Jump to content
Митко Йотов

От Япония с любов.

Recommended Posts

Кефи ме тоя младеж.

Споделя кратичко културата им от източника.

Не са прАй на "Ти знАйш ли кат бях там...".

Попил е същината и - евала му.

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Отговорено (Редактирано)

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Образователната система на Япония е толкова революционна, че в момента тренира децата като "Граждани на света", а не като японци.

Революционен пилотен план, наречен „Смела промяна“, се тества в Япония въз основа на образователните програми Еразъм, Грундвиг, Моне, Ашока и Комениус.

12-годишната програма се основава на понятията:

- Нула пълнеж.

- Нула домашно.

- И има само 5 предмета, които са:

1. Бизнес аритметика.

Основни операции и използване на финансови калкулатори.

2. Четене.

Започват с четене на страница на ден от книгата, която всяко дете избира и завършват с четене на книга седмично.

3. Гражданска грамотност.

Разбиране и зачитане на законите, гражданско общество, етика, спазване на правилата за съвместно съществуване, толерантност, алтруизъм и уважение към екологията

4. Изчисляване.

Офис, интернет, социални мрежи и онлайн бизнес.

5. Езици.

4 или 5 азбуки, култури, религии, включително японски, латински, английски, немски, китайски, арабски; със социални посещения на семействата във всяка страна през лятото.

Какъв ще бъде резултатът от тази програма?

Младежи, които на 18 години говорят 4 езика, познават 4 култури, 4 азбуки.

- Те са експерти свикнали да използват компютрите и мобилните си телефони като работни инструменти, а не за развлечение

- Четат 52 книги годишно.

- Те спазват закона, екологията и мирното съжителство.

- Перфектни бизнесмени.

image.thumb.png.a7791aeb0d1d1ebf15ae50aa02ad56e0.png

  • Харесвам 3
  • Благодаря 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

 

НЕЩАТА, които се случват В ЯПОНИЯ:

1. От първи до 6 клас се преподава предмет „Пътят към здравия разум“, от който учениците се учат на цивилизовано поведение и здрав разум!

2. Няма повторили ученици от първи клас до 7 клас, защото целта е образование и прилагане на принципи, а не образование и съхранение на информация!

3. Въпреки че японците се считат за най-богатите хора в света, не наемат домакини или детегледачки за отглеждане на деца, родителите са отговорни преди всичко за образованието на децата!

4. Японски ученици, ежедневно, в продължение на 15 минути, почистват в училищата си заедно с възпитатели, учители и преподаватели, което довежда до появата на скромно поколение и внимателно към феномена чистота и хигиена!

5. Всеки японски студент винаги си има четка за зъби и си мие зъбите след хранене. По този начин той се учи от ранна възраст как да се поддържа хигиеничен!

6. Учителите се хранят 30 минути преди учениците, за да се уверят, че храната е добра и не е развалена, защото ученикът се смята за бъдещето на страната и трябва да бъде защитен!

7. Човекът събиращ боклук в Япония е известен като „санитарен инженер“ и има заплата от 5000 до 8000 долара. За да запълни тази позиция, кандидатът трябва да премине писмен и устен тест!

8. Забранено е използването на мобилния телефон във влакове, ресторанти и обществени места със затворени пространства и мобилният телефон трябва да бъде настроен на режим "здрав разум", който е много важен за тях!

9. Ако отидете в шведски ресторант на шведска маса, ще видите, че всеки слага в чинията си толкова, колкото му е необходимо, не го хаби, не оставя остатъци в чиниите си!

10. Средното закъснение на влака годишно е 7 секунди.

.

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

https://www.facebook.com/reel/1706293276619899

 

https://www.facebook.com/reel/559056316664503

Редактирано от Митко Йотов

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

В Япония няма Ден на учителя.

 

Един ден попитах моя японски колега, учителя Ямамота:

- Когато в Япония се празнува празникът на учителите, как го посрещате?

Изненадан от въпроса ми, той отговори:

- Нямаме учителски празник. Като чух отговора му, не знаех дали да му повярвам или не. През ума ми мина мисъл: „Защо страна, в която са развити икономиката, науката и технологиите, е толкова неуважителна към учителя, към неговия труд?“.

Веднъж, след работа, Ямамота ме покани да го посетя в дома му. Тъй като той живееше далеч от училище, взехме метрото. Във вечерния "час пик" вагоните на метрото бяха препълнени. След като се промъкнах някак, се изправих, здраво хванал перилата. Изведнъж дядото, който седеше до мен, ми отстъпи мястото. Не разбирайки такова уважително отношение от страна на възрастен човек, не можех да приема предложенията му, но той беше упорит, бях принуден да седна. След като излязох от метрото, помолих Ямамота да ми обясни какво е направил аксакалът. Ямамота се усмихна и посочи значката ми на учител,и каза:

- Този старец видя твоя знак на учител и в знак на уважение към статута ти отстъпи мястото си.

Тъй като за първи път отидох при учителя Ямамота, беше неудобно да отида с празни ръце и реших да купя подарък. Споделих мислите си с Ямамота, той ме подкрепи и каза, че има магазин за учители напред, където може да закупя стоки на намалени цени. Отново не сдържах емоциите си:

- Привилегии се предоставят само на учителите? Попитах.

Потвърждавайки думите ми, Ямамота каза:

- В Япония учителят е най-уважаваната професия, най-уважаваният човек. Японските предприемачи са много щастливи, когато учителите идват в техните магазини, смятат това за голяма чест за себе си.

По време на престоя си в Япония многократно видях как японците изключително уважават учителите. За тях има обособени места в метрото, за тях работят отделни магазини, учителите не се редят на опашки за билет за който и да е вид транспорт. Затова японските учители не се нуждаят от отделен празник, когато всеки ден от живота им е като празник.

Преразказвайки тази история, с цялото си сърце искам нашето общество да израсне до такова ниво, до такова отношение към учителя и учителите да са достойни за такова високо звание!“ Предайте това съобщение на всички ваши колеги. Нека гордостта ни бие в гърдите! Учителю пред името ти се покланям.

 

Рустам Бисенев

image.thumb.png.bd969c9626db9b79bfb711336ed7aa92.png

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създайте нов акаунт или се впишете, за да коментирате

За да коментирате, трябва да имате регистрация

Създайте акаунт

Присъединете се към нашата общност. Регистрацията става бързо!

Регистрация на нов акаунт

Вход

Имате акаунт? Впишете се оттук.

Вписване

  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    No registered users viewing this page.

  • Предстоящи събития

    No upcoming events found
×
×
  • Създай нов...