Jump to content
N_O_M_A_D

Нотарялен тип въпрос.

Recommended Posts

Харесъл съм си една джипка, но за съжаление има малко усложнения при покупката. Колта се намира във Варна, а аз съм от София. Проблема идва от това, че вече има сключен договор за покупкапродажба с трето лице. Договора е от преди 5 месеца, като автомобила все още не е прехвърлен в Кат. Какво бих могъл да направя, за да нямам проблеми по-късно при пререгистрацията в София. Дали е възможно сделка да бъде извършена директно с третото лице, или той първо трябва да регистрира автомобила на свое име, и в последствие да сключа договор с него. Също така дали може договора между собственика и тртото лицетрябва да бъде анулиран пред нотариус. Последния сучай за мен ще е най-добър тъй като ще закупя колата директно от собственика по талон. Благодаря ви предварително.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отивате с "третото" лице при нотариус и той ти я прехвърля и си готов. С талона и с двата договора за покупко-продажбите (от първия собственик на втория и от втория на теб ) отиваш в срок в КАТ и си я регистрираш.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Няма да стане по този начин, май. При нотариуса ще изискат талона на колата, а в него ще е посочен друг собственик!Собствеността се прехвърля само и единствено с договор, с нотариална заверка на подписите.Регистрацията в КАТ не е свързана с прехвърляне на право на собственост.Оттук насетне, следва да се има предвид, че единствения собственик е този, който е закупил с договора, макар и да не я е регистрирал в КАТ.Аз бих ти препоръчал най-чистия вариант - третото лице да си я регистрира в КАТ, след което минавате през нотариус и купуваш колата от третото лице - собственик.Иначе рискуваш 2 потенциални проблема:1. Нотариусът да откаже да подпише договор, тъй като в талона няма да пише името на собственика-продавач по вашия договор;2. В КАТ може да не допуснат да се регистрира направо на новия собственик, тъй като предишния е бил длъжен да направи съответна регистрация.Успех!

Редактирано от UniCorn

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
:P няма как да ти продаде джипа след като не я е регистрирал в КАТ.а собственика по талон едва ли ще може пак да продаде автомобила.единствен вариант е той да си го регистрира и след това да ти го продаде.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Има и глоба за забавяне на регистрацията и също за декларирането пред данъчните. Гледай да не влезнеш в някой филм.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Май, юни, юли ... все хубави месеци .... абе що филмирате човека - няма проблем да стане както съм го написал. Пича просто да пита нотариуса как точно трябва да станат нещата и да действат.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Благодаря ви за бързата реакция. Много бяхте изчерпателни. Събота ще бъде големия ден. Ще пиша какво е станало, и ще постна снимки на джипката, която за жалост не е Хонда.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

В понеделник съм в КАТ. Стискайте палци.

 

 

 

Публикувано изображение

Редактирано от Antony

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

В понеделник съм в КАТ. Стискайте палци.

Този опит съм го правил но с нова кола и преди първата си регистрация беше сменила няколко собственика, нямаше проблем при нотариуса, но си отвори НАРЕДБА № I-45 от 24.03.2000 г. и ще видиш, че там изрично пише, когато се прехвърля от физическо на физическо лице за да бъде регистриран автомобила в КАТ е необходимо, той да е бил регистрирано от физическото лице, което продава автомобила.

 

Чл. 3. (1) (Изм. - ДВ, бр. 57 от 2007 г.) Моторните превозни средства и ремаркетата се

регистрират в 14-дневен срок от придобиване на собствеността или оформянето на

вноса (постоянен или временен) от съответния митнически орган.

 

Което ще рече, че на сегашния собственик има вероятност да му съставят глоба, защото той не попада в хипотезата на алинея втора - (2) Срокът по ал. 1 не се отнася за придобитите с цел продажба, нерегистрирани в

страната моторни превозни средства и ремаркета от стопански субекти.

 

Вземи под внимание и това - Чл. 2. (Изм. - ДВ, бр. 93 от 2006 г., бр. 57 от 2007 г.) Моторните превозни средства и

ремаркетата, предназначени за движение по пътищата, отворени за обществено

ползване, задължително се представят за регистриране от структурните звена "Пътна

полиция" при Столична дирекция "Полиция" (СДП) или областните дирекции

"Полиция" (ОДП) по постоянния адрес на собственика - за физическите лица, или по

адреса на регистрация в съда и в регистър БУЛСТАТ - за стопанските субекти.

 

т.е. Собственика, който ти продава, ако не е от твоя град ще трябва да закара автомобила в СДП ОДП към адресната му регистрация.

 

ПС: Все пак ти пожелавам да имаш късмет и по някакъв начин да ти се размине

 

Поздрави !

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Страхотен отговор колега. Благодаря. За щастие всичко мина. Вече съм горд собственик на втората си японка. :)

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Страхотен отговор колега. Благодаря. За щастие всичко мина. Вече съм горд собственик на втората си японка. :)

Да ти е честита !

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създайте нов акаунт или се впишете, за да коментирате

За да коментирате, трябва да имате регистрация

Създайте акаунт

Присъединете се към нашата общност. Регистрацията става бързо!

Регистрация на нов акаунт

Вход

Имате акаунт? Впишете се оттук.

Вписване

  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    No registered users viewing this page.

  • Предстоящи събития

    No upcoming events found
×
×
  • Създай нов...