Jump to content
kalmara

Малко "граматика"...

Как е думата ?  

71 гласа

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Моля, впишете се или се регистрирайте, за да гласувате.

Recommended Posts

Въпросният спор е между мен (Врачанин) и човек от източният край...няма да го посочвам конкретно. (кой и къде :D)Произлезна докато спорехме защо хората толкова не харесват хондите, еми VW...щото била народната кола и блабла тва е преразказ вече...от отсрещната страна получавам "разбирам да харесваха BMW, ми то VW..." и аз викам -ми то и БМВ имат няколко модели дето са КЮТУЦИ....и почнаха едни поправки едно чудо .... ся спорим за надмощие...дали във Северозапада говорим най-чистият български...или натам ?! :)(да се има на впредвид че спорим за тая дума...а дори не съм дал примери от рода на шоколадчи, дюнерити, котинци и тн :))едит...в бързината съм допуснал лека правописна грешка в заглавието, моля да ме извините :)

Редактирано от kalmara

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

..........и аз викам -ми то и БМВ имат няколко модели дето са КЮТУЦИ....

е нали нямаше да се знае кой какво е казал :) аз съм за кютук ,но какво ли всъщност означава това, за какво я ползваме е друг въпрос.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Нищо де, аз съм си казал че съм от Враца и че моят глас е за "кютуци" ... защото като го изтърсих от другата страна на разговора започнаха да ме обсипват с поправки и не, та не...

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

едит...в бързината съм допуснал лека правописна грешка в заглавието, моля да ме извините :)

Оправдания :) Редактирано от MissCaprice

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

маи е китук!

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Най-правилното е кютюк. :)

Редактирано от ilias

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Най-правилното е кютюк. :)

май май :)

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Най-правилното е кютюк. :D

Това ми го изкараха 10мин след спора от както казах, че пускам тема във форум...с оправданието, че МОЖЕ и така, може и иначе да е... :)Нооо както се казва във вица...другарю професор, това вече е втори въпрос. :) :)

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ами аз взех че проверих в речника...и вярно е, има го кютюк, нооооооо.........мисля че е ясно кой е победителя в спора... :) :) :):D :D

Публикувано изображение

 

п.п. за всички, казали кютюк...и за ДРУГАТА СТРАНА (която чете форума) да разкажа вица...

 

Студент е на изпит, последният въпрос, професора го мъчи до последно...

-Добре, колега...ще ви задам ЕДИН ПОСЛЕДЕН въпрос...не искам да ви късам, просто ако ми отговорите на този въпрос ще ви пусна ! Колко са лампионите във фоайето на факултета ни ?

-Много, другарю професор.

-Колко много ?

-Аааааааа, другарю професор ! Това вече е втори въпрос.... :D

 

та така и с оправданието за КЮТЮК ... отсрещната страна каза че е права, защото казала или китюк или кютюк....ама кютюка по-нагоре съм писал кога излезна като вариант, за това се изключва от възможните отговори и без повече оправдания победителят е .... yours truly :D

Редактирано от kalmara

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

В превод мисля че означава ПЪН, кавито са болшинството от шофьорите на фолксваген! :)

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

двата варианта на тая дума са кютюк и кютук. всичко останало е част от симптома "в нашия край се говори най-правилния български". интересно как толкова много хора от различни краища на българия твърдят че в техния край се говори най-правилния български език. и аз от ученическите години съм чувал че при нас в пловдив се говорил най-правилния български от учителките ми, които чак сега като се замисля произнасят думата "телефон" като "тилифон" и си мислят че е правилно. чувал съм го това изказване и от хора от хасково ( :):):D ), както и от хора от варна, че при тях се говори най-правилния български. общо взето даже вече ми е омръзнало да споря на тая тема, защото не е лесно някой да осъзнае че цял живот е живял с някаква идея приемана за константа, която всъщност е доста далеч от истината. спорили сме с от хора от почти навсякъде. та равносметката каква е - правилен български никъде не се говори. макар че няма да е зле да се разграничават понятия като правилен български и книжовен български, както и понятията диалект и акцент ... ама вече нещата ще станат сложни а заключението накрая пак ще е същото :)

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Здравейте на всички,

 

Първо да се представя (първи пост ми е) казвам се Кирил и съм на 31г.

 

По темата според мен е кютук но...

 

кютю̀к мн. кютю̀ци, безплатен (два) кютю̀ка, м.

1. Разг. Сух пън, дънер.

2. Диал. Дънер на турско лоза.

3. Прен. Пренебр. Недодялан, тъп човек. • Кьоркютюк пиян. Разг. Много пиян, н

е вижда и не усеща нищо. Вечер се връща кьоркютюк пиян.

 

Възможно е и дума кютук да има но в тълковния не я намирам...

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Айде да се намеси авторитетно мнение: думата се пише к ю т у к, или к ю т ю к. Всякакви деиверсии от тези форми са неправилни и смешни. А защо и кютУк ли; ами защото фонетиката на модерния български език е такава, че не възприема натрупване на Я-та и Ю-та. Навсякъде, където това се получава, едното, най-често второто, Ю или Я се заменя с У, съответно А.

 

А сега представителната извадка:

 

Български Тълковен Речник, 1976г., изд.: Наука и Икуство:

кютук - м., [тур.], разг. Пън, дънер

 

Речник на Българския Език, т.8, 1995г., изд.: Академични Издателство "Проф. Марин Дринов"

кютюк - м., [тур.], Пън, дънер; пренебрежително

 

Речник на Българския Език, съставител Найден Геров

 

кютюк - [тур.] Пьнь, дънеръ, главина, главужина, чюканъ; китюкъ - дубл., остар.

 

Можех да видя и в още два речника, ама ме мързи да ходя толкова много, тези ми бяха под носа :worthy:

 

Явно сте навлези в доста сложен езиков спор, който май няма разрешение, понеже според Найден Геров китюк е дублетна форма. Но това се връзва с малкото ми знания за чередиването на гласни в езика ни, така че може би ти си прав, kalmara ;)

 

@klamara: Така както ме тръгнали да си говорим за чистота на езика и правилно писане и говорене, нека само да спомена, а не само на тебе, но и на повечето от колегите във форума: ИЗ-/ПОД-/НАД-/ВЪВ-/ЗАД- предвид и всякакви други свободни съчинения на тази тема - няма такова нещо! Казва се "Имам предвид..." и това е. ;)

 

Айде със здраве :ph34r:

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Болни мозъци, как можах да си изгубя времето да я изчета цялата тая тема, та и да пиша в нея. Немога да си го простя - ще се накажа с две овчарски салати.

Редактирано от AERODECK

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Стига с тия речници бе.По-горе човека го каза (написа) - КЮТЮК и т'ва е.Поне в наш'та махала така си му викаме :worthy:

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Какво значение има как се говори, важното е да има разбирателство. Когато отида на друго място даже се кефя като науча някой нов лаф. За правописа обаче никой няма оправдание. Най много се дразня когато видя някой барерий ;) В Рим може и да има ама тук не съм срещал такъв

..........

и за финал искам да поставя една загадка към всички , които живечт и не са живели във Варна ;)

 

КПД е "паткан" ? ( моля да отговарят само горепосочените персони )

:ph34r: това не го схванах. Ако си го чул от хора които са бачкали заедно най вероятно си е техен жаргон. С колеги много често го правим, и само ние си знаем кое какво означава :worthy:

процесор -> професор

Microsoft Visual C-> МъСъВъЦъ

компилатор -> карбуратор

...

нецензурните транформации няма да споменявам ;) Ако по цял ден говориш като по новините ебаси и скучният ден дето ще е

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Lookcho преведи от варненски "Хепи тодей" :worthy:Ти с резервата не се заяждай, че там в селата само говорят на диалект, а във Варна и "гражданите" нищо не им се разбира:ph34r:

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Guest Victor

Паткан май беше плъх на варненски. :worthy:

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

КПД е "паткан" ?КПД = WTF аз друго си помислих и затова се отплеснах :worthy:Баш плъх си е :ph34r:

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Убихте рибата , уцелихте змея със жилка в окото и т.н. с тая тема :worthy:Ама човек се учи докато е жив Мойта версия за думата е " КИТУК" :ph34r: .. някък си по-български звучи П.П. всеки знае , че в Пловдивско и Великотърновско е най-чистият български език ... (малко повече са "И"-тата .. ама такъв е бил старобългарския) ;)П.П. - хаха сега видях , че и друг градски се е изказъл за КИТУК занчи в Пловдив е "КИТУК"

Редактирано от cK1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Guest stan4o

Един виц по случая;)На купон младеж сваля девойка. По някое време я попитал:- ти как се казваш?Пачата почнала да се прави на интересна и вика:-Ми познай?!?пича почнал да изброява;- Гергана, Марияна, Силвия...Оня все отговаря:-Нье... нье.. нье...Младежа почнал да се нерви и вика:-Дай няк'в жокер, че вече не се сещам имена.Селското девойче му дало:-Ми името ми започва със "И"Оня яко почнал пак да реди:-Ирена, Ива, Илияна....От среща пак се чува:-Нье...нье.. нье...На Сваляча му писнало и след като чул отговора щял да се самоубие!Момиченцето се казва "Ильена" - Това е Елена ама на Силистренски;)

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Guest Victor

- И чирвенити са от мен, и белити са...- Ибе ми са, ма влакът тръгва...

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Паткан май беше плъх на варненски. ;)

а по Гоце-Делчевско царевица се нарича =мисирка="едни плъхове са се навъдили тук - изядоха ни мисирките, кажете с какво да ги уморим....." това като ми го изцепиха в едно село едва не припаднах (тук мисирката си е ПУЙКА .........егати плъховете, егати зверовете.....) ;)

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Guest Al_Capone

Па добре че на са ти казали по "нашенски" (резервата) кукурза.......

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Guest Victor

И все пак един от най-силните изрази е Троянското възхищение "Ибах та в коча" (copyright - Майната) ;)

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ами важното е май, как се пише Бира? :ranting: наздраве :wacko:

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Guest XapBu

мого забавен спор - как се пише на правилен български турска дума...

не е ли по-лесно просто да видим как си се пише на турски?

kütük

is. пън, дънер; главна книга, регистър;

списък.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Един виц по случая:)На купон младеж сваля девойка. По някое време я попитал:- ти как се казваш?Пачата почнала да се прави на интересна и вика:-Ми познай?!?пича почнал да изброява;- Гергана, Марияна, Силвия...Оня все отговаря:-Нье... нье.. нье...Младежа почнал да се нерви и вика:-Дай няк'в жокер, че вече не се сещам имена.Селското девойче му дало:-Ми името ми започва със "И"Оня яко почнал пак да реди:-Ирена, Ива, Илияна....От среща пак се чува:-Нье...нье.. нье...На Сваляча му писнало и след като чул отговора щял да се самоубие!Момиченцето се казва "Ильена" - Това е Елена ама на Силистренски:)

И след като му преминало, казал:-Приятно ми е, Имил! :)

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създайте нов акаунт или се впишете, за да коментирате

За да коментирате, трябва да имате регистрация

Създайте акаунт

Присъединете се към нашата общност. Регистрацията става бързо!

Регистрация на нов акаунт

Вход

Имате акаунт? Впишете се оттук.

Вписване

  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    No registered users viewing this page.

  • Предстоящи събития

    No upcoming events found
×
×
  • Създай нов...