Jump to content
Guest Mark Antoniy

Предпазен колан

Recommended Posts

Guest Mark Antoniy

Та този въпрос е спорен. Иска ми се да драсне всеки , който му се пише , дали е катастрофирал и с колан ли е бил или без. То това ми напомня за вица...

-Ето катастрофа на хора без предпазни колани......- Размазани, неможеш да ги разпознаеш ! - Ето катострофа на хора с предпазни колани....- Почти като живи...

Е аз карам винаги с колан. Още с качването е закопчан. Исками се да разбера колко от ваз слагат колан и дали го слагат само заради закона или по-точно заради ченгетата. Хора, който не са катастрофирали , немогат да знаят резултата с него или без него. На практика ми е интересно да прочета различни случки защото да чукам на дърво, както се казва, не съм катастрофирал никога сериозно абе и несериозно. Мисля, не само на мен ще ми е интересно. :lol:

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Guest Victor

Винаги го слагам. Предпочитам да съм сигурен, че тва дебелото на волана пред мен ще се отвори, ако му се наложи, а и няма смисъл да се заяждам с органите на реда за глупости.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Guest Rebel

Катастрофирал съм веднъж - завъртях се върху хлъзгав паваж и се нацепих с висока скорост странично (гредата между двете врати от дясната страна) в стълб :) Ако бях сложил колана щях да избегна пукната глава, счупен нос, три шева и стотина гр. кръв :lol::D

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Guest Iltcho

Просто ще кажа, че ако не беше колана преди време, сега да не съм сред вас ... вие си правете извода :lol:

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Guest dedomraz

Катасрофирах веднъж, челен удар, обща сумарна скорост 70 км/ч, без възглавница, с колан. Резултат - двигател под купето, волана на осмица, а на мен - навехнати две ръце от стискане на волана, и следа през гърдите от колана. Катаджията, дето ме извади се кръстеше с две ръце. От тогава, като седна на стол, търся колан. Не е по темата, ама ако в кръчмата сложат колани нема да падаме под масата :lol:

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Guest Stass

Тони, аз преди време се блъснах челно със Ситроена на брат ми и по синините ,които ми остави колана по тялото преценявам, че е свършил доста работа, инак бих ударил стъклото сигурно. От друга страна преди време в Добрич стана една доста брутална катастрофа при която една кола( забравих марката вече) на практика се срязва на две в едно дърво а шофьорът е оцелял по чудо, понеже е бил без колан и малко преди това е изпаднал през страничния прозорец-убеден съм този човек трудно някой ще го убеди в ползата от коланите, както и мен в обратното...

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Guest Stass

ама ако в кръчмата сложат колани нема да падаме под масата :)

:D просто този лаф си заслужава адмирациите-бравос !!!:lol: вече си представям една дълбока спорта седалка, потънал в нея , закопчан здраво ( даже и каската закопчана ) и си пийвам бира със сламка, по -точно някъкво маркуче като от система...прощавайте за отклонението от темата:-))))

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Guest kotev

Колан слагам задължително.....както и този които се вози до мен!При първата ми катастраофа бях ударен странично в резултат на което първо си ударих главата в страничното стъкло...а после и в пътника до мен. Разбирасе бях БЕЗ колан....от тогава колан слагам дори и само да преместя колата на 20 метра. Човек никога не знае кой от къде може да изкочи и да те удари. :lol:

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Guest Martinez

До такава степен съм свикнал да си слагам колана като сядам зад волана, че вече ми е станало навик и дори понякога не се усещам как съм го сложил.Абсолютно съм за коланите. На мястото на смъртника (въпреки, че ми се случва рядко да се возя там :lol: ) също е 100 % задължително. Казвам на всеки който се качва при мен да си го закопчава. А кто се возя с нашите, майка ми дори си слага колана и на задната седалка...

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Guest 1net

Браво бе момчета, направо немога да повярвам, мойте наблюдения са че адски много хора не сис слагат колан ( особено тези които карат много добре).Та незнам дали тези от клуба които карат без колан просто си траят, обаче ако наистина повечето хора си слагате колана - ЕВАЛААз лично от половин година се опитвам да свикна да си слагам колан, независимо дали карам или се возя и да ви кажа - трудничко ми е, ама почвам да свиквам.... дано никога не се науча по начина, по който някои от Вас са го направили :lol:

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Guest d15b2

аз го слагам на дълъг път, знам че трябва ад го слагам и в града ама ми е много досадно... а иначе за ползата съм убеден че има. а за катастрофа имам само една и ако бях с колан сигурно нямаше да имам белег на челото... май ще взема и в града да го слагам

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Guest Hronos

Имам над 5 катастрофи и около 20-тина удара.Правя разлика от удар в нещо или излитане от платното, и катасрофа.Не слагам колан.Когато пътувам на дълъг път последно време се връзвам.В повечето случай карам много бързо но разумно.Важно е да завършиш все пак.Който се е возил със мен и не го е страх от скороста се е чувствал спокоен не правя резки маневри и спирания и следя обстановката много напред.Челни удари нямам,както и никакви белези и травми от ударите в които съм участвал.

При челен удар колана помага много но в друг случай не мисля.

 

Изкарал съм 2 школи ,за автомобилен пилот и за шофоьр на пилотна кола/чистач/ за кортежи и карго охрана на превозни средства.

Работил съм като персонален шофоьр на важни личности и шофоьр на пилотна кола.Имам над 700 хил.километра зад волана на леки автомобили.

Ако някога направя челен удар при това обучение и практика трябва повече да не карам."То и сега не карам но поради други причини"

 

Но при нормално каране и случайна катастрофа/неочаквана и без реакция/колана определено може да ви помогне.

И много мразя разните нови системи като спир.асистенти АСП-та ,ВСА и прочие защото ми ограничават контрола върху автомобила.

Новите модели автомобили са изчислени при удар да стават на салата но да извеждат кинетичната енергия от удара извън кокпита на автомобила за да се запазят пътницие здрави и цели и е по добре с колан да се управляват,тъй като купето подлежи на най малки деформации в случая.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Guest F18 Hornet

Ами в 70 процента от случаите слагам -не че трябва да е така-ама така е с мен -катастрофа нямам ,освен отъркването в мантинелата с 60 км/ч ,когато заспах на волана (писал съм тема)-но тогава и да нямах ,удара беше колкото да се стресна- хиляди пъти съм се отървавал от катастрофи ,чак ме побиват тръпки като си помисля :D;);););) , но това със заспиването беше толкова баламско ,идиотско и смахнато ,че язък за зверските рефлекси при другите случаи......абе слагайте колани

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Guest Tino

Научен съм от малък като пътник да слагам колан винаги :D Случвало се е да съм без колан ,но за много кратко време и то главно защото човека зад волана е колега на тези които могат да ме глобят ;) Като шофьор винаги съм с колан , просто не се чувствам комфортно и най-вече странно когато нямам ;) , много често ми се е случвало колана при рески джижения от моя страна , най-вече при завой ( колата ми е без серво ) колана да ми попречи като ме дърпа назад и се заключи , е тогава ми идва да го скъсам ;) много е дразнещо ;) Катастрофи нямам и дай Боже да нямам , карам агресивно и ненормално и мнго често овлекън от пътя забравям за къде съм тръгнал и подминавам мястото ;);) затова и подписа ми е " разконцентриран дивак " , единствената ситуация когато щях да влезна във вратата на един поради негово невнимание , беше оня ден , той се включва за наляво а аз си продължавам направо , но той променя решението ;) , за щастие нито бях на висока скорост , така че се спасих с лека уплаха , все пак бях с нова кола , току що закупена ;) и дори леко покривена ламарина щеше да ме вбеси ;);)

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Guest Vaso

За мое щастие имам само две леки "катастрофи"/Огънат калник и ожулена врата/ и то не по моя вина но НЕ С ХОНДА.Но винаги слагам предпазен колан освен в центъра.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Guest frisko

Винаги има смисьл.Самия факт че го има монтиран в колата трябва да ви говори нещо

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Guest eftimov

Аз съм силно против задължителното ползване на колан, подкрепено от закон. Това си е чисто личен избор дали ще искам да се пребия като куче или не. Не засяга никой освен статистиката която медиите изкарват често на първа страница и влияе лошо на рейтинга. Ако някой пък твърди, че КАТ са загрижени за вашето здраве и живот... Относно полезността на колана съм напълно съгласен, но неискам като малко дете да ме задължават да си слагам шал за да не настина. На всичко отгоре те и глобяват. :D

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Guest sand0

eftimov не си прав. Много си е добре че е задалжителен. Щото газарите дето не слагат си мислиат че са безсмартни но не е така.Тъй че по добре да са ти спасили живота по задалжение отколкото на оня свят да се тюхкаш за газарията си.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Guest eftimov

Аз неща друг да решава кво ще правя с живота си. Въобще не ме интересува гъзарите кво правят, аз искам да не ме задължават да живея в добро здраве и прочие. Въобще има толкова бнеща които трябва да се задължат за да не се убиват по пътищата хора които неискат да умрат, последно е коланите. Да ме задължат да не карам бързо, да си сменям гумите, спирачки изправни и прочие, все неща от които зависи живота на околните. Но това дали ще нося колан касае само и единствено мен. Да забранят и пиенето на алкохол, пушенето на цигари, по същата загриженост. От тях се умира доста по-често.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Guest BOGIE

Аз не случайно съм унищожител на Опели, удара с опела беше толкова як че се спука платката на панела на касетофона, десния ми крак потроши барчето тогава имах каса в багажника на която и бяха излетели капаците на говорителите. И като резултат аз се откопчах и слезнах от колата. :D

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Guest sand0

Евтимов ;) не ме разбра :D Човека е много просто същество ;) Колкото и да го овеждаваш че му трябва колан а тои да ти вика да бе да ;) като изезе на части от колата тогава ще иска да върне времето назад ;) Ама не става;)За това е задалжителен! и така трябва да е!

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Guest Dobromirski

Аз също съм против закона за задължителна употреба на предпазен колан, хем че както карам ще е срамота да ме вкарат в пандизата само защото онзи отсреща не си е бил сложил колана :D (Ефтимов...има и друга страна)Та аз нямам все още катастрофи (леките удари нали не се броят? ;)Не карам с колан и кога ли ще съжалявам незнам ама как да го сложа като на влизане от ляв-десен завой оставаш като лепенка на вратата ;) и все едно не караш ти ;) Сега заради глобите не за друго като излизам извънградско му връзвам един възел отгоре така, че да ми седи хлабав ;) , но като го дръпнеш и се развързва , като удължението е толкова колкото да си щамповам волана на гърдите ;) ,така че все едно съм без него!Все се каня да си взвма някаква щипка да го защипвам ама....no time !

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Guest sand0

Dobromirski: Нищо бе НЕКСТ ЛАИФЕ ще имаш време :D

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Guest frisko

Аз не случайно съм унищожител на Опели

Ми са кво да правим ние с опелите-да се крием от тебе ли :D

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Guest ADH-Honda

Аз лично ВИНАГИ слагам предпазен колан - и когато шофирам и когато се возя като пътник.

Може и малко смешно да ви прозвучи, но..... Аз се чувствам по-удобно (!!!) когато съм сложил колан :D Примерно, при градско каране където, трябва бързо маневриране (и особено ако се прави с по-висока скорост) при навлизане в завой, малко или много колата се накланя настрани и въпреки че Хондовите седалки са супер (с ЯКА странична опора която ти държи тялото фиксирано), все пак има леко "изхлузване" на тялото от седалката и е кофти. Аз съм свикнал да правя маневри с волана САМО с една ръка (с лявата) и вместо да се "набирам" и държа за волана, при остър завой тежестта от тялото ми се поема както от страничните опори на седалките, така и от предпазния колан. Така съм си свикнал и затова ми е много по-удобно с колан ;)

Наистина, понякога е кофти и НЕудобно (примера който даде Dobromirski), но... Няма 6 хубави неща наведнъж ;)

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Guest eftimov

sand0 ти не ме разбра. мен не ме интересува какво ще приказвам след еди коя си случка. какво ще приказвам си е само мое решение, както и какво ще предприемам за моята сигурност. да задължат по твоята логика само нови хонди да караме, че са сигурни коли. колана няма нищо общо със загрижеността на (Вече и незнам и на кой да кажа) за здравето на шофьора. може да има милиарди прости хора, но това дали ще живеят или не си е тяхно решение/преценка. въобще какво те вълнуват хората като цяло дали ще остана живи след катастрофа или не!? разбирам да съдиш хората че карат калпави коли с износени гуми да. така засяга пряко и теб. но колан?! аман от лицемерия.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Guest sand0

Не бе Евтимов :D Тоя който е ташкар и кара без колан щото си мисли че е безсмартен ;) като заживее на инвалидна количка за цял живот, ще си бие главата в стената ама ще е касно.Колана е ЗАДЪЛЖИТЕЛЕН!Както и трябва да задължат да се кара на светлини!

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Guest misunderstood

Абсолютно подкрепям Ефтимов. Защо трябва да ме задължават да правя нещо, което касае само и единствено моята сигурност. Това ми звучи като да глобят човек, който е опитал да се самоубие, но е оживял. Иначе аз си слагам колана само като карам извън града.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Guest eftimov

брех един човек да ме разбере (misunderstood).sand0 пак не ме разбра. ама вече стана безсмислено.мир :D

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Guest Magnum

преди време в Добрич стана една доста брутална катастрофа при която една кола на практика се срязва на две в едно дърво а шофьорът е оцелял по чудо, понеже е бил без колан и малко преди това е изпаднал през страничния прозорец-убеден съм този човек трудно някой ще го убеди в ползата от коланите, както и мен в обратното...

Не е единичен случай - доста хора са ме убеждавали, че са живи, защото са били без колани и са се преместили на съседната седалка, или техен приятел е изгорял жив, защото не е могъл да се откопчее от колана.Но за мен това са ИЗКЛЮЧЕНИЯТА, КОИТО ДОКАЗВАТ ПРАВИЛОТО. Аз нито съм акробат да подскачам по седалките, нито имам 20 тапии по майсторско шофиране - понякога се панирам в критични ситуации (като повечето хора) и в такава ( и 99% от другите ) ситуация колана би ми спасил живота.Дори да местя колата на паркинга, като съм без колан се чувствам некомфортно в колата.И в града съм С КОЛАН.Относно ефтимов:Малките деца, бебетата, в момента, в който почнат да лазят, тръгват да изучават света. Пипнат горещият котлон - изгорят се - знаят, че боли.Обаче човек не може да осъзнае нуждата от колана, без да я е изпитал. А тогава е доста късно.И проблема не е като се нацепиш в някой стълб със 120 - събират те в найлоновият чувал, сигурно на доста парчета. То тогава и с колан да си, ще си "почти като жив"Проблема идва от по-леките удари. Например като бившата ми приятелка в бившата ми кола - излитат от пътя, преобръща се колата, и едното момиче излита със все задното стъкло (кой отзад ще ти слага колан) и после половин година ходи по рехабилитации, доктори, през това време е в болнични и не ходи на работа.И познай на кого виси през това време - на нас редовните данъкоплатци, аз от данъците си плащам за лекарите и, рехабилитаторите, болнични и т.н.Ами ако беше останала инвалид за цял живот?Така че не ми говори, че си е само за теб.Дори и да се претрепеш - пак не е само за теб. Защото аз плащам 20 години за твоето обучение, и искам после да имам някаква полза от теб, да създадеш някаква добавена стойност в този свят. Говоря от името на данъкоплатеца, на държавата.Лошото е че се трепят точно хората в активна възраст, хората с добра професия и съответно събрали някой друг лев да си купят кола. Елита на нацията.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Guest neshto

Евтимов - ако някой блъсне друг и той умре, първия ще иде в затвора, а и да не иде (условно) ще скапе живота на бая народ роднини и на двете страни. Държавата на теория се грижи за по-доброто състояние на гражданите, и принуждавайки хората да слагат колани, намалява вероятността от подобни ситуации. Ако живееше сам на самотен остров, никой няма да ти налага ограничения, защото от теб нямаше да зависи косвено живота и съдбата на никой.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Guest ma4o

АЗ не си слагам колан :D можеби от както имам книжка(10год.)съм си сложил колан 10тина пъти и то заради куките ;) но това си е лично мое решение ;) иначе мислия че ТрИАбВА ДА СЕ СлАГА ВИНАГИ ;) брат ми катастрофира преди 2год. челно се удари с друга кола с околу 90-100км. слет удара тои слезал от колата с разбита уста от вазглавницата и белег от колана на гардите.но от другата кола имало трима пътника и то без колани и тримата са ги откарали в критично састояние с линеиката ;) и от тогава братми винаги е с колан ;) но явно аз не съм си зел поука ,и дано несажалиявам някои ден ;)

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Guest Dobromirski

Мои познати преди 3 месеца катострофирват до Севлиево с Опел Колзет опсссс пърдом Кадет, та изхвър4ат от пътя в страни и започват да се търкалят по една урва надолу :unsure: Още ме е яд че не снимах автомобила( то не че ще си личи че е автомобил де ) , та след като всичко свършва равносметката е: Двамата на задната седалка (две жени)-едната с 2 фрактури на челюста, счупена ръка, 3 ребра, и счупен таз,(сега е с титаниева става и е 1-ва степен инвалид :cool: ) ; другата се отървава само с една счупена ръка, ребро и скъсан далакДвамата отпред са били с колани,като шофиора има един спукан прешлен(покрива го притиска към седалката) а пасажера само синини.И това само защото са били вързани и са се чувствали като на тест за космонавти за разлика от тези отзад които са били в "месомелачка" Изводите остават за мен и за Вас !

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Guest Mark Antoniy

Интересно! От 556 души регистрирани в тоя форум, 5,75 % активност в темата и се оказва направо , че не катастрофираме! Няколко си казват , че ако не са били с колан....можеше и да не си казват. Искате ли една анкета за коланчетата да пуснем за да видим каква активност ще имаме тогава? Може и за катастрофи и така нар. чуквания.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Guest sand0

Ето какво получаваш когата си без колан (Това в най! добрия случай :unsure: )

 

Публикувано изображение

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Guest Maina 6th gen

над двадесет години не съм ползвал изобщо колани,дори на някои от колите си съм ги свалял да не ми се пречкат, но от 2-3 години слагането на колан за мен и пътника отпред си го наложих като ЗАДЪЛЖИТЕЛНО и до толкова свикнах,че и за вестник да отскоча на стотина метра,пак си го слагам :( за радост нямам горчив опит с катастрофи - за 25г и над 300-400хил.км нямам нито една катастрофа,дори кола не съм одраскал :unsure: единственото ми съприкосновение бе с един вартбург,който не спря на стоп , а в задният калник на Гранадата ми :cool:

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Guest Maina 6th gen

Ето какво получаваш когата си без колан (Това в най! добрия случай :cool: )

 

Публикувано изображение

може по поръчка да е с рикаро седалката (ако е останало нещо от нея) :unsure:

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Guest Mark Antoniy
:unsure: не и виждам предпазният колан.....

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Guest sand0

Ми явно още не му е дошъл акъла на тоя с триколката :unsure: (да си слови колана)

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създайте нов акаунт или се впишете, за да коментирате

За да коментирате, трябва да имате регистрация

Създайте акаунт

Присъединете се към нашата общност. Регистрацията става бързо!

Регистрация на нов акаунт

Вход

Имате акаунт? Впишете се оттук.

Вписване

  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    No registered users viewing this page.

  • Предстоящи събития

    No upcoming events found
×
×
  • Създай нов...