Jump to content
peroludiarom

Ксенонови фарове - вадят ми очите

Recommended Posts

Защото ми се налага да карам вечер извън града, а фаровете на англичанката са ужасни. Почиствал съм ги, полирал съм ги, пробвал съм с Осрам и Филипс крушки и имам достатачна осветеност само на дълги, при разминаване с друг автомобил, бил той с ксенон или обикновенни фарове не виждам нищо. Надявам се си прочел, че смятам да сложа лупи и тогава ксенон, не само ксенон :dry: Поздрави! ;)

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Сега много хора ще ме "нахранят", карам с ксенон от месец (честно казано и аз мислех да си сложа фарки с лупи и тогава ксенон, но този ми го подариха не че има значение ам не е и от ментаците май), за този период никой не ми е пресветнал нито веднъж :dry: и мисля да продължавам докато не ми лепнат лепката.Поздрави!

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Отговорено (Редактирано)

Аз си имам и лупи, но не ми трябва ксенон. Не карам с 160 по разбитите ни 2рокласни пътища, че да давам пари за ксенони ;)Понеже съм и нисък на пътя, другите направо ми бъркат в очите( особено за СУВ-четата ).На завой не виждам какво става пред мен. Пътувал съм преди Добрич-София, през нощта, със старите фарове ( на хетча 5-та ген), които се водят за едни от най-лошите, но при нормална скорост не съм се оплаквал от видимост.Иначе говорихте за тех. преглед. Та на мен никога не са ме карали да си пускам фаровете, нито със старите, нито с новите :dry:

Редактирано от PIKap

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Принципно и да си свалите ксеноните на прегледа, ДАИ-аджийте като ви спрат на пътя грам няма да ви простят :P

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Докато пътищата са като лунен пейзаж аз лично мисля да си карам с ксенона, а когато ме спрат(ДАИ) ако това изобщо се случи, понеже не съм сигурен, че "ДАИ-джиите" имат това право ще се оправам по познатия до болка начин, не, че съм му привърженик, но към момента така се оправят нещата в милата ни родина :P

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Отговорено (Редактирано)

Аз карам от 2 години и половина с ксенон на късите. С кристални фарове без лупи (релефа е върху рефлектора, а не на стъклото на фара).Сигурен съм, че никой не ме псува не само защото не ми "светкат" ами първата ми работа след като ги монтирах беше да видя колко разсейват на стена и да проверя в реални условия с един колега дали заслепявам. Ксеноните заспаха от раз без никаква допълнителна настройка - резултата от пробите беше доста приличен и както казах си светя с тях над 2 години без проблем. Според мен на всяка различна кола с с различни фарове, ксенона се отразява по коренно различен начин. При някой късметлии като мен се получава прилично, при други не. Не знам дали има значение но моите фарове са по американския стандарт... не знам точно с какво, но в нещо е по-различен от еврпоейския и крушките са ми HB4. От това, което съм виждал: при едно-секционни фарове (един фар за къси и дълги) и такива с релеф на стъклото положението според мен отива на доста по-зле от към разсейки и пак е според зависи. Да разбия и още един мит: Фаровете с рефлектор си разсейват и с халогенните крушки също толкова, колкото и с ксенона, но просто светлината от ксенона е по-силна и това превръща тези разсейки в проблем.

Редактирано от pgh

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Да разбия и още един мит: Фаровете с рефлектор си разсейват и с халогенните крушки също толкова, колкото и с ксенона, но просто светлината от ксенона е по-силна и това превръща тези разсейки в проблем.

това нее вярно, халогенните крушки предвидени за рефкекторен фар имат една пластинка която разделя светлинния сноп и минимизира расейването, ксеноновата крушка няма

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Това не изпълнява ли същата функция? Публикувано изображение

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Не точно.Просто самата светлина на ксеноновата крушка е много силна и рефлектора прави фара прожектор, тъй като разсейва светлината.Разликата при лупата е че тя насочва светлината, а не я разсейва и за това при правилно регулирани фарове ксенона не пречи. :)

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ъхъ. Ставаше въпрос за пластината де. Днес едно чисто ново БМВ караше зад мен и с левия си модерен фар с всички системи добре ми светеше право в централното огледало. Не ми се мисли за нощно време...

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Отговорено (Редактирано)

Ми явно не е бил регулиран правилно или системите нещо са се бъгнали. Аз за това съм си фен на колите до 2000-та година +/- година две - електорниката е достатъчно ама не е прекалено много та да сбъгясва на ден по 5 пъти. :(

Редактирано от kytila
8.�е цитирайте човека, който е непо�ред�твено преди ва� в �пи�ъка � мнени�.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Отговорено (Редактирано)

Това не изпълнява ли същата функция? Публикувано изображение

 

не, би трябвало но както каза колегата светлината при ксенона е вече много по силна и изисква ПРЕЦИЗНО НАСОЧВАНЕ което с тая пластина няма как да стане просто... резултата се вижда всяка вечер (че и през деня) по родните пътища...

ако ставаше толкова лесно всички коли щяха да са с ксенони от завода, но нестава, системата е скъпа и само коли във висок клас на оборудване я имат, който си е купувал нова кола знае колко се доплаща за един ксенон.

 

за БМВ-то, или е имало някакъв дефект, или е станало жертва на другата практика в българия, да се монтират менте ксенони на новите коли и то от офицялните предствалители! това се практикува тука при доста марки коли :(

Редактирано от sa6o46

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Текстът е копиран от Клуб Опел.Реших да пусна пак тази тема по две причини. Първо за да не пълним темата за ксенон ситемите само с това къде какво може и не може да се монтира. И второ да споделя новата информация която имам.В първата такава тема която пуснах имаше линк към това филмче http://www.youtube.com/watch?v=yVuSSdZNsZwТам обясняват как се монтират масово ксенони на фарове изчислени за халоген и причиняват заслепяване. Няма да се спирам пак на него.Доскоро смятах, че ксенон не може да се монтира на рефлекторен фар. Оказа се че греша, за което (както обещах) се извинявам! Има ксенонови крушки, които са пригодени за рефлектор. Ето каква е разликата:D2S -> S означава че е за прожекторен фар (т.е. с лупа)D2R -> R означава рефлекторазликата е, че R крушките имат пластинa, която отрязва част от снопа на лампата, който може би отива в грешна посока.Ето сравнение на един и същи рефлекторен фар със R и със S лампа:Но. Освен различните крушки, ви трябва и различен рефлектор. Просто формата на рефлектора за халоген и ксенон е много различна. За справка давам линк към FAQ на Hella -> http://www.hella.com/produktion/HellaUS ... s/FAQs.jspЕто превод на първия въпрос и отговор:1. Искам да сменя светлините на колата си със HID/Xenon. Hella продава ли ксенон комплекти за моята кола?Отговор: Не. Ксенон комплектите, които се продават предимно по интернет са нелегални и потенциално опасни за другите шофьори. Единствените законни ксенони са тези които използват фабрични части изчислени за определен модел кола и продавани от производителя като допълнителна екстра. Ксеноновите фарове са конструирани като цялостна ситема, която вкючва лампа, рефлектор, лупа, корпус, баласт и други специфични части. Само използването на лампа и баласт монтирани в модифициран фар за халоген няма да даде правилен светлинен сноп. Това се дължи на факта, че рефлекторите произведени за халогенна лампа и рефлекторите произведени за ксенонова лампа са много различни по дизайн и са несъвместими. Резултата обикновенно е много голяма разсейвана светлина, която заслепява насрещното движение. Заради това Hella не продава ксенон комплекти за преобразуване (от халоген към ксенон).Същата информация може да бъде намерена и в уикипедията -> http://en.wikipedia.org/wiki/HeadlampОтново превод на част от нея:Източника на светлина при HID е фундаментално различен по размер, форма, ориентация и разпространение на светлината в сравнение с лампата с нажежаема жичка, която се използва станадртно в халогенните фарове. Поради тази причина специални оптики за ксенон се използват за събирането и излъчването на светлинния сноп. HID лампи не могат ефективно и безопасно да бъдат инсталирани в оптика конструирана за халогенна лампа. Това причинява неправилно фокусиран сноп и силен блясък и поради тази причина е нелегално в почти всички страни. Също така повечето развити страни налагат и ECE Regulations, който задължава ксенон фаровете да имат почистваща ситема и саморегулиране, които обикновенно липсват при коли без фабричн ксенон.Друг интересен факт от същата страница е, че светлината на ксеноновата лампа е 40% по-заслепяваща от тази на халогенната лампа при един и същи интензитет на светлината. Това вдига летвата още повече по отношение на разсейваната светлина и остротата на срез на снопа.В заключение мога да кажа - да, има ксенони слагани в рефлекторен фар, но фара е много различен. И в този смисъл поставянето на ксенон на фар пригоден за халоген е неправилно (макар и все още законно в България).(Отново искам да подчертая, че когато говорим за заслепяване приемам, че фаровете са идеално регулирани, имаме качествени ксенони, правилно монтирани, чисти стъкла и рефлектори и т.н. Просто не искам сега пак да се почнат едни мнения от типа "Еми има идиоти с фарове дето светят в небесата дето ще заслепяват много повече от моя регулиран ксенон" или пък "Еми като слагат китайски ксенони и не ги регулират..." . Да това е вярно, но не е смисъла на темата!)

  • Нагоре 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създайте нов акаунт или се впишете, за да коментирате

За да коментирате, трябва да имате регистрация

Създайте акаунт

Присъединете се към нашата общност. Регистрацията става бързо!

Регистрация на нов акаунт

Вход

Имате акаунт? Впишете се оттук.

Вписване

  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    No registered users viewing this page.

  • Предстоящи събития

    No upcoming events found
×
×
  • Създай нов...