Jump to content
Jazz2002

Стържене/тропане на празен ход (видео)

Recommended Posts

Здравейте, колеги.
Колата е Джаз от 2002, 1339cc, ръчна кутия, 315 000 км на километраж (не знам колко са реалните), японска сглобка. Притежавам я от 16.09.2016.
Обслужване - масло Репсол 10W40 на всеки 6-7 месеца или 15 000км, заедно с филтри; свещи NGK 2756 на всеки 40 000км; течност на скоростна кутия - Хонда, на всеки 40 000км (вече 4 или 5 пъти); спирачна течност сменяна 2 пъти с машина в сервиза на Дунев, до Арена Армеец; реглаж на клапаните последно преди 50 000км, преди реглажа падаха оборотите и гаснеше, сега работи, като часовник; 2 пъти сменян антифриз; 2 пъти чистене на ЕГР клапан и пътища; 2 пъти чистене на дроселова клапа; 3 пъти сменяни пистов ремък с водна помпа и паразитна ролка; накладки на всеки 30-40 000км - за друго обслужване не се сещам.
Ремонти - отпред почти всичко по окачването е сменяно - биалетки, тампони на макферсън, амортисьори, лагери, маншони на карета, стабилизираща щанга, някои неща по 2 пъти. Отзад са сменяни амортисьори и лагер-главини. Сменяни са двата радиатора - охлаждащ и на климатика, поради дупки и течове. Сменян е разширителния съд, защото се спука. Сменян е датчика на коляновия вал. Сменян е стъклоповдигача на шофьорската врата. Ремонтирана е скоростната кутия през септември 2022 или преди 23 000км - лагери, шарнири и нов съединител.

Не сме сменяли верига още, защото всеки път майсторите ме уверяваха, че веригата е стегната и е наред.

Днес ме изненада с шум, който до сега ня бях чувал. Не е лагер на скоростната кутия, минал съм през това. Не е за реглаж на клапаните, минал съм през това. Не са лагери на предни или задни гуми, защото и през това минах и знам как звучи. Новият шум е нещо средно между стържене и тропане, чува се опред в двигателния отсег или под скоростния лост. Шумът е само и единствено на празен ход - без значение дали двигателят е студен или е топъл. Шумът не се влияе от натискане и отпускане на съединителя или от включване на скорост. Шумът изчезва при докосване на педала на газта. Щом подам дори съвсем малко газ и оборотите се повишат, например до 1000 - край, шум няма. Направих видео, с цел да се чуе шумът.
Когато отворя капака, шумът се чува сякаш отзад и отдолу на двигателя. Четох тук, във форума, теми за шумове - говори се за биелни лагери, тампони на двигателя или смяна на верига, но шумовете се описват различно.

Ако някой, след като чуе видеото, има идея, нека сподели, моля. Тъй като колата е вече на над 20 години, на много км, има ръжда и се чудя дали да влагам още пари в ремонт на двигателя, ако такъв е необходим, или да я дам за скрап. Това е еиднствената кола в семейството, кара се умерено много - 30-35 000 на година и ако я изхвърлим, поради евентуални огромни разходи по двигателя, трябва да търсим алтернатива.

Благодаря предварително на отзовалите се с менение! Ето видеото: https://www.youtube.com/shorts/Pio0Twb0wLk

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Здравейте отново, колеги.
Реших, че е редно да споделя какъв се оказа проблемът, за да знаете и вие, ако ви се случи.
След 2 неуспешни опита някой майстор или сервиз да ми обърне внимание, накрая отидох в сервиза, където през 2021 ми правиха реглажа на клапаните, в Пловдив. Там установиха, че причината за шума е в катализатора. Питата в него се е начупила и тропа, а при подаване на газ се увеличава налягането в катализатора и не се чува тропането.
Разбрахме се, в удобен за тях и мен ден, да я закарам да отстранят проблема, както и да сменят пистовия ремък, паразитната ролка и водната помпа, че им е време, отново. Освен това да сменят маншоните на каретата, че са скъсани отново, за 4-ти път от септември 2016 и да сменят тампоните на Макферсъна, отново, защото пак са разбити. А след това и на реглаж.
Подозирам, че за проблема с катализатора съм си виновен аз, защото миналия четвъртък, в София, минах през едно "мини езеро" до стадиона на 4-ти километър, защото имах работа в комплекса на БАН. Колата, респективно катализатора, бяха много загрели и като минах през водата, усетих водата под пода на колата и предполагам, че от шоковата разлика в температурата съм направил тази беля, но каквото станало, станало.

Това е от мен. Дано на никой от вас не му се случва, но ако все пак се случи, поне да знаете от какво е!

  • Благодаря 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Питата на катализатора е разрушена (едва ли е от шоковата разлика в температурата) и дрънчи в тенекията.

Добре е че си го оправил, а и мерси за споделянето.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Преди 14 часа, Jazz2002 написа:

Здравейте отново, колеги.
Реших, че е редно да споделя какъв се оказа проблемът, за да знаете и вие, ако ви се случи.
След 2 неуспешни опита някой майстор или сервиз да ми обърне внимание, накрая отидох в сервиза, където през 2021 ми правиха реглажа на клапаните, в Пловдив. Там установиха, че причината за шума е в катализатора. Питата в него се е начупила и тропа, а при подаване на газ се увеличава налягането в катализатора и не се чува тропането.
Разбрахме се, в удобен за тях и мен ден, да я закарам да отстранят проблема, както и да сменят пистовия ремък, паразитната ролка и водната помпа, че им е време, отново. Освен това да сменят маншоните на каретата, че са скъсани отново, за 4-ти път от септември 2016 и да сменят тампоните на Макферсъна, отново, защото пак са разбити. А след това и на реглаж.
Подозирам, че за проблема с катализатора съм си виновен аз, защото миналия четвъртък, в София, минах през едно "мини езеро" до стадиона на 4-ти километър, защото имах работа в комплекса на БАН. Колата, респективно катализатора, бяха много загрели и като минах през водата, усетих водата под пода на колата и предполагам, че от шоковата разлика в температурата съм направил тази беля, но каквото станало, станало.

Това е от мен. Дано на никой от вас не му се случва, но ако все пак се случи, поне да знаете от какво е!

Да знаеш, че ако върнеш питата от твоя катализатор /до бриколаж ги изкупуват/ със сумата ще си купиш нов полски  катализатор, /аз така направих/ да не направиш грешката да го оставиш в сервиза като нещо ненужно.

  • Благодаря 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Благодаря, колега. Всъщност това правих вчера. Свързах се с фирмата, която изкупува катализатори до Бриколаж, предложи ми 410лв (да видим дали ще ми ги дадат, когато го занеса). От там отидох до един магазин за авточасти в кв. "Каменица 1", на ул. "Богомил" до хотел "Норис", собственикът кара Сивик и е много готин пич. От него си купих нов катализатор за 252лв, за да не се чудя какво да правя с ламбда сондата, когато махнат стария, плюс маншони за външните карета с грес, водна помпа, пистов ремък, паразитна ролка и антифриз за общо 440лв. Така че ако наистина ми купят стария катализатор за 410лв, общо взето ще платя само труда в сервиза, но да видим. 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ако се е отлепила питата от металната част /щом тропа значи е така/ ще ти кажат да изкараш питата и да занесеш само нея,защото част от нея вече е издухана през ауспуха и теглото и е по малко

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Оставих колата в сервиз миналия четвъртък сутрин. Днес, понеделник, 15 часа, отидох да видя какво става с колата и ми заявиха, че първо, по колата още нищо не е направено и второ, СГРЕШИЛИ СА, на катализатора нищо му няма. Една ламаринка тропала, махнали я! 

Сега си имам 2 катализатора - нов и оригинален (респективно единият е излишен) и второ нямам кола, защото за три работни дни нищо не е направено по колата... 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създайте нов акаунт или се впишете, за да коментирате

За да коментирате, трябва да имате регистрация

Създайте акаунт

Присъединете се към нашата общност. Регистрацията става бързо!

Регистрация на нов акаунт

Вход

Имате акаунт? Впишете се оттук.

Вписване

  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    No registered users viewing this page.

  • Предстоящи събития

    No upcoming events found
×
×
  • Създай нов...