Jump to content
Didko

Какъв е този електронен елемент?

Recommended Posts

Имам съмнение, че заради това малкото не ми работят оборотите на парното. Идеи какво е и с какво може да се замести? Предполагам, че е термистор, маааа... може и да е термо защита, знам ли?! При мерене на съпротивление дава безкрайност.

 

Публикувано изображение

 

Публикувано изображение

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

По скоро е термопредпазител,който е изгорял.Би трябвало да го намериш във всеки магазин за електронни елементи.Както се вижда от снимката освен максимален ток (2А) си има и температура на изключване - 114 градуса.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

точно това е. термобушон. принципно седи при резистора за степените на парното и се охлажда от въздушната струя

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Потвърждавам, термопредпазител с указаните по горе параметри.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Мамка му! :)Някаква идея за работещ магазин за компоненти през уикенда? :) Пулсатор е до мен, ма в събота май не работи.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Работят , ама май само до обяд.Колегите от София да кажат.В краен случай може да извадиш от микровълнова,кафемашина или фритюрник :).Там са с по високи температури, но за временно ще свършат работа.п.п.Пробвай и в някой сервиз,там би трябвало да имат

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Това е термично-токова защита с цитираните параметри-2 ампера, 114 градуса.Режеш,вързваш на възел жиците и си готов! :) Имаш време да го откриеш.На микровълновата ми изпуши и вече 2 години работи без него. :)

Редактирано от bate_em4o

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Тъкмо и аз щях да ти кажа да го шунтираш. Не е от най лесно намиращите се елементи, но ще потърся, ако имам успех ще пиша.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Току що го монтирах. Пушка е! :)

 

Публикувано изображение

 

Айде отивам на HONDA изложението с работещо парно :)

Редактирано от Didko

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Здравейте ! Интересно ми стана че никой не се запита "Защо е изгоряла термозащитата" :) ...все пак този бушон може да поеме 24W, а е изгорял в зимният студ, тоест -не от температурен скок, а от повишен ток. Най вероятно са ти изсъхнали лагерчетата на вдигателчето за парното, и то е повишило консумацията си над 2А...следващата жертва ще е пакетът със съпротивления за степените на парното...ако своевременно не вземеш мерки, не съм отварял моето двигателче все още, но предполагам че има дебели кечета при всяко лагерче който трябва да са напоени с машинно масло.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

или просто е дефектирало ?!Но колегара е chopper1969 прав, макар че темата беше: какъв е този ел. елемент :) Смени го с работещ елемент за да не береш ядове :) и ако пак изгори търси проблема преди той да те потърси!!!:)

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Аз се сетих, че за да изгори си има причина, но все пак колегата явно я е решил и пита само за елемента. Аз смених едно такова на една вектра, поради трудно движещо се моторче. Започва да лапа повече ток и от там термопредпазителя гори. Според мен колегата е добре да си монтира най малко един предпазител със стопяема жичка. Така поне при превишена консумация ще е защитен. Пък като намери да си сложи това, което е нужно.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Stefan Milev това с предпазителя от стопяема жичка е добро решение не съм се сещал :)

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

А на панела с предпазителите , дали няма отделен предпазител за този мотор ?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Освен като термо защита, термо бушон и т.н. можеш да го търсиш като - позистор. Щом е изгорял начи е хубаво да провериш къде какво ти става около модула преди който е закъчена тази защита, за да не ти се стопи инсталацията от превишен ток и да сменяш кабели и в краен случай и други работи!

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Не се притеснявайте :offtopic: Бих казал, че имам основни познания по електроника, инженер съм ... даже магистър :offtopic: Ясно ми е, че това не е изгоряло без причина. Но според мен, основният проблем е стареене. Четох доста форуми. Същия модул упрявлява и парното на Honda Odisey от същите години. Симптомите са същите. Оправя се, чрез подмяна. Освен това, моста, който направих е от почти същото сечение (даже малко по-малко), така че ако проблемът е в тока - пак ще изгори и защитата ще си работи. Благодаря на всички за идеите и помощта :)

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Не се притеснявайте :dunno: Бих казал, че имам основни познания по електроника, инженер съм ... даже магистър :dunno: Ясно ми е, че това не е изгоряло без причина. Но според мен, основният проблем е стареене. Четох доста форуми. Същия модул упрявлява и парното на Honda Odisey от същите години. Симптомите са същите. Оправя се, чрез подмяна. Освен това, моста, който направих е от почти същото сечение (даже малко по-малко), така че ако проблемът е в тока - пак ще изгори и защитата ще си работи. Благодаря на всички за идеите и помощта :P

Какво значи същото сечение при положение, че принципа на позисторния елемент или по друг начин казано - Термо елемент с положителен температурен коефициент е съвсем различен! Функцията им може да е една и съща, но принципа е различен и от тук за какви сечения говориш... Освен всичко останало характеристичните параметри на твоя материал (гледайки от снимката ми прилича на мед със силиконова изолация) и материала използван в позистора са съвсем различни. Като пример ти давам че: 1мм сечение от меден проводник може да издържа същия ток както и 0.1мм от друг вид проводник. П.П. На око като гледам дебелината на проводника сигурно ще издържи и 20A ако не и повече! Къде ти отива защитата на 2A ?В кой университет си завършил магистратура?!

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Колега, HELL_FIRE_, това твоето е чисто заяждане и философстване.Изкарах образованието си в ТУ София. Сложих вложка 0,75мм2 / 2, което би трябвало да носи около 2А ток и пиков до 10А. Или не пиши повече в тази тема, или иде се гръмни някъде, че само си късам нервите с такива дървени философи като теб. И за сведение на другите умуващи - поръчах си същия модул (целия транзисторен блок!), тъй като по-новите са с по-големи радиатори. Повярвайте ми, наистина съм си преценил нещата. Този предпазител пази трансистора (доста мощен), който упрявлава оборотите на парното. Оригинално, радиаторът му е с 2 ребра. Резервните модули са с 3, защото тези явно се оказват недостатъчни за неговото охлаждане.Моля, модераторите да затворят темата. Мисля, че е изчерпана!

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Guest
Темата е заключена и Вие нямате право да коментирате в нея.

  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    No registered users viewing this page.

  • Предстоящи събития

    No upcoming events found
×
×
  • Създай нов...