Jump to content
Pavel_Pavlov

Гугъл спредшийт за изчисляване и сравняване на ускорение и др.

Recommended Posts

Здравейте,

 

Със сигурност повечето от вас не знаят, но обичам да човъркъм доста по Ексел и се заиграх с една малка табличка, която се разрастна до това, макар и да е в Драйв, а не Ексел. Тъй като не намирам подобно нещо в нета, реших да споделя във форума, може на някой да му е интересно. Извинявам се, че е на английски, ако има желание, ще преведа. Ако не съм уцелил раздела, отново – извинете ме, темата може да бъде преместена.

 

Линк: https://docs.google.com/spreadsheets/d/1D6D8M51hlnAGhPFExoOB6X5H1TzYCnW-N7DcsrXkrYU/edit?usp=drivesdk

 

Като цяло не е много сложно за ориентиране, но съм го правил основно за себе си, така че оставям тук няколко реда:

 

Файлът може да помогне за следните неща:

• изчисление на идеален момент за upshift (смяна на следваща предавка)

• изчисляване на въртящия момент на колелата и силата на „теглене“ на колелата в ключови диапазони от оборотите

• изч. на предавателни числа

• изч. на максимална скорост на всяка предавка

• сравняване на стойности за различни по размер гуми

• изчисляване на ускорение, взимайки предвид съпротивлението от търкалянето на гуми, въздушното съпротивление и други загуби с възможност за ръчно калибриране

• сравняване на ускорение на двата въведени автомобила в две графики – вътрящ момент на колелата спрямо скорост и скорост спрямо време (пунктираната линия е на втория). По-надясно, в бледите таблички, може да намерите и много по-подробни данни.

 

 

Указания за ползване:

0. За да ползвате файла, трябва да го копирате в своя Drive.

1. попълвайте само оранжевите (и жълтото) поле

2. Ако искате да въведете въртящия момент в нютон метри или мощността вместо въртящия момент, можете да презапишете формулите, но трябва и трите колони да имат коректни стойности. Оставил съм lbft (паунд-фут) като предложение за въвеждане, тъй като мисля, че графики с него са най-лесни за намиране в нета.

3. За по-голяма точност можете да въведете фактор за корекция в жълтото поле. Той умножава темпото на ускорение и може да компенсира за други загуби по системата. Изберете стойност, която да дава изчислено ускорение равно на реалното.

4. Ако искате да правите повече сравнения, правете дубликати на sheet-овете, а не копирайте клетки/редове. Така има най-малък шанс за мазаляк.

 

 

И последно: изчисленията не са най-елегантните, но това ми беше лесно да направя и те така… Ако някой намери грешки в изчисленията, моля, споделете. Ако имате идеи и предложения, също споделете. Също така може да продължа да ръчкам по файла, така че може да се променя с времето.

Редактирано от Pavel_Pavlov
  • Нагоре 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създайте нов акаунт или се впишете, за да коментирате

За да коментирате, трябва да имате регистрация

Създайте акаунт

Присъединете се към нашата общност. Регистрацията става бързо!

Регистрация на нов акаунт

Вход

Имате акаунт? Впишете се оттук.

Вписване

  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    No registered users viewing this page.

  • Предстоящи събития

    No upcoming events found
×
×
  • Създай нов...