Jump to content
EmZvr

Бърз въпрос: Срок на годност на масло

Recommended Posts

Колеги, имам един бърз въпрос. Току що ми смениха маслото в един сервиз с Castrol Magnatec 10W40. Сега като се прибрах и огледах бутилката, в информацията за маслото пише срок на годност 5 години и отдолу има маркировка, която снимах. Това дето съм снимал дата на производство ли е или срок на годност и ако е срок на годност да ходя ли да се разправям, тъй като маслото ще бъде в колата поне още година ;)

Публикувано изображение

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Щом пише срок на годност, то това е дата на производство. Ако пишеше "Годно до ..." тогава щеше да имаш проблем( по-точно онези щяха).

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Според мен това е датата на производство - края на 2009. Не му се притеснявай на маслото, докато е в оригиналната опаковка няма да се окисли толкова лесно.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ясно, значи да не се притеснявам :)

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

След разпечатване на тубата срока на годност му е 6 месеца ако не се лъжа :)

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ами не мога да се съглася с горното,тъй като когато маслото е в двигателя годността му е една година или две за по новите масла,тъй че няма как,ако стои във вече отваряна бутилка да е 6 месеца.Защото ако е така,значи и в двигателя е 6мес.

Редактирано от kristian_nk

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

След разпечатване на тубата срока на годност му е 6 месеца ако не се лъжа :)

Лъжеш се, а така като го напишеш, лъжеш и другите .. :P Колегата след теб е дал по верен отговор ..

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Самия факт, че си сипал кастрол магнатек купен от България говори достатъчно, че си направил грешка (това масло в България почти всичкото е менте, на много малко места е истинско такова).PS: дори и да не е с изтекал срок на годност, едно масло има мазателни свойства до 12 месеца, от както е сипано в двигателя. Понеже каза това: "тъй като маслото ще бъде в колата поне още година", не е хубаво едно масло да стои повече от година, скапва се.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Самия факт, че си сипал кастрол магнатек купен от България говори достатъчно, че си направил грешка (това масло в България почти всичкото е менте, на много малко места е истинско такова).PS: дори и да не е с изтекал срок на годност, едно масло има мазателни свойства до 12 месеца, от както е сипано в двигателя. Понеже каза това: "тъй като маслото ще бъде в колата поне още година", не е хубаво едно масло да стои повече от година, скапва се.

Е да де, то всичко излиза, че е менте. Не бих се занимавал всичко да поръчам от вън. То и за старото ми масло Esso всички ми викаха това е вода, не струва и т.н. Но след изминати 9800км имаше само един момент дето изчезна като че ли изведнъж от маслото и долях 500гр, но иначе двигателя си работеше перфектно и през останалото време маслото не мърдаше,като още имам останало в тубата от 4 литра, просто исках и друго да пробвам да видя как е. Иначе знам, че не трябва да седи повече от година, не знам защо го написах така, старото го смених точно защото се мина една година. За Кастрола дадох 80лв, сега менте не менте, мисля че ще си проличи.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Самия факт, че си сипал кастрол магнатек купен от България говори достатъчно, че си направил грешка (това масло в България почти всичкото е менте, на много малко места е истинско такова).PS: дори и да не е с изтекал срок на годност, едно масло има мазателни свойства до 12 месеца, от както е сипано в двигателя. Понеже каза това: "тъй като маслото ще бъде в колата поне още година", не е хубаво едно масло да стои повече от година, скапва се.

Как па го измери, че след 12 месеца се скапа тфа масло, да зема на нова година да сменям масло, а? ;):) Ае бегай бе...аз пък си вярвам на очите не на твойте сметки :P П.С> Кфо значи Кастрол купен от България?? ....Аз си купувам Кастрол от България, внесен от Германия с немски холограмен бандерол...лош ли е? :)

То и за старото ми масло Esso всички ми викаха това е вода, не струва и т.н.....имаше само един момент дето изчезна като че ли изведнъж от маслото и долях 500гр....

:D;):DПрекрасно, тфа Esso ще да е от промоцията в Метро...."много добро" :D :D :PНаздраве :D Редактирано от Petar Petrov

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Аз карам със същото масло внос от Германия и съм доволен! Но има нещо което искам да споделя и да запитам нормално ли е или само при мен е така...? До 5-6 хиляди не мръдва и след това в порядъка до към 8-9 хиляди доливам около 400-500 грама за да потдържам максимума на щеката!???

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Как па го измери, че след 12 месеца се скапа тфа масло, да зема на нова година да сменям масло, а? :);) Ае бегай бе...аз пък си вярвам на очите не на твойте сметки :D П.С> Кфо значи Кастрол купен от България?? ....Аз си купувам Кастрол от България, внесен от Германия с немски холограмен бандерол...лош ли е? :D

Драги, по-добре ти бягай да си свериш часовника и да попрочетеш малко автомобилна литература, а не само форуми в интернет. Не съм го аз казала, а хората го пишат по дебелите книги, че масло сипано в двигателя, дори и да не работи двигателя, пак се получават отлагания, химична реакция с други примеси (примерно останали от старото масло), конденз и т.н. неща, които намаляват мазателните свойства на едно масло след определен срок. Така както трябва да си изпиеш прясното мляко в рамките на 3 - 4 дни от както си разпечатил кутията (дори и да стои в хладилника), така и едно масло сипано в двигателя има реални, най-добри мазателни и миещи свойства до 12 месеца.Под "кастрол купен от България" имах предвид, купен от съмнително място. Ако си сигурен, че лично ти, твой доверен човек, официален представител на кастрол или много добър и оторизиран сервиз на който може да се има доверие продава такова масло, Да, то е истинско, но от разни квартални майстори тип "чичо Митко дето някога правеше жигулита" или магазинче-гараж... вероятността това масло да е менте е голяма. Специално Кастрола в България, масово е менте. Това, че има стикер, холограма, щампа и каквото още кажеш... това се прави във всяка по-сериозна фирма за предпечатна подготовка, реклами и т.н. Опаковката се прави, тя е най-лесна. Пълнежа е важен.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Не ми обяснявай ти на мен "драги / драга" кое до кога има смазочни свойства, защото това ми е пределно ясно :) Прочети аз какво съм ти написал, че ако ти дам литература ти да четеш, ще си сложиш очила! Най-основната идея е, че едно масло може да се наложи да се смени и по-рано, по същия начин и по-късно от твойте заковани 12 месеца. Всяко едно масло е с различни характеристики, качество, живот, химически състав и дори зависи от състоянието и експлоатацията на мотора! Не ми обяснявай на мене, че след 12 месеца ВСЯКО масло трябва да се сменя щото.........Играли сме си едно време да правим и анализ на захабяване на масло с чиста проба и горяло такова, от една и съща разфасовка и мога да ти кажа, че това как се изменят свойствата и качеството на маслото с времето, няма нищо общо с твойте представи и това което си чел/чела в някой форум - визирайки ми "книги". Качествата на едно масло въобще не са константа, че да фиксираш че изчезват след 12 месеца....при маслото постоянно се изменят показатели като вискозитетът, пламна температура и температурата на замръзване, разни коксови остатъци, киселинност, пепелност, изменение на цвета, съдържанието на вода и т.н и т.н....Карай си там колата и си сменяй масло на 12 месеца, чат пат само го проверявай дали е там ;) Аз вярвам на очите си, опита и качественото и изпитано масло не на твойте 12 месеца! Ще ти дам една бутилка масло, дето ако го смениш след 12 месеца ще е заедно с карантията по мотора :D и друго дето ще е добро и след година и половина....Живи и здрави и весели празници!Поздрави! :D

Редактирано от Petar Petrov

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

По междудругото съм с очила и си виждам идеално :) Не вярвай на "моите" 12 месеца, вярвай на твоят опит който явно е вадене на щеката от мотора, омазване на палеца и показалеца с масълце, правене на възврато-нагнетателни движения с палеца към показалеца (или казано на обикновен разбираем за някои език: "разтъркваш пръсчетата") и ако не ти скърцат пръстите а се движат "мазно" - значи маслото е добро и няма смисъл да се сменя :D Това е кръга на шегата - без лоши чувства.Весели празници и по-спокойно с нервите, че :D

Редактирано от Mahadeva

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Е то ако скърца маслото между пръстите, двигателят трябва да се смени заедно с него...

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Срока на годност на маслата BP и Castrol е 5 години от датата на производство. Тази дата можеда бъде нанесена по три начина:Буквено-цифров принт код- буква А-2000г, B-2001 и т.н.С цифри – 15.08.09 или 26/09- 24 седмица на 2009Във вид на релефна щампаМаслата не трябва да се съхраняват при температури над 60 градуса целзии, и под 0 градуса , и при пряка слънчева светлинаНа варелите пък срока не е отбелязан,а е указано ,че след разпечатване се броят 2 години,...поради ефекта на окисляване на продукта!Туби престояли години по рафтовете,....всички адитиви са утаени на дъното,...отгоре е само базисно масло!

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създайте нов акаунт или се впишете, за да коментирате

За да коментирате, трябва да имате регистрация

Създайте акаунт

Присъединете се към нашата общност. Регистрацията става бързо!

Регистрация на нов акаунт

Вход

Имате акаунт? Впишете се оттук.

Вписване

  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    No registered users viewing this page.

  • Предстоящи събития

    No upcoming events found
×
×
  • Създай нов...