретното движимо имущество (кола - упоменава се коя кола, пред кого важи пълномощното и за какви цели). Пълномощното трябва да е изготвено така, че да дава право и за разпореждане със собствеността, включително и прехвърляне на името на упълномощеното лице. Т.е - трябва изрично да пише, че имаш право сам да прехвърлиш чуждата кола на свое име.Това обаче не е много добър вариант, особено ако не познаваш човека. За да си спести данъци, нотариални такси и такси по пререгистрация, човека може да си кара така доста дълго. Освен това ако той извърши нещо с твоята кола има опсност да дърпат теб. А не е много лесно да докажеш, че не си карал ти. И така... по скоро идете при нотариус и изповядайте сделка по замяна или всеки да дари колата си на другия.П.С.: Да не говорим, че ако другия не прехвърли колата данъците продължават да се трупат на теб!

Редактирано от Димитър Коев

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

:) послушай Коев и няма да збъркаш

И Коев не е безгрешен, но в случая имам опит... да речем. :)

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Колега kromeo, я си оправете "бартеросването"/замяната/ при нотариус, така ще ти е мирна главата, имаш ли на идея какви ядове може да береш после с тези пълномощни/не е задължително, но твърде възможно/. А колегата Коев, нека каже, как банките се отнасят към пълномощно, озаглавено ГЕНЕРАЛНО, ако в него не е посочен, точния обем на представителната власт, конкретна банка и сметка :)..... В правния мир понятието ГЕНЕРАЛНО пълномощно, не съществува, това е термин наложил се в разговорния БГ език, в годините след 89г, но не влече след себе си никакви правни последици. Най красноречив пример за това са изискванията на банките и читавите нотариуси....

Редактирано от tirex

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

А колегата Коев, нека каже, как банките се отнасят....

От къде пък знаеш, че имам нещо общо с банките? :) Наистина "генерално" е просто наложил се израз. Обикновено упълномощаването е за определени цели пред опредлени институции. :) Може да бъдат дадени права за "генерално" представителство, но всеки може да те върне с такова пълномощноако реши. При всички положения обаче от КАТ ВИНАГИ звънят на нотариуса който е изповядал упълномощаването за проверка. Редактирано от Димитър Коев

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Според мен има голяма вероятност от тоя бартер да си останеш без кола докато се усетиш оня младеш я прехвърлил сам на себе си и чаоо :lol: После можеш да се жалваш и на арменския поп ефекта ще е никакъв.Знам че при някои нотариуси не става но при други става с така нареченото генерално пълномощно :angry:

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Колегите са ти отговорили, аз само ще попитам, какъв всъщност е смисъла на подобно упълномощаване?! В подобен род операции се крият доста подводни камъни и води опастност от кофти последици за теб... както и за другия де... и кой ще изготви текста на пълномощните? :lol: Да не се окаже в един момент, че си го упълномощил за друго нещо... :angry:

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Аз така си взех новата кола,направихме бартер,като прехвърлих старата в една автокъща с генерално пълномощно за да може собственика да упълномощава трето лице(да я продава),естествено всичко това стана при нотариус.Доплатих някой лев и взех Хондата с договор за продажба.Малко ми е притеснено да не вземе да ме изработи тоя джамбаз ама ще видим...Ако има начин направо си ги прехвърлете един на друг с договор за да нямаш после главоболия.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Колега аз купих така кола с пълномощно.1 год. мина докато си я прехвърля на мое има.Верно че беше малко по-различно,но все пак.Не се занимавай с глупости а си ги прехвърляйте,че после има да се търсите...

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създайте нов акаунт или се впишете, за да коментирате

За да коментирате, трябва да имате регистрация

Създайте акаунт

Присъединете се към нашата общност. Регистрацията става бързо!

Регистрация на нов акаунт

Вход

Имате акаунт? Впишете се оттук.

Вписване

  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    No registered users viewing this page.

  • Предстоящи събития

    No upcoming events found
×
×
  • Създай нов...