Jump to content
gin

Проверка на ламбда сонда - как?

Recommended Posts

Чудех се какъв е начинът да се провери ламбда сондата дали работи в нормите. Чрез газоанализатор възможно ли е? Какво показват ниските/високите стойности на CO2? Кои са нормалните стойности?P.S. Малко не ми харесва разхода напоследък

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

На този и на други подобни въпроси си отговорих с инфоборда .... :D

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Guest Al_Capone

Или с широколентова ламбда сонда за измерване.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
:D за какво точно говориш, аз искам да проверя моята някъде. как мериш сонда със сонда, аз искам някакви показания, преки или косвени. който знае как се прави най-лесно да обясни по-подробно моля :D

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Guest Al_Capone

В пунктове за годишен преглед трябва да имат такива устройства.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Доколкото разбрах от кратко разследване, след като моят хафтомобил е <2002 година и е с катализатор, на газоанализатор трябва да имам:- празен ход - <0.5 обемни единици CO- 2000оборота - <0.3 обемни единици COАко са по-високи, вероятно ламбдата е почнала да сдава багажа... Ще замерим тия дни. Това при условие, че щом тия нива са високи, се предполага че и разхода е тръгнал нагоре по същата причина. Тук не говорим че и катализатора е в същата игра, но като за начална проверка става.Иначе ламбдата се проверява след свързване към друг вход на газоанализатора, или с осцилоскоп, ама това ако настанат съмнения.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Когато работи нормално ламбда сондата подава напрежение от 0.10 до 1.00 V напрежение и постоянно се променя в тоя диапазон. Ако показва някаква приблизително еднаква стойност или цикли по 3-4-5 секунди и сменя мудно напрежението значи си е отишла. Поне така са ми казвали и така съм проверявал на много коли :lol:

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Да вметна само, че не всички ламбда сонди дават напрежения от 0.1 до 1.0V. Принципа на работа на широколентовите сонди е различен.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Сондите биват два вида: електрохимични и резисторни. Първият тип работят на принципа на елемент, изработващ ел. ток. Вторият, работи като резистор, изменяйки своето съпротивление от условията на средата, в която се намира.

Редактирано от Valri

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Такаа. След замерване на газоанализатор, CO е в нормата, обаче О2 кислорода е висок (пр. ход и 2К оборота) - около 6%. Казаха че може би засмуква въздух някъде и лъже сондата да обогатява (дали?). Ламбда коефициента на газовете при това е някъде 1.4 и пада до 1.1. Сега ще проверим самата сонда в Бултрако... надявам се да излезе нещо смислено та да си заслужава писането.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Май получих отговор по темата си - високият разход идва от "ленивата" ламбда сонда. Казаха ми в Бултрако, че за тестовия интервал им дала 18 импулса, докато на други сонди им давало по 30. Сигурно смяната ще помогне.Високото O2 от предния пост явно е от малка дупка на тръбата на единия ауспух и няма отношение, но пък намерих интересен начин да го установя :)

Редактирано от gin

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Когато работи нормално ламбда сондата подава напрежение от 0.10 до 1.00 V напрежение и постоянно се променя в тоя диапазон. Ако показва някаква приблизително еднаква стойност или цикли по 3-4-5 секунди и сменя мудно напрежението значи си е отишла. Поне така са ми казвали и така съм проверявал на много коли ;)

:) и аз знам този вариант като най - лесен. Естествено не толкова точен, но да добиеш горе долу представа става ;)

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    No registered users viewing this page.

  • Предстоящи събития

    No upcoming events found
×
×
  • Създай нов...