georgi.ivanov1975
Фен-
Мнения
74 -
Присъединил/а се
-
Последно посещение
-
Days Won
5
Тип съдържание
Профил
Форуми
Календар
Всичко публикувано от georgi.ivanov1975
-
Думата е прогрес. ACEA A3/B3 се заменя от ACEA A3/B4, VW 501.01 от VW 502.00/VW 504.00, дори и в API’S MOTOR OIL GUIDE e посочено че: GF-4 Obsolete Use GF-6A where GF-4 is recommended. GF-3 Obsolete Use GF-6A where GF-3 is recommended. Няма какво да се търси, просто трябва да се знае еволюцията на стандартите.
-
Правилната насока е да се подходи съобразно това което е предписано. За по-новото поколение бензинови двигатели на Honda с PF в Европа от 2018г знаете че се изискват Mid SAPS масла. ACEA A5/B5 там нямат приложение. Избора на вид формула High / Mid SAPS е строго индивидуален, но само ако представителите на двете масла отговарят на изискванията за двигателя. Иначе става побългаряване.
-
Всяко от маслата има по нещо, което другото не предлага. Ако говорим за стандарт по MB, то на Rowe е най-висок. Той изисква икономията на гориво да покаже мин +1% спрямо MB 229.51 и се вижда от по-ниския му HTHS. Ravenol обаче предлага (навярно) по-нисък % сулфатна пепел което е по-добре за DPF, а същевременно внушителен TBN и по-висок VI. Факт е, че и 2-те са сертифицирани по MB. Но ако колата бе малко по-нова, тогава Ravenol-а не щеше да се впише. За какво му държат (сравнително ниския към днешен момент) MB 229.51 от 2005г не знам. На Rowe останалите стандарти (в дизеловата им част) са насочени към най-новия автопарк, визирам BMW LL-04 (по N20), MB 229.52 и най-новия на Opel / Vauxhall от 2019. Като представители на ACEA C3 масло реологичните им показатели са почти еднакви. Ако на Rowe съдържанието на тубата отговаря на TDS, и цената ви харесва, в никакъв случай не е за подценяване.
-
В цитирания PDF присъстват всичките дизелови стандарти на Mercedes за двигатели с DPF или не от 2004г насам. MB 229.52 е за Евро6 (от 2014 насам) и той заменя и надгражда MB 229.51/31 които се изискват действително за двигателя. Още пише че стандарта е Approval. Потърсете маслото за допълнително потвърждение в сайта на bevo-mercedes, първо в раздела MB 229.52. Поздрави
-
Колега pgenov, накратко от снимката на твоя Owner manual и интернет каталозите четейки между редовете улавям следното: 1) Honda препоръчва и каталозите изписват, че за целогодишна употреба са маслата Honda Engine Oil #1.0 (SAE 0W-16) и Honda Green Oil (SAE 0W-20). Т.е. наблягат разбираемо на две ОЕМ масла. Изписани са и нямат нужда от разяснение. Един вид, взимаш и ползваш. 2) После са изброени спецификациите ACEA A1/B1, A3/B3 и A5/B5, но с една уловка. Те и да се напъват и да искат не могат да бъдат SAE 0W-16/0W-20. Т.е ще присъстват в други класове от рода на SAE 0W-30/5W-30. Затова онлайн каталозите не ги дават като year-round употреба, а като temperate (умерен) климат, което си е пак все сезонно - SAE 0W е при -35С, а 5W при -30С. 3) ACEA A1/B1 е отпаднала и се заменя от SAE 0W-20 ACEA C5. 4) Подозирам, че Honda Green Oil първоначално включва някоя от модерните спецификации на API/ILSAC. Много масла на пазара са едновременно напр. по SAE 0W-20 API/ILSAC и ACEA C5/C6. Така че ти удовлетворяваш критериите както на Honda Green Oil SAE 0W-20, така и на ACEA A1/B1. 5. За този двигател оставащи позволени опции са SAE 0W-30 (за предпочитане в ACEA A5/B5) и SAE 5W-30 (за предпочитане в ACEA A5/B5). Понеже черно на бяло присъстват в Owner manual-a, онлайн каталозите нямат избор и дават предложения по тези критерии. 6. Ако не искаш да избереш SAE 0W-16/0W-20, то между SAE 0W-30 ACEA A5/B5 и SAE 5W-30 ACEA A5/B5 ти препоръчвам да намериш конкретно масло на Ravenol, което по вторите критерии добавя и най-новия стандарт ACEA A7/B7 с предимства: Защита от LSPI, защита от разтягане и износване на веригата и най-новия тест за икономия на гориво на Toyota, първоначално вграден в SAE 0W-20 ACEA C6 масло. Недостатъци - по-малка защита на катализатора в дългосрочен план. Или накратко: Отлична опция е т.4), също много подходяща е SAE 5W-30 ACEA A5/B5, (в комбинация от A7/B7)... Поздрави
-
От всяко правилно има и изключения колега. Lubrizol Relative Perfomance Comparisson Tool за RN17RSA показва за SA <0.8%. Спецификацията RN17RSA изискваща се за Renault Sport двигателите след 2017г се поддържа единствено от ACEA C3 масло. GM Dexos 2 (отново ACEA C3) в горното масло на Ravenol пък е единствен избор за Chevrolet Camaro и Corvette, все спортни коли със сериозен дух. Списъка продължава още с VW 511.00, Porsche C40 за двигатели над 600 к.с. пак в ACEA C3. Поздрави.
-
По принцип най-масовия диапазон на вискозитетените класове обхващащи стандартите по ILSAC си остава SAE xW-20 и xW-30. Т.е. до тук имаме масло с понижено триене. Много често на пазара предлаганите масла едновременно отговарят както на API така и на ACEA. А понеже стандартите по ILSAC са създадени върху тези на API се оказва така, че желаеш или не, пак ползваш ILSAC под някаква форма във формулата. За конкретния Shell неофициално може да се твърди, че има доста сходства с ILSAC GF-3 (но навярно) без толкова ясно изразена F.E. упомената в Sequence VI-B Fuel Economy в секцията на ILSAC GF-3 според Afton Specification Handbook. Поздрави.
-
Търсачката колега не препоръчва масла по номер на ред (хубост), а по критерии. И понеже все трябва да почне от някъде и да свърши, се вижда целият диапазон на предложенията. Ти се запознай с изискванията на производителя и отвори едно по едно маслата. Те че всичките ще са правилна опция, да такива са, но някое от тях ще изпъква повече. И не е казано това да е първото масло в съветника (говоря по принцип, а не конкретно за изброените на снимката). Ако намериш някое в SAE 0W-20 което отговаря на едновременно на ACEA C6, API SP-RC, ILSAC GF-6A ще си взел максимума от new-tech стандартите. Поздрави.
-
Като цяло съм съгласен с горното, с изключение на термина "стара рецептура". Не познавам в детайли дискутираните масла, но от поддържаните стандарти мога да кажа, че ако API SP-RC в DXG е от пролетта на 2020г, то ACEA A7/B7 в FDS е представена в ACEA-2021 и предоставя същия F.E. тест на Toyota, както и най-новата гледна точка на ACEA за LSPI и chain wear защита, разбира се без такава на GPF/DPF. Източник Lubrizol. Поздрави.
-
Колега, Съюза на автомобилните инженери (SAE) дефинира вискозитета на маслата или следи само за реологичните показатели, но не и за останалите свойства и качества. Докато смазочната норма вече изразява конкретните качества и характеристики на флуида. Това е т.нар. ОЕМ спецификация. Само двата критерия в купом съставят правилното масло. По спомен ти имаше дизелов двигател с премахнат DPF, нали. И сам знаеш че за стоковия двигател Honda упоменавала SAE 0W-30 (вискозитетен клас) отговарящ на ACEA C3 или ACEA C2 (вид смазочни норми). Поздрави.
-
SAE (grade) е едната страна на монетата. В частност стандарта ACEA A5/B5 е в High SAPS масло и не е предвиден (според ACEA) да предпазва съвременните катализатори и филтри за сажди. Но ОЕМ като Volvo и Ford са я препоръчали, независимо дали двигателя е оборудван с DPF или не. Чел съм, че те си спират вниманието на ACEA A5/B5, защото имало в него специален тест за защита от износване на разпределителният вал. Колкото до DPF филтъра, ако се сложи SAE 0W-30 ACEA C2 масло (Mid SAPS), то неговия TBN ще е под 8.0 и не може официално да отговаря на ACEA A5/B5-08, а на ACEA A5/B5-07. Но през 2011г вече е важала ACEA 2010, а тя както и 2008/2010/2012/2016/2021 си търсят TBN 8.0 или повече. Сега самият производител си знае, DPF може ли да се регенерира успешно с High SAPS масло, но ти можеш периодически да използваш добавка за по-бързо изгаряне саждите и това да удължи живота му.
-
Здравей honda_japan. За двигателя използвай мин ACEA A5/B5-08 SAE 0W-30 масло, а колкото до 6 степенният автоматик TF-80SC се изисква спецификацията ATF, Aisin Warner AW-1, а не някаква по Volvo. Тя се разтълкува така: Automatic Transmission Fluid GM 1940 773 for automatic transaxles fitted in Opel/Vauxhall and Saab vehicles. OEM product: Aisin Warner AW-1. Also known as Saab part no. 93165147. Поздрави.
-
Ако е веднъж щуротията колега , не е болка за умиралка. Но в момента в двигателя ти има два вида формули - Mid SAPS на старото масло което една част не е могло да се източи и High SAPS на двете нови. Отделно вече сместта не е гомогенна и по показателя HTHS който е по средата на SAE 30 с KV100C към 11 cSt. Отделно в 2022г да се използва стандарт API SL от 2001г при съвременен катализатор, не че не е правилно за твоя двигател, но не е много удачно. При все че API SN с който беше до сега е актуален стандарт, настоящия и ориентиран към бъдещето е API SP, API SP-RC или аналогичния му ILSAC GF-6A. Има и междинен подход за API SP, AECEA C3 SAE 5W-30 Mid SAPS масло, чиято комбинация ми се струва по-подходяща от API SL, ACEA Ax/Bx, High SAPS SAE xW-30. Поздрави. EDIT: Ако все пак държиш на High SAPS формула погледни ACEA A7/B7 SAE 5W-30. Този допуск не се изисква още за двигателя ти, но е надградил ACEA A5/B5 добавяйки нов тест от Тойота за икономия на гориво, LSPI защита, както и тест за защита на веригата (по подобие на API SP, API SP-RC, ILSAC GF-6A).
-
Ако се загатва че е възможна такава комбинация, уви, не е. ILSAC GF-6A = API SP-RC (Resource Conserving) и това се отнася за ниските вискозитетни класове като SAE 0W-20, 5W-20, 0W-30, 5W-30, 10W-30. SAE xW-40 изобщо не е предвиден да бъде по ILSAC GF-5/6A. Все пак като стандарт може да достигне API SP, който по същество също е най-съвременият, но без така желаната класификация (в Honda средите, но и не само) за Resource Conserving качества. Поздрави.
-
Здравейте. По-горе показах метод за избор на масло, наподобяващ вървене по изключително тънък лед. Правилната фраза по-скоро трябваше да бъде “don't try this at home”. В действителност в Honda Owner manual се изписват изискванията (говорим за бензинови двигатели) по ACEA. Но не и по кое издание са. И тук е разковничето, защото всяко издание на ACEA има дата на въвеждане и на приключване. Така например отстъпващата ACEA 2016 изтича на 01.05.2023г. След тази дата, всяко едно произведено масло по оставащите активни категории трябва да отговаря на ACEA 2021... Считано от ACEA 2008, няма как едно ACEA C3 масло да бъде ACEA A3/B4, или едно ACEA C2 да бъде ACEA A5/B5 и за да стане объркването още по-голямо, всяко следващо издание на ACEA има по-строги норми. Затова и Honda просто цитира използването на ACEA като счита, че при избора на масло, трябва да се ползва такова, по активната към момента ACEA Oil Sequences. Любознателните колеги могат да намерят в страницата на ATIEL диагарама, която показва нагледно дали комбинацията между 2 категории е невъзможна, възможна или условно съвместима. И да, вътре няма грешка защото ACEA A1/B1 отпада в ACEA 2012 (за да се кросне с ACEA C5), а чарта е между отиващата си ACEA 2016 и най-новата 2021. Поздрави.