Jump to content
stan4o

Сезона на киселото зеле

Recommended Posts

Пишем си тука с един съфорумец и кво от дума на дума стигнахме до киселото зеле...бате Емочо се опитва да ме обеди, че зелевата чорба не помагала за изтрезвяване и че паржолата била по-добро мезе за ракия от киселото зеле...а ето и от каде се започна всичко:Знаете ли, какво биха говорили във Франция за киселото зеле, ако имаха такова? По аналогия с френското сирене и вино, оценката на дегустаторите за една българска кисела зелка би звучала ето как:"Тази изключителна зелка, расла в най-рохкавите лехи на югозападното Софийско поле, е съчетала богатия аромат на шопските култури с крехкостта на най-отбраните тракийски сортове. Ферментационният процес е изведен докрай, протекъл при условията на софийската зима, благоприятно смекчена от локалните влияния на късноесенната подуянска мъгла. Оттук и подчертаната, но ненатрапчива киселина, започваща с деликатни бодежи от върха на езика, преминаваща в тръпки през небцето и разливаща се към гърлото. Ароматът е изключителен, напомнящ букет от отлежали камамбери, с неочакван свеж нюанс на бамя. Сокът, ръчно претакан на равни интервали, е бистър и искрящ. Предизвиква приятен сърбеж в устната кухина, който издава изненадваща ментова прохлада. Листата са бели, с благороден восъчен оттенък. Нетрошливи, но не и жилави, идеални за сарми. При дегустация листната периферия издава допълнителен фин аромат с предчувствие за пушен бекон. Секрет на производителя е използването на дъбови качета от осолена сланина. Придружено с един отлежал "Бержерак", това кисело зеле е идеалният компаньон за Вашите свински гърди."та какво сега не ви ли се допи ракия? аз паржолата я свързвам с винце не с ракия :)

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Малииии направо лиги ми потекоха :)

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Я си спомнете един френски филм! :D Киселото зеле и неговите производни имат свойството да образуват невероятно голямо количество газове.Това се смята за перспективно,при добиването на алтернативни горива!Употребата им(на горивото) е особено актуално в периода на зимното повишаване на долара и цената на петрола.За целта се прави гъвкава връзка между производителя на газовете и двигателя на мпс-то.В зависимост от изпълнената рецепта при налагането на зелето варира и октана на добитото гориво.От значение е също и резервоара и неговата вместимост за получаването на високо качествено гориво.Затова колеги ако не ви се посещават гъзиностанций може да ползвате своите такива.Това успях да съчиня в отговор на твърденията на горния член на нашия свеж форум.А сега наздраве и пак ми обяснявайте,че зелето(кисело) било по-добре от пържолите! :) :) ;) ;) ;):lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol::lol: :lol: :lol: :lol:

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ей хора без работа бееее. Е сега може ли такова нещо? Трябва да излизам да търся манджи с кисело зеле. Няма покой от вас значи. :)

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Съгласен съм със станчо, паржолките са за червено вино, а зелевата чорба е екстра за изтрезняване :rolleyes: Виж за ракията най-обичам домати и краставици :drunk:

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

За изтрезняването... на теория:Има много просто обяснение защо уж се изтрезнява, или по-скоро се напиваш по-слабо - неутрализация. Алкохолът е основа, а зелето киселина - следователно киселината и основата влизат във взаимодействие и се неутрализират взаимно. Но само на теория. Всичко е много относително - ако пиеш повече зелев сок от колкото алкохол, може и да не се натряскаш - ама само принципно.П.П.: Като пиете, и след като пиете за да нямате зверски болки къде ли не - много течности, предимно вода, с литри... защото докато пиете алкохола изсмуква всякаква течност от организма ви и черните ви дробове не могат да разградят отровите от алкохола и стават на стафиди.... затова повече вода преди и след пиене - ако имате повече зелев сок - нека да е сок тогава. :rolleyes:

Редактирано от ShEfA

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

А пък аз от опит знам, че приготвянето на кисело зеле не е работа за всеки... :rolleyes:

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Твърдо заставам зад пържолите с ракията !! :rolleyes::drunk:

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Твърдо заставам зад пържолите с ракията !! :drunk::shock:

:rolleyes: ....особенно ако са зелени... :lol:

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Твърдо заставам зад пържолите с ракията !! :rolleyes::drunk:

и аз подкрепям Пържолите и Ракийкатаа :shock: Редактирано от X A X O

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Абе паржоли с ракия не става... на следващия запой само да видя някой да пипне салатата докато пие ракия, ще го пляскам през ръцете!всеки със вкуса си казала лисицата и се облизала под опашката :rolleyes:а иначе, шевче, разковничето защо зелевата чорба помага за изтрезняване се съдържа в твоя пост. Поради високата си соленост те гони после за вода и пиеш течности, иначе самата тя няма кой знае какви лечебни свойства.друг е въпроса със шкембето, доказано е че в него има ензим някъв който спомага за разграждането на алкохола (не е ензима алкохол дехидро геназа) заради този ензим тялото се обезводнява, иначе в процеса на разграждане за една молекула алкохол се използват 3 вода /или май 2 бяха/.Аз отивам да пия ракия ама няма да е нито със паржоли нито с кисело зеле най-много сода да има... ае наздраве

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

нИдейти така ве хора,ще вземе някой трезвеник,да прочете темата ...............и айде край с трезвенизите :)

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Тука се изказват разни теории от разни хора с опит в консумацията на ракии и други алкохолни напитки.Но...както е отбелязал многоуважавания Станчо,зелевата чорба предизвиква ОЖАДНЯВАНЕ,КОЕТО НЕ МОЖЕ ДА СЕ КОМПЕНСИРА С ПОГЛЪЩАНЕТО НА ОГРОМНИ КОЛИЧЕСТВА H2O.Единственото правилно лечение е с изпиването на 100 грама ракия или чаша Шампанско на "екс"!Действието на посочените средства се изразява в рязкото изцъкляне на очите и разтрисане на главата с гримаса на отвращение.Характерно при лечението с Шампанско е и звучното оригване в края на процедурата.Всичко това води до мисълта,че след употребата на зелева чорба започваш да се нахакваш наново,което не е желателно! :lol::);)

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Зелевата чорба просто повдига потенциалната бариера, което води или до изтрезняване при хората с воля или до донапиване при всички остнали( 98% ) безволеви пияници :lol: ...а темата ме навежда на мисълта, че всъщност статистически най-доброто мезе за големи и дори грандиозни количества ракия си остава капамата ! В нея има за всеки по нещо и за някой по няколко неща ...

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

По повода един колега каза следното :

между другото Франция първа е въвела в хранителните запаси в корабоплаването киселото зеле против скорбут. Някъде през 17 век.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Зелевата чорба просто повдига потенциалната бариера, което води или до изтрезняване при хората с воля или до донапиване при всички остнали( 98% ) безволеви пияници :D ...

 

а темата ме навежда на мисълта, че всъщност статистически най-доброто мезе за големи и дори грандиозни количества ракия си остава капамата ! В нея има за всеки по нещо и за някой по няколко неща ...

Туи капама-кво беше,че не мога да захапя. :D

--------------------------------------------------------------------

 

По последни наблюдения и разработки с течение на времето и през последните години на демократичните промени в нашата татковина,се утвърди мнението на наш приятел,че е много по-добре да "подложиш" заедно с ракийката една или неколко хубави пържоли(желателно-свински....от врата) и така имаш възможноста да изконсумираш по-големо количество алкохол,без да се напиеш кат свиня.

Аз затова твърдя,че по-доброто мезе,подчиртавам-"мезе" демек пържола от свински врат е вариант за по-качествено и дълготрайно нахакване,без да се оакваш.Докато това -"кисело зеле",ми то даже не звучи добре.

Но понеже "в спора се ражда истината",предлагам да организираме едно събиране на маса и там на место да се направят поредица от експерименти,които да покажат(защото няма да могат да докажат) правилноста на всички изложени до тук и по-нататък разсъждения и тези.

И не на последно место-да не забравяме,че наближава предколедното клане на "Гошковци" :D

:D :D :lol::D :D :D :D

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Туи капама-кво беше,че не мога да захапя. :lol:

Капама е междиния вариянт :D кисело зеле със няколко вида месо предимно свинско.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отново е време за разсъждения по темата! :beer: Аз ще си позволя да вметна някои нови нюанси,като употребата на киселото зеле под формата на сърмички( не постни)!Установих,че използването им като мезе за ракия води до неочаквано качествено напиване!Това го отдавам на прекрасната комбинация от кисело зеле,свинско месо(кълцано,а не готова кайма),некои подправки и функцията на ориза като пълнеж(да не се прекалява с него). :D:fun:;)

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

само трябва да се вниамва зелето да не е слагано в бидона, когато е пусната темата :Dама спокойно имаме упътване за употеба на тоалетна хартия ;)

Редактирано от stan4o

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създайте нов акаунт или се впишете, за да коментирате

За да коментирате, трябва да имате регистрация

Създайте акаунт

Присъединете се към нашата общност. Регистрацията става бързо!

Регистрация на нов акаунт

Вход

Имате акаунт? Впишете се оттук.

Вписване

  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    No registered users viewing this page.

  • Предстоящи събития

    No upcoming events found
×
×
  • Създай нов...