Jump to content
mandata

Cr-v, 99 г. - неработи часовника на таблото

Recommended Posts

Колеги, можете ли да ми кажете как да си поправя часовника на таблото на джипката?Не свети изобщо. Прегледах бушоните - здрави са. Бърках през дупката за касетофон, но неможах да направя нищо. Ако някой има книжка или знае как се сваля часовника, ще ми помогне много.Той е дигитален - може и да си е заминал, но може и да трябва само някаква лампичка да се смени :D

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Часовникът излиза заедно с решетките на парното. С плоска отвертка повдигаш цялата пластмаса и издърпваш напред. На щипки е, няма винтове.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Благодаря за отговорите - мисля, че като понапъна по-здраво и ще го извадя.Не знам защо, но с търсачката не открих нищо, а темата е дискутирана :evil:

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Здравей колега, мисля че мога да помогна малко. Часовникът на моето ЦРВ също е заминал, както и много други такива часовници, защото това явно си им е слабо място. Свалих часовника от таблото, проверих дали до него достига ток и се оказа, че проблемът е в часовника, не в захранването. След дълго търсене и звънене по автоморги намерих само един часовник за 40 лв., който след като ми изпратиха и го проверих се оказа също неработещ. Потърсих в и-бей, но там цените са високи, а с доставката до България излиза направо кошмарно (не и колкото нов часовник в Хонда БГ - около 600 лв., но все пак солено). Направи ми впечатление обаче, че в и-бей има няколко обяви, които предлагат да им изпратиш неработещия си часовник и срещу $20 и разноските по пращането обратно те да ти го отремонтират. В обявата пише, че ремонтират тотално неработещи, но също и примигващи и неработещи само от време на време часовници. Това ме наведе на мисълта, че е възможно часовникът да бъде оправен, а не е тотално за боклука. Още повече когато се оказа, че след известно кривене моят часовник присветва за малко, което значи че все пак работи. Така след търсене и ровичкане по интернет намерих описание как да се оправи проблема. Оказа се, че от студа с времето спойките на 3 броя резистори в часовника се прецакват и тогава часовникът спира да функционира нормално. Първоначално премигва, а в последствие направо изгасва. Случвало се дори някой от 3те резистора направо да падне от платката. Проблемът се оправя като се запоят на ново резисторите. Отворих часовника преди около седмица, резисторите си бяха там и 3те, но се оказа, че запояването е доста финна работа. Първо ти е необходим специален поялник - тип игла, защото спойките са наистина финни, и второ необходим ти е малко опит и спокойна ръка, защото единият от 3те резистора (а той е и най-проблемният) е под циферблата. Поради тази причина до момента все още не съм го отремонтирал - търся опитен радиолюбител с такъв поялник, който да отдели 5 минути от времето си. Ето къде намерих решението: http://blog.scurker.com/2010/09/honda-cr-v-1999-2001-clock-fix . Човекът даже е приложил и картинки. Друго решение, което ми подсказа един приятел е на мястото на този часовник да се монтира навигация. Възможно е да се закрепи стойка в дупката и да се преправи навигацията така, че да се използва захранването за часовника. Така ще може да се сваля навигацията и да се слага в жабката, когато не се ползва. Проблемът тук е, че според мен няма как да се монтира навигацията по такъв начин, че парното да не духа в нея. По неясни за мен причини на конзолата в таблото с часовника са монтирани два изхода за парното без опция да бъдат затворени ако не искаме да духа от там. Така винаги струя студен или топъл въздух ще духа в навигацията и ще я скапе доста бързо. Та това е от мен. Надявам се, че съм помогнал. Успех и пиши дали е оправен проблема.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Да. Всичко е ясно за тези часовници - поправят се за 5 мин. и още 10-15 за сваляне и качване.Благодарение на отговорите, които получих се напънах и го извадих, заедно с двете решетки за вентилацията. При мен щеше да е по-лесно ако напъвах отгоре на конзолата - там щипките са пластмасови, а в горните линкове пише, че отгоре са металните щипки. Отдолу към радиото са 4 бр. метални ципки - но с по-упорито дърпане, бутане през дупката на радиото и повдигане с отвертка се измъква.Нататък проблема беше лесна работа - въпросното съпротивление 510 ома направо беше паднало и се търкаляше из кутията на часовника.Наложи се едно бързо разпояване на дебелите крачета на циферблата, запояване на проблемното съпротивление, което най-вероятно загрява при работа и затова се откача, а не от студа. После се запояват пак дебелите крачета и часовника работи. Който може да запоява - става за 5 мин.Успех на всички, които им предстои тази гимнастика.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Браво колега, и аз се поизмъчих с тия метални щипки, едната така хубаво изхвръкна зад таблото, че ми се наложи цял ден да се гъзурча и зяпам с едно фенерче докато я намеря. Но здраве да е, важното е, че си го ремонтирал. Айде да са ни живи и здрави хондичките!

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    No registered users viewing this page.

  • Предстоящи събития

    No upcoming events found
×
×
  • Създай нов...