Jump to content
Guest max_3d_3

Бензин- А95 или А98?

Recommended Posts

Guest max_3d_3

Искам да попитам нещо пак - с какаж бензин е по-добреда си карам колата (Д14А2) - А95 или А98.С А98 върви по-добре,ама съм чувал че ако двигателя не е правен за него може след жреме да се прецака нещо.Вярно ли е тово.Аз до момента карам само на А98.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Guest Magnum

щом имаш пари и те кефи да ги даваш на вятъра - сипвай 98колата ти е направена дори за А92Н, 95 и е идеален. не че 98 ще я повреди, въпреки че гори по-бавно (иска повече аванс) и по-нискокалориченно пък нашия 95 е ужасен ...

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Guest tedeka

но пък нашия 95 е ужасен ...

Е, все пак си на мнение, че 98/ 100 е за предпочитане пред 95. Или така ми се спрува? :o

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Guest petar

Аз си мисля,че не излиза по-скъпо да караш с 98.Може би най-дебело се връзва да зареждаш от Shell. Всякаквите им "горива".

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Guest Ивайло Петков

Аз си мисля,че не излиза по-скъпо да караш с 98.Може би най-дебело се връзва да зареждаш от Shell. Всякаквите им "горива".

Обикновено излиза по-скъпо поради факта, че с 98 никога не отчитам по-нисък разход, а дори често е по-виссок. Вероятната причина е, че го наливам при далечни (магистрални) пътувания, където се кара на max загуби от въздушно съпротивление.Но като тръгна за морето не мога да се сдържа да не налея 98. Психологически ефект.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Guest roadracer

На мен с 98 ми дава малка икономия..но все пак си остава по-скъпото удоволствие ! Чат-пат сипвам ...за разнообразие ...да объркам малко аванса ! ;)

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Guest Jonini

Моята дава 3 литра надолу с 98 от Петрол. Факта си е факт. Нашия 98 е колкото навсякъде по света 95.Колега от работата ми каза, че е правил замервания на октана на над 20 бензиностанции в София. Навсякъде 95 бил около 92, а 98 под 95. Каза само, че на Еко-Кинитрон 100 бил малко над 98. Ако тои ме лъже и аз ви лъжа, но съм склонен да му вярвам.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Guest cls

На мен с 98 ми дава малка икономия..но все пак си остава по-скъпото удоволствие ! Чат-пат сипвам ...за разнообразие ...да объркам малко аванса ! ;)

Същото и при мен.С 98 ми дава икономия-проверено многократно ;)

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Guest max_3d_3

На мен с 98 ми дава малка икономия..но все пак си остава по-скъпото удоволствие ! Чат-пат сипвам ...за разнообразие ...да объркам малко аванса ! ;)

Същото и при мен.С 98 ми дава икономия-проверено многократно ;)
Това и аз съм го забелязал,макарче не съм карал много на А95,ама от как сипвам А98 от Петрол, минавам с около 70-80 км по-вече при пълен резервоар, апък и колицата върви по-добре отколкото на А95.Мисълта ми беше да не си прецакам двигателя като карам само на А98?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Guest dragorip

аз карам само 98 щот няма 100 в мойто село ;) наливай по голям октан то секи знае че в БГ бензините са калпави така че сипвай по скъпото пък и нали се сещаш че ефтиното винаги излиза скъпо

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Guest tirex

Аз съм съгласен напълно с Magnum.Преди и аз си внушавах,че има разлика,ама ала-бала работата май.С нисък разход няма да се хваля,щот скоро не съм карал за такъв.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Guest IvoSi

Няма да я скапеш, от хубав бензин. Карай си я с каквото те кефи!

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Guest icho

Съгласен съм онтносно бензина на Шел!Аз последните два пъти зареждам от ОМВ.Незнам какви са ви наблюденията за тези бензиностанции но аз карам B16A2,и мога да ви кажа,че с него бензин в града ми даде 8.5,а извън града м/у 5.5 и 6.0 ;)))Не съм пробвал още 100-та на ОМВ0-то!

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Guest radku

И аз преди време карах с Петролския 98 и минавах 7- до 100 км повече с един резервоар отколкото с петролския 95, като начина ми на каране е един и същ и по едни и същи маршрути сам всеки ден. Но откакто стана около 2 лева и 98 мина тази граница не съм слагал 98. Тогава бях по-доволен от 98 и сега като паднаха цените пак се замислям дали да не се върна на 98.Относно разликата във вървенето не мисля че го усетих просто разхода ми падна и смятах че дали с 98 или 95 ми е едно и също като цена

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Guest benji_crx

Относно разликата във вървенето не мисля че го усетих просто разхода ми падна и смятах че дали с 98 или 95 ми е едно и също като цена98 е по-добър , но не си покрива цената в никакъв случай ;)

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Guest Rust

Аз съм забелязъл, че с 98 в града разхода си пада . Но утопията е, че извънгеадско с 95 дава по-малък разход. Това са моите наблюдения. Напоследък карам с 95 от лукойл .... но като нища да пробвам следващия резервоар с 98 :D .... да видим какъв разход ще даде :PЧе върви повече - то е ясно ;)

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Guest C_I_V_I_C

100 октана ОМВ тва е аз само с тва я храним :D

Редактирано от C_I_V_I_C

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Guest vmom

Качеството на безина и октановото число са два доста независими параметъра. Дали в България по бензиностанциите е широко разпространена практиката да се правят шашми с ниско окатновото гориво не знам, но предполагам зависи от бензиностанция до бензиностанция.Тъй като и доста хора намесиха темата за разхода на гориво, ви препращам статия на един от добрите сайтове за хибридни автомобили, където темата е доста добре засегната: http://www.hybridcars.com/maximizing-milea...vic-hybrid.html Обърнете внимание за съветът относно горивото за хибриден хонда сивик!Low octane gasoline is best. (There is actually less energy in high-octane fuel.) Или нискоокатновият бензин е най-подходящия (с уговорката, че трябва да е избран съобразно компресия на автомобила) и всъщност във високооктановото гориво има по-малко енергия.Не искам да отказвам никого от каращите с А98(+), но все пак имайте предвид че цената на А95 и А92 е по-ниска, защото е технологично по-прост процеса на производството им, а не защото са по-нискокачествени. Предполагам, че няма еднозначен отговор на въпроса, с оглед на това, че зареждаме на различни бензиностанции, в които качеството съм сигурен, че също не е постоянно.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Guest ivaivalito

Докато бях в САЩ Прелюда го карах с 88 октанов бензин .Повечето коли там с такъв се карат вокат му Regular или среден .Колата вървеше перфектно а беше 2 литров ДВГто.И даваше 10 градско при яко ръчкане и американско каране там на магистралата под 130 не се пада а и в града само до 3та защото на 500 метра има светофари.Айде че доста се оотклоних от темата.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Guest Magnum

щатския 88 се равнява на европейския 92 ... който май се равнява на Българския 95 :hondarulez:

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Guest pepi

В моя край пък на Петрол 95 и 92 е абсолютно еднакъв само цената е друга знам го от шефа на бензиностанцията така, че може и 98 да е 95 затова някой не намират разлика във вървенето а само в цената.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Guest Founder

доста болна тема за българските шофери :lol: може би 95 от омв ,петрол и лукойл за момента е най-добре .поне по това което съм установил аз и някой мои приятели :offtopic:

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Guest OXYGEN

Аз съм най-доволен от Лукойл, а и цената на 95 там е най-ниска :offtopic:

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Guest chavdu

Low octane gasoline is best. (There is actually less energy in high-octane fuel.) Или нискоокатновият бензин е най-подходящия (с уговорката, че трябва да е избран съобразно компресия на автомобила) и всъщност във високооктановото гориво има по-малко енергия.Не искам да отказвам никого от каращите с А98(+), но все пак имайте предвид че цената на А95 и А92 е по-ниска, защото е технологично по-прост процеса на производството им, а не защото са по-нискокачествени.

...аз , въобще не съм компетентен по темата ... но ми стана интересно, защо, при положение , че високооктановия бензин се добива по-трудно(и затова му е по-висока цената(не заради качеството)) и е по-ниско калоричен, въобще се произвежда и предлага ?! :P:lol::offtopic:

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Guest svetoslavned

Знаеш ли кво, я слагай газова уредба и си питай шлифера...Хем икономично пък и Хондите нямат проблеми с газтта а като я свършиш гледай все пак да имаш бензин в резервоара , :offtopic: ако ще и да е А92... :lol:

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Guest krasimir_01

ако ще и да е А92... На никой не му препоръчвам да пробва с подобен бензин пробвах и много съжалявам ама адски много.Колата ако можеше да ме докопа щеше да ме згази 2 пъти напред и назад :offtopic:

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Guest 1net

ако ще и да е А92... На никой не му препоръчвам да пробва с подобен бензин пробвах и много съжалявам ама адски много.Колата ако можеше да ме докопа щеше да ме згази 2 пъти напред и назад :offtopic:

я пък ти.... Що така бе колега, аз мойта в началото само с 92 я карах и нямаше ниакави ядове. Не че го препоръчвам, ама на мойта наистина не и пукше....

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Guest tedeka

Eто един пример! последният път заредих на ОМВ на околоМръсното, на път за Бистрица. При светнала лампа на бензина. До горе 98- 40 литра. Добре! Вчера ми присветна лампата. Днес отивам зда зареждам на ОМВ бул. България- до горе 95... излезе близо 45 литра!!! Ебаси резервоара, а!!! При равни условия- присвяткаща лямпя. Даже първия път изминах повече километри на "резерва"!

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Guest Tino

Eто един пример! последният път заредих на ОМВ на околоМръсното, на път за Бистрица. При светнала лампа на бензина. До горе 98- 40 литра. Добре! Вчера ми присветна лампата. Днес отивам зда зареждам на ОМВ бул. България- до горе 95... излезе близо 45 литра!!! Ебаси резервоара, а!!! При равни условия- присвяткаща лямпя. Даже първия път изминах повече километри на "резерва"!

Нормално , да не те учудва , но проблема не е в колата ти , а в самите бензиностанции , не знам как я правят тая врътка , но ми се е случвало много често !!! Просто те карат да плащаш повече пари , за по малко бензин , кво да ти кажа :unsure:

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Guest Magnum

стария телевизор (тино да не ме бие) го карах с 92 зимата, и нямаше никакви грижи, и по-малко гореше. лятото температурите са по-високи и детонации по-лесно стават, та ме беше страх да не се появят детонации

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Guest dancing_niki

Аз пък да се похваля аз какво изпитах. На няколко пъти зареждам А98 от ЛукОйл на Сточна гара. Ми има огромна разлика, или поне аз усещам осезаема разлика и във вървенето и в работата на свободен ход, че даже и в разхода. Като ви казвам огромен си представете следното: баща ми зарежда А95 на същата бензиностанция и се качвам в колата и си тръгвам като пич. Отивам на бензиностанцията, зареждам А98 и тръгвам все едно й изпускам съединителя (е не като че се качвам за сефте в кола) но мисля че ме разбирате за каква разлика говоря. Освен това колата ми дава същия разход с ръчкане като с А95 без ръчкане. Разбира се тези замервания са относителни, но всеки си познава колата добре и може да каже как се държи. Така че в резюме мога да кажа, че в моя случай колата работи по-добре и дава по-нисък разход.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Guest vtec

Много интересна тема и реших и аз да драсна некой ред,че нашия е в този бизнес от доста време ;) Аз съм напълно съгласен , че нашите бензини не отговарят на октановото си число това е ясно, в юатите по ниското октаново число е равно на по високо такова в Европа, а за в България мазалото е 100% ;) Казвам мазало , защото само собствениците си знаят какво с кое смесват ;) Със сигурност по различните бензиностанции за еднакво празен резервоар се зарежда различно количество бензин--това от сега нататък трябва да се отрегулира от държавните органи ,които уж не трябва да са корумпирани след 01.2007 ;) В България в частност Нефтохим Бургас май не се произвежда бензин с по голямо октаново число от 98,тоест бензин който наистина е над 98 би трябвало да е внос.На ОМВ 100 октановия се води ,че е внос от Австрия а по добрият дизел им е от Румъния(ако е истина).При Еко Елда КИНИТРОН би трябвало да е внос от Гърция.За Лукойл е иасно че си е от Нефтохим-за неговото качество при производство само работещите там знаят,а какво му се случва по пътя до нашите резервоари само бензинчето си знае.Според мен с по високо октанов бензин, разхода наистина пада ,нооо при същите условия и СТИЛ ! на каране.Лошото е ,че много често когато слагаме бензин с по висок октан обзети от нормалното желание да видим разликата десния крак ни понатежава повечко и тогава логично разхода се качва.Обаче има една малка подробност-много зависи от коя бензиностанция е зареден този бензин защото ако е преседял дотатъчно дълго време поради солената му цена,той поотслабва а и май специфичните присадки които има в плюс малко или много се позагубват.Да слагат му се некви екстри ,но какви ли? ;);) Друг е момента дали наистина има такъв в резервоара,какъвто пише на табелата.Извода мие че при повечко КЪСМЕТ със пресен 100 на ОМВ И ЕКО -ЕЛДА можем да се порадваме на удоволствието от такова чудо 100 октана ;) В личен план мислия че моята кола гори по малко с такъв и набира по леко особенно в нискит еобороти,като под по леко може би и по бързо но честно казано не съм я засичал.КОЛЕГИ КЪСМЕТ с бенза ! ;);)

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Guest dj_mi6o

Незнам дали си внушавам, но най-добър разход ми дава когато зареждам 95 от Лукойл!Когато е за гонки не пестя и наливам 98 и се 4уства разлика , (а може би пак си внушавам)Най-добре е като зареда 98 и една капа4ка рейсингова добавка и тогава даже мирише на мекици след мене ;)

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Guest Ивайло Петков

Въпреки всички причини да сипваме 95 последния път не се сдържах и кихнах още 7-8 лева та заредих за пръв път КИНИТРОН от Еко Елда.Внушение или не, но страшно ме кефи как работи с него Honda-та на празен ход. (все едно не работи)А това си е доста от времето за пътуване в София.

Редактирано от Ивайло Петков

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Guest prelude

Аз мойта кола след смяната на двигателя я карам вече 2000+ км само с ОМВ 100 октана.по простата причина че не са ми дошли инжекторите и не е проверена и настроена като горивна смес.както и да е-като го сипвам тоя бензин мирише на няма такава химия,но колата ми харчи без проблем под 10 градско при горе-долу спокойно каране.работи добре и си върви прилично,макар последното да не мога да го твърдя със сигурност щото този двигател ми е нов и незнам какво да очаквам от него.от прочетеното тук обаче мисля да пробвам и 100 октана на Еко-то;)

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Guest Ashes

Втора седмица пробвам един и същ маршрут, само че с 98(от Лукоил)... определено има разлика в разхода и вървенето- от ниско към високо ;)!!!

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Guest vmom

Не мога да гадая за качеството, защото нямам много обективна база за сравнение. Интересно е че има за 128$ с доставка до България следното чудо:http://www.shatox.com/octanemeter.htmlИнтересно е дали някой проявява интерес да се поръча това нещо и да се пробва какво ще покаже на няколко бензиностанции. Даже може да ни стане навик и редовно да има информация за качеството на безина. Ако сме повече хора мисля, че доста бързо може да се избие цената от 3 резервоара пълни до горе.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Guest johnyboy

Интересно е дали някой проявява интерес да се поръча това нещо и да се пробва какво ще покаже на няколко бензиностанции.

Абе, аз ще го купя, ама ти ще ходиш да ядеш боя по бензиностанциите :hondarulez::rolleyes:

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Guest Demon

За информация Лукойл не произвежда 98 октанов бензин, а само 95. Друг е въпроса 95 колко е 95 и 98 колко е 98, до колкото съм чул от вещи хора 98 е 95 с добавки. Като правихме с Емо колата я настроихме за 95, карам с такъв бензин от Лукойл и не мога да се оплача. И според мен този бензин ти е достатъчен, ако имаш пари не е лошо да слагаш и 98, няма да ти се расърди двигателя, нито да се счупи :hondarulez:

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    No registered users viewing this page.

  • Предстоящи събития

    No upcoming events found
×
×
  • Създай нов...