Jump to content
serf

Регистрация в данъчното

Recommended Posts

Регистрирах се в КАТ.Какво става ако не се регистрирам в данъчното ?В какви случаи се стига до момента в който се изисква тази регистрация в данъчното ?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Знам,че ти искат платен данък,когато(ако) продаваш колата,вероятно може и при други случаи.Не съм си регистрирала колата,която имам от около 5 год.,но тя е от вида "вечно моя":rolleyes:,но нямам идея докога ще минавам така.Най-вероятно някой ден ще ми се наложи да си платя всичко,заедно с лихвите

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Купих си колата преди 7 месеца, но тъйкато беше вече регистрирана отидох до данъчното да я прехвърля на мое име и се оказа, че предишния собственик не си е платил данъка. Служителката ми обясни, че данъка който трябва да платя ще е от датата на прехвърляне и няма да се налага да плащам предишните задължения, а предишния собственик трябва да иде и да я отпише от неговото име иначе ще продължи да му се начислява данък.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ако не си регистрираш колата в данъчното не е бог знае колко страшно. Но със сигурност ще си имаш разправия с най-малко две институции:- КАТ, при проверка на документите- НАП, които рано или късно (по-скоро първото) ще ти напомнят, че има регистрирана кола на твое име, която обаче не е заведена в техните регистри. В този случай те заплашват със съдия изпълнител.Данъкът на твоята кола е почти символичен. Няма да надхвърли 40-50 лева. Ако не си закъснял много, може би ще се смилят над тебе и няма да ти налагат глоба за закъснението, която варира от 20 до 200 лева.А глупостта около данъците за коли и тяхната регистрация в НАП не желая да обсъждам - там простотиите са големи.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

А НАП има ли информация за регистрациите в КАТ,т.е. ако доста време не ти се наложи някъде да ти искат платен данък,може ли да минеш метър?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Базата данни на НАП и КАТ се синхронизират.Не ми е ясно защо това не става автоматично, а трябва да се редиш по опашки, да предоставяш вече давани документи, само и само някоя дебела лелка да си получава редовно заплатата.Не мога да ти отговоря точно. Със сигурност ще те потърсят един ден, дори и да минаваш метър пред КАТ, които също могат да ти напишат акт за липсата на въпросната бележка за платен годишен данък.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ясноооо,значи все някой ден ще ме огрее.То се и очакваше,де,но така се стекоха обстоятелстава,че не отидох да я рег. в общината.Но искаш да кажеш,че при рутинна проверка на пътя от КАТ,могат да ми поискат платен данък???Това не го знаех,а и никога не ми се е случвало.Благодаря за отговора

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Така:1.serf - срока за подаване на данъчна декларация по чл. 54, ал. 1 (т.е. за притежание на МПС) е два месеца от датата на придобиване. Глобата за неспазване на този срок е от 20 до 100 лв. Ако колата е придобита от чужбина или е нова се заплаща 2% или повече процента (в зависимост от общината) местен данък за придобиване върху сумата на договора/фактурата/.По принцип, регистрацията в данъчното е необходима за да ти начислят данъка, но с цел по-висока събираемост на данъците са си написали наредбичка, в която се обяснява, че когато те спрат от КАТ имат право да ти искат квитанция за платен данък/която е следствие от регистрацията или декларирането в "Местни данъци и такси"/. Логиката е , че за използването на извънградските пътища се отчитаме посредством покупка на винетен талон, но за изпозването на пътната мрежа на територията на града/общината/ в която живеем заплащаме данък към Дирекция "Местни данъци и такси". 2. Хюнати: Не можеш да изповядаш сделка пред нотариус без да представиш квитанция за платен данък и без да подпишеш една декларация за липса на данъчни зъдължения за продаваното МПС (декл. по чл. 264, ал.2 - за подписването на невярна информация се носи наказателна отговорност). Отделно, данъчните при случаи на не декларирана собственост за дълъг период от време се начисляват данъци със задна дата ( най-много за 5 год назад. в зависимост от данъчните ставки за съответната година от засегнатия период). Това се случва например когато решиш да я прехвърляш или продаваш.3. Ivanbg - това се получава защото си заварил период, в който стария собсвеник си е бил пратил данъка за предишната календарна година, а пък е навлезнала новата, но задълженията за текущата година се надчисляват след 1 март(т.е. още не са били приети процентите за текущата година и данъка не е бил изискуем). Данъка се надчислява на от следващото тримесечие от датата на придобиването - ако я купиш януари, данък започва да ти тече от второ тримесечие или от април), а сумата за първото тримесечие (или за периода на ненадчислени изискуеми данъци) остава като задължение на стария собсвеник. И това за предишния собственик е пълна глупост, защото за да го декларираш МПС-то задължително представяш договор, в който е описан стария собственик и в момента, в който те въвеждат като нов собствениик в базата им данни задължително закриват партидата на бившия собственик, като ако остават някакви задължения по неговата декларация те са във вид на недобори по вече закрита партида.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Хвала тебе колежке!Май някои работи в НАП а? :rolleyes:

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Да и аз незнаех.Имам поне двама познати, чиито коли не са регистрирани, никой не се оплаква, че са го дърпали от НАП или откъдето и да е.Но в тази държава незнаеш откъде ще ти дойде, утре може да приемат нови наредби, глоби и т.н.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Колеги, днес си платих пътния данък...само 21лв. :rolleyes: за Сивик 1.4s 1998г. Не бих рискувала заради някакви си 20лв. да се притеснявам ако ме спрат. А миналата година когато я купих ми казаха, че срока за регистрация в данъчното е 1м. и тогава плюс пътния данък, платих 2% данък върху цената по фактура, която беше много по-ниска от реалната цена. А баща ми наскоро плати 20лв. глоба в данъчното, защото не я е регистрирал там след покупката. Но наистина, не се знае какво още ще измислят и променят в законите, така че по-добре си оправете сметките сега.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

А точно какви документи трябва да се носят при регистрацията,че и на мен ми предстои плащането на данък.И зависи ли в кой район живееш смисъл дали в кметството или направо в нап трябва да се отиде.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Озадачен съм. През февруари прехвърлих (най-после) колата на мое име и в КАТ като ми поискаха документа за платен данък на колата и им казах, че нямам, чиновникът каза: следващия от опашката! Следобеда и аз минах, след 33лв - 5%.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Fero,Подготви си всички възможни документи, за които се сещаш.Голям и малък талон, договор за покупко-продажба, митнически декларации, евросертификати, лични карти. Всичко, което е свъразно с вноса и покупката на колата.Че не я знаеш оная пасмина какво ще ти поиска.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Fero,Подготви си всички възможни документи, за които се сещаш.Голям и малък талон, договор за покупко-продажба, митнически декларации, евросертификати, лични карти. Всичко, което е свъразно с вноса и покупката на колата.Че не я знаеш оная пасмина какво ще ти поиска.

Аз пък просто попълних една бланка/формуляр и това беше, мисля искаха само голямия талон..

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

А точно какви документи трябва да се носят при регистрацията,че и на мен ми предстои плащането на данък.И зависи ли в кой район живееш смисъл дали в кметството или направо в нап трябва да се отиде.

Трябва да имаш договор за покупко-продажба(оригинал и копие), големия талон на колата, и там на място се попълва Декларация за притежаван лек автомобил. Ако колата има катализатор, данъка е много по-нисък.Тук в София се плаща в данъчното по местоживеене, а за Варна- колегите да кажат.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Полицаи никога не са ми искали бележка за платен данък.Не знам как ще има проблеми с КАТ при проверка на документите.Имал съм си ядове в местния клон на НАП ,тъи като не бях декларирал колата по чл.54 ал.1,но нещата се самооправиха с помоща на 20 лв. :rolleyes:

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

За декларирането в данъчното задължително трябва да се носят копие на големия талон и копие на договора(на който има печат от КАТ), копие на фактурата за закупуване. Задължително в декларацията попълвате, че имате катализатор(дори и ако нямате търпение да го издъните), защото данъка намалява двойно.В случай, че фактурата е на висока стойност, за да не плащате висок местен данък(т.нар. 2%) отивате в наи-близкия клон например на ДЗИ и си искате удостоверение за застрахователна стоиност(струва 10-15 лв)я в което пишат че автомобила струва 500-1000 лв и с него отивате в данъчното..Тъй като това са гадни процедури, с които не всеки е наясно, ми дойде идеята и ще предложа на модераторите да отворим една тема във ВАЖНИ, където да опишем вкичи стъпки,начини, особености и необходими документи за покупко-продажба, деклариране и регистрация в КАТ на МПС, като съответно се качат и необходимите за тези действия бланки, за да може всеки да си ги разпечатва директно от форума.П.С. Бат-В не съм в НАП - просто финансово-правна кантора

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Преди две години си отнесох / фирмата ни / глоба от 100 лв заради не регистриране на колата в данъчното , закъсняхме с по-малко от година :dry: Странно , че след още половин година ми се обажда данъчния , който ми взе парите / не буквално , а ми каза , че трябва да отида до банката да платя 100 лв глоба по еди кой си член / , на мен , не на фирамта :rolleyes: да ми каже , че трябва да дойда до данъчното да подпиша бележка , че съм платил тази глоба и ми е издадена от въпросния данъчен , но това е между другото :)

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Отговорено (Редактирано)

За декларирането в данъчното задължително трябва да се носят копие на големия талон и копие на договора(на който има печат от КАТ), копие на фактурата за закупуване. Задължително в декларацията попълвате, че имате катализатор(дори и ако нямате търпение да го издъните), защото данъка намалява двойно.В случай, че фактурата е на висока стойност, за да не плащате висок местен данък(т.нар. 2%) отивате в наи-близкия клон например на ДЗИ и си искате удостоверение за застрахователна стоиност(струва 10-15 лв)я в което пишат че автомобила струва 500-1000 лв и с него отивате в данъчното..Тъй като това са гадни процедури, с които не всеки е наясно, ми дойде идеята и ще предложа на модераторите да отворим една тема във ВАЖНИ, където да опишем вкичи стъпки,начини, особености и необходими документи за покупко-продажба, деклариране и регистрация в КАТ на МПС, като съответно се качат и необходимите за тези действия бланки, за да може всеки да си ги разпечатва директно от форума.П.С. Бат-В не съм в НАП - просто финансово-правна кантора

pemy Много полезно инфо пускаш за което благодаря.Имам още един въпрос.Моята кола е купувана от България,съответно нямам фактури и екотакси.Застрахователна полица или поне нещо от рода ми правиха в Нотариуса.Оценихме я на 1000 лв. след което ми дадоха някаква бележка с която е платен данък върху тази сума,мисля около 35лв. за да не съм бил го плащал отново като я регистрирам в данъчното.Предполагам моето удостоверение е същото за което говорим.А твоето мнение... Редактирано от Fero

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Точно! Взимаш него(оригинал) и копие на договора и талона, попълваш една бланка и си готов за 15 минути

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Отговорено (Редактирано)

Точно! Взимаш него(оригинал) и копие на договора и талона, попълваш една бланка и си готов за 15 минути

А имаш ли представа колко ще ми е данъка за миналата и тази година понеже бившия собственик не го е плащал.А също така аз ли трябва да го платя(за миналата година). Редактирано от Fero

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Тук ще изчислиш данъка.Дължиш данъци само за периода,в които си притежавал/притежаваш автомобила си.Това,че предишния собсвеник не си е платил данъка си е негов проблем. :tease:

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Отговорено (Редактирано)

Колеги, колите не се регистрират в данъчното от 2007г., а в Общината -"Местни данъци и такси".Как така системата на НАП и КАТ е синхронизирана, незнам???

Редактирано от jivaka

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Колега извинявай, далеч не искам да се заяждам по някакъв начин, но смятам, че го описах доста подробно в първия си пост и "данъчното" е съкращение и се има предвид Дирекция "Местни данъци и такси за битови отпадъци" към Община Х, защото НАП е Н Агенция по Приходите и се занимава с по-различни дейности от прякото събиране и надчисляване на дънъците (а това няма как да се случи ако ти нямаш нещо, върху собствеността на което да ти надчислят и да ти събират данък, което естествено поражда нуждата от деклариране и съответната парична санкция, за ненаправата му), за това отговаря Общината, защото приходите от тази дейност влизат в самата нея а не в Републиканския бюджет- с регламентираните вземания в полза на нац. бюджет се занимава НАП, а с тези за Общината - Дирекция МДиТБО. Ако трябва да се формализираме МДиТБО е под контрол и на ТД на НАП и на Общината.Системата не е синхронизиране още - просто са делигирани права на КАТ (отделен въпрос е че вече в официалния сайт на всяка община има система за проверка на задълженията, която се извършва с ЕГН/Булстат - така че всеки желаещ, които има тези данни може да провери задлъжнялостта ти) разрешаващи им да изискват квитанции за платен данък в подкрепа и съответствие с Националната програма за повишаване на събираемостта на задълженията. Така например вече в Общината могат да ти откажат издаването на документ(скица, удостоверение или др.) при наличие на задължения към нея(било то данъци,актове или глоби за неправилно паркиране).

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Тук ще изчислиш данъка.Дължиш данъци само за периода,в които си притежавал/притежаваш автомобила си.Това,че предишния собсвеник не си е платил данъка си е негов проблем. :)

В този сайт си изчислих данъка на колата 28лв., а платих 20лв., така че не знам колко са точни. Е, не че се оплаквам че съм платила по-малко :)

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Отговорено (Редактирано)
В този сайт си изчислих данъка на колата 28лв., а платих 20лв., така че не знам колко са точни. Е, не че се оплаквам че съм платила по-малко :D
Не вярвайте 100% на тези калкулатори в Интернет -не винаги са актуални. Най-лесно е да си извадите процента от наредбата за текущата година на общинския съвет на вашата община. Това е документа, с който се приемат размерите на данъка върху превозните средства.Нека да внеса малко яснота. Дирекция или отдел (зависи от структурата на съответната община) "Местни данъци и такси" няма нищо общо с НАП (Национална Агенция по Приходите), освен да им предоставя статистическа информация. Преди години бяха в системата на НАП, но от няколко години са към Общините.Не се притеснявайте - информационните системи на КАТ и на Местни данъци не са свързани по никакъв начин (поне засега). При поискване от Местни данъци Кат предоставят на файл информацията за регистрираните, отписаните и бракуваните автомобили за съответната община. От тази справка в Местни данъци могат да видят кой е регистрилал кола в КАТ, а съответно не я е регистрирал при тях, но единственото което могат да направят е да ви пратят писмо да ви помолят да си регистрирате колата. И като отидете да ви глобят за закъснението както каза колежката по-горе между 20 и 100 лв плюс целия дължим данък до момента заедно с лихвите за просрочие :D. Редактирано от hondю

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Аз пък смятам че в Общината правят безумия:DНов внос, минавам през КАТ, всичко ОК и след 2 часа вече си имам рег.табели и талони.Отивам в Общината по место живеене, като съвестен гражданин да си зачисля колата и там, та да плащам за милите родни дупки:DИ какво се случва ? Лелката любезно ми казва, че освен талона, трябва и Договора за Покупко-Продажба.Ок, няма проблем. Връщам, се вземам го и пак отивам на въпросното гише.Обачеееееееее, трябвало да имам превод на Договора от заклет лицензиран преводач, защото Договора не е на Български език.Питам аз, коя институция е по-висшестояща - КАТ или Местни данъци и такси?В КАТ си регистрирах автомобила с копие на Договора и нямах никакъв проблем, за това че е на чужд език.Според закона, (трябва да видя къде точно го пишеше) се казва, че всеки език на държава членка на ЕС, е официален в ЕС.Защо ми искат превод тогава? Или може би в КАТ са полиглоти и разбират и четат всякакви Договори.Кой ми дава основните документи за собственост на автомобила? КАТ разбира се:D Или може би Договора е с по-голяма тежест от Документите издадени от КАТ? Ами дай-тогава да си карам само с Договора и платен данък, защо са ми други регистрационни табели и талони:PТози път ще проверя закона до последната точка и ако наистина нямат основание да ми искат превод на Договора ще ги посетя , но с любезното участие на "Приятно ми е Мавриков"

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Мишо, то тъпотии има във всички институции. Дано стане интересно предаване с Мавриков :D.КАТ не са нито по-висши нито по-нисши от общината, те просто са различни институции. Общината е орган на местното самоуправление, а КАТ на изпълнителната власт (правителството).Успех!

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Данък върху превозните средства

Чл. 52. С данък върху превозните средства се облагат:

1. (изм. - ДВ, бр. 112 от 2003 г., в сила от 01.01.2004 г.) превозните средства, регистрирани за движение по пътната мрежа в Република България;

Чл. 53. Данъкът се заплаща от собствениците на превозните средства.

Чл. 54. (1) (Изм. - ДВ, бр. 103 от 1999 г., в сила от 01.01.2000 г., предишен текст на чл. 54, изм. - ДВ, бр. 109 от 2001 г., в сила от 01.01.2002 г., изм. и доп. - ДВ, бр. 112 от 2003 г., в сила от 01.01.2004 г., доп. - ДВ, бр. 106 от 2004 г., в сила от 01.01.2005 г., изм. - ДВ, бр. 100 от 2005 г., в сила от 01.01.2006 г.) Собствениците на превозни средства декларират пред общината по постоянния им адрес, съответно седалище, притежаваните от тях превозни средства в двумесечен срок от придобиването им. За превозните средства, които не са регистрирани за движение в страната, двумесечният срок започва да тече от датата на регистрацията им за движение. При придобиване на превозно средство по наследство декларацията се подава в срока по чл. 32.

(2) (Нова - ДВ, бр. 109 от 2001 г., в сила от 01.01.2002 г., изм. - ДВ, бр. 100 от 2005 г., в сила от 01.01.2006 г.) Когато собствениците на превозни средства нямат постоянен адрес, съответно седалище на територията на страната, декларации се подават пред общината по регистрация на превозното средство.

(3) (Нова - ДВ, бр. 119 от 2002 г., в сила от 01.01.2003 г., изм. - ДВ, бр. 105 от 2006 г., в сила от 01.01.2007 г.) Собствениците на превозни средства предявяват правото си на освобождаване от данък или за ползване на данъчно облекчение чрез данъчна декларация, която подават в срока по ал. 1. При кражба и унищожаване на превозно средство, декларация не се подава.

(4) (Нова - ДВ, бр. 119 от 2002 г., в сила от 01.01.2003 г., изм. - ДВ, бр. 100 от 2005 г., в сила от 01.01.2006 г., изм. - ДВ, бр. 105 от 2006 г., в сила от 01.01.2007 г.) Служителят на общинската администрация може да изисква документи, удостоверяващи факти и обстоятелства, имащи значение за данъчното облагане. При кражба и унищожаване на превозно средство, данъчно задълженото лице представя документ от компетентен орган, удостоверяващ съответното обстоятелство.

(5) (Нова - ДВ, бр. 119 от 2002 г., в сила от 01.01.2003 г.) Подадената декларация от един от съсобствениците ползва останалите съсобственици.

(6) (Нова - ДВ, бр. 109 от 2001 г., в сила от 01.01.2002 г., предишна ал. 3 - ДВ, бр. 119 от 2002 г., в сила от 01.01.2003 г.) Когато липсват данни за годината на производство на пътното превозно средство, за такава се приема годината на първата му регистрация.

(7) (Нова - ДВ, бр. 106 от 2004 г., в сила от 01.01.2005 г., доп. - ДВ, бр. 105 от 2006 г., в сила от 01.01.2007 г.) При подаване на декларацията по ал. 1 собственикът представя документ за платения данък при придобиването на декларираното превозно средство, а в случаите по чл. 168 от Закона за данък върху добавената стойност - документ, удостоверяващ внасянето на данъка върху добавената стойност.

(8) (Нова - ДВ, бр. 100 от 2005 г., в сила от 01.01.2006 г., изм. - ДВ, бр. 110 от 2007 г., в сила от 01.01.2008 г.) Когато в свидетелството за регистрация на превозните средства по чл. 55, ал. 7 липсват данни за допустимата максимална маса на състава от превозни средства, в декларацията по ал. 1 се посочва допустимата максимална маса на състава от превозни средства, определена от производителя.

Чл. 55. (Изм. - ДВ, бр. 45 от 2002 г., в сила от 01.01.2002 г., изм. - ДВ, бр. 112 от 2003 г., в сила от 01.01.2004 г., изм. - ДВ, бр. 100 от 2005 г., в сила от 01.01.2006 г., изм. - ДВ, бр. 106 от 2004 г., в сила от 01.01.2005 г., изм. - ДВ, бр. 110 от 2007 г., в сила от 01.01.2008 г.)

(1) За леки автомобили общинският съвет определя размера на данъка с наредбата по чл. 1, ал. 2 съобразно мощността на двигателя, коригиран с коефициент в зависимост от годината на производство, както следва: 1. до 37 kW включително - от 0,34 до 1,02 лв. за 1 kW;

2. над 37 kW до 55 kW включително - от 0,40 до 1,20 лв. за 1 kW;

3. над 55 kW до 74 kW включително - от 0,54 до 1,62 лв. за 1 kW;

4. над 74 kW до 110 kW включително - от 1,10 до 3,30 лв. за 1 kW;

5. над 110 kW - от 1,23 до 3,69 лв. за 1 kW.

В зависимост от годината на производство данъкът се умножава със следните коефициенти:

Брой на годините от годината Коефициент

на производство, включително

годината на производство

Над 14 години 1

Над 5 до 14 години включително 1,5

До 5 години включително 2,8

(2) Общинският съвет определя с наредбата по чл. 1, ал. 2 данъка за ремаркета на леки автомобили в размер, както следва:

1. товарно ремарке - от 5 до 15 лв.;

2. къмпинг ремарке - от 10 до 30 лв.

(3) Общинският съвет определя с наредбата по чл. 1, ал. 2 данъка за мотопеди в размер от 10 до 30 лв., а за мотоциклети - в размер, както следва:

1. до 125 куб. см включително - от 12 до 36 лв.;

2. над 125 до 250 куб. см включително - от 25 до 75 лв.;

3. над 250 до 350 куб. см включително - от 35 до 105 лв.;

4. над 350 до 490 куб. см включително - от 50 до 150 лв.;

5. над 490 до 750 куб. см включително - от 75 до 225 лв.;

6. над 750 куб. см - от 100 до 300 лв.

(4) Общинският съвет определя с наредбата по чл. 1, ал. 2 данъка за триколка на базата на общото тегло в размер, както следва:

1. до 400 кг включително - от 4 до 12 лв.;

2. над 400 кг - от 6 до 18 лв.

Чл. 58. (1) Освобождават се от данък превозните средства на:

1. (изм. - ДВ, бр. 153 от 1998 г.) държавните и общинските органи и организации на бюджетна издръжка, които са със специален режим на движение, както и линейки и пожарни на други лица;

2. дипломатическите представителства и консулства при условията на взаимност;

3. Българският Червен кръст, когато се използват за целите на организацията;

4. (изм. - ДВ, бр. 153 от 1998 г., изм. - ДВ, бр. 112 от 2003 г., в сила от 01.01.2004 г., изм. - ДВ, бр. 100 от 2005 г., в сила от 01.01.2006 г., изм. - ДВ, бр. 105 от 2008 г., в сила от 01.01.2009 г.) лекият автомобил - собственост на лице с намалена работоспособност от 50 до 100 на сто, с обем на двигателя до 2000 куб. см и с мощност до 117,64 kW.

(2) (Отм. - ДВ, бр. 109 от 2001 г., в сила от 01.01.2002 г.)

(3) При прехвърляне на собствеността на превозното средство новият собственик не заплаща данъка, ако предишният собственик го е платил за времето до края на календарната година.

(4) (Нова - ДВ, бр. 45 от 2002 г., в сила от 01.01.2002 г., изм. - ДВ, бр. 105 от 2006 г., в сила от 01.01.2007 г.) За превозно средство, което няма да се ползва, данък не се събира, при условие че до края на предходната година собственикът му е върнал свидетелството за регистрация и е представил удостоверение за разкомплектоване.

Чл. 59. (1) (Изм. - ДВ, бр. 100 от 2005 г., в сила от 01.01.2006 г.) За превозните средства с мощност на двигателя до 74 kW вкл., снабдени с действащи катализаторни устройства, данъкът се заплаща с 50 на сто намаление.

(2) (Изм. - ДВ, бр. 109 от 2001 г., в сила от 01.01.2002 г., изм. - ДВ, бр. 45 от 2002 г., в сила от 01.01.2002 г., изм. - ДВ, бр. 100 от 2005 г., в сила от 01.01.2006 г., изм. - ДВ, бр. 105 от 2006 г., в сила от 01.01.2007 г., изм. - ДВ, бр. 110 от 2007 г., в сила от 01.01.2008 г.) За автобусите, товарните автомобили, влекачите за ремарке и седловите влекачи, снабдени с "екодвигатели", съответстващи на стандартите "Евро 2", "Евро 3", "Евро 4" и "Евро 5", данъкът по чл. 55, ал. 5, 6, 7 и 13 се заплаща с 50 на сто намаление.

(3) (Изм. и доп. - ДВ, бр. 109 от 2001 г., в сила от 01.01.2002 г., изм. - ДВ, бр. 45 от 2002 г., в сила от 01.01.2002 г.) За автобуси, извършващи обществен превоз на пътници по редовни автобусни линии в градовете и в слабонаселените планински и гранични райони, които се субсидират от общините, данъкът се заплаща в размер 10 на сто от размера, определен по реда на чл. 55, ал. 5, при условие че не се използват за други цели.

Чл. 60. (1) Данъкът се заплаща на две равни вноски в следните срокове: до 31 март и до 30 септември на годината, за която е дължим. На предплатилите за цялата година в първия срок се прави отстъпка от 5 на сто.

(2) (Изм. - ДВ, бр. 112 от 2003 г., в сила от 01.01.2004 г., изм. - ДВ, бр. 106 от 2004 г., в сила от 01.01.2005 г.) За превозните средства, придобити или регистрирани за движение през текущата година, данъкът се плаща в двумесечен срок от датата на придобиването им, съответно на регистрацията им за движение, в размер 1/12 част от годишния данък за всеки месец до края на годината, включително месеца на придобиването, съответно на регистрацията им за движение.

(3) (Отм. - ДВ, бр. 109 от 2001 г., в сила от 01.01.2002 г.)

(4) (Отм. - ДВ, бр. 109 от 2001 г., в сила от 01.01.2002 г.)

(5) (Изм. - ДВ, бр. 102 от 2000 г., в сила от 01.01.2001 г., изм. - ДВ, бр. 112 от 2003 г., в сила от 01.01.2004 г.) За унищожените или откраднатите превозни средства платеният данък се възстановява пропорционално на броя на пълните месеци до края на годината, считано от месеца на настъпване на събитието, след представяне на документ от съответния компетентен орган.

(6) (Изм. - ДВ, бр. 105 от 2006 г., в сила от 01.01.2007 г.) Заплащането на данъка е условие за редовност при годишния технически преглед на превозното средство.

(7) (Нова - ДВ, бр. 45 от 2002 г., в сила от 01.01.2002 г., отм. - ДВ, бр. 105 от 2006 г., в сила от 01.01.2007 г.)

(8) (Нова - ДВ, бр. 45 от 2002 г., в сила от 01.01.2002 г., изм. - ДВ, бр. 105 от 2006 г., в сила от 01.01.2007 г.) За придобитите превозни средства в неизправност данъкът се заплаща по реда и в сроковете по ал. 2.

(9) (Нова - ДВ, бр. 112 от 2003 г., в сила от 01.01.2004 г.) Извън предвидените случаи, при промяна на обстоятелство, имащо значение за определяне на данъка, данъчното задължение се изменя от началото на месеца, следващ месеца, през който е настъпила промяната.

Чл. 61. (Изм. - ДВ, бр. 109 от 2001 г., в сила от 01.01.2002 г., изм. - ДВ, бр. 112 от 2003 г., в сила от 01.01.2004 г.) Данъкът се внася в приход на бюджета на общината, по постоянния адрес, съответно седалището на собственика, подал декларацията, а когато не е подадена такава и в случаите по чл. 54, ал. 2 - в приход на общината, в която е регистрирано превозното средство.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Регистрирах се в КАТ.Какво става ако не се регистрирам в данъчното ?В какви случаи се стига до момента в който се изисква тази регистрация в данъчното ?

Колега, без да чета другите отговори ти казвам, каквото знам. След КАТ следва данъчното, там трябва да се регистрирав до 60 дни, ако прескочиш срока, плащаш глоба 20лв. (като мен).Така бе поне Септември 2008г. Имам познати, който карат колите си без да са ги регистрирали в данъчното. Номерът минаваше до скоро( сега не знам), защото КАТ и данъчното не са на една база данни, но ако това се е променило или се промени, ще стане нейзбежна регистрацията в данъчното. Иначе квитанция за платен данък ти трябва само пред нотариуса, ако продаваш колата. Бях чул, че никой няма право да ти иска тази квитанция, дори полицай, но не знам дали е вярно.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

мда, тъпо е освен цялата баля документи да нося и някаква си касова бележка за платен данък. А иначе по въпроса - ако не се плати навреме, се налага глоба (20-200 лева) в зависимост от решението на съвета на общината. аз така си регистрирах колата миналия октомври, а платих данъка преди 2 месеца - колегите вече са написали кои документи трябват...на мен преводи не са ми искали...Всъщност наказанието което се налага е АКТ - и потърпевшия има право да пише възражение, което се взима под внимание при решаването относно размера на наказанието - акта излиза до 2 месеца - и се плаща в общината. Моят акт беше 40 лв.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създайте нов акаунт или се впишете, за да коментирате

За да коментирате, трябва да имате регистрация

Създайте акаунт

Присъединете се към нашата общност. Регистрацията става бързо!

Регистрация на нов акаунт

Вход

Имате акаунт? Впишете се оттук.

Вписване

  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    No registered users viewing this page.

  • Предстоящи събития

    No upcoming events found
×
×
  • Създай нов...