Jump to content
stoyanov.bs

Глоба за ГТП

Recommended Posts

Колеги, вчера ме глобиха (фиш за 20лв), затова че съм пресрочил с 8 дена датата за годишен технически преглед. Опитах се да поспоря с катаджията тъй като на талона за ГТП пише нещо от сорта – „дупките показват месеца и годината за следващия ГТП” (за разлика от гражданската където има 3 дупки на талона) но той ме „успокои” че отскоро вече не е така и ГТП важи до една година след датата на която е минат прегледа и да се радвам че ще мина само с фиш. Пиша това за сведение защото се оказа че всичките ми приятели които питах след това си мислеха като мен че ГТП важи до края на продупчения месец на талона – да, ама не. Надявам се все на някой да съм бил полезен.Поздрави.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Guest Al_Capone

Щом не си с акт значи това което ти е казал "че е от скоро" полицая, значи не е така. Ако си без Годишен технически преглед си отнасяш акт.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ами той и акта е 20лв, каква е разликата между фиша и акта, след като и 2те ти струват 20лв?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Разликата, е че при фиша не ти вземат точки, ако го платиш в определения срок, а при акта почти винаги ти взимат точки. Другото, което е предимството при фиша, е че знаеш колко трябва да платиш и не ти се налага да ходиш да висиш по опашките в КАТ и да ти презаверяват акта няколко месеца докато ти излезе постановлението.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Добре де а ние от ,къде да им знаем все новите и нови разпореждания? Те така всеки ден си измислят по нещо и после фишове и актове :rolleyes:

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Погледнете си отзад талоните за технически преглед. Там би трябвало да ви е написана датата на която е минала колата преглед. Следователно една година след това, но не по-късно от написанта дата, би трябвало да минете преглед. Ако не глоба!

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ха... мен ме спряха миналата вечер. Прегледа ми е изтекъл преди 20 дена, но полицая ми каза "Този месец ти изтича прегледа. Трябва да си го оправиш". И толкова. Без актове и фишове. И то от Пътна полиция. Не бяха от някое районно, че да не са наясно.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

На талона пише "Перфорациите показват годината и месеца за МПС на следващия технически преглед."Ако някои покаже къде в ЗДП пише за точна дата...

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
:thumbs1: голямо гадаене гадаета.глобата по закон си е до 50 лв. по чл.181,т1 от ЗДвП,фиша демек може да е и 10 и 20 и 30 до 50.това зависи от този който ти го пише и от твоето поведение.точки не се вземат дори и със акт.там е работата ,че при акта се моткаш по опашки и проверяваш дали е излезнал и ти остава само едно разкарване.така че вземай си фиша ,плащай го в банката до 7 дена и си пази квитанцията от там.а колкото до датата -такова понятие няма , тази дата означава ,че на този ден си минал прегледа ,а иначе следващия преглед е през месеца и годината която ти е дупната.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ами той и акта е 20лв, каква е разликата между фиша и акта, след като и 2те ти струват 20лв?

Аз като отнесъл преди 2 месеца такъв акт ще ви кажа - глобата е от 20 до 50 лева. На мен ми написаха за 50 лева ... :lol: . Кой си е виновен - виновен :thumbs1:

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

винаги е било така. На гърба на талона пише датата. и мен са ме спирали така... просто си гледайте талона и правете преглед преди да изтече... а не в последния момент

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Аз като отнесъл преди 2 месеца такъв акт ще ви кажа - глобата е от 20 до 50 лева. На мен ми написаха за 50 лева ... :huh: . Кой си е виновен - виновен :huh:

А взеха ли ти талона ? Аз откакто ми написаха този акт не мога да си намеря синия талон, а още не ми е пристигнал в пощата документа, с който трябва да ида в КАТ. По обяснения на катаджийте - трябвада изчакам около месец въпросния документ да пристигне, през това време си карам с акта, ако не пристигне, трябва да го презаверя и пак си карам с акта. Но мистеята с талона си остава - или съм го загубил, или са ми го взели, чудя се кое от 2те е ;D

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Пич, трябвало е да откажеш да подпишеш фиша, след което ако си в нарушение, той трябва да ти пише акт. Мисля, че след като те е излъгал (напълно съзнателно, според мен) и откажеш да подпишеш фиша, той сам ще се откаже да ти пише акт въпреки, че актове до 50 лв не могат да се обжалват (което пак е съмнително колко е законно от страна на МВР)

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

винаги е било така. На гърба на талона пише датата. и мен са ме спирали така... просто си гледайте талона и правете преглед преди да изтече... а не в последния момент

Абе колеги, няма никакви дати, никакви 5лв.

В закона (Наредба 32 ЦЪК) обърнете внимание на Чл. 31, ал.5, т.2 " определя месеца и годината на следващия преглед чрез перфорация на знака и контролния талон;"

 

На гърба на талона пише дата, ама тя няма нищо общо с това кога ще е следващият път, когато трябва да минаваш преглед.

Тва, че полицая казал, че от скоро било така.....ама обнародвано ли е в ДВ, влезнало ли е в сила - съмнявам се.

 

Така, че като цяло съм съгласен с колегите, че неправомерно са ти го написали тоя фиш. Явно човека си е бил решил да се заяжда за глупости. А пък ако ти пише акт, вътре трябва да пише и по кой член те санкционира, ако не се лъжа :lol:

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

 А пък ако ти пише акт, вътре трябва да пише и по кой член те санкционира, ако не се лъжа ;)

Във фиша също фигурира по кой член те санкционират. Въпроса е, че с подписа си ти се съгласяваш с това което пише вътре (това със съгласието е мое тълкуване и не съм сигурен до колко е юридически правилен израз :lol: )

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

До колкото аз знам - подписа върху акта (фиша) удостоверява, че си получил копие от него. Не изразява нито съгласие, нито несъгласие с написаното вътре. Това си го пише и на акта ако не се лъжа, но с малки букви :lol:

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Аз като отнесъл преди 2 месеца такъв акт ще ви кажа - глобата е от 20 до 50 лева. На мен ми написаха за 50 лева ... :) . Кой си е виновен - виновен :lol:

А взеха ли ти талона ? Аз откакто ми написаха този акт не мога да си намеря синия талон, а още не ми е пристигнал в пощата документа, с който трябва да ида в КАТ. По обяснения на катаджийте - трябвада изчакам около месец въпросния документ да пристигне, през това време си карам с акта, ако не пристигне, трябва да го презаверя и пак си карам с акта. Но мистеята с талона си остава - или съм го загубил, или са ми го взели, чудя се кое от 2те е ;D
Взеха ми го и чак преди 2 седмици си го получих ;)

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
:lol: това дали ще подпишеш акта или не е без значение,имаш право да откажеш да го подпишеш.виж подписа отдолу където пише разписка за получено копие е добре да го подпишеш и да си вземеш такова,все пак бланката ти замества к.т. за срок от един месец.ако не подпишеш фиш ти се съставя акт.а това че глоби до 50 лв не се обжалват си го пише в ЗАНН или сега АПК и е идея не на МВР а на нашето родно законотворчество .ония 240 дето си ги избираме през 4 годинки.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Свали ми една грижа от главата, бях почти сигурен, че съм го загубил и си представях как яко съм се набутал и с глоби за смяна на талона и опашки и какво ли още не ...

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

До колкото аз знам - подписа върху акта (фиша) удостоверява, че си получил копие от него. Не изразява нито съгласие, нито несъгласие с написаното вътре. Това си го пише и на акта ако не се лъжа, но с малки букви :lol:

Публикувано изображение

 

Не вкарвай колегите в заблуда! Имаш право да не подпишеш фиша. Съставя ти се акт, който така или иначе може да се обжалва. Ясно е, че приеха промени в Закона за движение по пътищата, според които акт до 50 лв не можеш да обжалваш, но това така или иначе не е много правилно в една демократична държава и според мен е въпрос на време да отпадне...

 

Като говорим за конкретния случай, мисля, че колегата ако е отказал да подпише фиша, да се е разминал с глобата, защото полицая ще се откаже да те лъже като види, че си запознат. Общо взето при пътните полицаи в България, е задължително човек да си носи в жабката Закона за движение по пътищата и да гледа какво пишат и за какво се "заяждат".

Редактирано от Alexandro

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създайте нов акаунт или се впишете, за да коментирате

За да коментирате, трябва да имате регистрация

Създайте акаунт

Присъединете се към нашата общност. Регистрацията става бързо!

Регистрация на нов акаунт

Вход

Имате акаунт? Впишете се оттук.

Вписване

  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    No registered users viewing this page.

  • Предстоящи събития

    No upcoming events found
×
×
  • Създай нов...