Jump to content
cK1

Неработеща крушка = акт от кат

Recommended Posts

Здравейте !Първо да кажа защо пиша в общи дискусии - темата касае случка "с нас самите" затова сметнах, че тук е по-редно да пиша - освен това предвид кратките срокове при - възражение(допълнителни бележки) във връзка със съставен акт за констатиране на административно нарушение - 3 дни, шанса да видят темата тук е по-голям .Второ искам да кажа, че в никакъв случай не искам да "хуля" институцията, която уважавам - до сега имам 4 наложени глоби по фиш - всички за неносене на документи :) - еми и главата ще си забравя - какво да направя . Не съм дал пари и няма и да дам !!! Не го и одобрявам по какъвто и да е повод!!! Нямам отнети точки - картам от 10 години.Така молбата ми е за съвет - фактическата обстановка е следната - Спряха ме, а крушката за късите светлини ми беше изгоряла (същия ден) , бях си купил 2-е осрамчета с + 50 процента, валеше сняг и нямаше къде да се скрия за да сменя крушката без да я намокря и съответно тя да изгори . Беше 17 без 10 - относително светло в градски условия. Всички тези неща бяха казани и на проверяващия полицай (включително, че знам че неработи крушката), който извърши цялостна проверка на автомобила и оборудването . Държах се изключително любезно - те също . Просто реши че трябва да ми състави акт за нарушението . Актът е мотивиран с разпоредбата на чл. 139(1) - Движещите се по пътя пътни превозни средства трябва да бъдат:1. технически изправни;Аз написах в 3-те реда - че съм съгласен с нарушението - и че желая размерът на глобата ми да бъде намален - поради смекчаващи вината ми обстоятелства - имах 2-а бр. резервни крушки и незнаех, че фарът не свети.Реших след като те са решили че ще ми съставят акт въпреки че морално все пак съм прав (според мен) че и аз ще играя по тези правила - ще пиша че не съм видял че не свети.До тук - бях забравил че в административното производство няма вина нито смекчаващи вината обстоятелства (но това е чисто юридически) чисто човеши съм прав. Правилното беше да напиша, че става въпроз за маловажен случай.Полицаят каза, че глобата ще ми е 20 лева поради това, че съм оправил фара пред него. Та така - 1 въпрос - 3 дневният срок - е три работни дни нали ?2 въпрос - Може ли да цитирам чл.28 на ЗАНН (за Админ. Наруш. и Наказания) - За маловажни случаи на административни нарушения наказващият орган може: да не наложи наказание, като предупреди нарушителя, устно или писмено, че при повторно извършване на нарушение ще му бъде наложено административно наказание;(малко е нахално от моя страна но ... :) )ИЛИ по скоро - Чл. 186 от З за ДП При маловажни случаи на нарушения, които са установени в момента на извършването им, на мястото на нарушението може да бъде наложена глоба с фишТ.е. да претендирам, че нарушението е маловажно - имам 2-е резервни кручки , движа се в относително светлата част на деня (но пък валеше сняг и все пак беше се свечерило) на еднопосочен и добре осветен булевард и незнам че не свети крушката (лъжа...) ?3 въпрос - не са написали друго освен 139(1) - технически неизправен автомобил. - коя разпоредба ще цитират при налагане на наказанието - чл.180 от ЗДП - Наказва се с глоба от 20 до 150 лв. водач, който:наруши правилата за използване светлините на пътно превозно средство, за престой или за паркиране, за използване на пътното платно или управлява технически неизправно пътно превозно средство, извън случаите по чл. 179, т. 4 ,когато в резултат на нарушението е създадена непосредствена опасност за движението; 4 въпрос Може ли още във възражението да напиша че не съм създал опасност за движението или няма смисъл още - по добре да изчакам наказателното постановление? Благодаря предварително ! П.П. май малко прекалих с обема :)

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

И на мен ми се е случвало да ме такава ситуация......и казах "Я гледай не свети ли....ми секунда да го смена...нали може тук както съм отбил? - Да да давай няма проблем." И те така...нямах проблеми с господата полицаи....явно са били разбрани и не са ми правили проблем :cool: ПС: Мойта ситуация е на свечеряване лятото :cool:

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Никъде в законите не е опоменато кое нарушение е маловажно.Като такова се определя от административно наказващият орган,това правомощие му е дадено от закона.В твоя случай шефа на съответното РПУ.Та,той наистина може да замени глобата с писмено предупреждение,ако сметне нарушението ти за маловажно :cool: Практикува се, но рядко,само в частни случаи.Възражения по съставен акт можеш да дадеш допълнително в ТРИ работни дни,писмено при административно нак.орган.В мойта служба за това твое нарушение се налага глоба от 30лв.,за к.т. и колко ,ако има,не съм сигурен.За маловажни нарушения наистина е предвидена глоба по фиш в размер до 50лв.,но за определени нарушения,за които не са предвидени отнемане на контролни точки.За съжаление в момента не се налагат глоби по фиш и по квитанция,неизвестно по каква причина :cool: Мисля бях доста подробен в обяснението!Ако има нещо неясно питай!Незабравяй обаче,че има и субективни фактори! :huh:

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Благодаря ! Отново на ниво ! Знаех, че мога да разчитам :cool: Ще видя какво мога да направя - и пак казвам не искам да бягам от отговорност - напротив, търся справедливост!

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Благодаря ! Отново на ниво ! Знаех, че мога да разчитам :cool: Ще видя какво мога да направя - и пак казвам не искам да бягам от отговорност - напротив, търся справедливост!

Моля!Кво да ви правя,нали сте все мои хора! :cool:

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

На 6-ти вечерта ми писаха акт точно заради изгоряла крушка. Моя талон също беше девствен до въпросната вечер ...Спряха ме .... документи, едно, друго, дрегера надувах ... всичко ОК като изключим факта, е не ми свети крушката на левия фар на късите светлини. Като тръгнах от ресторанчето къде бях всичко си светеше и съм 100% сигурен ... като ми каза пилицая гледах ... верно не светеше. Питаха ме дали имам възражения ... нямам. Виждам, че не свети. Тръгвам си към вкъщи и спирам пред гаража за да си отворя вратата и кво да видя ... крушката свети :cool: Писах на другия ден възражение ... до каква степен някой въобще ще му обърне внимание не знам. Но до колкото ми е известно между 30 и 50 лева ще ме глобят. Все пак за да съм сигурен си взех 2 нови крушки за да съм сигурен, че този сценарий няма да се повтори.ПС: А аз защо си мислех, че ако смениш крушката пред тях и няма глоба?!

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

ПС: А аз защо си мислех, че ако смениш крушката пред тях и няма глоба?!Ми това го решава полицая :cool: Аз пускам такива ,които имат резервни крушки :cool:

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Благодаря ! Отново на ниво ! Знаех, че мога да разчитам ;) Ще видя какво мога да направя - и пак казвам не искам да бягам от отговорност - напротив, търся справедливост!

Моля!Кво да ви правя,нали сте все мои хора! :dry:
:unsure: А ако те спре полицаи със току що закупен прелюд наи вероятно нищо да не ти се случи,защото наи вероятно си спрян от наи щасливия полицаи на света ;)

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

добре ами policeman ако крушката ми изгори100 м преди полицейския пост ( се пак е техника , няма срок на изгаряне ;) )по нащо законодателство следва акт така ли?ако се влезе в съда, кои ще излезе победител?верно че има много идиоти,който не се грижат за колите си и по 1 месец карат без фар,габарит,стоп или нещо си... !Но това не значи, че всеки които е без фар или габарит трябва да се наказватова е ТЕхника ? може да изгори по всяко време на деня или ноща ;) То по тяхната логика, трябва да слизам през 10 мин. да гледам дали всичко еизрядно и си свети , къде ще му е краят? ;);):dry:

Аз не казвам,че не си прав!Ако имаш резервна крушка и имаш желание да я подмениш на момента бих казал,че 90% няма да имаш акт ;) Но знай,че това е от човешка гледна точка,не от към страна на закона :unsure: Мисля няма нужда да ти пояснявам.....вече казах субективен фактор има....

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Благодаря ! Отново на ниво ! Знаех, че мога да разчитам ;) Ще видя какво мога да направя - и пак казвам не искам да бягам от отговорност - напротив, търся справедливост!

Моля!Кво да ви правя,нали сте все мои хора! ;)
:dry: А ако те спре полицаи със току що закупен прелюд наи вероятно нищо да не ти се случи,защото наи вероятно си спрян от наи щасливия полицаи на света ;)
:unsure: ЕЕЕЕЕЕЕ,тука уцели в 10-ката......то има такива,дет съм ги спирал.....да не посочвам ;)

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Колега, ще се опитам да отговоря на въпросите ти. Не съм юрист, но имам известен опит. Не предендирам за изчерпателност и юридическа коректност.1. Тридневен срок значи ТРИ РАБОТНИ ДНИ. Ако срока изтича в почивен ден или на официален празник - първият работен ден след това.Пример - Акта е съставен в понеделник - възражението пред КАТ трябва да е внесено до четвъртък.Пример2 - Акта е съставен в сряда - това е най-сладкия ден - защото срока изтича в събота, което е почивен ден, следващия също и така - възражението трябва да се внесе в КАТ най0късно в понеделник и имаш цели 5 дни да се консултираш.Пример3 - Акта е съставен в четвъртък - възражението трябва да бъде внесено в КАТ най-късно в понеделник, тъй като срока изтича в неделя, което е почивен ден.Важно - възражението може да се прати и по пощата или по куриер с обратна разписка. Важи датата от пощенското клеймо.Толкова за сроковете.2. Може да цитираш ЗАНН, ЗЗД, ЗДДС, ЗОДФЛ и каквото още се сетиш, НО... няма да "хване дикиш" пред КАТ.ЗДП е специален закон и предвижда специален ред за налагане на глоби и санкции.3. Според мен ще бъде чл. 180, ал. 1, т. 1 - глоба от 20 до 150 лв.4. Във възражението може да пишеш всичко /виж по-горе/ но дали и до колко ще "мине номера" - не знам.Бих те посъветвал да се хванеш, ако има такива, за процесуални пропуски - виж дали акта има всички задължителни реквизити - изброени са в ЗАНН, ако не ме лъже паметта - чл. 42.- дата и място на извършване на нарушението, дата и място на съставяне на акта, имената на актосъставителя, имената, адресите и ЕГН-тата на свидетелите.... Все нещо може да е пропуснато, въпреки че напоследък катаджиите се научиха да пишат актове :eat: Но все пак - огледай много внимателно акта - един неточно цитиран член, дори грешно посочена алинея или точка и считай че акта пада със 200 км./час :eat: Ако не го бутнеш - според мен не си заслужава да се пънеш да подаваш жалба до съда и да се надяваш да буташ наказателното - напоследък /ако си от София/ СРС не гледа с добро око на подобни жалби и практиката показва че потвърждава наказателните, за разлика от доброто старо време от преди две-три години, когато 99 % от наказателните падаха донякъде и понеже актосъставителя не ебаваше да се яви ;) За 20-30 лв. глоба не си струва. Освен това ако загубиш ще ти натресът и разходите по делото, което ще ти излезе по-скъпо в пъти от глобата.Чао и успех. Дано съм бил полезен.

Редактирано от mi6o

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Последния път си бях забравил фаровете... имаха пълното основание да ми напишат акт и ми кипна лайното (щото 2 години карам само на фарове) и им обясних че са по-умни и да пишат каквото си поискат. За сарказъм не съм подсъден до колкото знам.

Колега, всяка вечер се прибирам по тъмно и почти всяка вечер настигам в лявата лента на Цариградско посока Пловдив някой, който от зад не му свети НИЩО. Представи си миналата седмица в мъглата - два пъти ми се случи - тъмно, мъгливо, уличното не помага, карам си и изведнъж пред мен един гоуф :eat: тъмен и черен - все едно е спрял - кара с 30-40 км. и нищо не му свети... кво правиш в такъв случай - набиваш спирачки и се надяваш тоя от зад да има АБС. И ако го спре КАТ според теб какво да го направи такъв - да го почерпи с кафе ли?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

А в правилника нямаше ли, че можеш да караш с определени повреди до отстраняването им. Т.Е. гори ти крушката, караш и после си я сменяваш, сиреч не е необходимо колата да се спре от движение до отстраняване на повредата. Това беше в листовките май май

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

А в правилника нямаше ли, че можеш да караш с определени повреди до отстраняването им. Т.Е. гори ти крушката, караш и после си я сменяваш, сиреч не е необходимо колата да се спре от движение до отстраняване на повредата. Това беше в листовките май май

Да ,това е за някой техн.неизправности,за които не се остава на място до отстраняването им :cool:

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Колега, всяка вечер се прибирам по тъмно и почти всяка вечер настигам в лявата лента на Цариградско посока Пловдив някой, който от зад не му свети НИЩО. Представи си миналата седмица в мъглата - два пъти ми се случи - тъмно, мъгливо, уличното не помага, карам си и изведнъж пред мен един гоуф :cool: тъмен и черен - все едно е спрял - кара с 30-40 км. и нищо не му свети... кво правиш в такъв случай - набиваш спирачки и се надяваш тоя от зад да има АБС. И ако го спре КАТ според теб какво да го направи такъв - да го почерпи с кафе ли?

Няма проблем да ме спрат мен и нищо да не ми свети отпред или отзад - ОК, глоба, точки.... няма проблем, защото това е сериозен технически проблем. Както си поддържам колата знаеш ли какъв е шанса нищо да не свети? НИКАКЪВ и ако съм го позволил, значи съм за сериозни наказания. Ако се замислиш, трябва да не ми е останал здрав бушон или кабелната инсталация да ми е наядена от освирепели мишки за да не свети нищо отзад... особено в мъгла когато съм пуснал и фаровете за мъгла. Просто ще е хубаво да те спрат, да ти кажат

полицай - "Господине, не ви работи еди си коя светлина.."

аз - "ООО, наистина :) веднага я сменям" щрак щрак

аз - "лек ден господа"

полицай - "приятен път и внимавайте че днес този участък е доста натоварен."

 

Шибано човешко отношение... размечтах се

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Просто ще е хубаво да те спрат, да ти кажатполицай - "Господине, не ви работи еди си коя светлина.."аз - "ООО, наистина blink.gif веднага я сменям" щрак щраказ - "лек ден господа"полицай - "приятен път и внимавайте че днес този участък е доста натоварен."

Аз явно съм попаднал на такива полицаи....точно така се получи на 97,5%

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Guest UniCorn

...

ако се влезе в съда, кои ще излезе победител?

.....

Не искам да казвам голяма дума, но в случая "победител", така да го кажем, ще бъде жалбоподателят, т.е. нарушителят, според контролния орган :lol:

Не се заблуждавайте, че подобен акт е законосъобразен. Имайте предвид, че при налагане на административното наказание, наказващият орган задължително следва да установи вина, за да наложи санкция. Законът на който следва да се позовете е Закона за административните нарушения и наказания.

Чл. 53. (1) Когато се установи, че нарушителят е извършил деянието виновно, ако няма основание за прилагането на чл. 28 и 29, наказващият орган издава наказателно постановление, с което налага на нарушителя съответно административно наказание.

(2) Наказателно постановление се издава и когато е допусната нередовност в акта, стига да е установено по безспорен начин извършването на нарушението, самоличността на нарушителя и неговата вина.

 

Важен е и Чл. 54. Когато се установи, че деянието не е нарушение, че нарушението не е извършено от лицето, посочено като нарушител, или че то не може да му се вмени във вина, наказващият орган прекратява преписката с мотивирана резолюция, като постановява да се върнат иззетите вещи, освен ако притежаването им е забранено, или да се заплати тяхната равностойност в случаите на чл. 46, ал. 4 . Вещите, притежаването на които е забранено, не се връщат, а с тях се постъпва по реда, установен в съответните нормативни актове.

Според мен, това следва да бъде и най-силният мотив на колегата, както във възражението, така и после, в жалбата до съда.

Въпросът е абсолютно принципен и човек следва да защитава правата си, особено когато е прав.

Успех на колегата и после да пише какво е станало :lol:

 

 

 

Относно сроковете, колегата който по-горе даде примери е много прав. Само една малка корекция - няма значение дали са работни или почивни дните - броят се, единственото което е от значение и следва да се има предвид е, че ако срокът изтича в неработен ден, за крайна дата се счита първият работен ден. И още нещо, при смятането на срока не се брои деня, в който е съставен акта, срокът тече от следващия ден.

Редактирано от UniCorn

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Guest UniCorn

Двоен пост. Сори :lol:

Редактирано от UniCorn

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Еднорог, не ми се спори, но според мен няма смисъл да се опитва да събаряте наказателни в съда за глоби от порядъка на 20-100 лв., особено ако не се отнемат и точки - няма смисъл.

Редактирано от mi6o

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Guest iasho

ПС: А аз защо си мислех, че ако смениш крушката пред тях и няма глоба?!

В закона пишеше някъде ама не помня кой член беше , че ако техническата неизправност се ОТСТРАНИ на място - НЯМАТ право да те санкционират(било то с фиш или акт) , но ако резервните крушки си останат в багажника и не ги смениш , ти дефакто продължаваш да управляваш МПС-то неизправно и имат пълното основание да ти наложат наказание което е предвидено от закона(по тяхно осмотрение-фиш или акт)

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създайте нов акаунт или се впишете, за да коментирате

За да коментирате, трябва да имате регистрация

Създайте акаунт

Присъединете се към нашата общност. Регистрацията става бързо!

Регистрация на нов акаунт

Вход

Имате акаунт? Впишете се оттук.

Вписване

  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    No registered users viewing this page.

  • Предстоящи събития

    No upcoming events found
×
×
  • Създай нов...