Jump to content
Marcus

Чип, какъв, как, колко?

Recommended Posts

Такааа, какъв ми е проблема.Имаме П28, в най-скоро време ще е с цокъл и ще трябва да се запише готовия бин върху чипче.Имаме и PM7, чипнато, работещо, само че има нужда от малко корекция.Какви чипове да си търся, съответно за двете еку-та, които могат да се презаписват? Какъв програматор, да може да записва чипове и за двете еку-та?Може ли да се "свали" информацията от вече записан чип, и да се редактира? С какъв софтуер се записва, с какъв се редактират биновете, какви параметри могат да се променят?Поразгледах из pgmfi.org, но предпочитам информация на български от някой който е наясно с нещата, и съгласен да сподели разбира се.Дано да се намери някоя добра душа с достатъчно свободно време :)

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Отговорено (Редактирано)

Програмата с която могат да се редактират бинове е например Crome -> http://www.tunewithcrome.com/Най-разпространения програматор е на базата на Willem но принципно не е евтин. Софтуера си е Willem Eprom Programmer.Най-разпространените чипове са EPROM на Atmel или ST модел 27C256, като има такива за еднократен запис и такива с прозорче които се трият със специална UV лампа. Има и EEPROM които се трият от програматора но в България се намират по трудно и са по-скъпички. Такива наприер са доста разпространените в щатите SST 27SF512 които са с два пъти повече памет и се записва във втората част на чипа с отместване.И да, можеш да свалиш от чип информацията, да я редактираш и запишеш пак, като можеш да редактираш почти всичко :)

Редактирано от vex

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Простете за невежеството, но ми стана интересно. Ще редактирате директно бинарни данни ли?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Е не, нещата са подредени в таблици, и за отделните битове си има обяснение (поне известните) във вид на отметки.http://www.tunewithcrome.com/help/main_window.html

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

PM7 и P28 с еднакви чипове ли са?Това не ми се струва скъпо линк в ибейЗа такъв тип програматор ли става въпрос?27SF512 гледам има в ибей, не са чак толкова скъпи, щом могат да се презаписват, 3-4 мисля са достатъчниколко килобайта са нужни 256 или повече, колко ns, гледам масово са по 90.Давайте още информация, не се срамувайте :tooth:

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Отговорено (Редактирано)

Нямам идея за PM7 Дали е същия като P28, но ако може да се чипва вероятно ще ползва същите EPROM-и.Евтин евтин пак идва към 50 кинта, но пак е добре. Да за този става дума.В щатите или китай са евтинки чиповете. А 3-4 чипа няма ли да са ти много или ще правиш поточна линия :P Два мисля са ти достатъчни, като на единия ще се учиш и може да си замине :PДа 256к (килобита, а не килобайта) са достатъчни (всъщност по-малко няма да стане), като ако е 512к се пише във втората част на чипа. А за скороста ако не греша трябваше да е по малко от 170ns (не си спомням точно, но в онзи английски сайт пише ;) )

Редактирано от vex

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Отговорено (Редактирано)

SST 27SF512 го има и 256 .... И не са чак толкова скъпи, само дето трябва да си ги изровиш от ибей. Иначе линка дето си го пуснал нещо .... много малко видове чипове поддържа. За софтуера за записване по принцип си върви с програматора. И си търси да е изцяло на ЮСБ ! На тоя трябва на всеки чип да буташ джъмперите и ако се заплеснеш и айде чипа заминал и покрай него и програматора. Беше ми попаднал един подобен и мога смело да кажа че беше дооста бъгав. За тоя не знам.

Редактирано от teror1sta

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Теро, тва беше първия който излезе в ибей, посочих го само като пример. Ако някой знае нещо по-добро на подобна цена да каже. Тва че поддържал малко видове не е проблем, важно да е ефтин, едва ли ще ми се наложи да записвам нещо друго, евентуално някой биос за пц ама и да не става не е кой знае каква загуба. За чиповете разбрах какво ми трябва, някой БГ магазин няма ли на нормална цена? Сега ше дръпна едно chrome да го поразцъкам. Ако имам още тъпи въпроси пак ще питам :rolleyes:

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

принципно щом е евтин значи не е кой знае колко хубав. Тука си важи правилото цена качество/възможности . Ако вземеш някой евтин после може да стане така че да не поддържа чиповете дето се намират лесно.

 

Кажи какви чипове си харесал за да каже някой да ли се намират. Обикновени 27ц-та се намират за по 5-6 лева. Еднократни има и за под 3 лв. Флашове до сега не съм намирал, не и в този корпус.

Както ти каза вече vex, за да ги триеш ти трябва специална УВ лампа. Принципно си е най-обикновена, просто самата крушка е по различна.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Да речем за еднократни, 27C256. Като се замислих, едва ли в началото ще запиша повече от 5-6 чипа. Търся нещо ефтинко, колкото да не се налага да се моля на разни хора да ми ги пишат (пък и не познавам такива). Не е за професионални цели.Добре де вие какви ползвате?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

не и еднократни

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Аз имам от еднократните, с прозорче и презаписваеми. Еднократните стават ако не настройваш, а пишеш например сток чип след суап. Вероятно презаписваемите са по-оферта, защото не ти трябва UV лампа, но пък се трият по различна процедура от програматора и ако го строшиш трябва да чакаш за доставка на друг. Ако пък имаш UV лампа, тези с прозорчето са си оферта - не са скъпи и са стабилни, но пък чакаш по 5-10 мин да се пече на лампата.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

А с какъв програматор си?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Отговорено (Редактирано)

по хубаво вмесето да се занивмаш с чипове -то едно 100 лв ще отидат горе долу.(за програматори лампи и чипове)по добре даи малко повече пари и си я направи на дино стенд поне знаеш че ще е настроена както трябва. :)

Редактирано от K1r1L

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Личния опит няма цена :)Друго си е сам да пипнеш :)

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Кире, де го тва дино в Бургаска област? И човек който може да ми настрои колата? Свободното ми време е след работа, максимум един час, или през уикендите за по 2-3 часа. Даже и толкова рядко се събира. За това търся решение сам, малко по малко, ако ще да ми отнеме и месец. Така си слагах и климатроника, 2-3 спойки и марш на работа, вечер си чертаех схемите... ае не е за разправяне :)

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

и като решиш после да пипнеш още нещо и всичко отива в канала с това дино ...

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

искам да кажа че с тоя "чип не е гаранция че ще тръгне повече" ти играеш на сляпо това искам да кажа и то от опит.ако искаш да си играеш е друг въпрос :P освен тези неща ти трябва и ламбда сонда за настроики широколентова дето струва 300-400 лв ;)ако искаш да става както трябва :):)

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Аз имам базов бин, който да запиша, чип ми трябва защото правя д15 втек, а за такова нещо оригинален чип няма.Засега проучвам как седи въпроса, дали да си купувам програматор, който не знам колко ще ползвам, може би за моята кола и за на 2-3 познати ако се наложи.Другия вариант е да дам на някой колега да ми го запише и толкоз. Е да ама ако ми скимне да я сгъстявам, или да слагам турбо? Ще е хубаво поне един базов чип да мога да си запиша.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

зимай емулатор и сонда и си играй колкото искаш тея програматори и лампи са малко глупава :) работа

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Дай някое конкретно предложение за емулатор и сонда, колега. ;) Темата е доста интересна и ще е добре хора с опит в "чипосването" да споделят по нещо както колегите по-горе са го направили.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

инфо има тук :http://www.moates.net/

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Програматора, посочен от vex изглежда достъпен. Е, няма USB ама си е мейд ин БГ :blink: на добра цена и може да се закупи веднага.Някой друг достъпен модел? Някой да е пазарил 27C256 онлайн в БГ да сподели сайт?edikoisi: Предполагам за нещо от типа на Ostrich говориш, можеш ли накратко да споделиш какво е предимството на такъв тип устройство, как става настройката с него, може ли да си настроиш колата без дино с комбинация от емулатор и сонда?Малко кофти така задавам въпроси, знам че на някои от колегите това им е начин да си вадят парите, но ми се струва че във форума това е най-малко обсъждано. Все пак това е последната стъпка от всеки силов проект и е хубаво да има малко яснота по въпроса.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Купувал съм си 27ц256, в България се намира лесно, цената мисля беше около 10тина лв. Мисля че намерих и 27сф512 на сст в България само чакам да ми звъннат за наличност.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

27C256 е около 2 кинта в Бургас (магазин Панда) вече си купих няколко. Там има и всичко необходимо за чипване на P28-ца, материалите са около 5 лева.Взех си и програматор, записах един чип и уш е ОК :)

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

На Willem програматора си работи чудесно. Какво като няма USB? 32KB данни се записват за секунди. Преди 3 години си купих Willem-ски програматор от сайта, който е посочил VEX и не съм имал ядове с него. Джъмперите си седят в една позиция за дадем чип и не ги пипаш. Записвал съм и PIC-ове с него и пак не съм имал проблеми. 27C256 e около 1.60лв в Пасат електроникс, а AT29F256 (Atmel flash) пак от същата фирма беше на цена около 8-9лв :)

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Програматора, посочен от vex изглежда достъпен. Е, няма USB ама си е мейд ин БГ :) на добра цена и може да се закупи веднага.Някой друг достъпен модел? Някой да е пазарил 27C256 онлайн в БГ да сподели сайт?edikoisi: Предполагам за нещо от типа на Ostrich говориш, можеш ли накратко да споделиш какво е предимството на такъв тип устройство, как става настройката с него, може ли да си настроиш колата без дино с комбинация от емулатор и сонда?Малко кофти така задавам въпроси, знам че на някои от колегите това им е начин да си вадят парите, но ми се струва че във форума това е най-малко обсъждано. Все пак това е последната стъпка от всеки силов проект и е хубаво да има малко яснота по въпроса.

Преди да открия предимствата на standalone електрониката и аз се бяз забатачил доста с тези чипове, програматори и емулатори. Ето какво научих:Willem програматора от бг е доста добър и върши перфектна работа. Може да записва всички цитиране чипове, но както някой спомена по горе при EEPROM 27ST512 се пише с офсет, който елементарно се слага в софтуера, а триенето на същия е също елементарно от програматора и не трябва УВ лампа.. Софтуерът на програматора също сам ти казва каква трябва да е комбинацията на "копчетата" в зависимост от това какъв чип (27Ц256, 29Ц256, 27СТ512 и т.н. ) ще пишеш. Относно Ostrich: това също е много добро решение, но е малко неудобно. При него една джаджа се вкарва на сокета в П28цата. Тя се свързва с една черна кутийка посредством широк кабел. От самата кутийка чрез USB се вързваш с лаптоп-а. След като направиш промяната по таблиците си upload-ваш чипа към програматора, палиш и тестваш. Не се налага да въртиш чипове ( и да им кривиш крачетата ). В същия сайт се продава и datalogging кабел за П28, който ще ти е безценен при самия тунинг. За да качваш .bin файловете в емулатора ти трябва и Crome Pro, но и той се намира с малко търсене ;) . Неприятното при емулатора е, че нещо все ти стърчи от компютъра и не можеш да го затвориш, а и като приключиш с настройките пак трябва да ги запишеш на чип и да го боднеш в компа.Както някой спомена, за добра настройка ти е задължителна Wideband ламбда сонда, която не е малко пари.Ако все пак мислиш за подобен вариант се замисли за ectune.Успех с начинанието!

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Аз точно българския Willem си взех, малко играчка докато тръгне, добре че гугъл знай всичко :)Разгледах и за острич, и за широколентови сонди и т.н., но за сега са ми извън бюджета, все пак си правя д15 сивик, а не турбо NSX.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Как разбирате , че един чип може да се замени с друг, примерно 27ц256 и чипа на амтел? Аз прочетох че се прави с 27ц256 и търсех само такъв???

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Отговорено (Редактирано)

Ами просто 27C256 е чип, който се произвежда от различни производители. За ATMEL означението е AT27C256, за Fujitsu е MBM27256 и т.н. Важното е да е от серията 27256 и да е бърз (като време за достъп) - примерно 70ns. АТ27C256-45 e 45ns, AT27C256-70 e 70ns и т.н. Имай предвид, че AT27C256 e чип за еднократна употреба - EPROM памет - данните, които запишеш първия път не подлежат на изтриване и каквито и да било корекции. Записваш си bin-a и ако не ти харесва хвърляш чипа и записваш нов. За това е по-добре да ползваш AT29C256 (в предишен пост бях писал AT29F256, но съм се объркал и не можах да го корегирам), който е FLASH памет и може да бъде изтриван (електрически) и записван многократно.

Редактирано от Radeon4o

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Четете бре хора! То и аз съм пълен n00b ама такива тъпи въпроси не помня да съм задавал.И все пак отговора: чип за твоята кола няма, не и ако е с фабричното си ЕКУ. Но даже и да смениш ЕКУ-то ефекта ще клони към 0, понеже нямаш никакви модификации по мотора (или поне не си споменал да имаш)

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Не ме мързи да напиша тези два реда за хиляден път. :lol:Така търсачката ще вади повече резултати.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Имай предвид, че AT27C256 e чип за еднократна употреба - EPROM памет - данните, които запишеш първия път не подлежат на изтриване и каквито и да било корекции. Записваш си bin-a и ако не ти харесва хвърляш чипа и записваш нов. За това е по-добре да ползваш AT29C256 (в предишен пост бях писал AT29F256, но съм се объркал и не можах да го корегирам), който е FLASH памет и може да бъде изтриван (електрически) и записван многократно.

Информацията за ЕПРОМ-ите не е вярна ...

 

EPROM (от английски: Erasable Programmable Read-only Memory)

 

а това е друго ...

 

PROM (от английски: Programmable Read-only Memory)

 

имайте предвид че с PROM / EPROM програматор не могат да се пишат/четат флаш чипове :D

 

 

 

Поздрави

Редактирано от Трънчо

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

А ето това са най-използваните за нашите цели EEPROM-и :D Тея дето се трият с програматора.

Публикувано изображение

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

на SST има и 256

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Да де те и моите са 256 ама ме мързеше да ги снимам :)

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Здравейте нов съм във форума, искам да сложа чип на една хонда сивик 98г д15з8.Колата е на мой приятел ,който не влиза във форуми.Търсих с търсачката на форума ,но не намерих нито една обява с телефон.Аз имам автосервиз и сложих на тази кола спортен филтър K&N и спортен колектор, клиента е зарибен много и за чип тунинг.Интересува ме кой от вас се занимава професионално с това, или моля ви препоръчайте ми човек ,който знае какво прави.Ще дойде колата в който град на БГ трябва.Понеже карам италиянска кола съм чувал ,че при тях можело да се сложи чип с повече памет и така да има няколко режима спортен ,нормален ,икономичен.Можело да се сменят тези режими с бутон.Ако някой може да направи това клиентът ще е много доволен.Моля кажете ми кой да чипоса колата.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създайте нов акаунт или се впишете, за да коментирате

За да коментирате, трябва да имате регистрация

Създайте акаунт

Присъединете се към нашата общност. Регистрацията става бързо!

Регистрация на нов акаунт

Вход

Имате акаунт? Впишете се оттук.

Вписване

  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    No registered users viewing this page.

  • Предстоящи събития

    No upcoming events found
×
×
  • Създай нов...