Jump to content
Slade

Въпрос за гайки на джанти

Recommended Posts

Здравейте,

 

При смяната на гумите възникна въпроса с разлика в гайките, които уж не били същите за лети и железни джанти.

 

Според вас каква е тази гайка:

Публикувано изображение

 

И каква е тази:

Публикувано изображениеПубликувано изображениеПубликувано изображениеПубликувано изображение

 

Първата е от лята джанта на Сивик Купе (американско), а другата е от лята джанта на моя Сивик (англ.)

 

Според вас има ли съществена разлика и могат ли двата вида гайки да се ползват без проблем на железни джанти?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Първата е чист конус и е на 99% за лети джанти, втората е с полусфера, която е за желязото, но пръстена за тасовете липсва.За "железарките" можеш да ползваш каквото си поискаш... :D П.П. Има тема във форума, май тук беше... :(

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Колега и 2-та вида стават за железни или алуминиеви джанти,но зависи от джантите.За да разбереш дали гайката(болта) пасват към дадена джанта бъркаш с пръстче в дупка по избор и опишваш там където ляга болта,ако е конус слагаш конусната 1-та,ако е полусфера 2-рия вид.Такааа,полусферичните болтове(гайки) имат няколко разновидности както при Мерцедес и Фолксваген,двата болта са полусфера но са различни и забрави да сложиш полусферична гайка на желязна джанта от японски авотомобил,няма как да стане.Та да обобщя бъркай смело и опипвай и се надявай да улучиш че иначе ще си разбиеш лелглата за болтовете(гайките) на джантите.Ако неможеш да прецениш сам по-добре отиди при кадърен гумаджия да ти каже.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Хмм значи предполагаш, че тази втората, която е по-обла няма да стане на железните ми джанти?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Как няма да стане за железни джанти, като Е ЗА такива. Според теб, след като има канали за пластмасовият пръстен който крепи таза, за какви джанти е? Или алуминиевите джанти се карат с тазове?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

слагайте каквтото искате,аз един път писах и какъв е тоя пластмасов пръстен дето крепи таза???Повечето гайки които са за железни джанти на японските автомобили са обикнвенни открити и конусни тогава на какво се крепи таза,а???Колега мисля че и 2-та вида са алуминиеви джанти,но гайката от 1-вия вид ако е достатъчно дълбока за да влезе шпилката може да се сложи и на желязна(за това на железните са открити),но ако стърчи много може да не паснат някои видове тазове(за това на железните са и обикновенни защото нестърчат толкова).И в заключение на шпилката може да навиеш всичко,но това не означава че пасва всичко :huh:

Редактирано от pano

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

В Дианата на околовръса казаха, че първите (конусите) не ставали на железните джанти на американката.Какво ли ще кажат за вторите?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Така, разполагам с 2 японски сивика 6-та генерация с оригинални Хонда джанти. Моя е с оригинални метални джанти и тазове и използва 2-рия вид гайки, но на снимката липсва платмасовата шайба която крепи таза. На жената е с оригинални лети 14" и ползва друг вид гайки, но не са като тези от 1-вата снимка, и са по-дълги от моите. Понеже няколко пъти съм завъртал джантите между на двете коли, резултата е следния. Мойте гайки от металните джанти стават без проблем на летите ми джанти в момента (17" BSA), но не стават за оригиналните лети джанти на хондата на жената, не че не стават но се навиват само 2-3 оборота и ми се струва опасно. От друга страна пък гайките от летите джанти са си ОК на металните, но няма пръстен който да държи таза, и може да изпадне някаде. Според мен може да ползваш и двата вида, но ако си с оригинални тазове по добре е втория вид и им набий някаква подходяща шайба. Е, тва е, надявам се да съм бил полезен.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

оригиналните ми хонда алуминиеви джанти имат железни вложки където е леглото на гайкатаползват се същите гайки като за железни джанти, с чело с формата на полусферакато ползвате полусверични гайки на други, неоригинални хонда джанти, или ползвате конусовидни гайки на хонда джанти, се разбива леглото на джантитене е фатално в смисъл да изхвръкне джанта или да тресе, просто не стяга добре

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Значи и агнето сито и вълка цял :punk: Американското купе май е с неоригинални лети джанти и е с тия първите конуси. Те би трябвало да държат добре и железни джанти.Вторите са от оригиналните ми лети джанти, които са си на Хонда и би трябвало да имат вложки и т.н. и същевременно да стават идеално на железни джанти (пак за Хонда).Правилно ли съм разбрал?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Абсолютно! За американски и японски модели се използват изключително вторият вид. Те идват стандартно с колата. А колегата дето пита какви са тези пластмасови пръстени, които държат таза да отиде при дилара и да пита, те ще му покажат :punk:

 

Публикувано изображение

Редактирано от musset

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Благодаря на всички за отговорите!Мисля, че се изяснява работата

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Според мен няма никакво значение коя гайка къде ще сложиш.Като гледам сферичната за стоманените с таса така или иначе не ляга цялата сфера а само един участък от нея то си личи по снимката протрито е само един тънък пръстен,така че и конусната ще легне по същия начин.Разликата може да е само в дължината на гайките ако алуминиевите са по-дебели! :lol:

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Горното мнение не отговаря на истината и може да се игнорира...Колега, не си прав, според теб полусферично легло и конус са 1:1 - няма такъв филм, обещавам !!!

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Горното мнение не отговаря на истината и може да се игнорира...Колега, не си прав, според теб полусферично легло и конус са 1:1 - няма такъв филм, обещавам !!!

Погледни хубаво къде е натискала сверата джантата то е очевадно САМО В ЕДИН УЧАСТЪК не е лежала цялата равнина на сверата!Като понятия много ясно че не са едно към едно но в случая според мен няма разлика!И какво конуса няма да стегне по същия начин ли?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Само едно уточнение - втората гайка (с леглото за пръстен) всъщност я свалих от лятата ми джанта, която е оригинална на Хонда. Колата е от Испания, предполагам, че зимни гуми и железни джанти не е виждала никога.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

sebulba,какво стана сега ти беше 99% сигурен че конуса е за алуминиеви джанти, а се оказа че сферичните ги е свалил от алуминиеви джанти нещо да кажеш по нашия спор???

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Какво да ти кажа, може да свали каквото е завито от където иска, друг е въпроса, че ако леглото на джантата е с друг профил - гайката се саморазвива и така...

Довечера ако остане време ще направя снимки на истински лети джанти и гайките за тях и същото за железни. :cool:

 

П.П. Линк 1

Линк 2

И т.н..... ;)

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ами не, не ми се е саморазвивала гайка, нито предполагам на предишния собственик...

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

2-та е оригинална за желязна джанта ( не че не става за лята) 1-та е няква незнам к'ва. но според мен за лята джанта без метална втулка трябва да е гайка с въртящ се конус или полусфера. е поне така мисля

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    No registered users viewing this page.

  • Предстоящи събития

    No upcoming events found
×
×
  • Създай нов...