Jump to content
peposhi

205/50 или 205/45 гума за 7.5" джанта

Recommended Posts

ЗдравейтеПоръчах си 17" FOX RS GT джанти, които са 7.5" широки. При избора на гуми, се спрях на Ханкук Ево 12. Според калкулаторът за гуми Калкулатор за гуми, за моя Пацо) трябва да бъде гума 205/50/17. Но, според същият калкулатор, такъв размер гума се слага на джанта с широчина от 5.5" до 7". За 7.5" джанта трябва да бъде 205/45/17 гума. Обаче, такава гума се води -5.53% разлика от оригиналния размер гуми, при допустими максимум +/-2.5%. Обадих се на доставчика за съвет и той ми каза, че не би трябвало да има проблем гума 205/50 да се сложи на 7.5" джанта... Но цифрите говорят друго и се притеснявам да не доведе до проблем с гуми/джанти/стабилност и т.н. Моля за вашето мнение, за да променя поръчката докато е време и не са я изпратили.Благодаря ви предварително

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Широчината на джантата (в случая 7,5") е обвързана с широчината на гумата, а не с височината. В твоя случай дали ще сложиш едната гума или другата няма значение за самата джанта. По важното е диаметъра на колелото да се доближава максимално до този на оригиналния размер зададен от произведителя. Най-добре виж какъв е този размер(пише го на колонката на вратата) и си сметни на калкулатора кой от двата размера е по близък.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Оригиналните са 205/60/16....

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Широчината на джантата (в случая 7,5") е обвързана с широчината на гумата, а не с височината. В твоя случай дали ще сложиш едната гума или другата няма значение за самата джанта. По важното е диаметъра на колелото да се доближава максимално до този на оригиналния размер зададен от произведителя. Най-добре виж какъв е този размер(пише го на колонката на вратата) и си сметни на калкулатора кой от двата размера е по близък.

Заводските размери са 205/60/16. Колата беше обута с Д-р-ън-Та-лоп Спорт не знам си к`ви 205/55/16 и беше много нестабилна при завиване и рязка промяна на посоката на движение. Февруари месец сложих Юнироял 550 със стандартен за Пацата размер, посочен малко по-горе и останах учуден от разликата в поведението - стабилна, реагира много адекватно, не поднася на мокро, изобщо усещането, че си с правилните гуми е налице. Та, сега щом ще слагам 7.5"х17" джанта, трябва да избера правилния размер гума. Както вече казах в по-преден пост - 205/50/17 се слага само на джанти със широчина от 5.5" до 7", според калкулаторът. Пак според него, имам два варианта, които са най-близки като параметри до оригиналните и стават за новат джанта.Поръчал съм: 205/50/17, но пише, че не стават за 7.5"х17" джантаВарианти за такава джанта, съобразени с изискванията за Хонда HRV са:1. 205/45/17: Разлика в диаметъра: -5.53%=-36.1мм2. 215/50/17: Разлика в диаметъра: -0.86%=-5.6ммПри положени, че максимално допустимата разлика е +/-2.5%, смятате ли, че е удачно да се насоча към вариант 1. Правилно ли разбирам, че в този случай колата ще се сниши със 18мм(половината на разликата в диаметъра). Ако е така, това ще се отрази ли на поведението на автомобила на пътя, променя ли се аеродинамиката? Имайки предвид, че гумата е по-тясна от вариант 2 плюс понижаването на общата височина, не смятате ли, че разходът на гориво е по-нисък?Вариант 2 е този, при който се избягват всякакви противоречия, но пък така смятам, че ще се увеличи разходът на гориво (и сега не е малък (9-10.5л/100км), заради по-голямото сцепление с пътната настилка...Та, посъветвайте ме, моля. Какво да правя. Да променям ли поръчката и кой вариант да избера

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

ако сложиш 205/50/17 разликата е допустими граници -16мм което при скоростот 100км ще ти показва 102км. А с другия размер бягаш много от оригиналния размер.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

ако сложиш 205/50/17 разликата е допустими граници -16мм което при скоростот 100км ще ти показва 102км. А с другия размер бягаш много от оригиналния размер.

Проблемът е, че 205/50/17 гума се слага на джанти с ширина от 5.5" до 7"... поне според калкулаторът Калкулатор за гумиТази, която съм поръчал е размер 7.5", по-тесни няма. И затова трябва да избирам нов вариант за гума, поне така мисля, докато не ме убедите в противното.Не искам да се оставям на преценката на продавача. Като му се обадих за потвърждение, ме увери, че няма да е проблем, ама... вече, докато не проверя сам нещата не съм сигурен. Особено след като ми сложиха предна лява и задна дясна от новите гуми с шарката назад. Дори аматьор като мен знае, че не е правилно (да му бяхте видели зачервеното от срам лице на глупакът сменил гумите - човек, който е в занаята поне 10 години... ужас).Иначе съм съгласен, че тази гума е в допустимите граници за разлика в диаметъра.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Широчината на джантата (в случая 7,5") е обвързана с широчината на гумата, а не с височината. В твоя случай дали ще сложиш едната гума или другата няма значение за самата джанта. По важното е диаметъра на колелото да се доближава максимално до този на оригиналния размер зададен от произведителя. Най-добре виж какъв е този размер(пише го на колонката на вратата) и си сметни на калкулатора кой от двата размера е по близък.

;)

Колегата ти е обяснил, но ти май не си вникнал в това, което е написал.

Може би си прочел, там при калкулатора, но ако не си 205 е ширината на гумата в [mm]; 50 е височината на гумата, като процент от ширината. Така че дали гумата ти е на 45 или на 50 това нищо не променя в ширината и от 205 mm. Така че дали 50 или 45 са еднакво подходящи или неподходящи.

Аз съм карал джанти 7,5 с гуми 205 и смятам, че много добре им пасват.

Ето прилагам ти снимка да видиш, че джантата изобщо не стърчи навън от гумата (това би бил евентуалния проблем ако джантата е прекалено широка за гумата)

Публикувано изображение

 

а ако много държиш на това, че гумата е неподходяща, като ширина - то сложи си 215/50/17

 

Заводските размери са 205/60/16. Колата беше обута с Д-р-ън-Та-лоп Спорт не знам си к`ви 205/55/16 и беше много нестабилна при завиване и рязка промяна на посоката на движение. Февруари месец сложих Юнироял 550 със стандартен за Пацата размер, посочен малко по-горе и останах учуден от разликата в поведението - стабилна, реагира много адекватно, не поднася на мокро, изобщо усещането, че си с правилните гуми е налице.

а това противоречи на природните закони ;)

сложил си по-висока гума колата е станала по стабилна...

Някой до сега ако се е съмнявал в силата на внушението :D

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

CHAVDU, Въведи в калкулатора за ширина на джанта - 205 ширина, 50% височина, 17" диаметър и виж каква максимална ширина трябва да е джантата за тази гума - 7". Ти си слагал такава гума на 7.5" джанта и знаеш, че всичко е наред. За мен калкулаторът дава други резултати, затова и питам хората във форума дали съм направил правилния избор. Eто и нещо по-подробно, което може би, ще ти покаже какво имам предвид: Tyre code Diameter Circumference Difference Rim Width: From To ---------- -------- ------------- ----------1. 205/50 R17 637 mm 2001 mm -2.39 % 5.5" 7" ?!?2. 215/50 R17 647 mm 2033 mm -0.86 % 6" 7.5"3. 225/50 R17 657 mm 2064 mm 0.67 % 6" 7.5"4. 235/50 R17 667 mm 2095 mm 2.21 % 6.5" 8"5. 205/55 R17 657 mm 2064 mm 0.75 % 5.5" 7" 6. 215/55 R17 668 mm 2099 mm 2.44 % 6" 7.5"Всички тези гуми са в границата +/-2.5% разлика в диаметъра, т.е. мога да избера всеки един размер за моята кола. Поглеждаш надясно и е описано коя гума за джанта с каква ширина е, а именно - за джанта 7.5" стават гуми №2,3,4 и 6. Номер 1 е тази, която съм поръчал и става ясно, че е за джанта с ширина до 7" ;) . Просто и ясно.Оттам идват всички колебания :D А, колкото до законите на физиката - да беше карал Пацо със старите гуми и сега с новите, да разбереш какво имам предвид. Ако използваш тоя прословут Калкулатор, ще видиш, че разликата в диаметъра между 205/6016 и 205/55/16 е -3.14%... нали разбираш ;)

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

След като се свързах с продавача, отново бях уверен, че 205/50/17 ще пасне на 7.5"/17"-вата джанта. Въпросът е решен. Благодаря на всички участвали в дискусията.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    No registered users viewing this page.

  • Предстоящи събития

    No upcoming events found
×
×
  • Създай нов...